Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trójobwodowy filtr LC - układ filtru dolnoprzepustowego

tszczesn 17 Gru 2008 11:22 1509 3
 • #1 17 Gru 2008 11:22
  tszczesn
  Specjalista-oldradio

  Czy est gdzies w miarę łatwo dostępna (internet nie bardzo trudno osiągalna książka) policzony układ filtru pasmowego LC trójobwodowego? Pasmo, impedancja wejściowa, wyjściowa, dobroć, itp. parametry. Próbowałem sam policzyć, ale chyba wyszedłem z wprawy, po osiągnięciu wzoru długiego na dwie linijki na karcei A4 dałem sobie spokój, a do końca daleko było.

  0 3
 • #2 17 Gru 2008 12:02
  krel
  Poziom 18  

  Czy chcesz wyliczyć wartości elementów dla danych parametrów filtru? Jeśli tak to może ten kalkulator spełni swoje zadanie.

  Jeśli problem jest odwrotny, czyli masz elementy a chcesz wyznaczyć parametry to możesz po prostu zasymulować ten filtr za pomocą SPICE'a.

  I jeszcze jedno pytanie - jaki jest układ tego filtru? Chodzi mi o to czy poszczególne sekcje są połączone bezpośrednio, czy też może są sprzężone indukcyjnie?

  0
 • #3 17 Gru 2008 12:11
  Quarz
  Poziom 43  

  Witam,

  tszczesn napisał:
  Czy jest gdzieś w miarę łatwo dostępna (internet nie bardzo trudno osiągalna książka) policzony układ filtru pasmowego LC trójobwodowego? Pasmo, impedancja wejściowa, wyjściowa, dobroć, itp. parametry. Próbowałem sam policzyć, ale chyba wyszedłem z wprawy, po osiągnięciu wzoru długiego na dwie linijki na kartce A4 dałem sobie spokój, a do końca daleko było.
  Pokaż tu schemat tego filtru (ważne są sposoby sprzęgania obwodów oraz parametry źródła i obciążenia), ponieważ bez owego schematu to będzie to rozmowa, niczym 'gadanie i rzyci Maryni' - nie widzieli a dyskutują ... :idea: :D

  Pozdrawiam

  0
 • #4 17 Gru 2008 19:24
  tszczesn
  Specjalista-oldradio

  Chcę ogólnie wiedzieć jak działa i co od czego w jakim zakresie zależy, żeby potem ewentualnie być w stanie zaprojektować filtr o wymaganych parametrach. Dlatego właśnie interesują mnie wzory teoretyczne, ogólne. Policzyć sygnał dla konkretnej implementacji umiem i ręcznie, ale dobieranie elementów metodą prób i błędów (bez gwarancji, że założone parametry są w ogóle osiągalne).

  A interesuje mnie układ z dowolną metodą sorzężenia w szczególności za pomocą cewek sprzęgających czy pojemnościowo z odczepów poszczególnych obwodów.

  0