Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Internet bezprzewodowy, problemy z łączem.

16 Gru 2008 20:59 3258 9
 • Poziom 10  
  Witam

  Zamierzam zerwać umowę z firmą udostępniającą internet drogą radiową. Zanim to jednak zrobię muszę się upewnić czy nie ma na pewno jakiegoś rozwiązania. Mam w dwóch miejscach założoną usługę dostępu do internetu. W mieszkaniu (2km od centrum miasta) oraz w domku (na peryferiach, aczkolwiek nie tak daleko od centrum). W pierwszym działa perfekcyjnie, stabilnie, natomiast w drugim przerywa, łącze jest niestabilne, które wg umowy ma mieć transfer 2MBit/s, ściąga z poziomem 10-20kb/s.
  Przy podpisywaniu umowy i rozmowie z technikiem mojego providera obiecywali rewelacyjne osiągi, ponieważ dystans jaki jest między anteną odbiorcza zawieszoną na ścianie u mnie na domie, a anteną nadawczą umieszczoną na jednym z kominów pewnej fabryki jest zaledwie 2km (przez pola, łąki - 0 drzew, budynków) - po linii prostej! Problemy trwają cały czas, wzywałem pomoc techniczna, niby coś tam naprawili, poustawiali, miało świetnie śmigać.

  W związku z tym, że mam tylko laptopa dostałem AccessPointa, działającego w trybie klienta (AP Client). Czarną puszkę (Black AP WA-2204 link]Link) mam na strychu bezpośrednio przy ścianie do której przymocowanej jest ramie z anteną. Kabel skrócony jest do minimum (ok. 0,5m). Od routera połączenie przeprowadzone jest do jednego z pokoi kablem (skrętką - RJ45) - długość ok.15m. Zasięg jaki wykazuje mi router do nadajnika (signal) jest równy ok 33 (nie wiem jaka tu jednostka, %, dB). Sieć jest zabezpieczona poprzez PPPoE oraz filtr MAC ? używają sprzętu i oprogramowania MikroTic

  Internet bezprzewodowy, problemy z łączem.
  Nadajnik do którego jestem podłączony to GLOBIT-NET19

  Ogólnie gdy korzystam z internetu w godzinach rannych, południe to nie jest aż tak źle. Problemy zaczynają się około godziny 17. Od razu zapytałem ile osób jest podłączonych do tej anteny? Zaledwie 3, które ogólnie nie narzekają (wg obsługi) z łącza. Jak wspomniałem na początku jestem gotowy do zerwania umowy, ale jedna, rzeczy mnie trzyma. nie mam alternatyw innego łącza. Vectra, Chello itp. nie dochodzą. Neostradę TP już wypróbowałem, jednak chciałem spore łącze za nie wielką cenę. Wg jednej z teorii technika obsługującego mnie przy "wizytach" jest to, że przez drogę między antenami jest linia wysokiego napięcia, która wytwarzając pole elektromagnetyczne w jakimś stopniu przeszkadza, zakłóca transmisje.

  Poniżej w linkach zamieszczam przebieg pingu na bramę oraz na jeden z dns'ów (który jest oczywiście zależny od bramy).
  ]brama na ping
  ]dns na ping


  Macie jakieś rozwiązania dotyczące tego problemu? Czy w/w teoria o zakłóceniach może być słuszna. Co radzicie zrobić?

  Bardzo dziękuje za zwrócenie uwagi na postawiony problem oraz czekam na odpowiedzi.
 • Poziom 20  
  Witaj :)

  Bardzo fajnie napisany post. Czysto i przejrzyście to mi się podoba...

  A w odpowiedzi...
  W zasadzie z tego co opisujesz to wszystko jest OK
  Natomiast faktem jest że sieci energetyczne mogą wpływać na załamanie pola radiowego i to w dużym stopniu. Kiedyś też szukałem coś na ten temat bo miałem takiego klienta u którego instalowałem internet i od anteny do nadajnika w drodze prostej było około 1,5 kilometra i faktycznie obszar w zasięgu był pusty bez zabudowy lecz przebiegały pośrodku linie wysokiego napięcia i ciężko było złapać dobry sygnał a nawet jeśli to najfajniej spisywał się internet w pogodne słoneczne dni (jak najmniej wilgoci)
  A transfer przy łączy 2 MB przy pobieraniu osiągał jakieś 30kilo... masakra a to samo łącze po 2 stronie nadajnika w odległości większej osiągało nawet do 180 kilo !

  Tak więc całkiem możliwe że to wina pola elektromagnetycznego z Lini wysokiego napięcia jednak nie udało mi się znaleźć na to rozwiązania.
  A w Twoim przypadku wydaje mi się że mimo wszystko jednak najlepszym rozwiązaniem było by chyba skorzystanie z usług telekomunikacyjnych.
  Ale zaczekaj może ktoś jeszcze się wypowie sam chętnie poczytam co sądzą inni.
  Pozdrawiam
 • Poziom 10  
  Bardzo dziękuje za odpowiedź.
  Rzeczywiście te kable wysokiego napięcia od początku zastanawiały technika i mnie. Przy męczeniu firmy, aby coś poradzili (niestety trzeba się naprosić i na truć żeby coś u nich wskórać) zdecydowali się na podwyższenie nadajnika. Wg tego co opowiadał technik, podwyższyli ją na ok. 2m. Rzeczywiście zasięg skoczył o 3-4[j], łącze trochę się ustabilizowało. Jednak jak wspomniałem, około od godziny 17 internet "flaczeje". Problemu by nie było gdyby problemy z internetem były w tych godzinach kiedy mnie nie ma.
  Możliwe, że ludzie wracający z pracy zaczynają grzać w domach, włączać wszelkie urządzenia elektryczne, przez co jest zwiększony pobór mocy i jest intensywniejsze pole elektromagnetyczne.
  No nic, czekam na kolejne opinie ;-)
 • Poziom 24  
  remiqeu napisał:
  W zasadzie z tego co opisujesz to wszystko jest OK


  Nie jest OK, bo masz ok 30% straty pakietów. Puść ping 1024b i zobacz ile wypadnie...
  Jaką masz antenę? Może spróbować na innej?
  AP wykorzystany u Ciebie IMO ma raczej kiepskie radio. Jeśli możesz spróbuj podłączyć WAP-4000 jako klienta bądź inny AP oparty o atherosa - są bardziej czułe i odporne na zakłócenia. Może to pomoże, ale sukcesu nie gwarantuję.
 • Poziom 10  
  Jestem teraz w innym miejscu, jutro wieczorem wpadnę i zrzucę ten ping 1024b. Jaką to komendą należy zrobić?

  Tak się zastanawiam. Wspominałem, że mieszkaniu mam internet dosyć stabilny z tej samej firmy. Tutaj aby mieć lącze do laptopa musiałem kupić swój AP z możliwością Klienta, WISP oraz PPPoE - wybrałem średniej klasy TP-Link WR543-G. Spróbuje przetestować jutro na nim.
  Co sądzicie o tym TP-Linku?
 • Poziom 24  
  puszczałeś ping, więc powinieneś wiedzieć ;) z wiersza poleceń ping [IP] -l 1024 -t, na linuxie ping -s 1024 [IP] (np. po zalogowaniu telnetem do AP)

  Sprzętem TP-Linka jeszcze się nie bawiłem osobiście, z opisu wnioskuję, że może się nadać.
  Nie napisałeś jaką masz antenę...
 • Poziom 10  
  Ping na brame przy GLOBIT-NET19 (1024):
  - Link

  Na TP-LINKU nic nie poszło, nie odczytało w ogóle zasięgu - nie mam pojęcia czemu. Konfiguracja na pewno była dobra, bo siedziałem nad tym z godzinę, a wiele razy konfigurowałem do znudzenia tego typu urządzenia.

  Wcześniej już widziałem, że gdzieś niedaleko jest kolejny nadajnik GLOBIT-NET23 więc postanowiłem poeksperymentować.
  Tak to wygląda ;)
  Internet bezprzewodowy, problemy z łączem.
  Oczywiście podpisy są mniej więcej, bo nie jestem pewien gdzie dokładnie jest antena.

  Kierunek leci bezpośrednio na słup elektryczny, przez co internet jest nie stabilny, aczkolwiek ciężko jest mi stwierdzić, ponieważ zasięg nie jest aż tak zły.
  Internet bezprzewodowy, problemy z łączem.

  oraz ping 1024 na brame wygląda tak:
  Link
 • Poziom 24  
  Fotka ładna - artystyczna ;) Ale do rzeczy...
  Czy TP-Link widział sieć dostawcy w site survay? Jeśli tak, to prawdopodobnie Twój operator blokuje urządzenia po MAC i dlatego AP nie mógł się podłączyć (te AP maskują MAC karty, która jest do niego podłączona - walczyłem z tym ostatnio - bez rezultatu :() Jeśli nie widział nadajników w site survay to: 1. albo jego układ radiowy nie jest tak rewwelacyjny jak by to wyglądało patrząc na Atherosa 2.jest jakiś babol z anteną. O ile domyślam się dobrze - Yaga - być może wymaga wymiany, bardziej dokładnego ustawienia (obrócić w prawo/lewo) albo konieczna jest wymiana kabla łączącego antenę z AP.
  Powiem całkiem szczerze, że trudno jest zdalnie diagnozować przyczynę - może ich być naprawdę wiele. Spróbuj jakoś dogadać się z dostawcą, aby udostępnił Ci sprzęt do testów albo przysłał własnego montera żeby uruchomił łącze. Akceptowalny poziom strat pingów do stacji bazowej to 5-8%
  Nie chcę sugerować co kupować, aby nie narażać na niepotrzebne koszty. Zwykle to operator dba o sprzęt
 • Poziom 10  
  Cytat:
  Fotka ładna - artystyczna
  dzięki ;) robię zdjęcia od kilku lat :P

  Słusznie mówisz, provider filtruje wg MAC, więc zanim zacząłem konfigurować połączenie nadpisałem sobie adres fizyczny wczesniejszego routera. W tym na bank nie ma problemu, bo jak już mówiłem to korzystam z tego TP-LINKA w innym miejscu, w tej sieci i podobnie konfiguruje (czyli klonuje sobie adres mac starego urządzenia sieciowego - kiedyś miałem jeszcze pc, więc wewnętrznej karty AP). Dziwna sprawa jest z tym, że w Site Survey w ogóle nie wyświetla mi nadajników 'AP list 0'. Jak przychodzę do mieszkania i podłączam od razu wyświetla mi z 15, więc wydaje mi się, że jest to tylko i wyłącznie wina słabego zasiegu tam w tym domu oraz małej dokładności urządzenia. TP-LINK odpada.

  Umówiłem się z technikiem na po świętach. Poinformował mnie, że umieścili lepszy(mocniejszy) nadajnik, więc nie tracąc chwili przetestowałem go. Niestety rezultaty są kiepskie ok. 20[j].

  No nic, odezwę się później. Dzięki za dotychczasową pomoc.
  Wesołych ;-)
 • Poziom 11  
  Witam..
  Użytkuje Internet po radiu już ładnych kilka lat i liznąłem trochę doświadczenia w tym temacie .
  Sytuacja sprzęt i warunki które opisujesz moim zdaniem i tak sprawiają ze masz super połączenie.
  Użytkujesz sprzęt marnej jakości (nie wiemy jaki jest dokładnie u provaidera ) odległość od anteny do anteny jest ogromna jak na 2,4Ghz przy tym sprzęcie ,tylko super warunki mogą spowodować iż połączenie to będzie w dobrej jakości z bezstratnymi pakietami i pingiem w granicach 50 , można tylko pomażyć o tej prędkości którą opisujesz wyżej a którą powinieneś osiągać.
  Wymieńmy najbardziej niekorzystne rzeczy :
  1. Sprzęt (AP)
  2. Anteny
  3. Odległość
  4. Linia SN
  Po pierwsze mała moc nadawcza owych urządzeń
  Po drugie antena yagi nie jest najlepszym wyborem pomimo obiegowej opinii o jej zysku (polecam paraboliczna nawet gdzieś robiłem sam projekt takiej i jest na elektrodzie)
  Po trzecie odległość na 2,4Ghz jest praktycznie o 1,5 raza za duża aby to dobrze pracowało (również należy brać pod uwagę inne podobne urządzenia w pobliżu oraz nieodporność na zakłócenia tych urządzeń)
  Po czwarte linia SN która w istotny sposób zakłóca pracę całości , piszesz że po 17 tej jest najgorzej i są na pewno dwie przyczyny tego zjawiska – pod antenę która jesteś podłączony (ta u proviaidera) podłączają się inni użytkownicy i w istotny sposób ją obciążają co wpływa na tracone pakiety jak i ping jak również w sieci przesyłowej SN następuje większy przepływ prądu z powodu pory dnia a co za tym idzie większe promieniowanie i zakłócenia .
  Rozwiązanie jest proste acz kosztowne i to zależy od ciebie i admina sieci czy warto będzie to zrobić.
  Polecam zmienić urządzenia na 5Ghz które w istotny sposób podnoszą jakośc połączenia oraz mają większą przepustowość , najlepszym rozwiązanie byłoby założenie mostu (bridge) na obu urządzeniach u admina i ciebie tak żebyś tylko ty na tym wisiał jako użytkownik i gwarantuje że będzie to pracowało bardzo dobrze.
  U mnie w tej chwili po przejściu z 2,4 Ghz na 5Ghz pracuje urządzenie 5Xli a u admina 5GI
  Przy 2,4 GhZ miałem ping od 70 wzwyż i tracone pakiety w tej chwili ping 10 do 30 i praktycznie zero strat transfer 2 mega download 1 mega upload .
  Link do urządzeń http://www.osbridge.pl choć niekoniecznie tej firmy .
  Pozdrawiam i życzę niskich pingów i dużego transferu :)