Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dioda symulujaca plomien :)

16 Gru 2008 21:12 2044 6
  • Poziom 22  
    Witam!

Na wstepie chcialbym zaznaczyc, iz kompletnie nie znam sie na elektronice :) Okres przedswiateczny natchnal mnie do "ozywienia " figurki swietego mikolaja ktora stoi sobie w domu - a konkretnie to lampy ktora trzyma w reku. Na poczatku myslalem, ze po prostu wcisne tam 1 diode, rezystorek i podepne do baterii, jednak po wizycie w sklepie elektronicznym i zobaczeniu jakie cuda mozna zrobic z tych wszystkich drucikow, blaszek, krzemow itd :) doszedlem do wniosku ze czemu by nie sprobowac czegos bardziej zaawansowanego. czy istnieje w miare prosty i skuteczny sposob na zbudowanie ukladu, ktory symulowalby plomien swiecy (mniej lub bardziej realistycznie - to juz nieistotne :) jesli tak, to w jakie podzespoly musze sie zaopatrzyc? Czy bedzie koniecznosc programowania jakichs kosci - jesli tak to czy wystarczy programator phoenix z podstawka pod scalaki (gotronik 3,57MHz / 6 MHz)? Z gory dziekuje za pomoc
    pozdrawiam!
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 18  
    Witam
    ... hmm wlasnie, dioda symulujaca plomien swiecy
    tak na szybko to wpadl mi tylko pomysl z umieszczeniem 3-4 diod dwukolorowych (zolto-czerwone) z ukladem ktory by z rozna czestotliwoscia zapalal i gasil diody tak pojedyncze kolory jak i oba naraz w kazdej z diod. Diody umieszczone jedna nad druga mogly by symulowac wlasnie plomien swiecy. co do ukladu to najprosciej byloby zaprogramowac jakiegos pic'a uklad analogowy to chyba 2 uklady ne555 by wystarczyly.

ktos ma inne pomysly?
    pozdr
  • Poziom 34  
    Najprościej jest kupić żarówkę
    Dioda symulujaca plomien :)
  • Poziom 22  
    @Lutek49: 1szy link - fajny gadzet, ale nie potrzebuje opcji dmuchania na elektronike, a tymbardizej podgrzewania w celu wlaczenia ;)

2gi link - juz bardziej pasuje, aczkolwiek jest to zbyt duze

@Doominus: zarowka jest rowniez za duzo, w gre wchodzi tylko jakas dioda...

@elktro: na poczatek zadowolilbym sie efektem takiego wlasnie szybkiego przygasania 1 diody (max 2, naprawde jestem ograniczony miejscem, przestrzen w "lampce" jest niewielka). Co do programowania tego pic'a wystarczlby moj programator ktory opisalem w 1szym poscie?

Tak sobie wyobrazam, aby czestotliwosc przygaszania byla losowana z przedzialu 1-10hz, a samo przygasanie do jakiegos stalego stanu (np 20% jasnosci nominalnej). Ale tak to sie pewnie tylko latwo mowi :D

Bardzo skomplikowane bylo by do wykonania to co przed chwila opisalem?
  • Poziom 22  
    Ehhh nie wiem co ja wpisywalem w ta wyszukiwarke, skoro nie moglem tego znalezc - oczywiscie to jest DOKLADNIE to czego szukalem. Dziekuje!