Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

71 Volt pomiędzy PE energetyki a uziomem budynku

17 Gru 2008 06:14 1863 4

• VIP Zasłużony dla elektroda
    Znajomy kupił chałupkę i chciał sobie ją ogrodzić, i wbijając słupki trafił w przewód idący ze skrzynki licznikowej do domu, na planie miał być dwa metry obok, a nie równo na granicy działek.
    No to namówiłem go na wymianę przewodu we własnym zakresie, 6,5m to tyle co nic, gdzie niecałe 5m w ziemi.
    Przy okazji zamieniliśmy z 6mm² na 10mm².
    No i wielkie zaskoczenie miałem jak odpinałem przewody, zabezpieczenia za i przed licznikowe powyłączane, odpinam przewody fazowe, neutral i na końcu PE a tu błysk iskier i aż kleiło przewód, mierzę napięcie i 71 Volt :roll:
    Podłączając nowy przewód przez klejenie się tego kabla ledwo go ponownie podpiąłem, a u kolegi ten żółtozielony PE idzie do szyny GSU, a do niej podpięty jest otok wokół budynku, wszystkie linie wyrównawcze i uziomy do gniazdek.
    Jak jest zasilanie do skrzynki — nie wiem :cry:
    Z tego co widziałem to po drugiej stronie drogi były drewniane słupy i na nich linia 4 przewodowa i od jednego słupa (jakieś 30m) schodził przewód i szedł do rozdzielni licznika przy płocie, w części zaplombowanej nadprądówka 3x20A i jedna 6A i licznik elektroniczny, a w części nie zapląbowanej tej tablicy 3x63A i dwie złączki izolowane od obudowy, niebieska — neutral i żółtozielony PE, i nie było widać aby te złączki były spięte.

Skąd takie duże napięcie i prąd pomiędzy PE energetyki, a odbiorcy i jego otoku ?
    Czy to jest normalne, czy może świadczy o jakiejś usterce ze strony energetyki ?
    Co z tym fantem zrobić ?
    • pozostawić jak jest?
      czy odpiąć się z tym uziomem od energetyki?

bo to na pewno u nich, bo woltomierz pokazywał podobne napięcie pomiędzy ich PE a kabelkiem wrzuconym do pobliskiej kałuży.

No i trochę mnie dziwią te zabezpieczenia w tej szafie zewnętrznej:
    zaplombowana nadprądówka przedlicznikowa 3 x 20A
    i za licznikowa 3 x 63A
    Trochę to dziwne, tym bardziej że w domu ma na tablicy nadprądówki od 16 do 32A.
  • Poziom 31  
    Jeżeli pomiędzy PE i uziemieniem jest 71V to ile jest pomiędzy PE i fazą normalnie 230 V ? A pomiędzy uziemieniem i fazą ?
    A swoją drogą to ciekawe zjawisko i ciekawe jakie natężenie pomiędzy PE i uziomem .

• VIP Zasłużony dla elektroda
    bruns napisał:
    Jeżeli pomiędzy PE i uziemieniem jest 71V to ile jest pomiędzy PE i fazą normalnie 230 V ? A pomiędzy uziemieniem i fazą ?
    A swoją drogą to ciekawe zjawisko i ciekawe jakie natężenie pomiędzy PE i uziomem .

Niestety nic więcej nie pomierzyłem - zdechła mi bateria w mierniku, jeszcze tylko stwierdziłem że pomiędzy N a PE jest 0V i chyba 0Ω , prawdopodobnie N i PE energetyka gdzieś połączyła.
    Może jest usmalony u nich neutral , i pół wioski korzysta teraz z uziomu kolegi.
  • Poziom 20  
    Nie symetrycznie obciążona linia, zamiast robienia sieci 4 przewodowej robią 3 przewodową i na miejscu wbijają w ziemie linie N. Tak robi energetyka. Raczej nic z tym nie da się zrobić. W zakładach pracy pomiędzy 2 uziomami w odległości 30m może być różnica napięcia na poziomie 40, 50V, a natężenie wielkości 1-2A, więc całkiem spory.
  • Poziom 31  
    A ja chciałbym mieć takie darmowe 71V tylko żeby z 15A miało . Zawsze to można coś podłączyć np. piec akumulacyjny albo jakąś inną grzałkę ,