Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Koniec sprzedaży Windows XP

kk99 17 Gru 2008 11:56 3532 17
 • Koniec sprzedaży Windows XP

  Do końca stycznia 2009 dystrybutorzy Microsoft mogą składać zamówienia na system operacyjny Microsoft Windows XP. Obecnie jest to najpopularniejszy system operacyjny na rynku, ponad 85% wszystkich komputerów na rynku korzysta z Windows XP.

  Użytkownicy legalnej wersji Windows XP mogą liczyć na wsparcie techniczne firmy Microsoft do kwietnia 2014 roku.

  Źródło: it.wnp.pl


  Fajne! Ranking DIY
 • #2 17 Gru 2008 19:09
  ob
  Poziom 18  

  Jeszcze będą 5 razy termin przekładać.
  Z prostego powodu od sierpnia kiedy to też miano wycofać XP sprzedaje się on świetnie :)

 • #3 17 Gru 2008 19:58
  ZbeeGin
  Poziom 38  

  kk99 napisał:
  Użytkownicy legalnej wersji Windows XP mogą liczyć na wsparcie techniczne firmy Microsoft do kwietnia 2014 roku.

  Tylko szkoda, że nie obejmuje ono OEMowców, którzy sami sobie system zakupili i postawili. :(

  Wiadomo, że obrót XP OEM (BOXów nikt prawie nie kupuje bo różnica w cenie pomiędzy USA <po kursie z wczoraj> 720zł, a ceną polską w granicach 950zł jest bardzo znacząca); nie skończy się w styczniu 2009. Wiele sklepów będzie nadal sprzedawać system z zapasów magazynowych - a jest ich sporo. M$ nie jest pewnie zainteresowany zwrtotami leżaków magazynowych i oddania tych parunastu dolarów.

  Microsoft chcąc nieco jeszcze zarobić wypuścił ostatio OEMy za cenę sugerowaną 329zł, jak w polskim obiegu były one za 270-290zł. W mig sprzedawcy na aukcjach i sklepach podnieśli sobie ceny do tego poziomu - nawet na systemy nie "w zielonym pudełku". I tylko taki efekt maiała ta mydląca oczy "ultra promocja".

 • #4 17 Gru 2008 20:49
  ob
  Poziom 18  

  No jak wsparcie techniczne nie będzie dotyczyło OEM ?
  Aktualizacje będą dostępne dla wszystkich.
  Wszelkie materiały pisane także są dostępne dla wszystkich.

  A infolinia na którą ludzie dzwonią i pytają jak zainstalować windows od dawna jest dla BOXów.

 • #5 17 Gru 2008 22:42
  xavi77
  Poziom 11  

  Na koniec powinni zrobić wielką wyprz xp za stówke.

 • #6 18 Gru 2008 11:14
  Yansen
  Poziom 22  

  Problem z zakupami legalnych systemów jest ciągle taki sam: cena. Podstawowy system operacyjny powinien kosztować ok. 100zł przy cenie stacji roboczej na poziomie 900zł.

  Ale tego tęgie głowy z MS nigdy nie zrozumieją. Wydaje im się że sprzedają cudowną rzecz wartą wszelkie pieniądze. Jest wręcz odwrotnie - systemy MS to zło konieczne, największe buble na świecie. Wystarczy wyobrazić sobie, że kupuje się samochód, a potem serwis do końca jego życia go ciągle naprawia...

 • #7 18 Gru 2008 13:33
  Dj-juby
  Poziom 11  

  Hmm nie zgodzę sie z tym co kolega wyżej napisał. Systemy nigdy nie były i nie będą doskonałe a system MS Windows XP jest ich największym dziełem i najlepiej jest oceniany . tylko zastanawia mnie jedno , z jakiego powodu mieli by go wycofać z sprzedaży system ten nadaje sie bardzo dobrze zarówno do biura jak i do domu mało kto będzie używał Visty czy Seven'a ponieważ mają kosmiczne wymagania użytkownicy nowych komputerów mogą sobie pozwolić na te systemy ale będą ich komputery bardzo wolno chodziły i po 3 miesiącach zaczną sie problemy . ja osobiście sie o tym przekonałem. XP nie jest doskonały ale jest na pewno 100% lepszy od innych systemów.

 • #8 18 Gru 2008 14:10
  aktus
  Poziom 17  

  Według mnie XP powinien być nadal rozwijany. Powinny się pojawiać kolejne Service Packi. W kolejnym mogli by dodać stabilność wersji serwerowych :/

 • #9 18 Gru 2008 15:33
  0rzech1
  Poziom 11  

  Win XP wygaśnie naturalnie tak jak np 98.
  Vista ma większe wymagania po to by kupowano nowy sprzęt.
  Wszystkie Windowsy 'zapychają się' z czasem działają coraz wolniej i użytkownicy mażą o systemie szybszym. Linux pewnie przejął by rynek gdyby producenci gier wybierali częściej tę platformę.

 • #10 18 Gru 2008 15:36
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • #11 18 Gru 2008 23:21
  lega-m
  Poziom 15  

  Cedega to tylko proteza. Nie wiem jaki problem mają producenci gier z przeportowaniem ich na Linuksa. Skoro nie wiadomo o co chodzi, to zapewne chodzi o pieniądze.

  Xp jeszcze długo będzie gościł na pulpitach, bo po komputery sięgają ludzie dojrzali, aby korzystać z internetu, a do tego nie potrzeba konfiguracji wymaganej przez Vistę.
  Linux ich nie interesuje, ponieważ jest mało popularny i nie używają go w pracy. Pozostaje tylko Win Xp.

 • #12 19 Gru 2008 08:20
  Yansen
  Poziom 22  

  Cokolwiek napiszecie koledzy sprawa jest i tak oczywista. Nie ma co się mitrężyć nad wadami systemów MS i nie ma co więcej pisać na temat XP. System jest przestarzały i kropka. Jak ktoś nie pamięta to podpowiem że jądro zostało przebudowane z systemów NT, czyli piszemy o oprogramowaniu z połowy lat 90-tych. XP długo gościł nie będzie, chyba że piszemy o starszych komputerach. Oczywiście support będzie jeszcze działał, ale nie ma co marzyć o wysokiej sprawności - kto pamięta ile poprawek wydano do W'98 po zamknięciu sprzedaży ?

  Xp był fajny, jest dużo lepszy w niektórych zastosowaniach niż wszystkie inne systemy, ale to już zamknięty rozdział.

  Spójrzcie na to z punktu widzenia producenta.

  Gdybym prowadził firmę produkującą systemy operacyjne to nie chciałbym trwonić czasu i pieniędzy na stary system, opłacać programistów żeby pisali łaty do systemu, którego już nie sprzedaję, nie mówiąc już o rozwijaniu tego oprogramowania.

 • #13 19 Gru 2008 08:54
  dsg
  Poziom 17  

  Yansen napisał:
  Problem z zakupami legalnych systemów jest ciągle taki sam: cena. Podstawowy system operacyjny powinien kosztować ok. 100zł przy cenie stacji roboczej na poziomie 900zł.

  Ale tego tęgie głowy z MS nigdy nie zrozumieją. Wydaje im się że sprzedają cudowną rzecz wartą wszelkie pieniądze. Jest wręcz odwrotnie - systemy MS to zło konieczne, największe buble na świecie. Wystarczy wyobrazić sobie, że kupuje się samochód, a potem serwis do końca jego życia go ciągle naprawia...


  Tęgie głowy z MS nie muszą tego rozumieć, bo ten system gospodarki rynkowej sterowanej centralnie już minął i nikt w partii nie decyduje jaka ma być cena chleba czy systemu operacyjnego.
  Cena jest odzwierciedleniem podaży i popytu i skoro jest popyt za 200,- byliby skończonymi durniami gdyby sprzedawali go po 100,-

 • #14 19 Gru 2008 11:16
  aktus
  Poziom 17  

  Niekoniecznie. wtedy wzrosła by wielkość sprzedaży. Poza tym Cena 200 PLN jest trochę zbyt niska... Kosztuje Windows XP chyba cośik powyżej 300 pln w wersji oem.

 • #15 19 Gru 2008 13:17
  dsg
  Poziom 17  

  Niekoniecznie. Twoje rozumowanie można by rozszerzyć na każdy program komputerowy pod warunkiem że jest konkurencja. Jeśli nie ma - liczy się tylko popyt.
  Ci którzy kradną, lub używają darmowych systemów nie kupią Windowsa, nawet za 100,- pozostali i tak kupią bo muszą.
  Do producenta należy polityka cenowa, a w kwestii opinii czy jest to system dobry czy nie to proponuję lepiej rozważyć zagadnienie dlaczego nie ma konkurencji, dlaczego setki tysięcy informatyków na świecie nie jest w stanie przekonać pozostałych nieznających się tak dobrze na komputerach o instalacji systemów opartych na GNU...

 • #16 24 Gru 2008 03:02
  Yansen
  Poziom 22  

  Dlaczego nie ma konkurencji ? Z takiego samego powodu jak np. sprzedaż kilkudziesięciu tysięcy stacji roboczych do szkół. Umowa rządowa z MS. A w przetargach system operacyjny MS a nie system operacyjny.

  Jak wykształcimy dzieciaka na Windowsie to potem... itd :-) pętla zamknięta.

  Choćbym nie wiem jak dobry system napisał to go nie popchnę - nie mam pleców. Musiałbym zacząć od tyłu. Najpierw oswoić z nimi dzieci, potem szkolić dalej, a gdy już osiągną wysokie szczeble w administracji to załatwią mi dobry deal, rządowe zamówienie na stacje robocze z system KOGUCIK a nie systemem. :-)

  A taka wizja, przedświąteczna :-)

  Życzę wszystkiego najlepszego z okazji świąt

 • #17 30 Kwi 2010 09:47
  instalatorWawa
  Poziom 13  

  Co do Windows, to... sami musicie przyznać, dlaczego właśnie Win rządzi a nie linux... Postawcie komputer z Windowsem i drugi z Linuxem (byle jakim) przed 35 letnim kompletnym laikiem. Dajcie mu 2 godziny na naukę podstaw. Czego nauczy sie szybciej? Logiczne , że Windowsa...
  Kolejna sprawa to cena, ale... Ja jestem tego zdania że, wydatek 1000zł na 11,12 lat to nie jest wydatek! Dzisiaj Ultimate7 można w BOXie kupić już za mniej jak 899zł (trzeba tylko poszukać w małych sklepikach w promocjach!) Gdy kupowałem XP Home w 2001r płaciłem w BOXie za niego około 750zł (do dziś mam rachunek). Czy to aż tak dużo? Od tamtej pory minęło już 9 lat, i nim zrezygnuję z XP (tak jak zrezygnowałem z 98SE) minie jeszcze co najmniej 2 lata, więc, 750zł na 11 lat Panowie... to dokładnie 68zł rocznie! Czy to jest drogie? Moim zdaniem nie...

 • #18 03 Maj 2010 23:53
  _jta_
  Specjalista elektronik

  Ja zrobiłem inny eksperyment: wystartowałem Linuxa na komputerze, usiadła przy nim osoba przyzwyczajona do Windows
  i prawie nie zauważyła różnicy - jedynie to, że nie działał ulubiony screensaver tej osoby, tylko jakiś inny, którego nie znała.