Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

chlodzenie (wentylator dwupinowy)

16 Gru 2008 22:09 2773 7
  • #1 16 Gru 2008 22:09
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #2 16 Gru 2008 22:47
    Mery84
    VIP Zasłużony dla elektroda

Masz rację. Trzeci przewód odpowiadał za sterowanie prędkością wiatraka. W nowych modelach kart sprawę realizowały sterowniki. Niestety jeśli nie masz podłączonego przewodu to nici z automatycznego regulowania prędkością obrotową. Możesz zastosować potencjometryczny regulator obrotów, który steruje napięciem zasilającym wiatrak. Zwiększasz rezystancję przekręcając potencjometr zmniejsza się napięcie zasilające wiatraka.

0
  • #3 16 Gru 2008 22:52
    matiajr
    Poziom 15  

Kol. ten trzeci przewód jest od czujnika prędkości obrotowej wiatraka tzn. informuję kartę graf. o prędkości wiatraka a karta na podstawie prędkości i temperatury rdzenia określa z jaką prędkością powinien kręcić się wentylator więc polecam wymienić ten wiatraczek na 3 pinowy. aczkolwiek jak ten pozostanie nie powinno to zaszkodzić karcie co do regulacji musiał byś mieć jakiś sterownik który by ustalał prędkość obrotową na podstawie temp. bo zwykła regulacja potencojometrem może być nie wystarczająca w przypadku gdy wentylator był by skręcony na min a ty odpalił byś np jakąś wymagającą grę wtedy karta by się szybko przegrzała i uległa uszkodzeniu. w związku z czym najłatwiejszym i najszybszym sposobem wydaje się wymiana na wentylator z 3 przew.

0
  • #4 18 Gru 2008 18:58
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 29 Sie 2009 19:03
    bartek0305
    Poziom 12  

Odświeżam temat, tylko że chodzi mi o wentylator procesora. Teraz mam BOXowy wentylator od Athlona 64x2 5200+ i niestety strasznie piszczy. Jest on podłączony kabelkiem do 4 pinów. Z instrukcji wynika, że (patrzac od dołu): 1 pin to GND, 2 pin to +12V/Speed Control, 3 pin to Sense, 4 pin to Speed Control. Znalazłem na allegro sobie NOWY WIATRACZEK, ale on ma tylko 3 piny i zastanawiam sie jak podłączyć. Jeśli podłącze go do pinów 1-3 to będzie on pozbawiony kontroli prędkości i będzie on działał ze stałą prędkością, zgadza się? Teraz mój wentylator kręci się przeważnie 1800 RPM, w stresie pewnie około 2000RPM a temp procka to 34stopnie przy zwykłej pracy. Więc jeśli nowy wiatrak będzie cały czas chodził na 2000RPm (tylko przy 17dB :D ) to temperatura nie powinna ulec znacznej zmianie. Co Wy o tym sądzicie? Z góry dziękuję ;)

1
  • #6 29 Sie 2009 20:37
    leven
    Poziom 37  

Im wyzsze obroty coolerka tym nizsza temperatura radiatora.
    Masz do wyboru kupic juz znaleziony coolerek 3 pinowy lub sciagnac ten piszczacy, rozebrac, wyszyscic i nasmarowac.
    Mozesz tez jak ten piszczacy coolerek ma lozyska, wymienic je z nowego. W ten sposob pozostanie Ci caly stary coolerek z 4 pinami.
    W wentylatorkach jedynie ulozyskowanie ulega zuzyciu, no chyba, ze sa tam lozyska/tulejki cierne.
    Wtedy os wirniczka rowniez sie sciera.

0
  • #7 30 Sie 2009 09:54
    bartek0305
    Poziom 12  

Dziękuję za odpowiedź :) Zapomniałem dodać, że komputer jest jeszcze na gwarancji przez rok :D , a rozebranie wentylatora na pewno zostawiłoby po sobie jakiś ślad, chociaż by poruszoną naklejkę. Jeśli wymienię cały wentylatorek to w razie potrzeby będę mógł włożyć z powrotem stary i wszystko będzie wyglądało jak nowe :) Ale ta myśl z przełożeniem łożysk jest dobra :)

0
  • #8 12 Paź 2009 00:35
    rozo
    Poziom 10  

Witam,

zepsula mi sie plyta glowna ga p35 ds3l i kupilem asrock g31de, podlaczylem i sie okazalo, ze wentylator freezone ma caly czas maksymalne obroty 3000 i jest cholernie glosny. Asrock ma 4 piny na plycie (GND, +12, CPU FAN SPEED i FAN SPEED CONTROL), a wentylator 3 piny.
    Ga miala tez 4 piny, ale o konfiguracji GND, +12/Speed Control, Sense, Speed Control) i speed control dzialalo, wentylatora prawie nie bylo slychac.
    Mozna ten wentylator podlaczyc w asrock'u tak, zeby speed control dzialalo?

1
  Szukaj w 5mln produktów