Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak właściwie działa uziemienie i zabezpieczenie różnicowe?

115750 15 Dec 2008 19:08 12932 9
e-mierniki
 • #1
  115750
  Level 20  
  Jest to w sumie po części kontynuacja wątku z wanną ale z małym odejściem w bok, więc myślę, że temat zasłużył na nowy wątek.

  Teraz do rzeczy. Cierpliwych i uczynnych forumowiczów proszę o wyjaśnienie następującej sytuacji:

  1. W łazience ściana trochę zawilgocona. Mierzę multimetrem napięcie pomiędzy fazą w gniazdku a wilgotną fugą - pokazuje mi np. 118V.
  Następnie to samo tylko przykładam końcówkę do kranów i rur - podobna sytuacja ale trochę inne napięcie np. 150V.
  2. Sprawdzam przewodnictwo prądu w gniazdku pomiędzy 0 i bolcem. Wynik jest taki, że idealnie przewodzi. Czy to jest prawidłowo? Jaka jest zależność pomiędzy uziemieniem a wyłącznikiem różnicowym?

  Z góry dziękuję za odpowiedzi :)
 • e-mierniki
 • #2
  fuutro
  Level 43  
  Multimetr elektroniczny pobiera znikomy prąd więc takie wskazania są możliwe. Ten podział napięć wynika raczej z dzielnika napięciowego, jaki tworzą wszelkie pojemności. Choćby śrubokręt z neonówką - człowiek z ziemią tworzy pojemność kilkudziesięciu pF a to wystarczy aby popłynął prąd zapalający neonówkę. Spróbuj połączyć końcówki przewodów do miernika z równoległym rezystorem np 33k i teraz mierzyć te napięcia.

  Obwód uziemienia i neutralny mogą być połączone przed różnicówką, więc omomierz wykaże zwarcie, jednak spróbuj stworzyć jakąś upływność, to się okaże, że nie jest to to samo.
 • e-mierniki
 • #3
  waldec
  Level 19  
  Witam.Tak jest prawidlowo.Masz prawdopodobnie bolec podłączony do przewodu "N" jest to tzw.zerowanie.Instalacja jest zwykle dwużyłowa.Przy zabezpieczeniu róznicówką przewód fazowy i przewód N jest odłączany gdy na obudowie zabezpieczanego urządzenia pojawi się faza lub N.Obudowa jest podłączana
  do przewodu ochronnego.Instalacja jest trzyprzewodowa.
  Pozdrawiam Waldec
 • #4
  115750
  Level 20  
  waldec wrote:
  Witam.Tak jest prawidlowo.Masz prawdopodobnie bolec podłączony do przewodu "N" jest to tzw.zerowanie.Instalacja jest zwykle dwużyłowa.Pozdrawiam Waldec

  Ja wszędzie mam instalację 3-żyłową (niebieski, brązowy/czarny, zielono-żółty). Bolec jest podłączony do zielono-zółtego, czyli różnicowego.
 • #5
  slawek*2000
  Level 12  
  Jaka jest zależność pomiędzy uziemieniem a wyłącznikiem różnicowym?

  Przede wszystkim to zapewne nie chodzi o uziemienie a o zerowanie. Uziemienie to połączenie części metalowych np. obudów maszyn, urządzeń z uziomem, czyli z czymś co jest "zakopne " w ziemi- to tak w duzym uproszczeniu, uziom moze być wykonany specjalnie do tego celu, lub możemy wykorzystać uziom naturalny( np. wodociąg) pod warunkiem że właściciel instalacji wyraża na to zgodę. A zerowanie polega na podłączeniu do neutralnego- zerowego przewodu instalacji.W nowszych instalacjach mamy trzy(1 faza) i 5(3 fazy) przewodów. L- przewód fazowy, N- neutrany PE- ochronny, wyprowadzony jako trzeci z dwużyłowej instalacji(1 faza). Wyłącznik różnicowo- prądowy ma za zadanie "wyczuć" bardzo mały upływ prądu w instalacji i rozłączyć obwód. Przewód L i N są poprowadzone przez wył. różnicowo prądowy, natomiast PE go omija. Duże uproszczenie to co płynie przez przewód L, to samo ma płynąć przez N.Jeżeli tak nie jest mamy upływ prądu w instalacji. Wyłącznik o prądzie 30 mA ma prawo działać powyżej 15 i do 30 mA.
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  Chris_W

  Level 38  
  115750 wrote:
  J.
  2. Sprawdzam przewodnictwo prądu w gniazdku pomiędzy 0 i bolcem. Wynik jest taki, że idealnie przewodzi. Czy to jest prawidłowo? Jaka jest zależność pomiędzy uziemieniem a wyłącznikiem różnicowym?


  Zależy czy sprawdzałeś na odłączonym zasilaniu - wyłaczona różnicówka. Wyłącz ją i powinna być przerwa. Jesli jednak przewodzi dalej to albo źle dokonujesz pomiaru, albo masz upływ, albo ta różnicówka nie ma sensu w takim układzie sieci (np. wspólny zerowy i ochronny PEN).
 • #9
  115750
  Level 20  
  Proszę o cierpliwość i zrozumienie - nie znam się za bardzo na elektryce :(

  Quote:
  Przewód żółto zielony nie jest przewodem różnicowym tylko przewodem ochronnym oznaczanym jako PE. Posiadanie instalacji 3 żyłowej nie oznacza że musisz mieć wyłącznik różnicowoprądowy. Dlatego nie wiemy czy takowy wyłącznik posiadasz.
  Natomiast napytanie "Jaka jest zależność pomiędzy uziemieniem a wyłącznikiem różnicowym? " można odpowiedzieć że miej więcej taka sama jak między piernikiem a wiatrakiem. Po prostu są to dwie całkiem różne rzeczy.


  Wyłącznik różnicowo-prądowy mam - przynajmniej tak jest opisany na tablicy z bezpiecznikami.
  Myślałem, że kabel żółto-zielony jest podłączony właśnie do tego wyłącznika stąd nazywałem go kablem różnicowym i sądziłem, że to jest uziemienie skoro w gniazdku jest podłączony do bolca.
  W łazience ze ściany był również wyprowadzony kabelek do uziemienia wanny - kolor zółto-zielony.
 • #10
  michcio
  Electrician specialist
  Ten kabelek do wanny to przewód do połączeń wyrównawczych i powinien być podłączony do wanny jeśli jest metalowa. Zapewne prowadzi do piwnicy do szyny wyrównawczej, która jest uziemiona.
  Przez różnicówkę przechodzi tylko faza i N, a PE idzie obok.