Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Boomerang zakłóca telefon tepsy

17 Gru 2008 12:42 2289 13
  • Poziom 9  
    Witam przeszukałem troszke forum nie znalazłem. Prosze o pomoc!
    Mam taki problem mam zainstalowanego boomeranga sirio z tym ze z braku możliwości technicznych jest przytwierdzony do ściany i całość anteny nie wystaje poza dach niestety ,osiągi z alanem 48 plus nie są wiadomo rewelacyjne lecz problem w tym ze przy nasłuchu bądź nadawaniu u sąsiadki w telefonie stacjonarnym również można posłuchać CB ,i bardzo sie na mnie wkurza a ja niewiem gdzie tkwi problem??Dodam ze kabel z anteny sirio biegnie bardzo blisko kabla z telefonu ale mojego kabla nie od sasiadki (mamy niezalezne podłączenie telefonu) ,dodam jeszcze ze cb radio mam blisko gniazdka telefonicznego.Moje pytanie jak mam sobie poradzic z tym zeby jej nie zakłócać i czy m to moze być spowodowane.Co dziwne kabel z anteny biegnie z moim kablem z telefonu i ja nie mam takiego problemu tylko ona.Antena jest zestrojona a radio ma standartowo 4 W.

Prosze pomózcie jesli jesteście w stanie.Pozdrawiam!
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Problem tkwi w nieprawidłowym montażu anteny.
    Michał
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    karol122 napisał:
    ... mam zainstalowanego boomeranga sirio z tym ze z braku możliwości technicznych jest przytwierdzony do ściany i całość anteny nie wystaje poza dach niestety ...

Aby rozważać jakikolwiek temat sprawności anteny czy samego radia musisz w prawidłowy sposób zainstalować tego Boomerang-a .
    Cytat:
    problem w tym ze przy nasłuchu bądź nadawaniu u sąsiadki w telefonie stacjonarnym również można posłuchać CB

Nanoszenie się AM-u na telefonie w czasie nadawania , to ja rozumiem ale w czasie odbioru to Nic a Nic nie kumam.
    Cytat:
    Moje pytanie jak mam sobie poradzic z tym zeby jej nie zakłócać i czy m to moze być spowodowane

W 99% spowodowane jest to tym ,iż natężenie pola (w czasie twojego nadawania) jest indukowane w linii telefonicznej i dekodowane w samym urządzeniu telefonu. Należy odkłócić telefon sąsiadki (jak pozwoli) lub nawinąć odcinek linii telefonicznej na pierścionek toroidalny z materiału ferrytowegoo dużej przenikalności F (np. F1001 , F2001 lub F3001). Toroid o średnicy np. 30mm i na nim nawinąć około 10 zwojów linii telefonicznej.
    Cytat:
    Co dziwne kabel z anteny biegnie z moim kablem z telefonu i ja nie mam takiego problemu tylko ona

Twój telefon nie jest podatny na tak duże pola elektromagnetycznego.
    Cytat:
    Antena jest zestrojona a radio ma standartowo 4 W.

Tu troszeczkę przesadziłeś. Jeżeli montaż jest taki a nie inny to wydaje mi się , że antena też jest w przysłowiowych "malinach".

Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Moim skromnym zdaniem problem tkwi w niskiej jakości telefonie u sąsiadów. Sam znam taką historię kiedy znajoma osoba mieszkająca kilometr od nadajnika RMF na kopcu Kościuszki w Krakowie musiała wymienić aparat telefoniczny ponieważ równocześnie z rozmówcą słyszała audycje radiową i to na tyle głośno że przeszkadzało to w rozmowie. Bynajmniej nie był to telefon bezprzewodowy a zwykły kablowy i jedyny bajer jaki miał to głośne mówienie. Jest to lokalny nadajnik małej mocy i na dodatek nadaje z modulacją FM. Dużo jest w użytku telefonów nie posiadających homologacji. W tamtym przypadku pomocny był pierścionek ferrytowy założony na kablu od słuchawki. Założenie go na linie telefoniczną nie przynosiło skutku. Pierwsze co trzeba zrobić to znaleźć drogę która sygnał w.cz wchodzi i zakłóca.
  • Poziom 14  
    I dla wyeliminowania takich właśnie sytuacji warto zadbać o sprzęt i poprawność montażu. Nie warto poddawać próbie sąsiadów bo potem można na zawsze pozostać "trędowatym"

Napisałeś: "...lecz problem w tym ze przy nasłuchu bądź nadawaniu u sąsiadki w telefonie stacjonarnym również można posłuchać CB..." To, że słychać podczas kiedy Ty nadajesz to rozumiem. Ale skoro słychać też innych CB-istów to wykorzystaj ten fakt i stań koło sąsiadki i niech zobaczy, że to nie Ty ją zakłócasz i że ma lipny telefon.

Podstawą niezakłócania jest poprawne i staranne wykonanie połączeń i zestrojenie anteny. Nie wydaje mi się, żeby zestroiła się dobrze przy ścianie, tak więc musisz pogłówkować co zrobić, żeby podnieść antenę. poza tym jeżeli to tylko jeden przypadek to może zakręć się i kup sąsiadce jakiś dobry ekranowany przewód do słuchawki - taki jak idzie do mikrofonu CB. Może to rozwiąże problem.
  • Poziom 17  
    Cytat:
    kup sąsiadce jakiś dobry ekranowany przewód do słuchawki - taki jak idzie do mikrofonu CB. Może to rozwiąże problem.

Myśle że ten pomysł problemu nie rozwiąże ponieważ urządzenia takie same w sobie często zamieniają się w odbiorniki zakłóceń. Wystarczy nawet sąsiedztwo telewizora. Mówię tutaj o sprzęcie made in china . Myśle że najlepiej kupić markowy telefon. Co do anteny to wystarczy odsunąć bardziej od ściany sam miałem raz taki przypadek że przy samej ścianie trudno było ją dopasować.
  • Poziom 9  
    dziękuję bardzo koledzy za odpowiedzi nie spodziewałem się takiego odzewu:))
    Przybliże jeszcze może troche problem według mnie antena jest zestrojona poprawinie (przynajmniej tak wskazuje miernik,12 i 1,1),tym bardziej przy regulacji przeciwwagi wyraznie wskazania na reflektometrze się zmieniają czyli jest podatna na strojenie moim zdaniem.
    Fakt montaż anteny średnio poprawny aczkolwiek nie ma tam innej możliwości.Antena jest zamocowana do muru za pomocą uchwytu do czaszy.Odległość między murem a anteną to niecały metr a czubek anteny konczy się równo z początkiem dachy tak jak wspomniałem niestety nie wystaje.
    Aparat telefoniczny sąsiadki jest faktycznie z rodem z PRLu linia tez ma lat tyle odkąd tepsa ma linie. Więc wniosek taki założyć ten pierścień lub wymienić jej telefon na nowy?:)Sprawdzę jeszcze instalacje lecz przy obecnym SWR niewiem co jeszcze mógłbym poprawić.

Dzięki za odpowiedzi i prosze o jeszcze!
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Ja jestem za zamontowaniem zwykłego kablowego aparatu bez zbędnych bajerów typu głośne mówienie. Można również na próbę wpiąć jakiś aparat cyfrowy aparat bezprzewodowy. Sporadycznie pomaga też zmiana miejsca zamontowania aparatu. Być może obecne miejsce sprzyja detekcji sygnału radiowego. Dobrze jest profilaktycznie popryskać styki preparatem do tego celu.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Skoro czubek anteny dochodzi do dachu to ja na Twoim miejscu zdecydowanie bym przedłużył maszt i zamontował antenę ponad dachem. Do szczęścia niewiele już Ci brakuje. Kawałek rurki alu i dwa komplety uchwytów ściennych powinny załatwić sprawę. Nie dość że będzie wtedy mniej problemów to poprawią się też osiągi. A tego bumeranga to bym zdecydowanie zamienił na prawdziwą antenę.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Zdecydowanie skuteczne powinno być zainstalowanie anteny na maszcie ponad dachem co tym samym odsunie antenę od linii telefonicznej i aparatu, a także znacznie zmniejszy straty w antenie spowodowane bliskością ściany. Tym samym natężenie pola elektromagnetycznego u sąsiadki powinno spaść na tyle, że nawet pierścionki ferrytowe na linii telefonicznej mogą okazać się zbędne. Dobrym pomysłem jest podłączenie na próbę kilku innych aparatów i pokazanie, że zakłócenia nie sa spowodowane nadawaniem tylko jakością używanego telefonu, a więc problem tkwi po stronie odbiorczej co wielu ludziom w ogóle nie mieści sie w głowie (z powodu braku odpowiedniej wiedzy). Dla nich ten co nadaje zawsze jest winny, a to w bardzo wielu przypadkach jest NIEPRAWDA.
  • Poziom 9  
    Witam ponownie dziękuje za pomoc.
    Chętnie bym zamienił boomeranga na normalną bazówkę ale nie mam takiej możliwości by umieścić ją na dachu gdyż górna część budynku jest innego właściciela który kategorycznie mi zabronił,a więc boomerang jest w najwyższym możliwym miejscu należącym do właściciela od którego wynajmuje lokal,więc chyba kupie kawałek rurki i postaram się troszkę ją wydłużyc.
    A co do telfonu raczej nie przetłumacze babce po 60-tce ze telefon który używa całe zycie sie nie nadaje;)Sami rozumiecie ze to walka z wiatrakami:)on działa i koniec;)

Ale wielkie dzięki za rozwianie moich wątpliwości! Na Was można liczyc;)
  • Poziom 36  
    karol122 napisał:
    ... ale nie mam takiej możliwości by umieścić ją na dachu gdyż górna część budynku jest innego właściciela który kategorycznie mi zabronił,a więc boomerang jest w najwyższym możliwym miejscu należącym do właściciela od którego wynajmuje lokal

Jak mieszkasz legalnie to jest to bezprawne. Poszukaj i poczytaj ->"prawo antenowe", także na stronach PZK (warto należeć, także z powodów pomocy w sprawach prawno-antenowych). Co do anten CB stacjonarnych... :
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic827825.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1095925.html !!!
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic947029.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic659344.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic690957.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1102526.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic916331.html
  • Poziom 34  
    A czy dało -by się podać kompletną nazwę aparatu telefonicznego jaki ma sasiadka ?