Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] [SZUKAM] schematu prostego interkomu (duplex)

15 Gru 2008 21:48 10098 35
  • Poziom 18  
    Witam!

Poszukuje schematu jakiegoś prostego interkomu z możliwością rozmowy w obie strony na raz. :) Tzn żeby nie działało jak "łoki-toki" w którym jeden słucha a drugi mówi, tylko żeby można było porozumiewać się w obie strony na raz.

...druga sprawa to ilość przewodów. Najlepiej gdyby było 2 przewody + zasilanie.

Bardzo proszę o pomoc. Muszę wykonać jednemu dziadkowi takie coś, musi to być proste, żeby sobie z tym poradził :-)

Bardzo Was wszystkich proszę o pomoc.

Pozdrawiam

Monty
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 35  
    Do czego ma służyć ten interkom?Czy może działać na zasadzie domofonu?
  • Poziom 18  
    moze dzialac na zasadzie domofonu. Mozna to nawet nazwac domofonem. Chodzi o komunikacje pomiedzy dwoma budynkami, ktore sa w odleglosci okolo 100m. Jedyne, czego nie chcail bym miec z domofonu, to sluchawka. Chce to wpakowac do niewielkiej obudowy, zamiast podniesienia sluchawki, niech bedzie wcisniecie i trzymanie przycisku, tylko jeszcze kwestia dzwonienia :-)

W internecie znalazlem taki schemat:

[SZUKAM] schematu prostego interkomu (duplex)

Czy to sie nada?

Dodano po 1 [minuty]:

...znalazlem tez taki wynalazek, dzie glosnik jest tez mikrofonem w czasie "nadawania" ale to nie zapewnia mi jednoczesnej, 2-kierunkowej komunikacji :(
  • Poziom 18  
    ...wiec? Trzeba zrobic jakis uklad różnicowy, który będzie wycinał własny dźwięk podczas gdy odbierze go z glosnika ?
  • Pomocny dla użytkowników
    Do czego ma to służyć? Czy to ma być taka darmowa "gorąca linia"? Schematy są rozmaite, ale sprecyzuj dokładniej co to ma być.
    Można zrobić prosty interkom tak, że u każdego z rozmówców będzie tylko głośnik, a jeden z rozmówców będzie operował przyciskiem rozmównym.
  • Poziom 18  
    zybex napisał:
    Do czego ma to służyć? Czy to ma być taka darmowa "gorąca linia"? Schematy są rozmaite, ale sprecyzuj dokładniej co to ma być.
    Można zrobić prosty interkom tak, że u każdego z rozmówców będzie tylko głośnik, a jeden z rozmówców będzie operował przyciskiem rozmównym.

Pisałem wyżej, co to by miało być.
    Monty napisał:
    moze dzialac na zasadzie domofonu. Mozna to nawet nazwac domofonem. Chodzi o komunikacje pomiedzy dwoma budynkami, ktore sa w odleglosci okolo 100m. Jedyne, czego nie chcail bym miec z domofonu, to sluchawka. Chce to wpakowac do niewielkiej obudowy, zamiast podniesienia sluchawki, niech bedzie wcisniecie i trzymanie przycisku

Czy ten twój pomysł z przyciskiem rozmównym będzie działał w obie strony na raz ?
    Najprostszy tego typu to ten poniżej. S2 to przełącznik obwodów (u "operatora"), a u drugiej osoby tylko głośnik. Wada tego rozwiązania, to że jeden tylko z nich może podsłuchiwać tego drugiego bez jego wiedzy.
  • Poziom 18  
    i tym mozna prowadzic rozmowe? Czy tylko jeden mowi a drugi slucha?? Gdzie mikrofon? Glosnik nim jest?

Na jaka odleglosc i ktore odcinki przewodu mozna rozciagac na wieksze odleglosci ?
  • Poziom 18  
    oo ten jest bardzo ladny :)

Ten uklad dziala po wcisnieciu S1 ?
    R-MIK napisał:

W/W schematy nie spełniają założenia: rozmowa full-duplex.

Bo i po co?

Ja sobie zrobiłem taki do furtki, że głośnik pełni też rolę mikrofonu i tylko mogą mi wszyscy zazdrościć. Nie trzymam nic przy uchu, a wciskam guziczek, gdy to ja chce coś komuś powiedzieć.

Jeżeli chcesz tego "fulla" to nie ma problemu. Zaraz mogę wrzucić ze dwa schematy.
    monty_p napisał:
    niech bedzie wcisniecie i trzymanie przycisku

Tym się sugerowałem, jakby co. :D
  • Poziom 18  
    spoko, te twoje schematy sa OK. Pierwsz nie da mi mozliwosci wywolania rozmowy z obu stron. W tym przypadku tylko jedna strona decyduje, kiedy chce rozmawiac.

...ja potrzebuje domofonu bez sluchawki :-( ...chyba ;-)

Dodano po 1 [minuty]:

zybex napisał:
    monty_p napisał:
    niech bedzie wcisniecie i trzymanie przycisku

Tym się sugerowałem, jakby co. :D

Wcisniecie i trzymanie przycisku jako podtrzymywanie rozmowy a nie jako ustalenie kto mowi a kto slucha

.,..to tak tylko dla jasnosci :)
    Wywołanie tez można zrobić, zaraz poszukam czegoś z wywołaniem. Zresztą można wołać głosem. :D
    Przykładowo był taki seryjnie produkowany domofon "Reksio" Chyba miał jakieś wywołanie.

Znalazłem tego "Reksia".

• Poziom 18  
    zybex napisał:
    Zresztą można wołać głosem. :D

Moze byc. :D:D
    Widziałem gdzieś schemat takiego interkomu, że to mówiący wymusza działanie mikrofonu i tym samym wyciszenie głośnika u siebie. Gdy druga osoba odpowiada, to następuje sytuacja odwrotna. Wtedy nie ma sprzężeń, ale obowiązuje kultura prowadzenia rozmowy. Coś za coś. :D
    W moim domofonie, to poszedłem na łatwiznę i zaadoptowałem gotowy wzmacniacz na TDA2003 pozyskany z taniego radia samochodowego. Na płytce dołożyłem kilka elementów i mam jeden z lepszych domofonów jakie znam. Słychać głośno i wyraźnie i to ja decyduję, kto w danym momencie będzie mówił. Trochę "gimnastyki" nie zaszkodzi, bo w przeciwnym razie rosną nam tylko brzuchy (za mało ruchu). :D
  • Poziom 18  
    nie, nie...

...tutaj zależy mi na możliwości kłótni od czasu do czasu ;)
    Do tego na MC mam nawet płytki. Jedna duża (domowa) a druga mała (do furtki). Kupiłem je dawno temu, ale nie doczekały się realizacji. Był taki projekt AVT.
  • Poziom 18  
    To nie bedzie codziennie dzialac ale fakt, nie pasuje mi, zeby byly sprzezenia :(

...bede czegos szukal. Moze jakies schematy domofonow albo cos w tym stylu znajde.
  • Poziom 18  
    :( :( :( no fakt.

..tak źle i tak niedobrze
    Jedynym, w miarę prostym sposobem prowadzenia rozmów w duplexie w trybie głośnomówiącym, jest połączenie dwóch telefonów stacjonarnych z funkcją głośnomówiącą (obecnie często nieprzydatne). Do tego można użyć prostej centralki lub jakiejś "samoróbki" spełniającej podobną rolę co centralka.