Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Siec Wi-fi jaki sprzet polecacie

14 Gru 2008 19:29 1289 13
  • Poziom 13  
    Witam wszystkich.
    Chciałbym założyć sobie sieć wi-fi w nowym domu i chciałbym się poradzić czy mój tok myślenia jest dobry.
    Mianowicie mam internet radiowy z anteną na dachu jednak jest on tylko podłączony do jednego komputera za pomocą kabla antenowego, chciałbym w nowym domu zrobić sobie internet bezprzewodowo. W tej chwili kabel antenowy ma ok 10 metrów. Chciałem skrócic kabel od anteny do ok 0.5m i na maszcie razem z anteną założyć AP w obudowie hermetycznej i od tego AP juz kablem RJ do routera bezprzewodowego w domu.
    Jaki sprzęt polecacie do tego typu sieci chodzi mi o konkretne modele bo jest ich dużo na rynku oraz czy warto zakładać AP na dachu czy różnica będzie aż tak znacząca.
    Dziekuje za odpowiedzi
  • Poziom 22  
    Widać masz dużo pieniędzy skoro chcesz stawiać AP obok anteny. Porządny AP do pracy na zewnątrz to koszt około 700 PLN. potem jeszcze do tego ruter na dom. A nie lepiej sobie ten AP i ruter postawić obok siebie w domu. Łatwo w razie awarii coś wymienić i zrestartować.
  • Poziom 21  
    Z tym porządnym zewnętrznym AP to się tak do końca nie zgodzę.

Posiadam 3 AP (2xD-Link DWL-900AP+ na allegro ok 50-60zł trzeciego nazwy nie pamiętam ale też za podobną cenę). Odpukać wiszą w plastikowych puszkach na dachu od 2 lat i żadnych problemów.
  • Poziom 13  
    Nie zamierzam kupować specjalnego routera na zewnątrz, tak jak kolego powyżej pisze chciałem go umieścić w jakiejś hermetycznej obudowie i mysle że nie powinno być z nim problemów, u sąsiada już koło roku wisi i nie ma z nim żadnych problemów, a zastanawia mnie czy tak długi kabel antenowy nie spowoduje że będzie słabszy sygnał. Widziałem że teraz firmy zakładające internet radiowy nie ciągną już kabli antenowych tylko wieszają AP-ka na maszcie i schodzą w dół skrętką. Poza tym lepiej przechodzic przez ściany i prowadzić skrętke niż kabel antenowy.
  • Poziom 22  
    W przypadku strzału pioruna nawet 100 metrów obok nie masz szans na przeżycie i rutera i komputerów. A jeśli AP będzie w puszce na słupie to nie masz szans również na ubezpieczenie.

W ogóle to poczytaj uważnie; nie napisałem że masz ruter wkładać na słup tylko AP. A AP w metalowej hermetycznej obudowie, zasilaniu po LAN i certyfikatem do pracy na zewnątrz kosztuje.

Każdy kabel posiada coś takiego jak współczynnik tłumienia policz sobie co taniej parę metrów porządnego kabla czy drogi AP.
  • Poziom 13  
    Ale o jakim ubezpieczeniu Ty mówisz?? Domu?? O to mi akurat nie chodzi w tym poście. Pytam tylko jaki sprzęt byście polecili aby zbudować taką sieć. Nie chcę pakować AP za 500 czy 700 zł na dach tylko kupić zwykłego D-linka zamontować go w puszcze hermetycznej i zasilić nie po skrętce tylko osobnym kablem. O jakich certyfikatach mówisz. Bo z tego co widzę u mnie na osiedlu ta wątpię żeby ktoś kto ma tak zrobiona sieć ma jakieś certyfikaty. Raczej tak jak piszę AP zwykła puszka hermetyczna uszczelniona ewentualnie silikonem. A w przypadku strzału pioruna to dlaczego komputery miały by nie przeżyć?? Przecież one będą podłączone po wi-fi tak więc jak impuls miałby przejść na nie?? Nie słyszałem nigdy o takim przypadku chyba że padną bo pójdzie przepięcie na zasilaniu a nie po wi-fi.
    Jeszcze raz napisze chodzi mi raczej o to żebyście polecili sprzęt jaki można tam wsadzic żeby nie było z nim problemu w działaniu z tego co sie dowaidywałem to kolega ma AP Ovislink co o nim sądzicie?? A o routerze to myślałem o jakimś D-Linku TP-Linku lub Linksys który z tych polecacie??
  • Poziom 13  
    Witam.
    Masz rację z likwidacją, skróceniem kabla antenowego. Proponuję AP ovislinka -tanie i niezawodne (wystarczy 5450) ruoter wifi - linksysa. Puszka powinna być szczelna ale nie hermetyczna - od dołu puszki zrób otwór, którym będą wchodziły kable i wentylowało się wnętrze. W hermetycznej może pojawiać się woda, która nie mają ujścia będzie zalegać wewnątrz. Koszt całej instalacji to ok. 300,- W razie konkretnych pytań - pisz.
  • Poziom 43  
    Masz problem z sygnalem zeby skracac kabel? Chce Ci sie kombinowac z hermopuchami, ladowac to wszystko na dach, zasilac przez POE? Imho bez sensu...

Na AP odbierajacego jakis Ovislink z trybem WISP, zeby routowal Ci ruch przychodzacy wirelessem, na AP rozsiewajacy jakiegos taniego TP-linka i cala impreza wyjdzie taniej jak kombinowanie z zaciskaniem nowego wtyku, wlazeniem na maszt i hermopuszka(i zero stresu o zamokniecie/przegrzanie/robaki).

A co do certyfikatow - samemu sobie sie wystawia, ze sprzet jest zgodny z normami UE i koniec.
  • Poziom 13  
    Właśnie to zagadnienie nurtuje mnie najbardziej czy skracać ten kabel w tej chwili jest go około 10 metrów wszystko chodzi bardzo dobrze na kompie stacjonarnym i karcie sieciowej, ale tego co zauważyłem wiekszość firm zakładając teraz internet zakłada AP-ka na dachu w puszce. Myslałem jako AP o Ovislinku którego napisał kolega dwa posty wyżej, co do routera to rozważam D-Link Di 300 lub 301.
    Czyli jak uważacie skracać ten kabel i wywalać Ap na dach czy wciągnąc kabel do domu i wszystko zrobić w domu??
    Pozdrawiam
  • Poziom 24  
    Jak już kupisz sprzęt i nie bedzie chciał chodzić poprawnie na tym kablu co jest, to dopiero wtedy radzę kombinować ze skracaniem kabla.
    Zamiast 5450 proponowałbym 2szt. 5460 - jest bardziej rozwojowy (większa pamięć, możliwość wrzucenia softu APLite, APPro lub innych). Co do D-Linka ja osobiście mam awersję do tej firmy, choć niektórzy bardzo chwalą. Na 5460 z najnowszym oryginalnym softem możesz zrobić tryb Gateway, z klonowaniem MAC i routingiem. LAN1 jest jako WAN, LAN2 pracuje już za NAT, WiFi tak samo - bardzo dobre, stabilne, skuteczne i niedrogie rozwiązanie
  • Poziom 33  
    D-Link czy Ovis nie nadają się na porzadne bazy.
  • Poziom 13  
    Czyli tego 5460 moge zastosować jako Ap oraz Router jednocześnie??
    Nie ma to wpływu na stabilność jego pracy? Jako AP kupię Ovislinka bo widzę że bardzo dużo ludzi go chwali więc musi być dobry zastanawia mnie jeszcze router. Czy też drugiego 5460 czy może jednak normalny router jakiegoś Linksysya lub coś z tej półki cenowej bo jednak wydaje mi się że router to router łącze po lan ze AP i po kłopocie a jeśli drugi 5460 ma być routerem? Nie słyszałem o takim rozwiązaniu. Widziałem u znajomego ma Ovislinka na dachu i D-Linka DI524 w domu i chodzi bez problemu.
  • Poziom 24  
    Jan_Werbinski napisał:
    D-Link czy Ovis nie nadają się na porzadne bazy.

Bardzo Kolega się rozpisał... A można prosić jakieś argumenty i propozycję alternatywnego sprzętu do domu?

Co do routera na 5460: ten AP zbudowany jest na procesorze RTL8186, podobnie jak routery np. TechnicLan. Wersja v2 tego procesora jest stabilna i wystarczająco wydajna do zastosowań domowych (i nie tylko zresztą). To, jakie funkcje wykonuje procesor zależy od oprogramowania wewnętrznego urządzenia. W wersji e15 firmware'u do 5460 dodano właśnie tryb routera - poczytaj manualkę, zobaczysz co potrafi.
  • Poziom 33  
    Wiem, używałem ich kiedyś do podłączania klientów w trybie WISP. Nie wpadłem jednak na pomysł aby go użyć na bazę zewnętrzną. W roku 2003 to by jeszcze może przeszło.