Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak podłączyć głowice z VHS VDB1215AL?

panoramix-pl 16 Dec 2008 21:23 1674 3
    panoramix-pl
    Level 2  
    Witam, nie wiem czy to dobry dział ale ten wydawał mi się odpowiedni.
    Otóż ostatnio rozkręcałem magnetowid VHS i wyjąłem z niego silnik (głowice(?)). Mam pytanie jak go podłączyć aby kręcił się? Na jednej płytce jest port który ma 10 pinów i jest podpisany PWB TERMINAL.
    panoramix-pl
    Level 2  
    NA samym początku chce go uruchomić, podłącze go do zasilacza stabilizowanego 1-16V
    zbychmg
    Level 31  
    Silnik napędzający głowice to taki miniaturowy silnik synchroniczny (serwomotor). lub rodzaj silnika krokowego. Aby nim kręcić na uzwojenia należy podawać sekwencyjnie napięcia sinusoidalne (pokręci się też przy prostokątnym, ale przy niskich obrotach będzie szarpał) . Aby zsynchronizować podawanie napięć z położeniem głowicy stosuje się czujniki hala.
    Prędkość obrotową można ustalić bardzo precyzyjnie, w magnetowidzie realizuje to układ z pętlą synchronizacji, tak aby głowica(e) umieszczona na walcu przesuwała się dokładnie po skośnie nagranym śladzie.
    W magnetowidzie napięcie do napędu silnika realizuje specjalizowany układ scalony. Możesz go łatwo zlokalizować, bo do niego będzie prowadziła większość połączeń z silnikiem. Możesz znaleźć jego aplikację, a najlepiej schemat tego magnetowidu, to może będzie Ci łatwiej zrozumieć jak to działa. Możesz też użyć jakiegoś gotowego układu do sterowania silnikiem krokowym. A najprościej regulowany generator, licznik do 6-ciu i drivery na wyjściu, jest sporo tego w sieci......