Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

radioodbiornik Diora Boston

15 Dec 2008 16:41 3653 10
  • Level 9  
    Witam!

Posiadam radioodbiornik Diora Boston niestety zepsuty.
    Chciałbym dowiedzieć się co wiecie na temat tego lampowca.
  • Admin of Retro group
    Możesz nieco uściślić swoje pytanie? W takiej formie jak teraz, odpowiedzi mogą brzmieć "duży, lampowy i drewniany". Nieco informacji masz tu:
    http://oldradio.pl/karta_odb.php?nrmod=321

Co konkretnie dolega temu odbiornikowi?
  • Level 9  
    może być i konkurs jeśli zorganizujesz nagrody:P np jakiś dobry wzmak na lampach

A w temacie rzeczone radio znalazłem na strychu wiem o nim tylko tyle że jest uszkodzone szukam czegoś na temat rozwiązań zastosowanych w tym odbiorniku
  • Admin of Retro group
    Link do krótkiego opisu i schematu podałem wyżej. Jeśli znasz przekrojowo konstrukcje Diory, to na podstawie schematu powinieneś dużo wywnioskować. Inaczej, to będzie pisanie w próżnię... Poza tym, warto dowiedzieć co piszczy w radiotechnice ;)
  • Level 9  
    troszke na jej temat znalazłem na stronce fonaru i schemacik na pewno się przyda dzięki za link
  • Level 16  
    Witam. Obejrzyj radio od środka, czy nie ma widocznych uszkodzeń (spalone lub pourywane elementy RC, porwane cewki na przełączniku zakresów, w jakim stanie są lampy, trafa, głośnik itd.). Jeśli oględziny wypadną zadowalająco, włącz je i napisz jaki masz efekt. Bez tego , niewiele będzie można Ci pomóc. Pozdrawiwm.
  • Admin of Retro group
    Małe uzupełnienie do postu wyżej:

Zanim przystąpisz do jakichkolwiek działań mających na celu odebranie audycji, wykonaj kilka rutynowych czynności. Oczyść radio z brudu, korników i rdzy, wymień elementy które są ewidentnie uszkodzone, zaformuj kondensatory elektrolityczne. Potem przystąpić należy do zmierzenia upływności kondensatorów bezbiegunowych, przede wszystkim sprzęgającego w stopniu m.cz. Sprawdź stan transformatora sieciowego. Dokonaj oględzin głośnika. Dopiero po wykonaniu tych rzeczy możesz radio włączyć do sieci. Przy pomocy empetrójki zobacz, czy działa sam wzmacniacz m.cz., czy napięcia są zgodne ze schematem.
  • Level 9  
    radio sprawdziłem nie działają głośniki szerokopasmowe działa tylko niskotonowy spróbowałem podłączyć inną parę głośników o takich samych parametrach (sprawnych) i nic dalej to samo

Post proszę poprawić stosując interpunkcję i wielkie litery na początku zdań.
    [stołek_-92]
  • Admin of Retro group
    Jednoznacznie wskazuje to na uszkodzenie kondenastorów C67 i C70 o pojemności 4uF każdy. Wymień je i sprawdź ponownie.
  • Level 9  
    Boston działa jak słusznie stwierdził kolega stołek_-92 zostały uszkodzone te kondensatory. Przydałoby się jeszcze przestroić UKF ale to może w osobnym poście. Ten natomiast zamykam.

Dziękuję za udzieloną mi pomoc.