Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzenie Elemis 5550TM - nie można wyłączyć TV pilotem

14 Gru 2008 19:55 2032 7
 • Poziom 2  
  Po awarii odbiornika TV wymieniłem uszkodzony trafopowielacz oraz profilaktycznie kilka elektrolitów - C407, C410, C419, C430, C431 i C434. Jednak w telewizorze nadal jest jakieś uszkodzenie. Po włączeniu odbiornika przyciskiem WS401 i pilotem wszystkie funkcje TV działają poprawnie. Jednak nie można wyłączyć odbiornika pilotem - kineskop gaśnie, zielona dioda sygnalizacyjna na chwilę zmienia kolor na czerwony po czym ponownie zaświeca się na zielono. Napięcia N5 i N4 a także napięcia żarzenia nie wyłączają się. Odbiornik podczerwieni w TV nie reaguje na wysyłane rozkazy z pilota. Nieraz uda się spowodować, że przy wyłączaniu pilotem dioda zaświeci się na czerwono na stałe, lecz wtedy odbiornika nie można pilotem włączyć. Wyłączenie odbiornika przyciskiem WS401 i ponowne włączenie przywraca właściwe działanie TV - jednak nie można go wyłączyć.
  W trakcie lokalizacji tego uszkodzenia wymieniłem ponadto stabilizator US402, tranzystor T402 i układ scalony US103 co nie dało żadnego efektu. Reasumując telewizor można używać tylko przez korzystanie z wyłącznika sieciowego.
  Jeśli ktoś z Koleżeństwa może podpowiedzieć jakieś rozwiązanie to proszę o pomoc.
  Adam49
 • Poziom 43  
  elektronikus49 napisał:
  Reasumując
  Te najważniejsze i tak nie wymieniłeś. Po co wymieniałeś tyle elementów? Co się dzieje z N5 jak zmieniasz ON/OFF? Jak się nic nie dzieje to spr. drogę od n.41 US103 do n.1 US 402 i czy i gdzie się zmienia a gdzie już nie. Pilotem ON/OFF i pomiary.
 • Poziom 2  
  Napięcia na n.41 US 103:
  - po włączeniu TV przyciskiem WS401 napięcie wynosi 4V;
  - po uruchomieniu TV pilotem napięcie spada do 0V;
  - wyłączenie TV pilotem - napięcie pozostaje na poziomie 0V; na mierniku analogowym widać wahnięcie - krótki dodatni impuls; widać to na diodzie LED - czerwona dioda krótko błyśnie;
  Stan napięcia z n.41 US103 przenosi się przez R 424 i T 402 na pracę stabilizatora US402 tzn. nie jest wyłączane napięcie N5. W momencie wyłączania TV pilotem występuje również krótkotrwałe wahnięcie napięcia 12V. Zmierzony oscyloskopem impuls jest szerokości ok. 10ms.
 • Poziom 37  
  Spróbuj wymusić przełączenie odbiornika do stanu czuwania przez podanie napięcia z zewnątrz na wyprowadzenie 1 US402. W stanie pracy napięcie powinno wynosić 10,6 V, otwarcie T402 zwiera je do masy. Sprawdź C423.
 • Poziom 43  
  Napięcia na n.41 US 103:
  - po włączeniu TV przyciskiem WS401 napięcie wynosi 4V;- czyli TV nie jest w stanie ON.
  - po uruchomieniu TV pilotem napięcie spada do 0V;- czyli prawidłowo i TV gra.
  - wyłączenie TV pilotem - napięcie pozostaje na poziomie 0V - i to nie jest prawidłowe. To musi się zmieniać jak włączasz i wyłączasz pilotem. Jeżeli TV reaguje na pilota to może masz uszkodzony przycisk wyłączania w pilocie.. Od tego zacznij. Spróbuj innym pilotem.
  dybas napisał:
  Spróbuj wymusić przełączenie odbiornika do stanu czuwania przez podanie napięcia z zewnątrz na wyprowadzenie 1 US402.
  Coś chyba nie tak. Tam na czuwaniu ma być 0V.
 • Poziom 13  
  Też miałem niedawno podobny problem, uszkodzony był włącznik zasilania / lekko przywarte styki załączania /. Oporność skakała od kilku do kilkuset OM.
 • Poziom 43  
  Czyli tu WS401- styk dodatkowy, zwierający do masy L.
 • Poziom 2  
  Wymuszałem wyłączenie napięcia N5 przez podanie masy na n.1 US402 aby TV przeszedł w stan oczekiwania. Napięcie 12V wyłącza się ale na n.41 US 103 nadal jest 0V. W takim przypadku odbiornik wcale nie reaguje na rozkazy pilota. Trzeba wyłączyć i ponownie włączyć TV.
  Kondensator C423 jest sprawny. Wyłącznik WS401 też działa poprawnie. Pilot jest OK. Wszystkie te czynności wykonałem wcześniej dlatego szukałem pomocy u Kolegów.
  Ale odnotowałem dziś sukces. Przyczepiłem się impulsów, które oglądałem na n.41 US 103 w momencie wyłączania TV pilotem. Sprawdziłem co dzieje się z napięciem N7 (+5V) zasilającym US103 i stwierdziłem, że napięcie „siada” - występują ujemne piki w momencie przełączania. Cofnąłem się do n.1 stabilizatora US404 czyli napięcia na C419 i okazało się, że również występuje „siadanie” napięcia. Ponieważ wymieniałem ten elektrolit na nowy na początku naprawy sprawdziłem jego parametry i stwierdziłem, że zamiast 470uF ma pojemność ok. 200uF. Prostownik 5V jest jednopołówkowy i zbyt mała pojemność zaważyła o niestabilności zasilania 5V. Po wymianie kondensatora na 470uF uszkodzenie ustąpiło, TV wyłącza się za każdym razem poprawnie. Wniosek – sprawdź element przed wlutowaniem chociaż jest nowy.
  Na zakończenie składam Kolegom serdeczne podziękowania za włączenie się do dyskusji i okazaną pomoc. Życzę Wesołych i Pogodnych Świąt:)
  Pozdrawiam - elektronikus49