Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak właściwie działa uziemienie i zabezpieczenie różnicowe?

115750 15 Gru 2008 19:08 11165 9
 • #1 15 Gru 2008 19:08
  115750
  Poziom 20  

  Jest to w sumie po części kontynuacja wątku z wanną ale z małym odejściem w bok, więc myślę, że temat zasłużył na nowy wątek.

  Teraz do rzeczy. Cierpliwych i uczynnych forumowiczów proszę o wyjaśnienie następującej sytuacji:

  1. W łazience ściana trochę zawilgocona. Mierzę multimetrem napięcie pomiędzy fazą w gniazdku a wilgotną fugą - pokazuje mi np. 118V.
  Następnie to samo tylko przykładam końcówkę do kranów i rur - podobna sytuacja ale trochę inne napięcie np. 150V.
  2. Sprawdzam przewodnictwo prądu w gniazdku pomiędzy 0 i bolcem. Wynik jest taki, że idealnie przewodzi. Czy to jest prawidłowo? Jaka jest zależność pomiędzy uziemieniem a wyłącznikiem różnicowym?

  Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

 • Megger
 • #2 15 Gru 2008 19:21
  fuutro
  Poziom 43  

  Multimetr elektroniczny pobiera znikomy prąd więc takie wskazania są możliwe. Ten podział napięć wynika raczej z dzielnika napięciowego, jaki tworzą wszelkie pojemności. Choćby śrubokręt z neonówką - człowiek z ziemią tworzy pojemność kilkudziesięciu pF a to wystarczy aby popłynął prąd zapalający neonówkę. Spróbuj połączyć końcówki przewodów do miernika z równoległym rezystorem np 33k i teraz mierzyć te napięcia.

  Obwód uziemienia i neutralny mogą być połączone przed różnicówką, więc omomierz wykaże zwarcie, jednak spróbuj stworzyć jakąś upływność, to się okaże, że nie jest to to samo.

 • Megger
 • #3 15 Gru 2008 19:21
  waldec
  Poziom 18  

  Witam.Tak jest prawidlowo.Masz prawdopodobnie bolec podłączony do przewodu "N" jest to tzw.zerowanie.Instalacja jest zwykle dwużyłowa.Przy zabezpieczeniu róznicówką przewód fazowy i przewód N jest odłączany gdy na obudowie zabezpieczanego urządzenia pojawi się faza lub N.Obudowa jest podłączana
  do przewodu ochronnego.Instalacja jest trzyprzewodowa.
  Pozdrawiam Waldec

 • Megger
 • #4 15 Gru 2008 19:41
  115750
  Poziom 20  

  waldec napisał:
  Witam.Tak jest prawidlowo.Masz prawdopodobnie bolec podłączony do przewodu "N" jest to tzw.zerowanie.Instalacja jest zwykle dwużyłowa.Pozdrawiam Waldec

  Ja wszędzie mam instalację 3-żyłową (niebieski, brązowy/czarny, zielono-żółty). Bolec jest podłączony do zielono-zółtego, czyli różnicowego.

 • #5 15 Gru 2008 19:59
  slawek*2000
  Poziom 11  

  Jaka jest zależność pomiędzy uziemieniem a wyłącznikiem różnicowym?

  Przede wszystkim to zapewne nie chodzi o uziemienie a o zerowanie. Uziemienie to połączenie części metalowych np. obudów maszyn, urządzeń z uziomem, czyli z czymś co jest "zakopne " w ziemi- to tak w duzym uproszczeniu, uziom moze być wykonany specjalnie do tego celu, lub możemy wykorzystać uziom naturalny( np. wodociąg) pod warunkiem że właściciel instalacji wyraża na to zgodę. A zerowanie polega na podłączeniu do neutralnego- zerowego przewodu instalacji.W nowszych instalacjach mamy trzy(1 faza) i 5(3 fazy) przewodów. L- przewód fazowy, N- neutrany PE- ochronny, wyprowadzony jako trzeci z dwużyłowej instalacji(1 faza). Wyłącznik różnicowo- prądowy ma za zadanie "wyczuć" bardzo mały upływ prądu w instalacji i rozłączyć obwód. Przewód L i N są poprowadzone przez wył. różnicowo prądowy, natomiast PE go omija. Duże uproszczenie to co płynie przez przewód L, to samo ma płynąć przez N.Jeżeli tak nie jest mamy upływ prądu w instalacji. Wyłącznik o prądzie 30 mA ma prawo działać powyżej 15 i do 30 mA.

 • #6 15 Gru 2008 20:13
  Usunięty
 • #8 16 Gru 2008 10:50
  Chris_W
  Poziom 36  

  115750 napisał:
  J.
  2. Sprawdzam przewodnictwo prądu w gniazdku pomiędzy 0 i bolcem. Wynik jest taki, że idealnie przewodzi. Czy to jest prawidłowo? Jaka jest zależność pomiędzy uziemieniem a wyłącznikiem różnicowym?


  Zależy czy sprawdzałeś na odłączonym zasilaniu - wyłaczona różnicówka. Wyłącz ją i powinna być przerwa. Jesli jednak przewodzi dalej to albo źle dokonujesz pomiaru, albo masz upływ, albo ta różnicówka nie ma sensu w takim układzie sieci (np. wspólny zerowy i ochronny PEN).

 • #9 16 Gru 2008 11:19
  115750
  Poziom 20  

  Proszę o cierpliwość i zrozumienie - nie znam się za bardzo na elektryce :(

  Cytat:
  Przewód żółto zielony nie jest przewodem różnicowym tylko przewodem ochronnym oznaczanym jako PE. Posiadanie instalacji 3 żyłowej nie oznacza że musisz mieć wyłącznik różnicowoprądowy. Dlatego nie wiemy czy takowy wyłącznik posiadasz.
  Natomiast napytanie "Jaka jest zależność pomiędzy uziemieniem a wyłącznikiem różnicowym? " można odpowiedzieć że miej więcej taka sama jak między piernikiem a wiatrakiem. Po prostu są to dwie całkiem różne rzeczy.


  Wyłącznik różnicowo-prądowy mam - przynajmniej tak jest opisany na tablicy z bezpiecznikami.
  Myślałem, że kabel żółto-zielony jest podłączony właśnie do tego wyłącznika stąd nazywałem go kablem różnicowym i sądziłem, że to jest uziemienie skoro w gniazdku jest podłączony do bolca.
  W łazience ze ściany był również wyprowadzony kabelek do uziemienia wanny - kolor zółto-zielony.

 • #10 16 Gru 2008 17:39
  michcio
  Poziom 33  

  Ten kabelek do wanny to przewód do połączeń wyrównawczych i powinien być podłączony do wanny jeśli jest metalowa. Zapewne prowadzi do piwnicy do szyny wyrównawczej, która jest uziemiona.
  Przez różnicówkę przechodzi tylko faza i N, a PE idzie obok.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME