Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nadajniki, odbiorniki i LPT...

klimen 25 Mar 2004 18:52 1326 7
 • #1 25 Mar 2004 18:52
  klimen
  Poziom 10  

  Mam pytanie. Chciałbym zbudować coś w rodzaju mostu radiowego w kablem LPT 378h w roli głównej.

  Jak mam się do tego zabrać? Czy każdy pin musi mieć nadajnik i odbornik na innym paśmie? Zależy mi na prostocie caego układu. Czy macie jakieś najprostrze shematy nadajników i odbiorników? Może widzieliście kiedyś coś podobnego? Może macie gotowe pełne shematy? Czy to wogóle ma sens? Czy jest jakiś inny sposób?

  To samo chciałbym spróbować zastosować na kabel USB.

  Pozdrawiam,

  0 7
 • #2 25 Mar 2004 19:14
  ksiks
  Poziom 18  

  Moja sugestia - wywazasz drzwi otwarte . Do poLaczenia dwoch czy wiecej PCtow bez kabla juz wymyslono urzadzenia natomiast wlasnej roboty niestety im nie dorowaja poza tym w gre wchodza jeszcze przepisy dopuszczajace do pracy w eterze wiec mysle ze to jednak nie ma sensu. Jesliby patrzec na to od strony czysto technicznej problem jest mocno skomplikowany chocby ze wzgledu na szybkosc transmisjitak w porcie LPT jak i USB. Pozdrawiam.

  0
 • #4 26 Mar 2004 09:24
  vaclavp
  Poziom 12  

  I am not sure if it is legal. What distance do you want to use it at ? What about laser link ? Or you can google "Ronja" - Optical Link.

  Vasek

  klimen napisał:
  Mam pytanie. Chciałbym zbudować coś w rodzaju mostu radiowego w kablem LPT 378h w roli głównej.

  0
 • #5 26 Mar 2004 17:52
  klimen
  Poziom 10  

  Dobra, tu mam coś interesującego

  http://grzesiek21.republika.pl/transmisja_danych_na_podczerwien.htm

  tylko jak do tego podłączyć port!? Może macie pomysł na to samo tylko na podczerwień? Byłbym bardzo wdzięczny. Zależy mi głównie na tym, aby obiornik odbierał sygnał, a w razie wartości wysokiej dawał 5V (BC108 ? jakt to zrobić)?

  0
 • #6 26 Mar 2004 21:58
  Dykus
  Poziom 26  

  klimen napisał:
  Dobra, tu mam coś interesującego (...) tylko jak do tego podłączyć port!?

  To znaczy? Przecież jest tam wszystko dokładnie opisane? Jeśli bierzesz się za coś takiego, to chyba znasz mniej-więcej wyprowadzenia portów komputera - te układy działają z wykorzystaniem portu szeregowego (RxD, TxD, RTS), ale nic nie stoi na przeszkodzie (poza poziomami napięć) by podpiąc to pod port równoległy.
  Osobiście w odbiorniku, pomiędzy RTS a diodą Zenera wstawiłbym jakiś rezystor...
  Nie wiem z czego planujesz sterować - jakiś własny program, terminal, itp., ja uważam, że obsługa portów szeregowych jest trochę bardziej skomplikowana.

  klimen napisał:
  Może macie pomysł na to samo tylko na podczerwień?

  Przecież to jest na podczerwień?!

  klimen napisał:
  Zależy mi głównie na tym, aby obiornik odbierał sygnał, a w razie wartości wysokiej dawał 5V (BC108 ? jakt to zrobić)?

  Jeśli myślisz o porcie równoległym, to w podanym przez Ciebie odbiorniku zamiast tego tranzystora dajesz tranzystor npn (np. BC547), bazę do 10k, emiter do masy, a kolektor do wejścia (i wyjścia) portu. Masz wtedy wyjście typu otwarty kolektor, i w zasadzie możesz uzyskać stan 0V i wysokiej impedancji. Dzięki wewnętrznym rezystorom podciągającym uzyskujesz 0V i 5V - przy czym układ z tranzystorem neguje.
  Pamiętaj o odpowiednim sterowaniu portem, przełaczenie go w tryb bi-directional i by nie nastąpiła sytuacja zwarcia portu.

  0
 • #7 27 Mar 2004 14:25
  klimen
  Poziom 10  

  hm jeszcze raz :P

  mam np LPT / COM

  Wysyłam na pin1:1. wysałm to nadajnikiem ktoóry trzeba przerobić do najprostrzej postaci... tak żeby się zapalała i gasła dioda IR :P

  Wiedząc że jestem w elektronice strasznym amatorem proszę o pomoc w zrobienieu tego. POtem odbiornik, któy nie jest podłączony do portu tylko do baterii, i pomaga sterować siliczkeim tj np wysyła 5v zamyka obwód. Proszę nie krzyczcie ja naprawdę sie na tym nie znam :P.. może tak przy okazji znacie jieś opisy tego ? spis elementórw co robią >?

  0
 • #8 27 Mar 2004 19:17
  Dykus
  Poziom 26  

  klimen napisał:
  mam np LPT / COM

  Różnica jest istotna - w LPT masz stany H i L odpowiednio 5 i 0V, zaś w COM jest to +12 i -12V.

  klimen napisał:
  Wysyłam na pin1:1. wysałm to nadajnikiem ktoóry trzeba przerobić do najprostrzej postaci... tak żeby się zapalała i gasła dioda IR :P

  Problem w tym, że (z tego co ja wiem) to w ten sposób uzyskasz - przy prostym odbiorniku, zasięg do kilkunastu cm. Normalnie diodę steruje się wygnałami o większym natężeniu z odpowiednią częstotliwością - chyba, że tak będziesz robił programowo, ale to tylko utrudnianie sobie życia.
  Nie przeglądałeś dokładnie strony:
  http://grzesiek21.republika.pl/szereg_sprzet.htm..
  Jeśli chciałbyś diodę zasilać z portu to np. dla LPT do wyjść D0 i D1 dołączasz diody (anody) np. 1N4148, a katody łaczysz razem i łączysz z rezystorem. Drugi koniec rezystora dołączasz do (anody) diody IR, a jej katodę łączysz z GND. Rezystor dobierasz do wartości prądu: R = (Uwy-2)/Id, gdzie Uwy - napięcie wyjściowe portu, Id - prąd diody (max. 20mA).
  Kup u ruskich wskaźnik laserowy i w ten sposób się pobaw...

  Pojawiał się tu na forum już temat sterowania radiowego różnymi modelami, itp. Poszukaj, może znajdziesz coś Ciebie interesującego.

  0