Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBwayPCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ilość warstw w protelu DXP

24 Mar 2004 17:15 1885 11
  • Poziom 19  
    Mam pytanie gdzie i jak ustawić ilość warstw w protelu DXP bo tak walcze z tym już sporo czasu ale nic mi nie wychodzi i protel cały czas mi robi płytke dwuwarstwową a ja chce jedno warstwową. Żeby ścieżki były tak jak na normalnej płytce czyli pod spodem
    Więć moja wielka prośba żeby mi ktoś jak może opisał co i jak krok po kroku. znaczy chodzi mi o to żeby napisał gdzie ta opcja jest i jak to ustawić Z góry BIG THX
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 32  
    zakaldka design > rules > routinglayers
    nastepnie ustawiasz warstwe ktora chcesz na Any reszte na not used i powinno rysowac na jednej warstwie tylko
  • PCBwayPCBway
  • Poziom 19  
    no i yu się własnie zaczynają schody bo jak wezme i ustawie TopLayer na not used a bootomlayer na horizontal albo na vertical to i tak jak wezme Auto Route->all.. to dalej robi płytke dwu warstwową i tu nie wiem czemu dlatego pytam bo myślałem że gdzieś zrobiłem błąd :/ :[
  • Poziom 32  
    bottom layer musisz ustawic na Any zadne vertical czy horizontal
  • Poziom 19  
    No dobrze ustawiłem bootom layer na any, top layer na not used, biore auot route->all.i dalej protel projektuje płytke dwu warstwową :( czy mam od nowa zrobić PCB ? albo co no bo sam nie wiem :/
  • Poziom 32  
    a czy jakas inna warstwa oprocz bottom jest jeszcze ustawiona inaczej niz not used??
  • Poziom 19  
    wszystkie pozostałe warstwy sa nieaktywne i nie można zmienic ustawiń ale one i tak sa na not used. Ustawic można tylko bootom layer i top layer. top layer ustawiłem (za radą z jednego z powyższych postów ) na not used a bootom layer na any aleto nic nie dało :(
  • Poziom 17  
    A czy Protel "zapamiętał" to co ustawiłeś. Ustaw reguły, daj OK i wejdź ponownie do menu, sprawdź czy zostało to co ustawiłeś. Ja miałem podobny problem na niektórych instalacjach Protela, że nie był w stanie zapamiętać ustawień symulacji (to było dziwne bo na innym komputerze ta sama wersja zapamiętywała ustawienia :) ).
    Wydaje mi się, że to może być jakiś błąd Protela - ten stary (99SE) ma sporo błędów - nie wiem jak nowy, bo nie używam.
    Spróbuj w ostateczności go przeinstalować.
  • Poziom 19  
    wygląda że zapamiętuje ustawienia ostatnio wprowaadzone ale ich nie realizuje:/
    Reinstalka protela hmmm to by już piata była która nic nie daje :D
    bo myślalem że to może od service packów że z nimi coś jest nie tak ale nie...
    a w to że protel "nie umie" projektowac płytak jedno warstwowych to raczej niemożliwe chociaż :/
    Bladego pojęcia nie mam czemu jest tak jak właśnie jest, próbowałem od nowa zrobić schemat, płytke itd itd. ale to tez nie pomaga myśle zę poprostu mam coś w preferencjach programu poustawiane źle chocią zwszystko jest na domyślne (jak nie wiem co jest do czego to tego nie ruszam :D) więc raczej nic nie namotałem. O ile to co teraz robię w protelu jest banalne i płytke zaprojektowałem sam o tyle do bardziej skąplikowanych rzeczy to już ciężko będzie dlatego zwracam sie o pomoc
  • Poziom 17  
    W Protelu 99SE nie znalazłem innych ustawień niż te w "Rules" mające związek z ilością warstw na których mają być trasowane ścieżki. Testowałem przez jakiś czas Protela DXP, jest on podobny do 99SE więc nie podejrzewam że jest jakaś dodatkowa opcja. Spróbuj sprawdzić, czy on wogóle bierze pod uwagę Twoje ustawienia, na przykład rozkaż mu zrobić płytkę na 3 warstwach. Wcześniej jednak musisz dodać warstwę wewnętrzną. W 99SE robi się to z menu Design opcja Layer Stack Manager. Zaznacz jedną z istniejących warstw i naciśnij Add Layer, później OK. Teraz w regułach warstw będzie można wybrać sposób rutowania dla tej dodatkowej warstwy. Wybierz jakieś dla wszystkich warstw i sprawdź. Jeśli zadziała to daj Undo, wejdź znów do okienka Rules i zostaw reguły tylko dla warstwy Bottom Layer (pozostałe daj Not used) albo usuń całkowicie wpis z regułami warstw (Delete) a następnie ponownie dodaj (Add...) i tam wybierz to co trzeba.
    Jeśli całkowicie usuniesz te reguły nie dodając nowych Protel automatycznie przyjmie trasowanie ścieżek na 2 warstwach i sam doda odpowiedni wpis. Wygląda chyba na to, że on właśnie robi Ci płytki "domyślnie" nie zważając na te reguły.
    Zorientuj się może, czy któryś z Twoich znajomych nie ma podobnego problemu na tej samej wersji Protela DXP - ja przyznam się nie bawiłem się aż tak autoruterem w DXP bo krótko go miałem a poza tym nigdy nie robię płytek autoruterem.
  • Poziom 32  
    a jesli wezmiesz inny projekt i ustawisz mu w rules rysowanie tylko na jednej warstwie to tez autorouter mota 2 warstwy ????
  • Poziom 19  
    ->Pokey
    nic z tego moge sobie dodać kilka warstw pośrednich a on itak nic :(

najciekawsze jest to że w routin rules on widzi tą płytke taką jaką chce np. jedno warstwową za ścieżkami na warstwie bootom ale jak już włączam autorouting to on widzi tą samą płytke jako dwuwarstwową :/.

->jacur
    w innych projektach jest to samo auto routing widzi tyko i wyłącznie dwuwarstwową płytke z warstwami na toplayer i bootom layer :(