Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrokontroler/procesor z zewnętrzną pamięcią programu

Nemo 16 Gru 2008 19:21 1651 10
  • #1 16 Gru 2008 19:21
    Nemo
    Poziom 31  

Od jakiegoś już czasu poszukuję takiego uk/procesora, który może mieć pamięć programu w zewnętrznym układzie podłączonym do szyny (external bus interface). Dotychczas był tam stary 65C02, jednak już przestał wystarczać. Co użyć w zamian?

Wymagania:
    - zewnętrzna szyna systemu - wykonywanie programu z zewnętrznej pamięci
    - szybkość pracy co najmniej 15 MIPS, może być więcej
    - obszar adresowania co najmniej 64kB
    - obudowa max. 100 wyprowadzeń TQFP lub podobna (żadna BGA!)
    - USB mile widziane

Cechy układu docelowego:
    - niewielkie rozmiary
    - płytka drukowana max. 2 warstwowa, lub nawet 1 z przewodami
    - wykonanie w 1 egzemplarzu

Dotychczas rozważałem ARM'y od Atmela ARM9 (AT91RM9200), lecz te z zewnętrzną magistralą mają po 208 wyprowadzeń. To o połowę za dużo, co najmniej. Poza tym za dużo w nich bajerów, choć z czasem i te mogą się okazać przydatne.

Myślałem też o ATMega128, ale tam nie ma możliwości zewnętrznego wykonywania programu. Choć jeśli nic innego nie będzie, skieruję uwagę na ten właśnie układ. Co prawda po paru miesiącach scalak będzie do wymiany z powodu zbyt dużej ilości przeprogramowania matrycy, ale trudno. Coś za coś.

Myślałem o klonach 8051, lecz te układy są zbyt wolne. W ich przypadku musiałby to być rdzeń 50MHz dwutaktowy, aby sprostać wymaganiom. Jednak sugestie mile widziane.

Układy typu MC680x0 raczej są zbyt duże, drogie i zbyt wolne. Dlatego o nich nie myślalem.

Układy typu 80x86 również nie będą odpowiednie.

Nie chcę stosować żadnych softowych rdzeni dla FPGA, ani pokrewnych ze względu na ich softowy charakter. To ma być procesor z krzemu i żywicy... :)

Czy może ktoś ma jakąś sugestię? Proszę o wszelkie pomysły.

Pozdrawiam.

0 10
  • #2 16 Gru 2008 19:57
    94075
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 16 Gru 2008 20:15
    kedzi1
    Poziom 18  

Co do klonów 51' to są jeszcze DS89C420 33MHz jednocyklowe. Nie wiem jak jest z tak dużą prędkością, kiedy program wykonywany jest z zewnętrznej pamięci. Masz pewnośc że pamięc w twoim układzie to wytrzyma?

0
  • #4 16 Gru 2008 21:06
    Nemo
    Poziom 31  

Hmm... Patrzyłem na LPC, ale moim zdaniem też są trochę za duże. Odpadają.

Czy pamięć wytrzyma? Oczywiście. Kostki SRAM o czasie dostępu 12 lub 15 ns. Jeśli będzie za mało, spowolni się procka.

Ten DS89C450 fajnie wygląda. Szkoda tylko, że z jego dostępnością jest słabo. Cóż, może to właśnie taki będzie. O ile się zdobędzie.

Czekam na następne sugestie.

Pozdrawiam.

0
  • #5 16 Gru 2008 21:07
    KeinXor
    Poziom 24  

Witam, do jakiego zadania chcesz ten układ wykorzystać ?
    Może coś dość egzotycznego jak Parallax Propeller P8X32A ...:D

0
  • #6 16 Gru 2008 21:32
    kedzi1
    Poziom 18  

Zobacz czy działa jeszcze program próbek na stronie Maxim/Dallas. Ja jakiś czas temu dostałem je jako sample za darmo. Zresztą widac to na Allegro gdzie pełno tego już od paru złotych.

0
  • #7 17 Gru 2008 00:22
    Nemo
    Poziom 31  

Ciekawy jest ten układ P8X32A, ale w nocie nie znalazłem nic o zewnętrznej pamięci. A układ jest fajny, choć chyba niezbyt szybki. No i gdzie go dostać. :)

Obecnie nie ma na allegro tych próbek. A szkoda. W TME niby są, ale drogo i niedostępne. Trochę kiepsko.

A inne propozycje?

Pozdrawiam.

0
  • #8 17 Gru 2008 06:39
    KeinXor
    Poziom 24  

Witam,
    P8X32A jest bardzo ciekawy, jego 160 MIPS powinno ci wystarczyć, kod programu jest umieszczony w zewnętrznej pamięci szeregowej 24LC256, można do niej wpakować "bootloader" a programy uruchamiać z karty SD.

Poza tym kostka 32-bitowa, nie ma pojęcia przerwań, do dyspozycji masz 8 COG-ów które działają równolegle, setki przykładów i rozwiązań dostępnych na stronie producenta, dość dobrze przygotowana dokumentacja.

Chyba jest możliwość podpięcia zewnętrznego SRAM-u, piszę chyba bo pewny nie jestem ale obiło mi się o ślepia że mają w ofercie HYDRA Xtreme 512K SRAM Card.

Kostka naprawdę warta uwagi i mało doceniona w Pl.

Dostępne tu Link

Pozdrawiam

----edit----
    Doszukalem się info iż zewnętrzny Sram można obslugiwać np Link

0
  • #9 18 Gru 2008 00:08
    Nemo
    Poziom 31  

Poczytałem więcej o tym P8X32A. Układ fajny, ale nic nie piszą o szybkości jego portów I/O. Obawiam się, aby nie było takiego numeru jak z Philipsami LPC (porty 6MHz... potem poprawione na więcej). Poza tym te kompilatory wewnątrz układu i trochę niepewne czasy wykonywania instrukcji. Trochę lipa, nawet pomimo tych 20 MIPS (160 po pomnożeniu). Mnie wystarczy jeden rdzeń, ale szybszy.

DS89C450 wygląda lepiej. Choć też nie jest idealny. A może coś jeszcze ciekawszego?

Pozdrawiam.

0
  • #10 18 Gru 2008 09:53
    Xitami
    Poziom 29  

Nemo napisał:
    Poczytałem więcej o tym P8X32A. Układ fajny, ale nic nie piszą o szybkości jego portów I/O. Obawiam się, aby nie było takiego numeru jak z Philipsami LPC (porty 6MHz... potem poprawione na więcej). Poza tym te kompilatory wewnątrz układu i trochę niepewne czasy wykonywania instrukcji. Trochę lipa, nawet pomimo tych 20 MIPS (160 po pomnożeniu). Mnie wystarczy jeden rdzeń, ale szybszy.

DS89C450 wygląda lepiej. Choć też nie jest idealny. A może coś jeszcze ciekawszego?

Pozdrawiam.

Pin potrafi programowo migać tak jak 20MH AVR
    Czasy właśnie są jak najbardziej pewne!
    Wewnątrz jest interpreter nie kompilatory

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4850856#4850856

0
  • #11 18 Gru 2008 21:02
    Nemo
    Poziom 31  

Jasne, interpreter, a nie kompilator... Moje przejęzyczenie.

Jak na tyle MIPS'ów, miga portem ciut za wolno. To moim zdaniem wada, bo zamiast wydawać masę gotówki na Propeller'a, będę miał to samo na AVR (jeśli chodzi o szybkość). Poza tym Propeller nie ma zewnętrznej magistrali systemu, jak AVR. Można emulować, ale to nie ta szybkość.

Czy naprawdę nikt nie produkuje mikrokontrolerów z zewnętrzną magistralą w małych (względnie) obudowach?

Pozdrawiam.

0