Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Urządzenie do wykonywania niezwykłych zdjęć

Defenestrator 16 Dec 2008 18:08 8436 26
  • Urządzenie do wykonywania niezwykłych zdjęć

Autor projektu zawsze był zafascynowany zdjęciami, na których utrwalono zdarzenia trwające ułamki sekund, takie jak rozpadanie się przekłutego balonu czy upadek kropli wody na płaską powierzchnię. Jako fotograf-amator zastanawiał się, jak uzyskać ten efekt, ponieważ naciśnięcie spustu migawki we właściwym momencie wydawało mu się praktycznie niemożliwe. Rozwiązaniem jego problemów okazało użycie lampy błyskowej, która emituje bardzo intensywne światło w krótkim przedziale czasu. Migawka aparatu jest cały czas otwarta, a prezentowane urządzenie w odpowiednim momencie powoduje błysk lampy i utrwalenie zdarzenia. Oczywiście fotografować musimy w zaciemnionym pomieszczeniu. Układ składa się z mikrofonu(wykrywającego interesujące nas zdarzenie), wzmacniacza i tyrystora(odizolowanego optycznie) włączającego lampę błyskową.

Części:
    R1=R5- 10k Ohm, R2=R6-1k Ohm,R3=R7-5k Ohm,R4=R8-100 Ohm
    Q1,Q2= BC 547
    M - mikrofon pojemnościowy
    C1=C2=C3=220 uF
    ULN 2003 darlington driver
    4N25 optoizolator
    SCR -TYN 612M

Źródło

Urządzenie do wykonywania niezwykłych zdjęć Urządzenie do wykonywania niezwykłych zdjęć Urządzenie do wykonywania niezwykłych zdjęć Urządzenie do wykonywania niezwykłych zdjęć Urządzenie do wykonywania niezwykłych zdjęć

Cool? Ranking DIY
    About Author
    Defenestrator
    Level 14  
    Defenestrator wrote 148 posts with rating 90. Been with us since 2007 year.
    DdruMmer
    Level 11  
    Pomysł dość ciekawy. Warto w tym miejscu wspomnieć, że nie każdy współczesny aparat cyfrowy umożliwia dłuższe otwarcie migawki. Jeśli mój by to umożliwiał (standardowy, z tych tańszych ;) ) to zapewne już bym lutował takie cacko ;). Btw. Co przedstawia pierwsze zdjęcie??
    Madman07
    Level 19  
    DdruMmer wrote:
    Btw. Co przedstawia pierwsze zdjęcie??

Jeżeli się nie mylę, to przekłuty balon z wodą. To coś w garnku to mikrofon? Kiedyś widziałem filmik przedstawiający pękniecie balonu zarejestrowany kamerą, która kręciła dużo klatek na sekundę. Efekt niesamowity.
    KowalD
    Level 17  
    mozna znalezc (dosc latwo ;)) takie urzadzonka, ktore wykorzystuja mikrokontroler do "precyzyjnego" odliczania czasu (zadanego przez "operatora" ;)) miedzy sygnalem akustycznym, a momentem blysniecia lampy :)...
    Ernest S.
    Level 14  
    Co do aparatów, to już cyfrówki półprofesjonalne mają możliwość otworzenia przesłony na wystarczający czas. Przykład -> mój stary, 3-letni Pentagram PHOTON 484 ma regulowany czas od 1/2000 do 16 [s]. Fakt faktem, nie jest to aparat do robienia genialnych zdjęć, ale po dobraniu manualnie odpowiednich ustawień i posługiwaniu się statywem, zdjęcia nie wychodzą najgorsze.
    wujek1986
    Level 14  
    Efekty nie powalające. Czas błysku przeważnie jest dłuższy niż czas aparatu 1/4000.

Lepiej pujść w drugą stronę. Wyzwalanie aparatu za pomocą dźwięku przy stałym oświetleniu przedmiotu.

Testowałem z wylatującym śrutem w karabinków pneumatycznych i naprawde daje to lepsze efekty.
    Ernest S.
    Level 14  
    Tylko wtedy trzeba mieć taki aparat z możliwością zewnętrznego wyzwalania. A łatwiej jest ustawić aparat na 20 [s] i wyzwolić lampę dźwiękiem, choć oczywiście co do jakości zdjęcia, to nie musi boć ono lepsze.
    gemiel
    Level 25  
    Mnie zaś dziwi użycie 1/8 scalaka 2003 zamiast jednego tranzystora.
    mariann
    Level 37  
    Witam
    Na schemacie są błędy. Źle narysowane podłączenie mikrofonu. Nie ma połączeń baz tranzystorów Q1, Q2 z rezystorami. W dodatku widać jakby układ był zasilany z dwóch napięć 6V i 5V. Użycie układu scalonego zamiast jednego tranzystora, wydaje mi się bez sensu. Ale skoro autor tak sobie to wymyślił...
    Pozdrawiam
    Afcht
    Level 30  
    Trzeba coś programować w tym układzie??
    Raffy
    Level 12  
    Witam
    Jestem poważnie zainteresowany tym projektem. Posiadam Lustrzanke Nikona D80 chciałbym sie dowiedzieć na jakiej podstawia aparat ma wyzwolić migawke? tzn. jak te całe ustrojstwo zgrać z aparatem?
    wujek1986
    Level 14  
    Najprościej to w Twoim wypadku kupić wężyk spustowy, rozbebeszyć go i podpiąć pod to układ załączający dźwiękiem.

A czemu kupić wężyk a nie wtyczke? Bo kupienie wtyczki graniczy z cudem. Przynajmniej ja takiej nie znalazłem.
    johny2015
    Level 11  
    Schemat jest dobrze narysowany. Nie ma podłączenia baz tranzystorów? Tam po prostu brakuje kropek na przecięciach dwóch scieżek. Tranzystory pracują w standardowym układzie z ustalonym punktem pracy. Oba te tranzystory pracują jako wzmacniacze - w tym przypadku sygnału pochodzącego z mikrofonu. To drugie napięcie 6V to zasilacz od lapmy błyskowej. Jak zasilisz cały układ z 6V też mu się nic nie stanie. Autor zrobił dwa napięcia po to gdyż użył swojego zasilacza (a miał widocznie taki na 5V) a między samym układem a lampą błyskową dał optoizolator. Ja bym dołożył w tym układzie kondensatory rownolegle z R4 i R8 wtedy wzmocnienie układu by wzrosło z racji stabilniejszego napięcie na emiterach.
    gareththief
    Level 12  
    Ten układ ma za zadanie wyzwolić lampę, nie migawkę ... Aparat może być ustawiony w czasie B. Układ wyzwala lampę poprzez dźwięk.
    Raffy
    Level 12  
    hmmmm
    Jak ten układ wyzwala samą lampę, a czas otwarcia migawki w aparacie ma być długi to nie zrobimy tym sposobem ostrego zdjecia...
    gareththief
    Level 12  
    Niestety, zrobimy ;p Kiedy światła zastanego będzie minimalnie mało to obraz zostanie zarejestrowany w czasie błysku dlatego obraz bedzie ostry.

Pozdrawiam
    lechoo
    Level 39  
    @Raffy
    A niby czemu? Ostrość należy ustawić ręcznie tuż przed zrobieniem zdjęcia i wszystko będzie dobrze :) Oczywiście zdjęcie robimy w zaciemnionym pomieszczeniu...

Nowoczesne lampy błyskowe mają stopkę niskonapięciową, więc układ z transoptorem i tyrystorem jest wtedy zbędny.
    wujek1986
    Level 14  
    Quote:
    Niestety, zrobimy ;p Kiedy światła zastanego będzie minimalnie mało to obraz zostanie zarejestrowany w czasie błysku dlatego obraz bedzie ostry

To zrób nie poruszone zdjęcie przy czasie 1/60 z lampą błyskową.
    Pamiętaj ,że lampa ma jakiś czas wygaszania gdzie też daje 'jakieś' światło.

Moderated By joy_pl:

Kolego autorowi udało się zrobić ostre zdjęcia, więc Kolegi wywody są bezpodstawne i bezsensowne a świadczą tylko o braku znajomości zagadnienia. Dalsze bezpodstawne zarzuty skończą się regulaminowym restrykcją.

lechoo
    Level 39  
    Co to za teoria, że lampa daje "jakieś" światło po wygaszeniu? Ta poświata którą widzisz po błysku to efekt bezwładności ludzkiego oka...

Czas trwania błysku z przeciętnej lampy błyskowej wynosi od 1/1000 do 1/40000 sekundy, zależnie od energii błysku, tak więc jest porównywalny z najkrótszymi czasami otwarcia migawki np. 1/8000s. Ale tu chodzi o coś innego - o precyzyjne wykonanie naświetlenia w czasie trwania bardzo krótkiego zdarzenia, bez żadnych opóźnień. W lustrzankach nawet przy wstępnie podniesionym lustrze występuje opóźnienie kilkanaście - kilkadziesiąt ms od uruchomienia spustu, a więc zdarzenie które trwa <1ms nie zostanie zarejestrowane. Jedynym rozwiązaniem jest więc wyzwolenie lampy błyskowej oświetlającej scenę w odpowiednim momencie bez żadnego opóźnienia, pozostawiając migawkę otwartą na dłuższy czas.
    mariann
    Level 37  
    Witam

johny2015 wrote:
    Schemat jest dobrze narysowany. Nie ma podłączenia baz tranzystorów? Tam po prostu brakuje kropek na przecięciach dwóch ścieżek.

Jak się nie mylę, połączenia na schematach oznaczamy kropką. Jeśli początkujący elektronik zacznie to wykonywać według tego schematu, to nic mu z tego nie wyjdzie. Zobacz jeszcze na podłączenie mikrofonu. Kondensator C1 jest podłączony do masy, a powinien być podłączony do R9 od strony mikrofonu. Dlatego układ zbudowany według tego schematu nie będzie działał.
    Pozdrawiam
    Willow
    Level 11  
    Świetny pomysł i wszystko będzie działać jak należy.
    Na tej zasadzie fotografuje się na przykład błyskawice-otwierasz migawkę i czekasz na błysk.

Projekt mnie zainteresował, zbuduje sobie w święta jak starczy czasu.
    Sam myślałem niedawno o zbudowaniu układu, który pozwoliłby mi wydłużyć czas synchronizacji aparatu z lampą.
    Korzystając z okazji chciałem zadać parę pytań dotyczące tego zagadnienia.
    Jak rozumiem czas synchronizacji (np.1/200s) to minimalny czas w którym producent gwarantuje wyzwolenie lampy. Jako że samo wyzwolenie (lampy jak i aparatu) u to kwestia zwarcia 2 kabelków, pomyślałem że zbuduje układ wyzwalający oba podzespoły jednym przyciskiem ale opóźniający jeden z względem drugiego. Myślałem nad precyzyjnym układem czasowym opartym na mikrokontrolerze co (mam nadzieje) umożliwi mi ustawienie czasu synchronizacji nawet do 1/2000. Zastanawiam się tylko czy powinienem uwzględnić opóźnienia spowodowane długością przewodu 2-3m, oraz zmiana warunków atmosferycznych. Nie mam pojęcia jakiego rzędu wielkości jest "prędkość" przepływu prądu i czy będzie tu miała wpływ. Chciałbym również wiedzieć jakie macie argumenty na to, że układ nie zadziała ( w końcu producent miał jakiś powód, żeby ograniczyć czas synchronizacji do 1/200 czy 250).

Dzięki i pozdrawiam
    sylwek2k
    Level 11  
    Willow wrote:

Jak rozumiem czas synchronizacji (np.1/200s) to minimalny czas w którym producent gwarantuje wyzwolenie lampy. Jako że samo wyzwolenie (lampy jak i aparatu) u to kwestia zwarcia 2 kabelków, pomyślałem że zbuduje układ wyzwalający oba podzespoły jednym przyciskiem ale opóźniający jeden z względem drugiego. Myślałem nad precyzyjnym układem czasowym opartym na mikrokontrolerze co (mam nadzieje) umożliwi mi ustawienie czasu synchronizacji nawet do 1/2000. Zastanawiam się tylko czy powinienem uwzględnić opóźnienia spowodowane długością przewodu 2-3m, oraz zmiana warunków atmosferycznych. Nie mam pojęcia jakiego rzędu wielkości jest "prędkość" przepływu prądu i czy będzie tu miała wpływ. Chciałbym również wiedzieć jakie macie argumenty na to, że układ nie zadziała ( w końcu producent miał jakiś powód, żeby ograniczyć czas synchronizacji do 1/200 czy 250).

Czas synchronizacji - czas gwarantowany, ze migawka nie rozminie sie z lampa blyskowa /przy krotszym czasie naswietlania, moze nie wystarczyc czasu lampie blyskowej na 'odpalenie' blysku/

Jezeli chcesz sie tym bawic, to wez pod uwage jedno: jezeli masz lampe blyskowa z automatyka, to czas blysku bedzie zalezny od scenerii. Bardzo czesto ten czas blysku jest zblizony do okolo 1/200 sek. /pelna moc lampy/
    Moja lampa blyskowa /hanimex tz2/ daje czas blysku od okolo 1/20000s /przy minimalnej mocy/ do okolo 1/200s /przy pelnym blysku/
    Powinienes wziac pod uwage predkosc dzwieku /~330 m/s / i ew. czas reakcji lampy blyskowej na impuls, pozostale czynniki raczej nie beda miec wiekszego znaczenia/oczywiscie jezeli nie wprowadzisz w ukladzie dodatkowych opoznien :) /
    DjDaniel11
    Level 27  
    Witam. Mam zamiar złożyć ten układ, jednak nie znam się dobrze na budowie stroboskopów, więc stąd moje pytanie. Na schemacie jest zaznaczony palnik czy cała lampa stroboskopowa? Tzn. czy tranzystor podpiąć pod palnik stroboskopowy czy pod lampę ? Jeśli pod lampę to czy byłaby możliwość podpięcia tego układu pod stroboskop "dyskotekowy" ?
    Pozdrawiam
    sylwek2k
    Level 11  
    DjDaniel11 wrote:

Na schemacie jest zaznaczony palnik czy cała lampa stroboskopowa? Tzn. czy tranzystor podpiąć pod palnik stroboskopowy czy pod lampę ? Jeśli pod lampę to czy byłaby możliwość podpięcia tego układu pod stroboskop "dyskotekowy" ?
    Pozdrawiam

Na schemacie jest uklad podlaczony do lampy blyskowej /fotograficznej/ -korzystajac z tzw 'goracej stopki', albo gniazda 'synchro'.
    W zaleznosci od budowy lampy stroboskopowej, pewnie jest mozliwosc podpiecia do niej tego ukladu.
    gotan
    Level 11  
    Jest inne rozwiązanie. Aparat Casio EX F1. Robi 60 kl/s w pełnej rozdzielczości (6Mpx). Ponadto ma funkcję detekcji ruchu w kadrze. Żadna chwila mu nie umknie. Mam ten aparat od roku i spisuje się doskonale.