Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz UNITRA PW8040 charczy po podgłoszeniu

Orestes 13 Dec 2008 19:28 1656 7
 • #1
  Orestes
  Level 10  
  Witam !

  Wpadł mi w ręce PW8040 w nie najlepszym stanie - bez transformatora, po jego podłączeniu zaraz chciał go spalić, bo (okazało się) miał zwarcie w BD139 w Darlingtonie, a potem jeszcze wyszło, że uszkodzony jest potencjometr głośności (ślizgacz jednego kanału w ogóle nie stykał - w kanale tylko przydźwięk). Gdy zwalczyłem te plagi mogłem delektować się wreszcie czystym brzmieniem wzmacniacza...
  A jednak! Delektować się można gdy gałka wzmocnienia nie wychodzi powyżej 5-ki (na 10), później pojawia się nieprzyjemne charczenie. Przy dalszym wzmocnieniu to już tylko jeszcze większe "darcie papieru".
  Taki efekt jest już przy zerowym wzmocnieniu potencjometrów. barwy i wyłączonym konturze. Po jego włączeniu i dodaniu barwy, jak się można spodziewać, charkot pojawia sie już przy 4-ce. Charkot w obydwu kanałach. Wzmacniacz jest ewidentnie przesterowany.
  Co zrobiłem: wymieniłem historyczny już 2x4700uF na 2 po 4700u/50, a także C125 (i C225) z bootstrapu, sprawdziłem wszystkie diody z prostownika (OK) - bez zmian, do "czwórki" OK, potem coraz większy charkot. Podłączane źródło to CD (akurat SONY) lub tuner DIORY, kolumny - TONSIL 50W 8Ohm (u kolegi jednak ten sam efekt).  Będę wdzięczny za każdą sugestię co jeszcze można sprawdzić, a może po prostu... "te typy tak mają ??"

  Z góry dzięki !

  P.S.
  Przy okazji zauważyłem, że PW8040 różni się od schematu PW8010 - ma uproszczony wzmacniacz mocy.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Wygląda na to, że po prostu go przesterowujesz. Odtwarzacz CD ma dość duży poziom sygnału. Do którego wejścia podłączasz odtwarzacz?
 • #3
  Orestes
  Level 10  
  Czy Kolega sugeruje że do wejścia GR. MAGN ? ;)
  Oczywiście, że nie - do każdego PRÓCZ powyższego, zasadniczo do UNIWERSALNEgo.
  Że dochodzi do przesterowania to oczywiste, ale dlaczego tak szybko ?
  Nie dodałem szczegółu, że o przesterowaniu powiadomił mnie klient który wzmacniacz nabył, ja ten efekt niestety potwierdzam...
  Nie mam porównania do innego, tego samego modelu, nie dysponuję również aparaturą, by sprawdzić, czy wzmacniacz zachowuje parametry fabryczne (miernik zniekształceń, generator). Ale charczenie przy 4-ce ?
  Zgadzam się z jednym - współczesne urządzenia mają poziom dźwięku wyjściowego rzędu 500-775mV (standard dla CINCH). PW8040 ma wg producenta czułość znamionową 200mV, czyli na "dzień dobry" jest sygnał +8 - 11,8dB. Jak dodamy "kontur" - + 8dB (100Hz i 10kHz) a jeszcze "barwę" (do +13db) to okaże się, że do mocy znamionowej (20W) brakuje zaledwie 7-3,2 dB !! I przy tak małym transformatorze zapasu żadnego ! (W rozważaniach przyjąłem, że wzmocnienie wzmacniacza to 36dB => 20log(Uwy/Uwe) gdzie Uwe=0,2V wg. fabryki a Uwy=SQR(20W*8Ohm)= 12,65V)
  Dać rezystory na wejściu przedwzmacniacza ?

  Chodzi mi o to, by jednak wpierw szanowni Koledzy i posiadacze sympatycznego wzmacniacza potwierdzili, że bądź też im "charczy" powyżej "czwórki"-"piątki" - bądź też absolutnie nie...
 • #4
  marian1981.02
  Unitra equipment specialist
  Ten typ tak nie ma. Chyba że ktoś coś poprzerabiał i wzmacniacz ma inną (większą czułość) niż fabrycznie. Jedyne to sprawdzić zasilanie preampa.
 • #5
  bogunio
  Level 25  
  Skoro Kolega pisze, że poniżej 5 gra czysto a potencjometr siły głosu jest między przedwzmacniaczem a końcówką mocy to z tego wynika,że przedwzmacniacz nie jest przesterowany. Dobrze myślę?
  Cóż, może przy tej 5 jest juz przekroczona znamionowa moc wyjściowa( z powodu dużego sygnału z CD). A jeżeli nie to wskazuje na to, że coś jest nie tak z zasilaniem wzmacniaczy mocy. A może coś jest nie tak z zasilaniem par różnicowych(wspólnym dla obu kanałów).
 • #6
  Damian R.
  Level 17  
  Znajomy ma podpięty pod niego cd Foniki i daje rade na 6.5 głośności bez przesteru, kolumny ma oryginalne , bo to kupował jego ojciec wiele lat temu w zestawie. Sorry że trochę Off topic , ale do czego służy tam przycisk 70hz
 • #7
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Damian R. wrote:
  do czego służy tam przycisk 70hz

  Filtr antywibracyjny, używa się tego do słuchania muzyki z gramofonu.
 • #8
  Orestes
  Level 10  
  Zasilanie końcówek mocy - 29V, jak na schemacie, zasilanie wzmacniaczy różnicowych - ok. 7V, dioda Zenera w porządku (i tak profilaktycznie wymieniłem; C6V8)
  Informacja Kolegi, że nie da się dojechać potencjometrem do końca bez przesterowania jest w tym momencie pocieszająca ;) a z wcześniejszych (matematycznych) wywodów wychodzi, że tak po prostu musi być, byle jednak nie za wcześnie.
  Czułość znamionowa 200mV (producent) jest dość duża, myślę że obniżenie do np. 350mV lepiej dopasuje do sprzętu z gniazdami CINCH (np. na moim CD jest poziom ok 400mV).
  W ślad za tym zmniejszyłem wzmocnienie wzmacniacza adekwatnie do większego poziomu sygnału wyjściowego (ok. 4,9dB) przez zmianę rezystora w pętli wzmacniacza (R143/R243) z 1k na ok. 1,8k (R143/R243).
  Efekt zachęcający, na słuchawkach (z regulacją poziomu oczywiście ;) zniekształcenia wchodzą przy 8-8,5 ale nie ma już całkowitego "zatykania" się wzmacniacza. Co do prób na kolumnach muszę poczekać do pory bardziej akceptowalnej przez sąsiadów... :D