Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomóżcie uruchomić komputer ODRA 1305

dj_volt 07 Jan 2010 21:49 143926 154
Przewód Toplex
 • #91
  dj_volt
  Level 25  
  lukmat wrote:
  Dzisiaj w teleexpresie podano informację iż na Dworcu Kolejowym we Wrocławiu wyłączono ostatni pracujący komputer Odra........ Możliwe że będzie ogłoszony przetarg na zakup owego sprzętu lub zostanie on zezłomowany........ zainteresowane osoby odsyłam do centrum zarządzania stacji kolejowej we Wrocławiu.....im szybciej tym lepiej!!!! Komputer był sprawny i napewno jest do niego pełna dokumentacja.

  Smutne wieści...
  Jedyne co teraz można zrobić to powalczyć o przekazanie dokumentacji i przynajmniej części osprzętu do muzeum w Jaworzynie. Lepiej mieć jeden pełny i działający zestaw niż masę części porozrzucanych po całym kraju.
  Na pewno zabraknie doświadczenia ludzi pracujących na tej maszynie. Widziałem w maju Wrocławską Odrę i miałem przyjemność rozmawiać z p. Andrzejem Rybińskim - jej serwisantem. Skarbnica wiedzy :!::!::!:
  Do boju !! Cel - Odra :D

  :arrow: Gizmoń:

  podeślij mi zdjęcia tych pakietów, postaram się coś podpowiedzieć. Dokumentacja którą mam traktuje jedynie o pakietach "JC". Przykładowo: JC 142-07 to dekoder w,r mieszczący się na pozycji 2/16 procesora.
  Quote:
  Interesujące są moduły z oznaczeniami zaczynającymi się na S lub T. Wyglądają na jakieś bramki logiczne lub wzmacniacze operacyjne z elementów dyskretnych. Moduły z literką Z na początku to jakieś precyzyjne stabilizatory napięcia. Możliwe, że impulsowe. Niestety płytka jest tak zawiła, że nie mogę rozrysować schematu. W związku z tym proszę, jeśli posiadacie jakiekolwiek informacje o tych układach lub jeszcze pamiętacie do czego służyły, będę bardzo wdzięczy za podzielenie się nimi.

  Strzelam: pakiety S i T to elementy procesora Odra 1304 (zbudowanego na elementach dyskretnych). Pakiety Z mogą być pakietami zasilaczy a raczej stabilizatorów zasilania. W 1305 stabilizatory "siedzą" na samej górze ramy a trafo na samym dole ramy, wielkie i ciężkie.
 • Przewód Toplex
 • #92
  Gizmoń
  Level 28  
  Oto zdjęcia (niektóre przedstawiają niekompletne moduły, tym nie należy się przejmować):

  Moduły ZS7-07, ZS9-07/T, ZS6-07/T i ZA4-07/A. Przypuszczam, że te układy są przeznaczone do sterowania zewnętrznymi tranzystorami mocy, i mają wejścia do pomiaru napięcia (sprzężenie zwrotne). Widoczny na pierwszym zdjęciu układ udało mi się uruchomić na 25% - działa stabilizator 5V, ale jeszcze nie odgadłem gdzie jest jego wejście pomiarowe.


  Pomóżcie uruchomić komputer ODRA 1305 Pomóżcie uruchomić komputer ODRA 1305 Pomóżcie uruchomić komputer ODRA 1305 Pomóżcie uruchomić komputer ODRA 1305

  Moduły z literkami S oraz T (TB / E-2701-0038, TD / E-2701-0039, TK / E-2701-0043, TR2 / E-2701-0046, SP 1, SA, SR 1, SI6, SO, SI4, SI5, SM).


  Pomóżcie uruchomić komputer ODRA 1305 Pomóżcie uruchomić komputer ODRA 1305 Pomóżcie uruchomić komputer ODRA 1305 Pomóżcie uruchomić komputer ODRA 1305 Pomóżcie uruchomić komputer ODRA 1305

  Pomóżcie uruchomić komputer ODRA 1305 Pomóżcie uruchomić komputer ODRA 1305 Pomóżcie uruchomić komputer ODRA 1305 Pomóżcie uruchomić komputer ODRA 1305 Pomóżcie uruchomić komputer ODRA 1305

  Pomóżcie uruchomić komputer ODRA 1305

  Są też moduły z układami hybrydowymi (FHX-07/T/D, FHX-07/a, FMW 07/T, FPW-07/T/A). Mam tylko dokumentację do GBR-009. Ciekawe, czym są układy ZTM1 i pozostałe.

  Pomóżcie uruchomić komputer ODRA 1305 Pomóżcie uruchomić komputer ODRA 1305 Pomóżcie uruchomić komputer ODRA 1305 Pomóżcie uruchomić komputer ODRA 1305

  Mam wrażenie, że to jest jakiś interfejs służący do "podglądania" szyny danych. Oznaczenie TS-04-1:

  Pomóżcie uruchomić komputer ODRA 1305

  Tu chyba elementy ALU, sekwencera lub jeszcze czegoś innego (47034002, 47041002, 35011401, 35011301, 35011501). Niektóre karty zawierają po 10 poczwórnych osiemdziesięciobitowych rejestrów TMS3120.

  [dodane 9.1.2010]
  Udało mi się uruchomić kartę o oznaczeniu 35011301 - po podaniu zasilania 5V 1,1A zaczął pracować kwarcowy oscylator, i na wyjściach pojawiły się sygnały o różnych kształtach i częstotliwościach. Niektóre modulowane. Jeden z nich wygląda, jakby zawierał znaczniki "start", "stop", i jakąś transmisję. Już myślałem, że to jest jakiś zegar komputera, ale zobaczyłem na drugiej, identycznej karcie, napis: "Nie wybiera znaków za jednym razem Pz 424 Wrocław". No i już nie wiem co to jest :)

  Pomóżcie uruchomić komputer ODRA 1305 Pomóżcie uruchomić komputer ODRA 1305 Pomóżcie uruchomić komputer ODRA 1305 Pomóżcie uruchomić komputer ODRA 1305 Pomóżcie uruchomić komputer ODRA 1305

  Czy mam rację, że jest to przełącznik kontroli napięć z zasilacza?

  Pomóżcie uruchomić komputer ODRA 1305

  Quote:
  Przykładowo: JC 142-07 to dekoder w,r mieszczący się na pozycji 2/16 procesora.


  Aż 38 układów TTL produkcji Tesla jest na tej płytce :) Dziękuję za informacje, nawet taka jest już przydatna. Czy dokumentacja zawiera schemat?
 • #93
  zilog79
  Level 10  
  Przepraszam, że trochę nie na temat. Nie mogę się jednak powstrzymać, żeby nie podzielić się tutaj swoim wspomnieniem o informatyce z czasów PRL. Chciałbym zapytać, czy ktoś pamięta na niektórych stacjach PKP - np. w Zielonej Górze - terminale komputerowe z rozkładami jazdy, przeznaczone dla pasażerów. Wyglądało to w ten sposób, że na metalowej rurze, w metalowej obudowie był zamontowany monitor z "zielonym kineskopikiem" i klawiaturą numeryczną, lub cztery monitory i cztery klawiatury skierowane w "cztery strony świata". Takich stanowisk w Zielonej Górze, było kilka a ja pamiętam je jak przez mgłę, bo dziś mam 30lat a wtedy miałem może 5 i pamiętam, że "namiętnie testowałem" możliwości programu - chyba rozkładu jazdy - udostępnionego na tym terminalu, podróżnym. Całość była prawdopodobnie podłączona do komputera Odra. Może ktoś potrafi powiedzieć na ten temat coś więcej?

  A jako ciekawostkę podam, że ostatnią działającą Odrę w Polsce, wyłączono 08.01.2010 na stacji Wrocław-Brochów.

  http://www.youtube.com/watch?v=yRlZRH2XnJA


  Pozdrawiam
 • #94
  EBC41
  Level 28  
  Wiadomo już co się stało z tą Odrą?
 • #95
  pioszym
  Level 11  
  Witam

  ODRA we Wrocławiu na Brochowie jeszcze pracuje!!! Być może ostatni miesiąc.
 • #96
  christophp
  Level 10  
  Oj dobrze by było, by ta ODRA trafiła w dobre ręce i mogła wszystkim zainteresowanym polską myślą techniczną od czasu do czasu pokazać jak to cudnie pracuje a nie trafć do Kogoś, kto ją albo schowa przed światem lub też wywiezie za granice...
 • #97
  Quarz
  Level 43  
  christophp wrote:
  Oj dobrze by było, by ta ODRA trafiła w dobre ręce i mogła wszystkim zainteresowanym polską myślą techniczną od czasu do czasu pokazać jak to cudnie pracuje a nie trafić do Kogoś, kto ją albo schowa przed światem lub też wywiezie za granice...
  Ojj... chyba nie do końca była to 'polska myśl techniczna', a brytyjska (szkocka) - ZOBACZ ... :idea: :D ... polskie było w niej tylko naśladownictwo funkcjonalne - na wtedy zupełnie nowych układach scalonym z serii TTL - komputera ICL 1905/1906.
  Pozajączkowało się Tobie ze wcześniejszym Odrami, zobacz: http://pl.wikipedia.org/wiki/Odra_(komputer) <- koniec linki za zamykającym nawiasem.
 • Przewód Toplex
 • #102
  Gizmoń
  Level 28  
  "A jako ciekawostkę podam, że ostatnią działającą Odrę w Polsce, wyłączono 08.01.2010 na stacji Wrocław-Brochów. "

  "30 kwietnia br. o godz. 22.00, w Ośrodku Informatyki w Lublinie Oddziale Spółki PKP, zakończyła się eksploatacja ostatniego komputerowego systemu teleprzetwarzania, funkcjonującego na bazie procesorów Odra 1305"

  Ciekawe, ile jeszcze takich ostatnich komputerów będą wyłączać. Jak na razie wyłączyli już dwa.

  Ale co do wypowiedzi o lądowaniu na złomie, to mam nadzieję, że tak nie będzie. Maszyna pracuje szybko i bezawaryjnie przez 34 lata non-stop, i z wdzięczności za to chcą ją wykopać na złomowisko jak jakiegoś peceta? No nie...
 • #103
  Dydzio
  Level 30  
  Ludzie nie szanują historii. Ile sprzętów Unitry ląduje na śmietniku lub jest dewastowanych po 20-30 latach bezawaryjnej, czasem bardzo dobrej i wyczerpującej pracy?
 • #104
  Keeper_Sajuuk
  Level 10  
  nie zrobią tego, to zbyt drogocenny sprzęt jak na tamte czasy, jego wartość jest historyczna dla polskich dziejów informatyzacji (czy jak to sie psize inaczej) w polsce zapewne jest wiele takich działających komputerów na bazie odry, ale powoli wyłączają jeden po drugim, ale zanim to nastąpi jeszcze nie raz usłyszymy "wyłączono ostatni działający komputer odra" słyszałem że w ZPC wawel na masarskiej (((obecnie nic tam juz niema, beda apartamenty stawiac, na miejscu "stomilu" juz sa a obok galeria kazimierz.))) był jakiś podobny komputer ,ale to tylko słuchy, nie wiem jak było naprawde bo nie pracowałem . ale tym co sie zajmują ratowaniem staych komputerów chwała za to!!

  co do sprzętu unitry oj! ten sprzęt był najwyższej klasy, do dziś mam działające radio unitry :D
 • #105
  cirrostrato
  Level 37  
  Na początku lat 90-tych miałem nieprzyjemność na wysypisku zobaczyć oryginalne komputery IBM (tony,tony..), montaż przecudny, warto to było (chociaż raz) zobaczyć, za Gierka to chyba kosztowało lata pracy średniej kopalni...poszło na złom, jak się ma dyrektora Muzeum Techniki w PKiN w wieku coś pod 90-tkę to nie dziwię się, ze pies z kulawą nogą się tymi zabawkami nie zainteresował..Nekanda-Trepka też robi wielkie oczy i wpisuje do rejestru zabytków coś, co kilka dni wcześniej zostało (pozwolenia na rozwałkę były, wiadomość z Teleekspresu..) rozpieprzone w kawałki...
 • #109
  Olleo
  Level 17  
  Hej dj_volt. Poszukaj kontaktów w byłym technikum elektronicznym - Elektronicznych Zakładach Naukowych "Elwro".
 • #110
  Dez1
  Level 23  
  Dla poszukiwaczy elementów komputera Odra - warto skontaktować się z Łódzką firmą, która zajmuje się utylizacją elektrośmieci.
  Przykładowa aukcja:
  http://www.allegro.pl/item1049652398_pamiec_masowa_do_komputera_odra_7_mb_lata_70.html

  Wprawdzie Odra to nie moja epoka, ale wiem, że w Łodzkim MPK był taki komputer - zaraz z ciekawości spytam kolegę, bo jego ojciec był przez lata informatykiem w MPK.
  Aha... chyba w ZETO również mieli Odrę.
 • #111
  dj_volt
  Level 25  
  Zapraszam na wystawę Made in Wro 1946-1989. Wernisaż 25 czerwca 2010 o godzinie 19. We wtorek 29 czerwca od godziny 18 startuje 'vintage night' czyli noc dla pasjonatów sprzętu Elwro, Polar, Wrozamet, itp. W trakcie imprezy postaramy się zaprezentować Odrę jak najszerszej publiczności. Na wystawie zobaczyć będzie można pocesor Odra 1305, czytnik-perforator taśmy papierowej CDT-325, terminal Mera 7911N, terminal D-180KSRE oraz taśmy magnetyczne i karty perforowane.
  Zapraszam do odwiedzenia strony www wystawy - link powyżej oraz do odwiedzenia nas!
  Termin: 25.06.2010 – 17.07.2010
  Miejsce: Galeria Design - BWA Wrocław
  Adres: ul. Świdnicka 2-4

  kuratorzy: Joanna Sabat, Tomasz Sobczak (WROzament)
  oprawa graficzna: Joanna Lewandowska (WROzament)
  multimedia: Sebastian Sobótka (WROzament)
  koncepcja wystawiennicza: Renata Wites, Tomasz Gacek (ASP we Wrocławiu)
 • #112
  speedy9
  Helpful for users
  Gizmoń wrote:
  "A jako ciekawostkę podam, że ostatnią działającą Odrę w Polsce, wyłączono 08.01.2010 na stacji Wrocław-Brochów. "

  "30 kwietnia br. o godz. 22.00, w Ośrodku Informatyki w Lublinie Oddziale Spółki PKP, zakończyła się eksploatacja ostatniego komputerowego systemu teleprzetwarzania, funkcjonującego na bazie procesorów Odra 1305"

  Ciekawe, ile jeszcze takich ostatnich komputerów będą wyłączać. Jak na razie wyłączyli już dwa.

  Ale co do wypowiedzi o lądowaniu na złomie, to mam nadzieję, że tak nie będzie. Maszyna pracuje szybko i bezawaryjnie przez 34 lata non-stop, i z wdzięczności za to chcą ją wykopać na złomowisko jak jakiegoś peceta? No nie...


  No chyba jednak nie wykopia na złom tak po prostu:
  http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,8027...tatnia_Odra_nie_pojdzie_na_zlom.html?skad=rss
  Ta informacja jest z 03-07-2010.
  Muszą tam mieć dokumentację techniczną.
 • #113
  And!
  Admin of Design group
  I jak był ktoś na Made in Wro 1946-1989 ?
  Jakie wrażenia, ponoć 30.Czerwca.2010 był pokaz możliwości odry.

  Natomiast z tymi "ostatnimi" Odrami to było już ich kilka... :)

  Szkoda że wystawa Made in Wrocław nie jest zbyt mobilna,
  gdyż mogłaby pojeździć po Polsce.
 • #115
  EBC41
  Level 28  
  Jeszcze miałbym pytanie czy jest w planach podobny wernisaż jak 30 czerwca? Chętnie bym pooglądał odrę w działaniu, a tego dnia miałem akurat na uczelni egzamin.
 • #116
  And!
  Admin of Design group
  dj_volt to bardzo ciekawe,
  w razie gdybyś coś wiedział o planowanych terminach
  wystaw w innych lokalizacjach daj znać,
  myślę że zainteresuje to wiele osób.
 • #117
  sebastian33444
  Level 11  
  Jak byście potrzebowlai człowieka który kiedyś znał odre jak własna kieszeń i ma do niej sentyment to ja znam tak owego faceta ;) To mój nauczyiel z ZSP 9 w łodzi.
 • #118
  szpila
  Level 17  
  Gizmoń wrote:
  Są też moduły z układami hybrydowymi (FHX-07/T/D, FHX-07/a, FMW 07/T, FPW-07/T/A). Mam tylko dokumentację do GBR-009. Ciekawe, czym są układy ZTM1 i pozostałe.


  Kiedyś, dawno temu, jako dzieciak kupowałem takie moduły w sklepie elektronicznym za równowartość 5 złotych. Do demontażu i jako dawcy podzespołów, szczególnie rezystorów precyzyjnych. Pani w sklepie twierdziła że to z centrali telefonicznej. Pamiętam że rozbrajałem te hybrydy. Te GBR'y to jakieś układy grubowarstwowe były. Napylone ścieżki i rezystory na laminacie, reszta podzespołów była w nich lutowana. Natomiast we wnętrzu ZTM1 były, z tego co pamiętam, sześć bądź cztery dławiki lub transformatorki nawinięte na miniaturowych pierścionkach ferrytowych.
 • #119
  Adam1988
  Level 26  
  Moze Was zaintersuj, szkoda by poszlo na zlom.
  zlom-komputerowy-odra-na-odzysk-zlota
  (aukcja nie moja)

  Link do aukcji serwisu allegro usunąłem. Regulamin p. 10.11 [witux]
 • #120
  marek_Łódź
  Level 36  
  Tranzystory germanowe ODRA1013 ? 1204 już była robiona na krzemowych

  Quote:
  Link do aukcji serwisu allegro usunąłem. Regulamin p. 10.11 [witux]
  W sumie nie ma czego żałować, no chyba, że ktoś odzyskuje złoto. Nb uruchomiony komputer-antyk może być wart więcej od zawartego w nim złota.