Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Prosz, dodaj wyj徠ek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Diora CD 704 - po w這瞠niu p造ty komunikat: "Error"

Qudlatyy 13 Gru 2008 16:03 3651 13
  • #1 13 Gru 2008 16:03
    Qudlatyy
    Poziom 15  

Witam
    Szukam pomocy w naprawie kompaktu Diory CD 704
    Ot騜 po w陰czeniu i w這瞠niu p造ty pojawia sie napis error i nic wi璚ej
    P造t oczywi軼ie kr璚i tak瞠 podejrzewam 瞠 laser dobry
    Stawiam na procesor sterowania
    Czy mo積a go jako zresetowa by powr鏂i do ustawie fabrycznych?

0 13
  • #2 17 Gru 2008 14:09
    sayan696
    Poziom 11  

Na g這wicy laserowej powinien znajdowa si ma造 potencjometr monta穎wy. Nale篡 suwak tego potencjometru przekr璚ic troch w lewo (tak jest w wi瘯szo軼i odtwarzaczy CD, w niekt鏎ych przekr璚amy w prawo) nast瘼nie sprawdzamy czy przeczyta TOC, tzn. czy na wy鈍ietlaczu pojawi si liczba utwor闚 i czas p造ty. Je瞠li nie, kr璚imy dalej potencjometrem. Nadmieniam ,瞠 kolejne ruchy suwakiem nie powinny przekracza 10 stopni okr璕u. Je瞠li elektronika tego CD jest produkcji PHILIPS'a to potencjometr ten jest na p造cie g堯wnej. Nie zaszkodzi przeczy軼i te optyki alkoholem izopropylowym, w ostateczno軼i spirytusem, tylko ostro積ie! Powodzenia.

Moderowany przez Artur k.:

Za nast瘼ny taki post b璠zie ostrze瞠nie.
    Regulamin p.12

0
  • #3 17 Gru 2008 17:20
    ataga1
    Poziom 16  

Nie kr耩 niczym!.Sprawd czy masz (patrz帷 od g鏎y) po lewej stronie na z陰czu 10V i 5V oraz sprawd tranzystor BD na p造cie,mo瞠 by uszkodzony.

0
  • #4 17 Gru 2008 22:46
    Qudlatyy
    Poziom 15  

Witam
    Napi璚ia i tranzystor s ok
    Tyle co czyta貫m na forach to usterka ta jest chyba spowodowa z造m dzilaniem procesora sterowania Moge sie mylic oczywiscie

0
  • #5 18 Gru 2008 19:37
    doman30
    Poziom 15  

Zr鏏 sobie dok豉dne zdj璚ie po這瞠nia potencjometra, (lub jako zaznacz jego po這瞠nie) o kt鏎ym wspomnia kolega sayan696, a nast瘼nie spr鏏uj go przekr璚i lekko, je郵i kr璚enie nic nie da ustawiasz w po這瞠nie "oryginalne" (czyli te kt鏎e sobie oznaczy貫) i trzeba dalej szukac usterki. WG mnie to wina jakiego scalaka, w tych CDkach cz瘰to lubi造 pada ;]

0
  • #6 21 Gru 2008 02:14
    ataga1
    Poziom 16  

圭i庵nij sobie z elektrody schemat CD704 i dokonaj kilku pomiar闚, np czy masz na cd 5V dok豉dnie i czy te 12V jest naprawd bo ja naprawia貫m ten sprz皻 jeszcze na gwarancji i rzadko bywa這 瞠 MAB by uszkodzony.

Dodano po 1 [minuty]:

Poza tym jak pisa貫m wcze郾iej nie kr耩 niczym!

0
  • #7 22 Gru 2008 11:28
    sayan696
    Poziom 11  

To co napisa貫m o kr璚eniu potencjometrem, jest oparte na wieloletnich do鈍iadczeniach w naprawie i tuningowaniu odtwarzaczy CD. Od 1986 roku naprawi貫m ich kilkaset. Czy Szanowny Moderator m鏬豚y wykaza na czym polega bezwarto軼iowo嗆 lub szkodliwo嗆 mojej rady? Przypominam 瞠 to co pisz jest oparte na wieloletniej praktyce, a i teoria nie jest mi obca. Je郵i trzeba, mog zamie軼i opis przyczyn takich defekt闚.

0
  • #8 22 Gru 2008 19:03
    398216
    U篡tkownik usun掖 konto  
  • #9 22 Gru 2008 21:26
    widos
    Poziom 17  

Jak pokazuje error to raczej uszkodzona p造ta nie laser. Mam gdzie tak p造t ale nie jestem pewien czy jest sprawna. Odezwij si na serwisrtvpila(malpa)wp.pl lub na pw.
    Pozdrawiam.

0
  • #10 23 Gru 2008 00:02
    Qudlatyy
    Poziom 15  

Witam
    Nie mam zamiaru niczym kr璚i :) Wiem 瞠 nie jest to spos鏏 na naprawienie tej usterki
    schemat posiadam
    Napi璚ia pomierzone i sa w豉軼iwe Tak mi sie przynajmniej wydaje :)
    Po prostu po w這瞠niu p造ty zachowuje sie jakby wczyta TOC po czym pojawia sie komunikat Err..
    Jutro jeszcze troch sie do tego przysi康e i pomy郵e tymczasem pozdrawiam

0
  • #11 23 Gru 2008 11:56
    sayan696
    Poziom 11  

Widz 瞠 Kolega dj-MatyAS nie do ko鎍a zna problem. Ot騜 g堯wn przyczyn braku sygna逝 z g這wicy laserowej jest spadek czu這軼i fotodiod odczytu. Nie jest mo磧iwe przekroczenie max. pr康u lasera, potencjometr znajduje si w p皻li sprz篹enia zwrotnego i regulujemy nim g貫boko嗆 tego sprz篹enia. Na wykonywane naprawy udzielam gwarancji i to nie jednomiesi璚znej, a znikoma liczba reklamacji chyba dobrze 鈍iadczy o prawid這wo軼i wykonywanych regulacji. D逝窺zy czas pracowa貫m w serwisie RTV w Niemczech, gdzie mia貫m dost瘼 do instrukcji serwisowych firm Philips, Sony, Marantz, oznaczonych napisem "confidential"w kt鏎ych by opisany proces regulacji pr康u lasera. Koledzy paraj帷y si napraw telefon闚 kom鏎kowych dobrze wiedz na jakiego typu serwis闚kach jest taki napis. Og鏊na nieznajomo嗆 zasad odczytu p造t optycznych, p鎩軼ie po najmniejszej lini oporu, ch耩 wyci庵ni璚ia od klient闚 jak najwi瘯szej kwoty to s przyczyny wymiany ca貫j g這wicy laserowej w tzw. "serwisach". Dobrze by by這, aby Koledzy kt鏎zy s tak przeciwni metodzie kt鏎 przedstawi貫m, przedstawili w豉sne dokonania w dziedzinie napraw odtwarzaczy CD. Apel do pocz徠kuj帷ych: starajcie si czyta literatur fachow dotycz帷 elektroniki, przypomnijcie sobie wiadomo軼i z fizyki, po獞iczcie umiej皻no軼i matematyczne, dopiero w ostateczno軼i szukajcie pomocy na forum, wiele "rad" zawartych w postach prowadzi na manowce. Podzrowienia. P.S. Przeliczanie honoru zawodowego na z這t闚ki mo瞠 jest popularne w kr璕u Kolegi dj-MatyAS, w moim jako nie. Mo瞠 to specyfika stolicy. P.S. 2 Przepraszam za u篡wanie archaicznych i dla wielu niezrozumia造ch poj耩 jak np. "honor zawodowy" Mam nadziej 瞠 nie dla wszystkich. Jeszcze raz pozdrawiam wszystkich my郵帷ych! P.S.3 Pocz徠kuj帷ym lub nieobeznanym z tematem polecam ksi捫k "Magnetofony i gramofony cyfrowe", mo瞠 gdzie j jeszcze znajdziecie.

Pomijaj帷 fakt, 瞠 ten post nie powinien si wcale znale潭 w tym miejscu (Regulamin p.10.8 ), a co najwy瞠j -PW, w dalszym ci庵u utrzymuj swoj opini o szkodliwo軼i porady.
    Je郵i Kolega ma tak wielkie do鈍iadczenie w poruszonej dziedzinie - prosz za這篡 osobny temat, a na pewno znajdzie si w nim wiele tak istotnych dla Kolegi wyja郾ie mojego punktu widzenia.
    (dj-MatyAS)

0
  • #12 06 Sty 2009 21:49
    Qudlatyy
    Poziom 15  

Witam
    Wymieni貫m laser i dzia豉 jak brzytwa :)
    Niestety lub na szcz窷cie moje podejrzenia dotycz帷e procesora nie sprawdzi造 sie
    Pozdrawiam

0
  • #13 06 Sty 2009 22:13
    MAJSTER XXL
    Poziom 29  

Nie wiem dlaczego kolega dj-MatyAS si tak wzbrania przed lekk korekt potencjometra lasera, ja tam si nie znam, ale w wi瘯szo軼i przypadk闚 pomaga, czasami na d逝gie miesi帷e. Po co od razu wymienia laser, jak mo積a przecie spr鏏owa to zrobi za darmo. Je瞠li korekta nie daje efektu, to wtedy si陰 rzeczy albo wymieniamy, albo sprz皻 na z這m.

0
  • #14 07 Sty 2009 18:23
    398216
    U篡tkownik usun掖 konto