Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz laboratoryjny 0-30/5A NE301-K

Daniel L. 24 Mar 2004 19:02 20851 25
  • #1 24 Mar 2004 19:02
    Daniel L.
    Poziom 11  

mam prosbe zlozylem cos takiego i niebardzo dziala.regulacja napiecia jest oki. ale cos sie dzieje z ograniczeniem pradu.podlaczylem zarowke 12V/20W i wszystko szlak trafil polecialy wszystkie tranzystory.czy ktos z was zlozyl taki zasilacz, ja juz przestalem w niego wierzyc bo zaduzo mnie wymiana czesci kosztuje

2 25
    Załączniki:
  • Relpol
  • #2 24 Mar 2004 19:34
    MMarek17
    Poziom 19  

Witam
    Skoro podłączyłeś żarówkę 12V/20W - pobór nieco ponad 1,5A (chociaż impuls prądu przy włączeniu sięga 10-cio krotnej wartości), a "poleciały" wszystkie tranzystory nawet ten 2N3055 (i nawet T1?) to musi być jakiś błąd montażu. 2N3055 ma IC max=15A, IB max=7A więc trudno go "załatwić" prądem. Ale napięciem łatwiej.

Czy LM723 zastosowałeś w obudowie DIP czy kombinowałeś z wrsją w TO?
    Jeśli w TO to jej wyprowadzenia nie odpowiadają wprost DIP.

I istotne w dokummentacji napisano "Nie należy zapominać o podłączeniu jednego (dowolnego) wyprowadzenia transformatora z punktem MP. Jak o tym zapomnimy, nasz zasilacz może ulec uszkodzeniu." Dość mylący jest ten opis bo na schemacie widać przełącznik pomiędzy MP-ZM a to ma być na stałe podłaczone do trafo. Wkradł się też subtelny błąd gdyż podłączenie do MP powinno znajdować się za bezpiecznikiem, gdyż w układzie jak na schemacie obwód zasilania napięcia ujemnego nie jest chroniony bezpiecznikiem.

A swoją drogą schemat narysowany jest strasznie zawiło :lol: .

0
  • #3 25 Mar 2004 19:45
    Daniel L.
    Poziom 11  

dzieki za odpowiedz na moj temat.mam pytanie czy zlozyles ten zasilacz jezeli tak to czy dziala ci w 100%.co do montazu sprawdzalem kilka razy i wydaje sie byc dobrze wykorzystalem lm723 w obudowie DIL, co do spalenia ukladu to polecialo doszczetnie wszystko co sklada sie ze zlaczy n-p a lm pekl na pol.jezeli chodzi o T1 to nie bardzo rozumie jego funkcje w tym ukladzie.na skutek tych wydarzen postanowilem przejzec noty aplikacyjne i dokladnie sie z tym zapoznac.rowniez nie bardzo rozumie regulacji pradu-czy P2 ma stereowac pradem bazy wewnetrznego tranzystora w lm?dlaczego 11,12 wyjscie lm zasilane jest napieciem stabilizowanym zenerki33V, a nie bezposrednio z mostka????jezeli masz chec podyskutowac na te "banalne" pytania to prosilbym o mala odpowiedz????

0
  • #4 25 Mar 2004 20:54
    MMarek17
    Poziom 19  

Nie, nie składałem tego zasilacza.
    Mam inny - od ponad 15 lat - na 723 i ma się rozumieć działa. Nawet nie mam już do niego schematu... Zresztą był mi potrzebny tylko przy budowie :idea:

Zasilanie LM pobiera z prostego stabilizatora R2+DZ1 (33V) dlatego że:
    Na C5 masz (30V-(2*0,7))*1.4 co daje nieco ponad 40V.
    723 jest włączony pomiędzy plusa a -5V więc do tych 40V dodaj 5V i masz już 45V a tego 723 nie wytrzyma (max 40V).
    W tym układzie poprawnie masz 33V (na Zenerce) + 5V (bo masa 723 jest podłaczona do -5V) co daje +38V. Jeśli firmowy scal to może wytrzyma. Jeśli poleci 723 to pewnie skosi pozostałe tranzystorki.

Jakie dałeś trafo - ile na wyjściu V?
    Przy 30V AC z trafo na C5 mamy (30V-(2*0,7V))*1,41= około 40,5V.
    Na R1 spadnie 7,5V.
    Moc wydzilająca się na Zenerce to około 0,1W. BZX55 ma moc max 0,5W i taką Zenerkę powinieneś zastosować. Jeśli dałeś za słabą Zenerkę albo trafo o wyższym wtórnym U to możliwe, że najpierw pada ona a potem w wyniku skoku napięcia (do wartości bliskiej U na C5) 723 i reszta.

Proponuję przeprowadzić uruchomienie układu:
    - wylutuj uszkodzone tranzystory
    - wymień diody D4 i D5 oraz DZ1
    - wylutuj 723 i wstaw podstawkę (nie montuj na razie 723)
    - podłacz zasilacz bez tranzystorków i 723 i zmierz napięcie na:
    - C5 - powinno być około +40V
    - DZ1 - powinno być +33V
    - C4 - powinno być -5V

Regulacja (ograniczenie) prądu polega na kontroli spadku napięcia na rezystorze szeregowym (R9) - P2 umozliwia pośrednio regulację prądu.

1
  • #5 27 Mar 2004 12:10
    Daniel L.
    Poziom 11  

czesc
    dzięki że odpisaleś i starasz m isie pomoc.wczoraj sciagnąłem noty aplikacyjne do lm723 i przeanalizowalem je.wiele rzeczy mi sie wyjasnilo i wszystko stalo sie jasniejsze do tego jeszcze twoja nota objasniajaca.tez tak postanowilem ze wylutuje wszystkie niepotrzebne tranzystory(T5,T4)D3i kilka rezystorów - to tylko sygnalizacja przeciazenia wiec nic wielkiego bez nich sie nie stanie.tak naprawde to jeszcze zupelnie nie rozumie dzialania T1 w tym ukladzie-co on tam ma robic(bo mi wyglada na caly czas otwarty dzieki diodzie D3)
    juz teraz wiem dlaczego prawdopodobnie wszystko mi lecialo!trafo,trafo,trafo
    przesadzilem z napieciem wtornym-na wyjsciu mostka z dodanym kondziorem mialem 50V!!!!!!!!!!!po obciazeniu zasilacza byc moze zenerka nie wytrzymywala i wszystko szlo na uklad.
    oki. ale wroce jeszcze do tematu regulacji pradu:po przejzeniu not aplikacyjnych i konsultacji z paroma znajomymi doszedlem do wniosku ze ten zasilacz nie moze regulowac pradu od 0-5A.z moich obliczen wynika ze R9 ograniczy prad do okolo 5-6A dajac spadek 0.6V co spowoduje otwarcie wewnetrznego tranzystora w lm723 (wejścia 2 i 3 ), a regulujac P2 tylko bedziemy ten spadek zmniejszac powoduja wzrost pradu ponad 5-6A
    hmmtakie sa moje przemyslenia , oki kupilen nowy zestaw naprawczy i bede dalej probowal z innym trafem tym razem
    pozdrawiam

0
  • #6 04 Kwi 2004 21:36
    alek25
    Poziom 23  

Proponuję poszukać postu na temat zasilacza czterozaciskowego i uwag co do tranzystorów mocy przy Uce = max określonej przesz producenta

0
  • #7 22 Kwi 2004 18:48
    _MaY_
    Poziom 16  

co sądzicie czy warto budowac ten układ? mam z innego zasilacza bezpieczniki elektronieczne ,mierniki etc. czy warto brac sie za ten układ, czy bedzie on slużył mi dużo czasu zakładając że nie będzie on bardzo drastycznie traktowany. Aha i jeszcze jedno jak zwiększyć jego prąd wyjściowy do tych 10A i czy jest możliwość zrobienia z niego zasilacza symetrycznego??

0
  • #8 17 Wrz 2004 13:56
    Wlodek83
    Poziom 17  

Witam.
    Jestem zainteresowany zlozeniem tego zasilacza i mam pytanko do Daniel L - zlozyles juz ten zasilacz, dziala ci bez problemow??
    Co do trafa to 30V na wtornym nie bedzie za duzo, czy moze obnizyc troche do pewnosci??
    Pozdrawiam.
    Wlodek.

0
  • Relpol
  • #9 18 Wrz 2004 18:31
    MMarek17
    Poziom 19  

Wlodek83
    Jeśli te 30V z trafa jest katalogowe to przy zerowym lub małym poborze prądu będzie ono dawało więcej. No i Uwt zależy też od sieci - u jednych jest poprawne 230V a u innych 220V i mniej - ci co daleko od trafa np. na wsi, albo ci u których w bloku jest rozsypująca się instalacja elektryczna.
    Teoretycznie jeśli podaje się że ma byc trafo na 30V to schemat (zastosowane elementy) powinien uwzględniać pewien kilkuprocentowy zapas na tzw. ewentualność ale...

0
  • #10 18 Wrz 2004 20:30
    Wlodek83
    Poziom 17  

MMarek17
    Trafo bede dopiero nawijal bo mam rdzen toroidalny z uwzwojeniem pierwotnym (250W). Dlatego wole odrazu sie dowiedziec jakie mam nawinac wtorne - czy bez obciazenia ma byc 30V czy moze mniej.
    Wlodek.

0
  • #11 10 Paź 2004 18:12
    vili
    Poziom 14  

Zbudowałem taki zasilacz. Zwiększenie prądu wyjściowego do 10A wiąże się z dużą ilością mocy traconej na ciepło (musi być ogromny radiator albo mniejszy z wymuszoną cyrkulacją powietrza). Można to rozwiązać stosując 2 tranzystory mocy na wyjściu, wtedy prąd płynący dzieli się na prawie pół i moc też jest wtedy proporcjonalna. :P

0
  • #13 27 Sty 2005 00:14
    vili
    Poziom 14  

Witam ponownie
    Lepiej zrobic sobie zasilacz impulsowy nie grzeje się tak jak ten powyżej.
    Poskładałem sobie taki na LM 2576ADJ i hula jak zły.
    napięcie wyjściowe: od 1,5V do 28V i prąd do 3A.
    Jako warsztatowy wystarczy. Schemat jest z EP z lat 1999 do 2001.

Dodano po 26 [minuty]:

Załączam moją przeróbke na większy prąd.
    Tranzystory muszą być takie same np. 2N3055, można zmienić też ten
    BD na mocniejszy (ten który steruje tymi 2 tranzystorami).
    Rezystory emiterowe też muszą być takie same, a dalej to tak samo.

0
  • #14 03 Lut 2005 21:08
    klaman
    Poziom 10  

Mam pytanie do Tych, którzy mieli doświadczenia z zasilaczen NE 301-K. Kupilem sobie ten zestaw i jeszcze go nie zlozylem, zanim coś zrobie chce najpierw zasiegnac porad i doswiadczen zwiazanych z budowa. Na razie zastanawiam sie jak podlaczyc zasilanie (poprzez mostek i kondensatory) do płytki? i czy kondensatory mają być połączone szeregowo, czy równolegle? Nie mam prawie żadnego doświadczenia z budową układów elektronicznych i liczę na Waszą pomoc. Piszcze prosze co wiecie:) Z góry dzieki:)

0
  • #15 03 Lut 2005 22:45
    karlos79
    Poziom 33  

Mostek i kondensatory umieszczone są poza płytką.
    Kondensatory łączysz równolegle, wtedy ich pojemność się sumuje.Zespół bloku prostowniczeko i kondensatorów łączysz z płytką przewodami.
    Jeszcze tego zasilacza nie robiłem, ale mam wykonanie go w planach.
    Pozdrawiam.

0
  • #16 04 Lut 2005 11:29
    klaman
    Poziom 10  

Dzieki bardzo za podpowiedz, ale moze ktos moglby mi jeszcze powiedziec jak podlaczyc to wszystko do plytki drukowanej, konkretnie w ktorych miejscach(do ktorych elementow) poniewaz na plytce nie ma zadnych wyprowadzen??

0
  • #17 04 Lut 2005 12:41
    karlos79
    Poziom 33  

Tak się przyglądam tej dokumentacji i chyba autorom sie zaponiało umieścić punkty lutownicze pod napięcie wejściowe.
    Koniecznie do punktu MP dołączasz dowolne wyprowadzenie z trafa.
    Plus dołącz do kolektora T3, masa to już chyba wiadomo.
    Pozdrawiam

0
  • #18 04 Mar 2005 18:30
    klaman
    Poziom 10  

Mam pytanie dotyczące diody D3 i jej zastosowania w tym układzie??
    Zbudowałem sobie ten zasilacz i dioda D3 po włączeniu zasilania cały czas się pali chociaz nie podłączyłem nawet żadnego obciążenia.

Pozdrawiam KLAMAN

0
  • #19 24 Cze 2005 13:56
    alumen
    Poziom 10  

Witam.

Mam pytanie odnośnie tego zasilacza gdyż posiadam transformator 34V i czy da go się zastosować do tego zasilacza.

Pozdrawiam.

0
  • #20 15 Lip 2005 19:17
    wiesiekr
    Poziom 12  

Zainteresował mnie ten zasilacz i już nawet mam wszystkie elementy tylko coś mnie trafia bo nigdzie nie mogę znaleźć wzoru płytki a moja drukarka nie drukuje takich szarości jakie są na wzorze rozmieszczenia elementów.
    Jeżeli ktoś ma w swoich zasobach wzór płytki do zasilacza NE 301-K to bardzo proszę o podesłanie na wiesiekr(malpa)o2.pl.

Z góry serdecznie dziękuję.

0
  • #21 29 Wrz 2005 19:19
    delma
    Poziom 17  

ehhhh :/ wiem że odgrzebuje niepotrzebnie temat ( juz dosyć stary ) ale podobniej jak wiesiekr mam problem ze znalezieniem wzoru płytki do tego kitu ,a nie chce kupować całego kitu za 60zł :| bo lutować umiem ;) :D:D
    jeśli byłby ktoś tak dobry i go udostępnił na elektrodzie albo wysłał mi na e-maila byłbym bardzo ale to abrdzo wdzięczny :))) oczywiście nagrodzę punktami
    pozdrawiam

0
  • #22 22 Sty 2006 12:31
    KrzychoB
    Poziom 16  

Chociaż temat stary ale dodam moje 5 groszy. Czytam, że zasilacz ten buduje wielu młodych amatorów elektroniki i napewno będą mieli z tym duże problemy (chociaż LM723 jest bardzo prosty, stabilny i pewny w działaniu) Ten układ jest powielony za artykułem z Radioelektronika z początku lat 80-tych Pana Wojciecha Perlińskiego. Dodano tylko sygnalizację przeciążenia i LM7905. Wg mnie w tym układzie niepoprawnie działa regulacja ograniczenia prądu. Spowodowane jest to tranzystorem T1. Nie ma możliwości uzyskać napięcie wyjściowe 0-30V i prąd 0-5A. Proponuję regulować ograniczenie prądowe zmieniając wartość R9. Do obliczeń przyjmuje się spadek napięcia na nim 0,65V. Co do strat mocy i niepotrzebnego grzania się tranzystorów to nic tutaj nie zmieni dokładanie tranzystorów mocy. Straty rozłożą się na dwa a nie na jeden tranzystor ale się nie zmniejszą. Można zastosować transformator z odczepem na wtórnym uzwojeniu i przełączać go przekaźnikiem w zależności od potrzebnego napięcia wyjściowego. Wymaga to niedużej zmiany w układzie.

0
  • #23 12 Lis 2006 20:55
    bomba
    Poziom 15  

Witam.
    Temat jest już dość stary ,ale może poratuje mnie ktoś schematem płytki drukowanej .
    dzięki , pozdrawiam Bomba.

0
  • #24 13 Lis 2006 22:44
    vili
    Poziom 14  

Witam
    mam zrobione takie dwa zasilacze
    działają w 90% - nie działa sygnalizacja dzwiękowa przeciążenia
    a tak poza tym wszystko ok i w miarę stabilnie.

0
  • #25 19 Lis 2006 20:38
    TOM999
    Poziom 10  

Witam.
    Dodaje płytke w JPG-u,czerwone punkty należy zmostkować-(ścieżka która przechodziła między nóżkami układu).Płytke należy zmniejszyć do odpowiedniej wielkości(IRFANVIEW-MA TAKĄ FUNKCJE) ja drukowałem szer.7.50 , wys.6.00.
    A teraz problem ,pali mi rezystor-R8 za każdym razem jak się zwiększa pobór prądu nie wiem co jest grane,-dodam że elektronikiem nie jestem prosze o pomoc.
    Zasilacz laboratoryjny 0-30/5A NE301-K

Uwaga.
    Na poprzedniej płytce był błąd-noga 14 układu ma pozostać bez połączenia,oraz można drukować bez zmniejszania.

0
  • #26 24 Lis 2006 20:04
    bomba
    Poziom 15  

Witam.
    Wielkie dzięki zwłaszcza dla TOM999 , w przyszłym tygodniu biorę się za wykonanie płytki. Co do rezystora R8 to może sprubuj może dać większej mocy.
    Pozdrawiam Bomba.

0