Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powolne wygaszanie katody ??

14 Gru 2008 20:08 1533 10
 • Poziom 11  
  Witam,
  Jak w temacie, posiadam komputerowe katody 2x30cm z przetwornikiem na 12V. Chciałbym je zamontować w innym miejscu w pokoju, podłączyłem je do zasilacza 12V i świecą ładnie tylko brakuje mi końcowego wygaszania tych katod, około 5 sek. Po drodze chciałbym zamontować jeszcze fotodiodę która włanczała by te w/w katody gdy będzie ciemno.

  Katody:
  Output Voltage: 620 V (DC/ AC)
  Input Voltage: 12V (DC)
  Power Consumation: 8.88W

  Potrzebne będzie:
  - rezystor 12V ??
  - kondensator elektrolityczny 16V / 1000uF ?? (bo na 12V chyba nie ma) ??
 • Poziom 11  
  poszukaj sobie schematu układu opóźnionego wyłączania światła w kabinie samochodu...
  albo możesz jeszcze pobawić się inaczej jeden tranzystor np bd 135 do emitera podpinasz ujemną nogę tego kondensatora 1000uF/16v w taki sposób:

  Powolne wygaszanie katody ??
 • Poziom 11  
  nie wiem co chcesz zrobić z tą fotodioda :)
  bramka tranzystora pobiera sporą (no sporą to przesada ale....) moc więc 1000uF da 1 s wygaszania ale w specyficzny sposób :) mianowicie katoda będzie się gasiła powoli od końca przesuwając się do początku tam gdzie wychodzą kable :)

  ja bym to zmienił tzn cały układ do sterowania tranzystorem wykorzystał bym jeszcze jeden tranzystor NPN ale mniejszej mocy co by przekładało się na czas wygaszania jak to zrobić ?? :P hi hi pomyśle nad tym :) ale musisz mi powiedzieć po co Ci ta foto dioda ?? ?? jak chcesz żeby w dzień to się nie uruchamiało to fototranzystor CI trzeba i mały układzik jeszcze...

  PS. ta dioda to jest dioda IR więc nie bardzo się przyda !! :P
 • Poziom 11  
  Myślałem że tą fotodiodę wykorzystam właśnie do automatycznego zapalania katod gdy będzie ciemno w pomieszczeniu :/ Co mogę innego zastosować właśnie w tym celu ??
  Cytat:
  1000uF da 1 s wygaszania ale w specyficzny sposób mianowicie katoda będzie się gasiła powoli od końca przesuwając się do początku tam gdzie wychodzą kable
  <-- to mi sie podoba, jeżeli bedzie to się działo ok. 5sek. to będzie fajny efekt :D:D
 • Poziom 11  
  potrzebujesz fototranzystora do zapalania ... układ nie będzie za bardzo skomplikowany ... ale muszę nad nim troszkę pomyśleć :) dzisiaj nie miałem czasu na to mogę jutro w szkole stworzyć układ to takich celów :)
 • Poziom 11  
  OK, to jak mógł byś stworzyć taki układ to by było zaje.....
  Czekam z niecierpliwością :D
 • Poziom 11  
  troszkę to potrwało i przepraszam ... nie miałem czasu ... może do niedzieli dam radę cos zrobić :)
 • Poziom 11  
  Ok, czekam ;)
 • Poziom 11  
  miałem chwilkę jednak i dzisiaj :)
  wiesz co kolego ?? znalazłem i schemat :)

  Powolne wygaszanie katody ??

  cos takiego załatwiło by sprawę z pewnością :) tylko trzeba zmienić kilka elementów (rezystory) i zaadaptować je to do pracy z Twoja katoda :) ale to kwestia kilku chwil :)

  więc może ty też pomyślisz o tym ?? cooo ?? :P hi hi
  fototranzystor w dzień przewodzi, co otwiera bramkę tranzystora (ten pierwszy) przewodząc tranzystor zabiera tak jakby cały prąd od tranzystora nr 2 co zatyka ten tranzystor i diody nie świecą :) jak zrobi się ciemno tranzystor nr 1 zatyka się z braku napięcia na jego bramce. aby to działało to trzeba w kolektorze (c) optotranzystora dodać rezystor (1kOHM) ograniczający prad i napięcie dostarczane to niego (zauważ, że na schemacie zasilanie to 3V a twoja katoda jest zasilana z 12V) i nie wiem też nie nie będzie potrzebny jeszcze jeden opornik ale podpięty w szeregu do emitera tego samego tranzystora (powiedzmy 100 ohm). te wartości są teoretyczne bo do końca nie wiem jak to będzie działało z tymi wartościami (najlepiej jak je dobierzesz doświadczalnie) rezystor 5k może zostać taki jak jest ale może okazać się, że potrzebna będzie zmiana na inny o mniejszej wartości. ze schematu wywal diody i rezystory do diod LED. zamiast nich zastosuj rezystor 1k Ohm podpięty do kolektora tranzystora nr 3 emiter tego tranzystora podepnij do tego mojego pierwszego schematu a mianowicie do bramki BD135 (możesz dodać rezystor 100 ohm) emitek tranzystora nr 3 podepnij też przez rezystor 10kOhm do masy (albo i większej wartości) teraz kondensator 2000uF może zostać. tyle, że nie do końca to teraz będzie działało tak jak chcesz. trzeba to podrasować troszkę jeszcze i dopieścić :) ale to tylko chwilka czasu i powioono działać :) hehe przemyśl to i pokaż jak schemat udało Ci się stworzyć :) poprawimy go wspólnie :) powodzonka. odezwij się jak już się z tym uporasz :)
 • Poziom 11  
  Łoł, dzięki ziomuś ;D mam nadzieje że połapie się w ty wszystkim, jak cos skonstruuje to od razu dam znać ;)