Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Philips 82pw8505/58 ch. MG2.1AA "tęcza"

RZezniol 15 Gru 2008 12:52 2385 13
  • #1 15 Gru 2008 12:52
    RZezniol
    Poziom 17  

Witam

Trafił do mnie TV jak w temacie na ekranie efekt jak na zdjęciu, ( poziome paski skutkiem niedoskonałości sprzętu foto) powinien być niebieski cały.
    Philips 82pw8505/58 ch. MG2.1AA "tęcza"
    Z wywiadu z klientem wynika ze stało sie samoczynnie, TV nie upadł, nikt nie majstrował magnesami.
    Padło podejrzenie na układ DEGAUSS w obwodzie 2 pozystory 96726 oba wyglądają (identyczne pomiary) na sprawne, załącza to wszystko przekaźnik też sprawny.

Teraz pytanie czy siatka mogła się samoczynnie odkleić ?
    Zna ktoś parametry cewki rozmagnesowania kineskopu tego TV ( u mnie 28Ω, 17,5mH), czy ewentualnie u mnie sa zbliżone do poprawnych ?
    Zna ktoś parametry POZYSTORA 96726 dla temp.. pokojowej ?

A może błądze i jest jeszcze coś do sprawdzenia ... ??

Pozdro RZezniol

• #2 15 Gru 2008 14:52
    Krawczak
    Poziom 31  

Witaj, odłącz wewnętrzną cewke od rozmagnesywania i potraktuj kineskop zewnętrzną cewką , jezeli takową posiadasz , same cewki odchylające oglądnij czy przypadkiem się nie poluzowały i nie przesuneły do tyłu , jezeli nie pomogą te zabiegi podejrzenie pada na sam kineskop.Pozdr

• #3 15 Gru 2008 18:57
    mirex
    Poziom 43  

A to jakiś problem wymienić pozystory? Tam nie na darmo są dwa równolegle!
    Układ załączający i przekaźnik są sprawne?

• #4 15 Gru 2008 19:56
    RZezniol
    Poziom 17  

RZezniol napisał:

Padło podejrzenie na układ DEGAUSS w obwodzie 2 pozystory 96726 oba wyglądają (identyczne pomiary) na sprawne, załącza to wszystko przekaźnik też sprawny.

Jak widać conieco posprawdzałem, pozystory wylutowałem zmierzyłem ob miały identyczny pomiar dlatego pytam jakie powinny mieć parametry w temp. pokojowej dla pewności a mam problem w okolicy dostać identyczne a z odzysku tez nie mam chyba ze wiesz czym mogę zastąpić.
    A schematy czytać potrafię i połączenia w obwodzie również i wiem że są równolegle.
    Przekaźnik sprawny obciążony prądem 1.5x In nie wykazuje uszkodzenia w obwodzie pomiar na stykach również. Przekaźnik sie załącza wraz ze startem TV i wyłącza po około 15s od startu.

Krawczak Niestety nie mam możliwości podłączenia innej cewki rozmagnesowania w życiu bym nie przypuszczał ze mogę mieć taką potrzebę i zazwyczaj lądowały na złomie w końcu to drogie kilogramy :)...
    No i cewki odchylania na miejscu.

Jest jakiś inny sposób na potwierdzenie/wykluczenie uszkodzenia kineskopu??

• #5 15 Gru 2008 22:01
    mirex
    Poziom 43  

Tu nie chodzi o inną cewkę rozmagnesowania wyjęta z TV, bo nic nią nie zrobisz. Ugotuje się. Zakładając oczywiście, że oryginalna nie ma zwarcia lub przerwy.
    Chodzi o specjalna pętlę rozmagnesowującą do kineskopów, której używasz od strony czołowej. I jest to jedyny sposób, aby jednoznacznie wykluczyć namagnesowanie kineskopu.

Wiem, że Ty wiesz o tym, że są równolegle. Oryginalne pozystory PTC96726 są typowo do odbiorników 21-25". Po to są właśnie dwa aby była większa skuteczność dla dużego kineskopu.
    Możesz więc włożyć dowolne sprawne dwa typowe pozystory i jakiś efekt powinien być. Możesz włożyć jeden od SONY, powinien poradzić sobie. Oczywiście jeśli dwunóżkowe to chyba nie trzeba tłumaczyć, że na próbę i inaczej podłączone.

A jak wygląda treść obrazu? Jest normalna?

• #6 15 Gru 2008 22:03
    wjmp3
    Poziom 17  

A same magnesy na szyjce kineskopu nie przesunęły się przypadkiem?......Miałem podobny efekt , kombinowałem z petlą rozm. a sprawa wydała się całkiem prozaiczna........pozdr.

• #7 15 Gru 2008 22:15
    RZezniol
    Poziom 17  

Witam !

Z zewnętrzną cewką rozmagnesowania się nigdy nie bawiłem .... czy owa specjalna pętla do rozmagnesowania kineskopów to może być np pętla rozmagnesowania np z jakiegoś monitora 14-17' podłączona pod odpowiednio obniżone napięcie zmienne i przyłożona w miejsce zmian ?

Co do treści obrazu ... poza odbarwieniami raczej w normie bez odkształceń poza brzegami kolory sa ok.

Jutro podstawie inne pozystory i zobaczę co sie stanie.

Dzięki za zainteresowanie

Pozdrawiam

• #8 15 Gru 2008 22:28
    mirex
    Poziom 43  

RZezniol napisał:

Z zewnętrzną cewką rozmagnesowania się nigdy nie bawiłem .... czy owa specjalna pętla do rozmagnesowania kineskopów to może być np pętla rozmagnesowania np z jakiegoś monitora 14-17' podłączona pod odpowiednio obniżone napięcie zmienne i przyłożona w miejsce zmian ?

Przyznam, że dziwne jak na dział TV CRT Serwis.
    Jak masz ochotę kombinować to możesz spróbować - tylko o ile musisz obniżyć napięcie aby ta cewka mogła pracować kilkanaście sekund? I co z wartością pola czyli skutecznością? Pamiętaj też, że nie przykładasz cewki tylko - podobnie jak z pozystora - musisz zapewnić stopniowo zmniejszające się natężenie pola. Czyli pokręcisz przy kineskopie ruchami okrężnymi i musisz stopniowo oddalać aż do chwili gdy na ekranie nie będą już widoczne efekty. Skuteczne to raczej nie będzie, chyba, że ze trzy szeregowo połączysz, ale jakieś zmiany powinieneś uzyskać.
    Skoro nie ma pewności do pozystorów to oryginalną cewkę na razie odłącz całkowicie.

• #9 15 Gru 2008 22:52
    wjmp3
    Poziom 17  

kol. Mirex........sorki, ale zewnętrzne rozmagnesowanie robi sie raczej przy wyłączonym odbiorniku.

• #11 16 Gru 2008 00:19
    jaja ture
    Poziom 15  

wjmp3 napisał:
    kol. Mirex........sorki, ale zewnętrzne rozmagnesowanie robi sie raczej przy wyłączonym odbiorniku.

:lol: :lol: :lol: :lol:

Przepraszam mirexiku ale nie mogłem się powstrzymać.

• #12 18 Gru 2008 03:00
    wjmp3
    Poziom 17  

A tak było w jakiejś książce napisane.....to z czasów gdy Rubiny i Elektrony królowały w polskich domach.

• #14 18 Gru 2008 11:07
    270274
    Usunięty  
 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME