Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trójobwodowy filtr LC - układ filtru dolnoprzepustowego

tszczesn 17 Gru 2008 11:22 1509 3
  • #1 17 Gru 2008 11:22
    tszczesn
    Specjalista-oldradio

Czy est gdzies w miarę łatwo dostępna (internet nie bardzo trudno osiągalna książka) policzony układ filtru pasmowego LC trójobwodowego? Pasmo, impedancja wejściowa, wyjściowa, dobroć, itp. parametry. Próbowałem sam policzyć, ale chyba wyszedłem z wprawy, po osiągnięciu wzoru długiego na dwie linijki na karcei A4 dałem sobie spokój, a do końca daleko było.

0 3
  • #2 17 Gru 2008 12:02
    krel
    Poziom 18  

Czy chcesz wyliczyć wartości elementów dla danych parametrów filtru? Jeśli tak to może ten kalkulator spełni swoje zadanie.

Jeśli problem jest odwrotny, czyli masz elementy a chcesz wyznaczyć parametry to możesz po prostu zasymulować ten filtr za pomocą SPICE'a.

I jeszcze jedno pytanie - jaki jest układ tego filtru? Chodzi mi o to czy poszczególne sekcje są połączone bezpośrednio, czy też może są sprzężone indukcyjnie?

0
  • #3 17 Gru 2008 12:11
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

tszczesn napisał:
    Czy jest gdzieś w miarę łatwo dostępna (internet nie bardzo trudno osiągalna książka) policzony układ filtru pasmowego LC trójobwodowego? Pasmo, impedancja wejściowa, wyjściowa, dobroć, itp. parametry. Próbowałem sam policzyć, ale chyba wyszedłem z wprawy, po osiągnięciu wzoru długiego na dwie linijki na kartce A4 dałem sobie spokój, a do końca daleko było.
    Pokaż tu schemat tego filtru (ważne są sposoby sprzęgania obwodów oraz parametry źródła i obciążenia), ponieważ bez owego schematu to będzie to rozmowa, niczym 'gadanie i rzyci Maryni' - nie widzieli a dyskutują ... :idea: :D

Pozdrawiam

0
  • #4 17 Gru 2008 19:24
    tszczesn
    Specjalista-oldradio

Chcę ogólnie wiedzieć jak działa i co od czego w jakim zakresie zależy, żeby potem ewentualnie być w stanie zaprojektować filtr o wymaganych parametrach. Dlatego właśnie interesują mnie wzory teoretyczne, ogólne. Policzyć sygnał dla konkretnej implementacji umiem i ręcznie, ale dobieranie elementów metodą prób i błędów (bez gwarancji, że założone parametry są w ogóle osiągalne).

A interesuje mnie układ z dowolną metodą sorzężenia w szczególności za pomocą cewek sprzęgających czy pojemnościowo z odczepów poszczególnych obwodów.

0