Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomóżcie uruchomić komputer ODRA 1305

dj_volt 16 Mar 2009 08:53 135835 154
  • #61 16 Mar 2009 08:53
    zajcev86
    Poziom 1  

Witam wszystkich. Od razu mówię, że nie czytałem wszystkich postów w temacie bo jestem w pracy i nie za bardzo mam na to czas, ale przeczytałem na http://pl.wikipedia.org/wiki/Odra_(komputer) że do dzisiaj we Wrocławiu takowa działa, może będzie to jakaś podpowiedź albo pomoc. Jeśli nie, to po prostu życzę powodzenia.

• #62 18 Mar 2009 12:20
    cyb3rm4n
    Poziom 9  

Taka odra byla w Zakladzie Mechanicznym BUMAR Łabędy . Jest jeszcze troche sprztu po niej tutaj oraz ludzie ktorzy zajmowali się nią . Do dzisiaj jest emulowana na IBM'ie . Pewnie jak sie skontaktujesz z kims to moze uzyskasz jakies informacje .

Pozdrawiam

• #63 24 Mar 2009 21:23
    obelix2
    Poziom 21  

Aż się miło czyta że pół elki zerwało się by szukać Odry. Możnaby napisać o tym książkę. Mnie to bardzo fascynuje, choc jako pokolenie lat 90 niewiele miałem z tym do czynienia.

Bardzo mnie cieszy liczba uzytkowników: Temat śledzi 45 użytkowników.

Krótko: zryw, ogólno narodowy. Życzę powodzenia!

• #64 25 Mar 2009 13:17
    marek_Łódź
    Poziom 36  

obelix2 napisał:
    Aż się miło czyta że pół elki zerwało się by szukać Odry. Możnaby napisać o tym książkę. Mnie to bardzo fascynuje, choc jako pokolenie lat 90 niewiele miałem z tym do czynienia. Bardzo mnie cieszy liczba uzytkowników: Temat śledzi 45 użytkowników. Krótko: zryw, ogólno narodowy.
    Bardzo dobrze to świadczy o użytkownikach elektrody, a w szczególności o elektronicznej młodzieży, że potrafi z ciekawością i życzliwością popatrzeć wstecz. Niestety nie wszyscy potrafią zrozumieć, że zabytki techniki (nawet tej stosunkowo świeżej) są równie wartościowe dla historii jak zabytki architektury, piśmiennictwa i inne. Pozdrawiam.

• #65 25 Mar 2009 18:42
    obelix2
    Poziom 21  

Choć nie mogę się popisać wiedzą nt. odry. To moge pomóc znaleźć osoby które coś wiedzą. Dlatego myslę że jak wykonam kilka bannerów flash/jpg to jakoś się spełnię.

Nieługo jakieś wstawię: moze jutro...

• #66 28 Mar 2009 19:09
    ShaiHulud
    Poziom 9  

Witam!

Rzeczywiście, bardzo ciekawy zabytek, i bardzo dobrze że ktoś podjął się jego restauracji.

Jako że planuję wycieczkę w tamte okolice mam pytanie: Czy sprzęt ten jest lub będzie udostępniony dla zwiedzających Muzeum? A jeśli tak, to czy planowane są demonstracje działającego sprzętu dla publiczności? Myślę że od czasu do czasu warto było by urządzić taki pokaz, choćby z okazji imprez w stylu "Noc Muzeów"...

Zresztą, ja akurat odwiedzę tamto muzeum tak czy owak - zabytki kolejnictwa też lubię.

• #67 28 Mar 2009 20:03
    obelix2
    Poziom 21  

Jak dla mnie to poproś na PW restaratora o telefon i się zgadacie. I jestem prawie pewien ze się jakoś dogadacie...

• #68 01 Kwi 2009 13:02
    icl1904
    Poziom 2  

Hello from Ireland!

Sorry for not speaking Polish.

I have just found this forum and the discussion about the IDRA 1305 working again.

I and one other person are building an archive of ICL 1900 information, and also an emulation of a 1904S. You already know the site by an older name. www.fcs.eu.com/icl1900..

The site is at a new address www.icl1900.co.uk

We are most interested and can maybe share some information on the ODRA/ICL systems. Maybe you should look at http://www.icl1900.co.uk/techpub/svindex.html for a couple of manuals.

We have some information regarding EXEC and GEORGE etc that might be useful to you.

• #69 05 Kwi 2009 12:37
    EBC41
    Poziom 28  

icl1904 napisał:
    Hello from Ireland!

Sorry for not speaking Polish.

I have just found this forum and the discussion about the IDRA 1305 working again.

I and one other person are building an archive of ICL 1900 information, and also an emulation of a 1904S. You already know the site by an older name. www.fcs.eu.com/icl1900..

The site is at a new address www.icl1900.co.uk

We are most interested and can maybe share some information on the ODRA/ICL systems. Maybe you should look at http://www.icl1900.co.uk/techpub/svindex.html for a couple of manuals.

We have some information regarding EXEC and GEORGE etc that might be useful to you.

Tłumaczenie (Translation):
    Hejka z Irlandii. Sory ale nie znam polskiego. Właśnie znalazłem to forum i dysusję na temat prób uruchomienia IRDA (zapewne miało być ODRA) 1305. Ja i parę innych osób budujemy archiwum na temat ICL 1900, oraz emulacji 1904S. Zapewne znacie stary adres strony www naszego dzieła: www.fcs.eu.com/icl1900..

Jesteśmy bardzo zainteresowani tematem i być może podzielimy się naszymi informacjami na temat ODRY i generalnie systemów ICL. Zajrzyjdzie na: http://www.icl1900.co.uk/techpub/svindex.html.. Wrzuciliśmy tam trochę instrukcji i podręczników. Mamy również garść informacji na temat EXEC i GEORGE które mogą okazać się bardzo pomocne

To tyle tytułem tłumaczenia. Odemnie zapytam się na jakim etapie stoi sprawa zgrania zawartości MFM? Osobiście mi się wydaje że to będzie pierwsza rzecz która permamentnie padnie, a same dane są bezcenne. No i ciekawi mnie jeszcze jedna rzecz. Pisaliście że dysk jest podzielony na partycję, ale jak to jest dokładnie zrobione? Bo nie sądze że w sposób znany z współczesnych PCtów. No i jeszcze kwestia systemu plików.....

I jeszcze jedno. Widziałem na filmie że po uruchomieniu komputera terminal graficzny wypisuje coś na monitorze? Co to dokałdnie jest, ponieważ na filmie nie jest to kompletnie widoczne. I jak wygladała obsługa komputera przez ten terminal? Pytam ponieważ jedyne co mi się nasuwa na myśl to unixkowy bash

• #70 09 Kwi 2009 16:21
    icl1904
    Poziom 2  

In my first posting I forgot to mention that we have built an emulator for 1904S and have E6RM and EWG3 executives running. - Allows GEORGE.

As you can see we have a number of devices in common. Contact us at
    email: icl1904(małpa)augharue.com

I have attached a console log showing two recent runs. We use 1981 as the days of the week are right for 2009.

Regards,
    Bill

• #71 01 Cze 2009 22:47
    maciej477
    Poziom 10  

I co z tym komputerem, bo temat zamilkł? Został już uruchomiony?

• #72 13 Cze 2009 12:48
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #73 13 Cze 2009 23:07
    EBC41
    Poziom 28  

http://www.youtube.com/watch?v=yRlZRH2XnJA&NR=1

Nie wiem czy ktoś w temacie prezentował taki link, ale ja to znalazłem na youtube. Wychodzi z tego że w polsce nie ma już żadnej pracującej w konkretnym zastosowaniu Odry.... Bardzo szkoda ale zwróciłem uwage na ostatnie słowa pana... Komputer ma być nie sprzedany na złom, ale oddany do muzeum lub w prywatne ręce. Jeżeli się tak stanie to zapewne przekażą go w raz z pełną dokumentacją techniczną oraz wszystkimi taśmami magnetycznymi jakie posiadają. Wartało by żeby się koło tego zakręcić. Plus oczywiście można prosić o pomoc ludzi którzy tam pracowali. Robili to do niedawna przez bardzo długi czas więc mają świeżą wiedzę, powinni wg. mnie znać wszystkie możliwe modernizację oryginalnej Odry...

Z mojej strony mogę doradzić próbe kontaktu z WSK Rzeszów... Z relacji mojej Mamy wynika że pracowała ona jako użytkownik na terminalu podłączonym do Mery (niestety nic więcej na temat samego komputera nie była w stanie powiedzieć). Być może mieli tam i Odrę 1305 jako że zakład jest dość spory i było tam sporo modernizacji zaplecza informatycznego

• #74 14 Cze 2009 22:06
    dj_volt
    Poziom 22  

Witam!

Informuję wszystkich, że temat Odry jest nadal aktualny.
    Obecnie kompletujemy dokumentację, uczymy się, przygotowujemy się logistycznie do następnych etapów prac.

Od 15 do 17 maja byliśmy w Jaworzynie. Z okazji "Nocy Muzeów" staraliśmy się zaprezentować zwiedzającym jaworzyńskie muzeum Odrę. Przy okazji udało nam się trochę zrobić.

Terminal D-180KSRE - okazało się, że suche elektrolity powodowały zwarcie w zasilaczu. Zostały wymienione jednakże terminal czasem się odpala, czasem nie. Dostał nowiutką tasiemkę barwiącą, został zakonserwowany. Aktualnie z powodu brakujących pakietów przeznaczyliśmy jeden terminal do uruchomienia a drugi jako rezerwę części. Jeli uda nam się zdobyć pakiety zasilacza oraz sterownika postaramy się uruchomić drugi (mechanicznie obydwa są sprawne).

Terminal MERA 7911N - stan bez zmian, jeden działa, drugi jest martwy. Jeśli znajdzie się ktoś z okolic Jaworzyny (Świdnica, Wałbrzych,...) chętny do pomocy - chętnie przekażemy go "w serwis". Prawdopodobnie padł zasilacz lub przetwornica w bloku CRT. Temat dla serwisanta TV nie powinien sprawić problemów.

Drukarka DW-325-1 - wiemy, że jeden ze stabilizatorów (+5V/15A) jest uszkodzony. Na razie nic więcej nie wiadomo.

Pamięć PT-3 - stan nieznany. Mogę zdementować pogłoski mówiące o wbudowanym termometrze i higrometrze. To bzdura a moje informacje pochodzą od specjalisty w tej dziedzinie (patrz niżej).

Sterowniki pamięci taśmowej CXMT-1300 - wiemy, że dwa urządzenia mają problemy z zasilaczami (elektrolity?), trzecie ma zasilacz poprawnie pracujący, niestety nie jesteśmy w stanie sprawdzić reszty urządzenia do czasu uruchomienia PT-3.

Drukarki DW-403 - jedna działa (czasem ma problem z zasilaczem młotków, po wykręceniu-wkręceniu bezpiecznika działa), druga stoi w stanie nieznanym

ADM-306 - zasilacz sprawny, reszta nie sprawdzana (brak możliwości).

JC-1 ODRA 1305 - jednostka miała problemy, wywaliło zasilacz +5V/15A (przy okazji sprawdziliśmy sobie zasilacz z DW-325-1). Po naprawie działała, pojawił się problem "wywalania różnicówki" na rozdzielnicy zasilania. Prawdopodobnie przetarty przewód, trzeba poszukać. Poza tym maszyna wydaje się być sprawna!!!

JC-2 ODRA 1305 - czyli rozszerzenie JC-3 - pracuje! Szafa zawiera zasilacze, kanały znakowe zewnętrzne (6,7,10,11,18,19,20), kanały autonomiczne zewnętrzne (28,29,30,31) oraz kontroler dysków twardych HDC-1300 wraz z trzema dyskami MFM. Przy okazji - podłączenie dysków pod PC'ta z kontrolerem MFM niewiele da, Odra pracuje na własnym, specyficznym systemie plików.

JC-3 ODRA 1305 - działa, jednakże nie w pełni. Maszyna (a konkretnie koordynator procesora) nie dostaje żadnych przerwań - ani od kanałów znakowych ani autonomicznych. Przerwania od zegara są, widać je w rejestrze SR64, pozycja 3.

Czytnik/perforator taśmy - czytnik nie wystawia przerwania, nie wyświetla odczytanych znaków na "wyświetlaczu" - neonówkach na pulpicie technicznym. Perforator "dobija" sobie 6-ty i 7-my bit, ma uszkodzony jeden scalak. Niestety na razie nie wiadomo jaki to scalak. Z pulpitu technicznego można wyperforować zarówno jeden znak jak również całe ciągi znaków oraz "DEL" (wszystkie 8 dziurek - znak nieznaczący, nie czytany przez maszynę) i "BLANK" (tylko dziurka synchronizacji, czysta taśma bez danych). Podczas "Nocy Muzeów" perforowaliśmy taśmy i rozdawaliśmy na pamiątkę.

Podczas imprezy odwiedzili nas pan Adam Urbanek - główny konstruktor Odry 1305 oraz pani Barbara Wiśniowska - ostatnia serwisantka "Elwro", konstruktorka i serwisantka "Computex'u". Pani Barbara sprawdziła maszyny (szczególnie JC3 będącą w tym czasie "pod parą" czyli uruchomioną :) ) i podpowiedziała nam co i gdzie szukać. Okazało się, że JC3 "spiewa", "robi >5<, >6<, >20<, >100<" (wydaje dźwięki, testuje pamięć z wynikiem pozytywnym, przechodzi dwie procedury testu - łatwą i trudną z zapisem kżyrzowym, daje się programować przy użyciu mikroprogramów z pamięci stałej oraz wykonuje zaprogramowane operacje). Brak jedynie przerwania! Nie sprawdzony jest także układ operacji zmiennoprzecinkowych. Zweryfikowaliśmy ilość pamięci operacyjnej - maszyny mają po 1024 kilo słowa (25-bitowe). Wyjaśniam - Odra pracuje na słowie 24-bitowym (bity 0-23), bit 24 to kontrola parzystości, jeśli trafi się błąd maszyna przerywa pracę i zapala lampkę "BP" - Błąd Parzystości. Pamięć operacyjna Odry podzielona jest na bloki po 32Ksłowa (pozostałość po epoce ferrytu) a w wyniku przeplatania adresów maksymalna przestrzeń adresowa to 512Ksłów. Analizując logikę przeplatania adresów, strukturę przełącznic wejścia-wyjścia pamięci oraz zasadę pracy samej pamięci można dojść do wniosku, że dość łatwo można zmodernizować Odrę do pracy z pamięcią 1024Ksłowa ! Tak też uczyniono. A pamięć jest "Computex'u" :-) podobnie jak Pamięć Stała - zamiast ferrytowej pamięci mikroprogramowej na czterech pakietach zajmujących 3/4 wysokości ramy mamy pakiet standardowej wielkościzawierający ROM (lub EPROM, ciężko zweryfikować). Ciekawostka - konstruktorką tego pakietu jest pani Barbara (otrzymała za to tytuł "Młodego Mistrza Techniki").
    Kolejna sprawa - zamiast standardowych pakietów obsługujących konsolę "nasze" maszyny mają pakiety "Superkon S2" czyli emulatory konsoli na PC! Pakiet ma wyprowadzony interface RS232C dopinany do PC'ta z odpowiednią aplikacją. Sprawa konsoli jest (prawie) załatwiona!

16 maja byliśmy we Wrocławiu, na nastawni stacji na Brochowie. Poznaliśmy pana Andrzeja Rybińskiego -konserwatora Odry DO TEJ PORY PRACUJĄCEJ NA NASTAWNI! Sam widziałem, cztery maszyny, dwie działające (jedna pracuje a druga w rezerwie) i dwie niekompletne na części. Do tego terminale (na PC poprzez SUPERKON), PT-3 (4 sztuki, odstawione), pamięci półprzewodnikowe - takie RAM-Dyski, drukarki. Wszystko działa i ma się dobrze! Pan Andrzej udostępnił nam część dokumentacji oraz wyjaśnił nam wiele niewiadomych. Obiecał pomoc, zna Odrę na wylot. Już teraz mamy program emulatora terminala Odry na PC (KONSOLA 5.0). Od pana Witolda Podgórskiego otrzymaliśmy dwie łączówki do kabla interfejsowego Odry! NAwiasem mówiąc interfejs Odry to British Standard Interface od ICL'a :)

Dalej zapraszam do współpracy - są postępy, mamy część dokumentacji i DZIAŁAMY DALEJ!

• #75 15 Cze 2009 11:30
    EBC41
    Poziom 28  

Co do kopiowania tych dysków to myśle że kopie posektorową 1:1 zawsze da się zrobić, nawet w wypadku egzotycznej tablicy partycji (to akurat nie ma nic do rzeczy). Problem będzie polegał na znalezieniu programu który będzie umożliwiał taką operacje

• #76 15 Cze 2009 11:58
    dj_volt
    Poziom 22  

prezes_3lo napisał:
    Co do kopiowania tych dysków to myśle że kopie posektorową 1:1 zawsze da się zrobić, nawet w wypadku egzotycznej tablicy partycji (to akurat nie ma nic do rzeczy). Problem będzie polegał na znalezieniu programu który będzie umożliwiał taką operacje

Zgadzam się. Co prawda mamy komplet oprogramowania systemowego (E6RM, E6BM, George 3) na taśmach jednak nie wiadomo w jakim są one stanie. Lata magazynowania w kiepskich warunkach mogą zrobić swoje...

Swoją drogą - postaram się skopiować zawartość taśm - oryginał można "zczytać" na PT-3M a kopię zapisać na emulatorze, sprzęt stoi na Brochowie. Muszę poprosić pana Andrzeja :)

Tak trochę z innej beczki - może ma ktoś gotowy (lub chciałby wykonać) optoizolator RS232C? Z powodu różnicy potencjałów masy nie udało nam się spiąć laptopa z Superkonem - nie mamy nadal konsoli... Mam rozpisany pinout złącza (DB25) z Superkon'a. Poniżej zamieszczam program emulatora terminala dla Odry.
    Kolejny krok - chcemy zrobić sieć zasilającą i instalację zerującą. Czekamy na decyzje ze strony muzeum (może Odra zostanie przeniesiona do innego pomieszczenia).

Załączniki:
  • #77 15 Cze 2009 17:33
    EBC41
    Poziom 28  

Co do tej kopii posektorowej to niestety ja bym się obawiał o ten program. Jest np copyr ale on współpracuje tylko i wyłącznie z dyskami ATA/SATA (te drugie tylko w trybie legacy).. Jak ja bym miał robić coś podobnego to wziąłbym jakiegoś 486. Zainstalował tam linuksa, podłączył do niego dysk i zgrał go do pliku (albo na inne urządzenie) przy pomocy komendy dd. Nigdy nie sprawdzałem czy kernel obsługuje kontrolery MFM (linux powstał w czasie kiedy takie rozwiązania odchodziły do lamusa), ale na 90% myślę że tak..

A co do samego komputera. Czy tą ilość pamięci (1M słowo) można konwertować na MB? Bo skoro słowo w Odrze ma 24 bity, czyli 3 bajty to wychodziło by na to że jest to 3MB (megabajty)... I mam jeszcze jedno pytanie, czytałem tak sobie ten temat i jakoś nie mogę wyłowić dokładnej procedury uruchomienia tego komputera (a tym bardziej opisu neonówek na pulpicie)..... Narazie ja to tak odebrałem że przy załączeniu zasilania procesor ładuje z ROMu coś na kształt biosu, czyli te testy pamięci i urządzeń zewnętrznych (?). A potem na terminalu wyświetla to "HOW MANY K"? I tam podaje się adres urządzenia zawierającego OS, czy uruchamiany program (??). Chcę rozwiać te wątpliwości, dodatkowo wydaje mi się że dobrze było by gdybyś to opisał po krotce w chwili wolnego czasu bo zapewne wiele osób jest tego szalenie ciekawych (bo w końcu nie polega to na włączeniu zasilania i zaczekaniu aż pojawi się pulpit na ekranie)

Pozdrowienia... Oby się wam udało :)...

PS. Na forum trzepak.pl zamieściłem odniesienie do tego tematu, być może i tam znajdzie się ktoś kto mógłby pomóc Link

• #78 15 Cze 2009 21:44
    dj_volt
    Poziom 22  

prezes_3lo napisał:
    Co do tej kopii posektorowej to niestety ja bym się obawiał o ten program. Jest np copyr ale on współpracuje tylko i wyłącznie z dyskami ATA/SATA (te drugie tylko w trybie legacy).. Jak ja bym miał robić coś podobnego to wziąłbym jakiegoś 486. Zainstalował tam linuksa, podłączył do niego dysk i zgrał go do pliku (albo na inne urządzenie) przy pomocy komendy dd. Nigdy nie sprawdzałem czy kernel obsługuje kontrolery MFM (linux powstał w czasie kiedy takie rozwiązania odchodziły do lamusa), ale na 90% myślę że tak..

A co do samego komputera. Czy tą ilość pamięci (1M słowo) można konwertować na MB? Bo skoro słowo w Odrze ma 24 bity, czyli 3 bajty to wychodziło by na to że jest to 3MB (megabajty)... I mam jeszcze jedno pytanie, czytałem tak sobie ten temat i jakoś nie mogę wyłowić dokładnej procedury uruchomienia tego komputera (a tym bardziej opisu neonówek na pulpicie)..... Narazie ja to tak odebrałem że przy załączeniu zasilania procesor ładuje z ROMu coś na kształt biosu, czyli te testy pamięci i urządzeń zewnętrznych (?). A potem na terminalu wyświetla to "HOW MANY K"? I tam podaje się adres urządzenia zawierającego OS, czy uruchamiany program (??). Chcę rozwiać te wątpliwości, dodatkowo wydaje mi się że dobrze było by gdybyś to opisał po krotce w chwili wolnego czasu bo zapewne wiele osób jest tego szalenie ciekawych (bo w końcu nie polega to na włączeniu zasilania i zaczekaniu aż pojawi się pulpit na ekranie)

Pozdrowienia... Oby się wam udało :)...

PS. Na forum trzepak.pl zamieściłem odniesienie do tego tematu, być może i tam znajdzie się ktoś kto mógłby pomóc Link

Odra jest maszyną mikroprogramowaną, każda operacja jest "przygotowana" w pamięci stałej (coś jak BIOS). Po włączeniu zasilania mamy do dyspozycji operacje pulpitowe czyli makropolecenia składające się z mikrorozkazów czytanych z pamięci stałej. Do dyspozycji mamy zapis i odczyt oraz modyfikacje komórek pamięci, testy pamięci RAM, bootstrap (ładowanie programu z nośnika zewnętrznego, np PT-3 lub czytnik taśmy). Operacji pulpitowych jest trochę :)
    Czytając bootstrap z danego kanału np. 24 czyli kontroler dysków ustawiamy na KS oktalną czwórkę (wciskamy klawisz 2), na KL ustawiamy adres kanału (24 decymalnie lub 30 oktalnie czyli wciskamy 3 i 4). Wciskamy i wyciskamy mikro (zatrzymujemy maszynę), potem wciskamy zerowanie, blokadę zegara (BZG) i wciskamy start. Po tej operacji z pierwszego dysku na kontrolerze dopiętym do kanału 24dec/30octal powinien podnieść się egzekutor (system operacyjny). Oczywiście jeśli został wcześniej nagrany na dysk. Do kanału 25dec/31octal możemy dopiąć kontroler pamięci taśmowej czyli CXMT-1300 a za kontrolerem PT-3 (zaadresujmy PT-3 jako pierwsze urządzenie, kontroler potrafi obsługiwać 6 napędów). Aby zczytać bootstar z tak podłączonej PT- ustawiamy na KL 25dec/31octal czyli wciskamy 1,3,4.
    Kanały 24,25,26,27 oraz 28,29,30,31 w dostwace (nasza JC2) to kanały autonomiczne czyli takie które po rozpoczęciu transmisji nie angażują procesora (jego koordynatora oraz arytmometru) do pracy. Same potrafią przesłać odpowiednie dane do pamięci operacyjnej. Kanały pozostałe to kanały znakowe, znacznie wolniejsze od autonomów. Na nich pracuje czytnik, perforator, drukarki. Kanał 21 to kanał multipleksera obsługującego terminale.
    Po odnalezieniu początkowego bloku egzekutora na konsoli (dopiętej oryginalnie do kanałów 2 i 3 a u nas do Superkon S2) wyświetli się "HOW MANY K?" czyli pytanie jak dużą pamięć operacyjną mamy w maszynie. Potem należy podać datę i godzinę oraz określić czy chcemy załadować modyfikacje egzekutora czy nie.
    Mam nadzieję, że niczego nie przekręciłem. Sam się uczę :)

Blokada zegara jest niezbędna bo inaczej maszyna dostaje pierwsze przerwanie z zegara a nie z urządzenia czytającego bootstrap.

JC3 nie dostaje żadnego przerwania, JC1 prawdopodobnie dostaje przerwanie - nie jestem pewien. Jak uda nam się załatwić "problem wyskakującej różnicówki" i zrobić porządną instalację zerującą i zasilającą sprawdzimy dokładnie.

A co do Pingwina - z tego co wiem obsługuje MFM. Muszę dopaść kontroler, mam już płytę 486 i Pentaka I :) Do tego jakiś kontrolerek i dysk SCSI na system :D

• #79 16 Cze 2009 06:03
    EBC41
    Poziom 28  

wracając do taśm to o zapis na nich ja bym się nie martwił.. prędzej o dyski MFM... A jeżeli o nie chodzi to mogę wam użyczyć moje dwa zabytkowe connery (80 i 170MB) na operację kopiowania, tylko podeślijcie mi potem obrazy.... Mogę również spontaktować się z icl1904, może uda mi się przekonać ich do tego żeby podesłali nam ich emulator. Będzie można sprawdzić te obrazy z zawartością dysków MFM

• #80 06 Wrz 2009 11:21
    dj_volt
    Poziom 22  

Z satysfakcją informuję - w piątek udało się zrobić kolejny krok naprzód:
    - JC1 - zasilacz działa, kontroler HDD działa, bootstrap się podnosi! MASZYNA JEST SPRAWNA!!!
    - JC2 [DOSTAWKA] - Działa
    - JC3 - Przełącznica PSR (przełącznica przerwań) działa!, kontroler HDD działa, bootstrap się podnosi!. MASZYNA JEST SPRAWNA!!! Podnosi bootstrap z kanału 24 (wewnętrzny kontroler HDD na pierwszym kanale autonomicznym numer 24) oraz z kanału 29 (zespół zewnętrznych kanałów autonomicznych znajdujący się w JC2 [DOSTAWCE]).

Na ukończeniu mam optoizolator oraz przewody do podłączenia laptopa-konsoli.

Następny wyjazd najprawdopodobniej 19 września. Cel - próba uruchomienia konsoli, sprawdzenie czytnika/perforatora taśmy (ma sporo problemów...).

• #81 06 Wrz 2009 13:33
    icl1904
    Poziom 2  

Good news indeed.

I hope you have similar success with the peripherals.

Bill

• #82 28 Wrz 2009 21:38
    403563
    Użytkownik usunął konto  
  • #83 24 Paź 2009 01:09
    lazaryjczyk
    Poziom 1  

wspaniała sprawa, sam nigdy niestety nawet nie widziałem odry:/ czekamy na następne wiadomości o postępach!!

• #84 24 Paź 2009 02:27
    dj_volt
    Poziom 22  

lazaryjczyk napisał:
    wspaniała sprawa, sam nigdy niestety nawet nie widziałem odry:/ czekamy na następne wiadomości o postępach!!

Zapraszamy do Jaworzyńskiego muzeum!
    Odrę można zobaczyć codziennie w ramach zwiedzania MPiK. Niestety na codzień maszyna stoi jako mebel, jest uruchamiana tylko przez nasz team :-)

• #85 30 Paź 2009 11:20
    darjanek
    Poziom 11  

Witam!
    Zachecony tematem, zaczale szukac u mnie jakiejs literatury bo ze sprzetu to raczej wszystko zezlomowane. Na dzien dzisiejszy mam ksiazki:
    system operacyjny GEORGE 3 tom I
    system operacyjny GEORGE 3 tom II cz.1
    system operacyjny GEORGE 3 tom II cz.2
    Jezyk Fortran maszyn serii Odra 1300
    i tasme z NSBL - jesli dobrze pamietam to zestaw programow do obslugi dyskow/tasmy.
    Jesli jest taka potrzeba moge pogrzebac glebiej, mam paru wspolpracownikow wykorzystujacych swego czasu ODRY do pracy naukowej.
    Pozdrawiam :)

• #86 30 Gru 2009 18:25
    michal5102
    Poziom 11  

[url=http://www.allegro.pl/item867212415_pozlacane_styki_zlom_elektroniczny_zloto.html tanio ktoś sprzedaje całe płytki ze stykami pozłacanymi , mogą się Wam przydać . Świetna sprawa z tym uruchomieniem Odry , życzę powodzenia .:D

• #87 31 Gru 2009 00:18
    Gizmoń
    Poziom 28  

Z tego co słyszałem w muzeum, komputer próbowały uruchomić dwie ekipy, ale żadnej się to w 100% nadal nie udało...

A tych płytek na Allegro trochę szkoda, bo najprawdopodobniej ktoś odzyska z nich złoto a zniszczoną resztę wyrzuci :(

Sam mam dość dużo podobnych modułów, niestety część jest bez złącz. Dodatkowo, niektóre z tych kompletnych, mają przylepioną karteczkę: "Kłamie", "Nie rozpoznaje poprawnie znaków" itp.

• #88 31 Gru 2009 20:16
    michal5102
    Poziom 11  

Ja też mam jedną płytkę , jest tam prawie 70 UCY74 . Wiele tych płytek zniszczono w celu odzysku złota . Szkoda , że nie udało się na razie uruchomić Odry w 100 % . Mam nadzieję , że to tylko kwestia czasu i części , bo zapał i chęci widać są .

• #89 03 Sty 2010 19:02
    Gizmoń
    Poziom 28  

Mam 136 pakietów z komputera Odra. Najprawdopodobniej są to części zasilacza, monitorów, procesora i pamięci. Bardzo przydałyby się ich schematy - przypuszczam, że niektóre układy mógłbym uruchomić, a nawet wykorzystać do czegoś. Bez schematu udało mi się uruchomić tylko wysokoprądowy zasilacz stabilizowany (oznaczenie 72010800) z układem MAA723, który jest dość prosty i na dodatek ma opisane niektóre końcówki. Oto spis wszystkich modułów, jakie mam:

FHX-07/T/D
    FHX-07/a
    FMW 07/T
    FPW-07/T/A
    FRA-07
    FLS-07/T
    FK1Z0-07/T
    70-1006
    FK1ZN-07/T
    JC 142-07
    FK1W-07
    PK/T
    FCG-07
    FRO-07
    FRO-07/T/A
    FK10-07/T/A
    TS-04-1
    ZS7-07
    ZS9-07/T
    ZS6-07/T
    ZA4-07/A
    TB / E-2701-0038
    TD / E-2701-0039
    TK / E-2701-0043
    TR2 / E-2701-0046
    SP 1
    SA
    SR 1
    SI6
    SO
    SI4
    SI5
    SM
    PO-05
    L10-04
    L13-04
    47034002
    47041002
    35011401
    35011301
    35011501
    381-106-022
    B-2742-261 ZRL-201
    72030200
    72010800
    EC3945.FSI
    PJP-64/22/0,5/B
    ZM1-07/T
    ZM2-07/T

Interesujące są moduły z oznaczeniami zaczynającymi się na S lub T. Wyglądają na jakieś bramki logiczne lub wzmacniacze operacyjne z elementów dyskretnych. Moduły z literką Z na początku to jakieś precyzyjne stabilizatory napięcia. Możliwe, że impulsowe. Niestety płytka jest tak zawiła, że nie mogę rozrysować schematu. W związku z tym proszę, jeśli posiadacie jakiekolwiek informacje o tych układach lub jeszcze pamiętacie do czego służyły, będę bardzo wdzięczy za podzielenie się nimi.

• #90 07 Sty 2010 17:19
    lukmat
    Poziom 11  

Dzisiaj w teleexpresie podano informację iż na Dworcu Kolejowym we Wrocławiu wyłączono ostatni pracujący komputer Odra........ Możliwe że będzie ogłoszony przetarg na zakup owego sprzętu lub zostanie on zezłomowany........ zainteresowane osoby odsyłam do centrum zarządzania stacji kolejowej we Wrocławiu.....im szybciej tym lepiej!!!! Komputer był sprawny i napewno jest do niego pełna dokumentacja.