Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytania w sprawie sygnału - Internet drogą radiową - 2,4GHz

ADEK1000 14 Gru 2008 20:18 4329 8
  • #1 14 Gru 2008 20:18
    ADEK1000
    Poziom 24  

Witam.

Mam, jak Państwo wiecie, w domu Internet, dwoma drogami, Neostradę, kablową, która działa b.db. (w opcji 512kb/s), oraz Internet drogą radiową (od lokalnego dystrybutora) w opcji do 2048 kb/s download i do 512 kb/s upload. Z prędkością nie ma raczej problemów, ale z pingami, zwłaszcza w dzień bywają. Czasem pojawiają się 3-cyfrowe, ale zwykle są od 30 ms do 60 ms albo i niżej. W nocy i rano jest ok z pingami. Około 20ms-40 ms.

Poniżej zamieszczę Państwu fotkę gdzie widać lokalną stację bazową, gdzie wg Opreratora lokalnego jestem podpięty (Internet radiowy). Chciałbym się spytać, czy na taką odległość ponad 1km i taką widoczność (zdj. robione z wysokości dachu - zza masztu z anteną na 2,4 GHz) ta antena (zamieszczona m.in. na innej fotce) też dam do niej link jest wystareczająca. Sygnał u mnie na dachu to wg operatora to 50 dB do 56 dB, czyli b. dobry.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/bez_tytu_u_6698.jpg

- Widok na antenę nadawczą z dachu (niedaleko 2 metry od masztu - od anteny odbiorczej zainstalowanej na maszcie.). ZZa masztu jest dokładnie taki sam i zimą i latem.

https://obrazki.elektroda.pl/56_1228610027.jpg

- Widok na maszt antenowy z zainstalowaną m.in. anteną odbiorczą do Internetu Radiowego (widok z dachu).

https://www.elektroda.pl/rtvforum/files-rtvforum/bez_tytu_u2_1952.jpg

Zdjęcia pomiarów szybkości łącza (wykonane przed chwilką podczas aktywnego Internetu drogą radiową - przy korzystaniu z niego).
    Zdjęcia jest to część strony pomiarowej z jednej ze stron pomiarowych (download, upload).

Proszę o Państwa Opinie, Wnioski i Odpowiedzi dotyczące tego Tematu.
    Z niecierpliwością czekam na nie na tym Forum w tym Temacie.

Pozdrawiam.

Adam

0 8
  • Pomocny post
    #2 14 Gru 2008 20:39
    FlyBoy
    Poziom 28  

Osobiście na odległości 1km dla 2.4GHz zastosowałbym antenę Yagi, tylko solidną np firmy Netus. Nie mam zaufania do anten panelowych tego typu jak masz zainstalowaną. Charakterystyka anteny Yagi + jakość wykonania w Netusie na 100% dadzą lepszy sygnał niż ten panel "home made".

0
  • #3 14 Gru 2008 21:57
    ADEK1000
    Poziom 24  

FlyBoy napisał:
    Osobiście na odległości 1km dla 2.4GHz zastosowałbym antenę Yagi, tylko solidną np firmy Netus. Nie mam zaufania do anten panelowych tego typu jak masz zainstalowaną. Charakterystyka anteny Yagi + jakość wykonania w Netusie na 100% dadzą lepszy sygnał niż ten panel "home made".

Witam.

Odległość jest jak pisałem około 1 km, powyżej 1 km, około 1-2 km w linii prostej, więc czy ta Yaga by wystarczyła do zapewnienia stabilności sygnału i połączenia?

Czekam na Dalsze Państwa, Wnioski, Uwagi, oraz Odpowiedzi.

Pozdrawiam.

Adam

Dodano po 57 [minuty]:

Witam Ponownie.

Dla ułatwienia jeszcze Odpowiedzi Państwa na postawione przeze mnie powyżej pytania, pozwolę sobie wkleić niżej jeszcze jeden link. Tym razem będzie to link do tabelki pomiarowej z Wiersza Poleceń w Systemie Windows XP. Oto przykładowy pomiar ping'ów jaki wykonałem przed chwilą, podobne wyniki wychodzą zwykle takie jak ten. Wyższe raczej nie.

Oto on:

https://obrazki.elektroda.pl/87_1229287892.jpg

Czekam na Dalsze Państwa, Wnioski, Uwagi, oraz Odpowiedzi.

Pozdrawiam.

Adam

0
  • Pomocny post
    #4 14 Gru 2008 23:12
    soltys_w
    Poziom 24  

sprawdź przede wszystkim jaki są pingi do bramy Twojego operatora. Jeśli w granicach 20ms to łącze operatora nie wyrabia się (mocno obciążone, itp). Jeśli pingi są dłuższe, to w takim razie zatyka się gdzieś sprzęt wifi po drodze.
    W naszej radiolinii na 10km pingi są ok 20-30 ms, 1kB o 5-10 ms dłuższe.

0
  • #5 14 Gru 2008 23:16
    ADEK1000
    Poziom 24  

soltys_w napisał:
    sprawdź przede wszystkim jaki są pingi do bramy Twojego operatora. Jeśli w granicach 20ms to łącze operatora nie wyrabia się (mocno obciążone, itp). Jeśli pingi są dłuższe, to w takim razie zatyka się gdzieś sprzęt wifi po drodze.
    W naszej radiolinii na 10km pingi są ok 20-30 ms, 1kB o 5-10 ms dłuższe.

Witam.

Do pingi do bramy, czyli gdzie? Do strony WWW mojego operatora?
    Dobrze rozumiem.
    Poproszę o Odpowiedzi na to i inne pytania.

Acha jeszcze jedno. Z Internetem drogą radiową łączę się przez kartę sieciową zainstalowaną jako jedność na płycie głównej mojego komputera.

Czekam w Dalszym Ciągu na Państwa Porady, Wskazówki i Odpowiedzi.

Pozdrawiam.

Adam

0
  • Pomocny post
    #6 15 Gru 2008 14:57
    soltys_w
    Poziom 24  

Po dwukrotnym kliknięciu w ikonę połączenia lokalnego na karcie "obsługa" wyświetlone są: Adres IP, maska i brama. Ten właśnie adres IP masz pingować. W zależności od wyniku testu będziemy dalej myśleć.
    Te same informacje, a nawet więcej uzyskasz po wydaniu polecenia w wierszu poleceń ipconfig /all

0
  • #7 16 Gru 2008 03:12
    ADEK1000
    Poziom 24  

soltys_w napisał:
    Po dwukrotnym kliknięciu w ikonę połączenia lokalnego na karcie "obsługa" wyświetlone są: Adres IP, maska i brama. Ten właśnie adres IP masz pingować. W zależności od wyniku testu będziemy dalej myśleć.
    Te same informacje, a nawet więcej uzyskasz po wydaniu polecenia w wierszu poleceń ipconfig /all

Witam Państwa.

Przepraszam, że dopiero teraz, ale w wyniku "wielu spraw (pilnych) na mojej będących na mojej głowie" dopiero teraz tuż przed pójściem spać tej nocy znalazłem wolną chwilkę, aby sprawdzić ping'i do adresu IP oraz ponownie do www.wp.pl o co mnie Państwo Prosiliście. Wyniki ich zamieszczam w linku poniżej.

Sytuacja ta jest aktualna - pomiar dokonałem około 5 minut temu.

Oto ten link:

https://obrazki.elektroda.pl/79_1229394483.jpg

Proszę Państwa o ustosunkowanie się do tej zamieszczonej w linku sytuacji.

Acha jeszcze jedno. Prędkość łącza w obie strony (download, upload) praktycznie jest taka sama i ciągle wynosi około 1,8 - 1,9 Mb/s (z maksymalnie 2,0 Mb/s) download i około 460 kb/s upload (z maksymalnie 512kb/s)

Czekam na to, jak również w dalszym ciągu Czekam na Państwa Kolejne Odpowiedzi na inne moje pytania zadane przeze mnie w tym Temacie.

Pozdrawiam Państwa Bardzo Serdecznie

Adam

0
  • #8 17 Gru 2008 11:07
    ADEK1000
    Poziom 24  

Witam.

Dziś prze-ping'owałem również bramę domyślną, tak jak Prosiliście mnie o to Państwo.
    Poniżej załączam link w tej sprawie.
    Prodszę o ustosunkowanie się i odpowiedzi na temat tego, co Państwo zobaczycie na ten link.
    Moim zdaniem ping'i w obu przypadkach są zawyżone, a jak wg Państwa?
    Proszę o pomoc.
    W tej chwili prędkości połączenia Internetowego są w normie ok. 1,7 Mb/s (z 2,0 Mb/s max.) - download i około 450 kb/s z 512 kb/s max. - upload, ale dość często Internet się "zapycha", wtedy wiadomo, prędkość bardzo spada :-(
    Proszę o Pomoc Państwa i Dalsze Zdiagnozowanie Problemu, bo mój Usługodawca Intewrnetowy twierdzi, że sieć nie jest zapchana i że nie wie co jest i co zrobić aby pingi i prędkość już zawsze były OK.
    AP (tzw. radio) zmieniał mi już wiele razy, ostatnio 1 miesiąc temu i dalej to samo się dzieje.
    A oto wspomniane powyżej linki do plików z ping'ami m.in. do bramy, ale też nowe pomiary ping'ów do www.wp.pl
    Oba pomiary wykonałem dziś rano - około godz. 9.00 - w odstępie 5 minut (choć teraz jest tak samo, przed chwilą sprawdzałem, albo nawet troszkę gorzej, minimalnie większe ping'i).
    Jak pisałem wyżej Proszę Państwa o ustosunkowanie się do nich.

Oto linki:

https://obrazki.elektroda.pl/27_1229507991.jpg

https://obrazki.elektroda.pl/27_1229508174.jpg

Czekam na to z niecierpliwością.
    Pozdrawiam.

Adam z Nowego Modlina

0
  • #9 19 Gru 2008 21:58
    soltys_w
    Poziom 24  

Zrzuty z pingowania IMO są jak najbardziej poprawne. Przyczytałem cały wątek od początku i nie mogę znaleźć przyczyny do czego potrzebne Ci te krótkie pingi. Do gier on-line?
    Jest taki prosty i użyteczny program WinMTR pokazuje (czasami-zależnie od architektury sieci) pośrednie stacje bazowe/serwery i czas ping do poszczególnych z nich. Pobaw się nim - zobacz, gdzie te czasy najbardziej się wydłużają.
    Co do ich skracania, to sam nic nie poradzisz. Wszystko zależy od Twojego dostawcy; jego łącza głównego do internetu, sprzętu i topologii sieci, którą zbudował...

0