Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płytka testowa - którą wybrać?

17 Gru 2008 11:26 3077 12
  • Poziom 9  
    Jako że ost mój temat został skasowany z powodu mojego niedoczytania regulaminu wstawiam nowy, już w poprawnej wersji.

Warto kupić którąś z poniższych płytek testowych?:
    Cytat:

Procesor AVR ATMega16 w obudowie DIP40

Złącze USB (zasilanie i programowanie płytki z komputera)
    Wyświetlacz LCD 2x16

Wyświetlacz 4x7 segmentowy
    Czujnik temperatury DS18B20
    Konwerter RS485
    Gniazdo kart MMC/SD
    Wyprowadzenia wszystkich pinów procesora
    Zegar czasu rzeczywistego PCF8583
    Pamięć EEPROM AT24C02
    Odbiornik podczerwienie TSOP4836
    Kwarc 16MHz
    5 przycisków
    4 diody LED
    5 wyjść tranzystorowych o mocy 500mA każdy
    2 potencjometry analogowe
    Złącze programatora
    5 pinów napięcia +5V
    5 pinów masy
    Stabilizator napięcia z układem zabezpieczającym przed odwrotną polaryzacją
    Diodę informującą o podłączeniu zasilania

--------------------- 169 zł

Cytat:

Mikrokontroler:
    ATMEGA16 16PU
    Rezonator kwarcowy:
    16MHz
    Przycisk RESET
    TAK
    Złącze programowania ISP
    TAK
    Potencjometr do napięcia Vref
    TAK
    Wyprowadzenie wszystkich portów procesora
    TAK
    Wyświetlacz LCD 2x16 HD44780 z podświetlaniem
    TAK
    Wyświetlacz LCD na złączu – możliwość wymiany
    TAK
    Regulacja kontrastu wyświetlacza LCD
    TAK
    Gniazdo kart MMC/SD z wyrzutnikiem
    TAK
    Multipleksowany Wyświetlacz 7-segmentowy LED 4szt.
    TAK

Diody LED 8 szt.
    TAK
    Przyciski klawiszowe microswitch 8szt.
    TAK
    4 potencjometry do płynnej regulacji napięcia 0-5V
    TAK
    Tranzystory mocy typu otwarty kolektor (8wyjść) ULN2803
    TAK
    Głośnik - buzer
    TAK
    Cyfrowy termometr DS1820
    TAK
    Odbiornik podczerwieni TSOP4836
    TAK
    Zegar czasu rzeczywistego PCF8583
    TAK
    Szyna I2C z restorami podciągającymi 4k7
    TAK
    Pamięć serial eeprom 24c16
    TAK
    Konwerter RS486 – SN75176
    TAK
    Zasilanie bateryjne – gniazdo baterii
    TAK
    Gniazdo USB – możliwość zasilania modułu
    TAK
    Konwerter USB-RS232 – FT232
    TAK
    Zasilacz (mostek prostowniczy, filtr pojemnościowy, stabilizator 7805)
    TAK
    132 pola lutownicze do własnego wykorzystania
    TAK

W skład zestawu wchodzi:

1. Moduł uruchomieniowy z procesorem ATMEGA16 -1szt.
    2. Przewody połączeniowe -20szt
    3. Płyta CD z oprogramowaniem, instrukcją, schemat

----------- 169zł

Z góry wielkie dzięki za jaką kolwiek pomoc.[/quote]
  • Poziom 19  
    Ja bym chyba drugi kupil.

Dodano po 33 [sekundy]:

Wyslij mi linki na priva to zobacze co i jak
  • Poziom 18  
    żadną!!! Polecam sklecić samemu. Bo i tak nigdy (albo po pewnym czasie) płytka nie spełni naszych oczekiwań.
  • Poziom 34  
    Znasz się na elektronice, umiesz lutować a chcesz się tylko nauczyć programować to możesz kupić płytkę, a jeżeli zaczynasz od zera to lepiej zacznij małymi kroczkami tzn. płytka uniwersalna (do lutowania lub wtykania), zrobienie programatora ISP druga płytka z procesorem i podstawowe układy montowane w miarę postępu w nauce i potrzeb, zasilacz - na pewno jest dużo trudniej zacząć i zajmuje trochę więcej czasu ale od razu będziesz miał jakieś pojęcie o reszcie problemów które mogą wystąpić przy realizacji jakiegoś projektu. A jak zacząć - tutoriali jest pełno wszystko łopatologicznie wyjaśnione np.Budowa programatora AVRISP. Resztę też można znaleźć bez problemu poczynając od migającej diody LED do skomplikowanych użądzeń.
  • Poziom 20  
    Sam polecam od siebie rowniez plytke stykowa, a nie gotowe rozwojowki. Mozna sie duzo wiecej nauczyc no i latwiej bedzie potem cos zaprojektowac. Stykowa dostaniesz za 50-70zl zaleznie od wielkosci. Przewody do stykowej robisz ze skretki drut :)
  • Poziom 18  
    Ja polecam samemu wszystko szybko zlutować na uniwersalce i w miarę poznawania uC dolutowywać kolejne elementy, więcej się człowiek może nauczyć, pozdrawiam Krzysiek
  • Poziom 19  
    Ja popieram vcd_a. Wszystkie moje plytki (oprocz ARMow) robilem na uniwersalnych - koszty to praktycznie tylko plytka 7 zl i procek np 5zl. Ponizej moje stare plytki do AVR ;)

Wszystko dzialalo a jak nie dzialalo to czlowiek sie na bledach uczyl... co jak podlaczyc dlaczego tak a nie inaczej - jakies rezystory podciagajace itd :) Tak wiec polecam!
  • Poziom 13  
    Ja właśnie jestem na etapie robienia własnego zestawu (modułowego) uruchomieniowego. Zdecydowanie popieram przedmówców. Uważam, że najlepiej zacząć od tzw. "mrygania diodką" i nie chodzi tylko o program, ale żeby samemu to poskładać. Ja układy montuję na płytce wtykowej, lepszego rozwiązania nie widziałem.

P.S. Jak skończę zestaw to się pochwalę w dziale DIY :)
  • Poziom 33  
    Cześć
    A ja Ci polecam STK500, oryginalny programator a nie programator kompatybilny z STK500, masz tam podstawki pod większość AVRów, przyciski i ledy, możliwość programowania HV procesorów, jest to dość wygodne jako płytka testowa na dodatek zintegrowana z programatorem, sam kiedyś sprzedałem STK500 za około 150zł, myślę że za tą cenę znajdziesz....
  • Poziom 20  
    Nie wiem za ile teraz jest STK500, ale podejrzewam, ze tak czesto stk500 uzywanej sie nie znajdzie na allegro. Oryginalna kosztuje fortune w porownaniu z jej mozliwosciami. Po co komu podstawki w programatorze jak wiekszosc osob korzysta z programowania ISP. Przyciski i ledy kosztuja grosze, lepiej samemu je podlaczyc, a programator HV jest rzadko potrzebny. Chociaz sam ostatnio musialem z niego skorzystac, lecz sam go zlozylem z paru elementow.
  • Poziom 22  
    Kup płytkę stykową i do tego z czasem różne elementy. Na gotowej testowej nie zdziałasz wiele w przyszłości. Przyjdzie czas kiedy będziesz chciał sam projektować różne układy i droga zamknięta przy testowej. Używam stykowej od początku nauki programowania i jestem bardzo zadowolony.

Pozdrawiam
  • Poziom 33  
    Witam
    Pytanie po co podstawki w programatorze jest niezbyt trafione bo jak piszę wyżej STK500 to nie tylko programator, jak to wygląda widać tutaj Link, możemy sobie włożyć w podstawki prawie dowolnego AVRa a na płytce mamy wyprowadzone porty z procesorów na goldpiny, możemy sobie pomrugać diodami i czytać klawisze. Jeśli się okaże że wybrany procesor jest zbyt ciasny dla naszego projektu to wsadzamy inny.
    Oczywiście jeśli zamierzamy bawić się jednym procesorem i programatorem to STK500 nie ma sensu, ale jak tworzymy różne projekty i zsumujemy koszty płytek pod różne procesory to STK500 wyjdzie nas taniej.
    Piotr