Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poprawa dostępu do Internetu w pociągach

kk99 14 Gru 2008 15:35 2667 8
 • Poprawa dostępu do Internetu w pociągach

  Większą ilość rozrywki oraz poprawę jakości dostępu do Internetu w pociągach, zapewnia nowa technologia opracowywana przez University of York.

  Nowa technologia ma wpływać na większą stabilność oraz mniejsze koszty dostępu do Internetu czy różnych serwisów na żywo w pociągach. Obecnie w celu uzyskania dostępu do Internetu w pociągu wymagane było instalowanie specjalnych anten satelitarnych, z których korzystanie było możliwe tylko na ograniczonej ilości tras ( uniemożliwiały to przewody napowietrzne oraz za małe szczeliny między pociągiem a tunelem).

  Z kolei anteny w kształcie soczewki (znacznie niższe) okazywały się za drogie w produkcji oraz charakteryzowały się słabszą efektywnością odbioru. Zespół kierowany przez dr Thornton'a opracował antenę wykonaną z tworzyw sztucznych, która umożliwia śledzenie więcej niż jednej satelity i charakteryzuje się lepszą stabilnością połączenia.

  Badania prowadzone na University of York zostały poparte przez Europejską Agencją Kosmiczną. Obecnie trwają w toku prace mające na celu znalezienie partnera handlowego do podjęcia tego projektu.


  Źródło: sciencedaily.com

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  Poziom 17  
  Offline 
  Specjalizuje się w: programowanie
  kk99 napisał 342 postów o ocenie 207, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2005 roku.
 • #2
  Vein
  Poziom 22  
  Super, czyli za lat 20 będzie to dostępne w Polsce.
  Aktualnie nawet gniazdka w na 220V są nieczynne, nawet w tych "super zmodernizowanych" wagonach. a nawet jeżeli były by czynne, to i tak są cale 2 na wagon (na korytarzach, bo w przedziałach to marzenie).
  Jeżdżę 2 razy w tygodniu pociągiem, ani razu nie działały gniazdka 220V.
 • #3
  pidpawel
  Red. Komputery FAQ
  Nie pozostaje nic innego jak mocny modem GSM z anteną + modlitwa o to, żeby prawo dopplera okazało się kłamstwem ;)
 • #4
  Mihas66
  Poziom 22  
  iplus na pewno tego nie dokona-on ma czasami problemy w domu a co dopiero w pociągu... chyba każdy z nas pisał esy podczas podróży samochodem albo pociągiem i jakie są opóźnienia albo braki sygnału... o wideo rozmowie nie mówię a hsdpa to cud:D
 • #5
  pidpawel
  Red. Komputery FAQ
  No cóż - samochód, autobus itp spokojnie - niestety nie wiem jak z zasięgiem bo u mnie nie ma hsdpa ;/ A jeśli o markę chodzi to orange ;)
 • #6
  Miprik
  Poziom 15  
  iPlus w pociągu (laptop + telefon) używany do gg - bez problemu. Strony - porażka. Trasa pociągiem Iława-Gdańsk.
 • #7
  oskar_dyjas
  Poziom 25  
  Tak, żeby jeszcze wspomnieć, że w piątki jak studenci wyjeżdzają (wyjeżdżamy :) ) móc jeszcze tego laptopa spokojnie rozłożyć na kolanach. Niestety, bardzo często stoje.
  Ale czemu w pociągach nie ma internetu, tak o bez nic w tym już zaawansowanym technologicznie XXI wieku, to nie potrafię wyjaśnić. Ale to i tak chyba stoi na końcu listy tego, co chciałbym, aby podróż pkp była wygodniejsza... Może kiedyś pociągi będą mknęły tak szybko jak niemieckie, a nie pokonywały 100 km w 2h20min.
  Naprawdę, internet mi rybka.
  A IC nie jeżdżę, ale za tą cenę powinien być. Po prostu.
 • #8
  WoŹnY
  Poziom 28  
  Pewnie jest tu ktoś obeznany w temacie, więc jeśli łaska to niech mi odpowie na 1 pytanie: Dlaczego próbują połączenie internetowe uzyskiwać poprzez satelitę? Już od dawna są sposoby na przesył netu przez sieć zasilającą, dlaczego nie wykorzystać by torów, lub linii zasilającej - jakby nie patrzeć tam gdzie dojedzie pociąg są tory i magistrala zasilająca. Net mógłby działać na peronach, w tunelach, zaś z tym satelitarnym różnie to bywa. Rozumiem że chodzi o transfery, jednak chyba nikt jadąc pociągiem nie będzie ściągał nie wiadomo czego, chodzi w końcu o dostęp do poczty, konta, poczytania forum - chyba, że jestem w błędzie.
 • #9
  tmechatronik
  Poziom 11  
  WoŹnY napisał:
  ...Już od dawna są sposoby na przesył netu przez sieć zasilającą, dlaczego nie wykorzystać by torów, lub linii zasilającej - jakby nie patrzeć tam gdzie dojedzie pociąg są tory i magistrala zasilająca. ...


  Takie rozwiązanie ( w Polsce ) spowodowałoby konieczność wdrożenia bardzo drogich rozwiązań dot. przesyłu danych w sieci zasilającej. Kłopot w tym, że kolej zasilana jest z drutu 3kV DC, a na dodatek szynami idą sygnały sterujące SBL-ką itp. Po drodze sygnał internetu (gdyby puścili go szynami) napotykałby odcinki izolowane, dławiki torowe itd. Żeby to jakoś zadziałało należałoby stworzyć odpowiednie terminale izolacyjne. Po za tym, w sieci trakcyjnej często generowane są tak duże zakłócenia, że wywala sterowanie (przekaźnikowe!) semaforami a co dopiero byłoby z netem... . Na koniec dodam jeszcze to, że należałoby przystosować tabor do odbioru danych. W sytuacji gdy na kolei problemem jest zaopatrzenie wagonu w wodę, pomyślcie co by było z internetem... .
  Także łatwiej (taniej) przez satelitę :).

  Pozdrawiam.