Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Akumulator - ogranicza prąd?

J_ros 17 Gru 2008 18:47 1821 17
  • #1 17 Gru 2008 18:47
    J_ros
    Poziom 20  

Pozyskałem 12V akumulator 3,2Ah ze starej centralki telefonicznej i chciałem sprawdzić jaka pojemność zachował podczepiając naładowany pod wentylator. Jednak ten ledwo się kręci - z akumulatora idzie za mało prądu - o co chodzi? Czy może mieć jakieś zabezpieczania/ograniczenia?

0 17
  • #2 17 Gru 2008 18:55
    Rzuuf
    Poziom 43  

"Pozyskałeś" zwłoki akumulatora, ot, co ...

Na jego "tabliczce znamionowej" pisze: 3,2 Ah C20, co oznacza, że pojemność 3,2Ah jest uzyskiwana przy rozładowaniu prądem 20-godzinnym, czyli 160mA. Tego rodzaju akumulatory sa przewidziane do zastosowań, gdzie prądy sa niewielkie, to nie jest akumulator samochodowy, gdzie rozrusznik potrafi pociągnąć nawet 100A.
    A ile bierze Twój wentylator?

0
  • #3 17 Gru 2008 18:55
    kris6661991
    Poziom 25  

1. Nie, nie może mieć zabezpieczeń, to jest czyste ogniwo.
    2. "z akumulatora idzie za mało prądu" prąd nie chodzi :) poza tym z prawa ohma wynika iż jest on ograniczony rezystancją odbiornika.
    3.Może być za niskie napięcie (akumulator zużyty)
    4. Nie powiedziałeś jaki to wentylator.

0
  • #4 17 Gru 2008 19:03
    J_ros
    Poziom 20  

Wentylatorów 12V mam parę i większość mieściła się w 160mA lecz mimo tego prąd zawsze był min. o połowę mniejszy niż wentylator potrzebował.

Akumulator jest naładowany do 12V

Co do pojemności to wydawało mi się że akumulatory z biegiem lat i używania ją tracą - dlatego chciałem mierzyć czas znając prąd żeby zobaczyć jaką zachował.

Co będzie jeśli będę próbował wyciągnąć z tego akumulatora więcej niż 160mA?

0
  • #5 17 Gru 2008 19:07
    kris6661991
    Poziom 25  

Wtedy czas przez jaki akumulator będzie mógł dostarczać prąd będzie krótszy. Wyjaśnij mi jak prąd "mógł być o połowę mniejszy niż wentylator potrzebował" ? :D Chyba że te 160mA to maxymalny prąd jaki może pobrać wentylator przy rozruchu.

0
  • #6 17 Gru 2008 19:12
    J_ros
    Poziom 20  

chodzi mi o dane z etykiety na wentylatorze. Zresztą jak tłumaczyć wolne obroty skoro odpowiednie napięcie jest dostateczne?

kris6661991 napisał:
    Wtedy czas przez jaki akumulator będzie mógł dostarczać prąd będzie krótszy

Więc po co jest to oznaczenie skoro można pociągnąć większy prąd?

0
  • #8 17 Gru 2008 19:18
    kris6661991
    Poziom 25  

Oznaczenie 3,2 Ah oznacza iż przy poborze 1 Amper akumulator będzie w stanie dostarczyć prąd przez 3,2 godziny, lub odwrotnie - 3,2 A przez godzinę = 6,4 A przez pół godziny = 13,2 przez 1/4 godz itp. Rozumiesz? :)

( mój 600 post :) )

0
  • #9 17 Gru 2008 19:19
    Loker
    Poziom 38  

A mierzyłeś to napięcie przy podłączonym wentylatorze? Jeśli przy 12V wentylator na 12V kręci się wolno, to znaczy, że ten typ wentylatora tak ma lub jest uszkodzony.
    Oznaczenie na akumulatorze jest po to, że jeśli będziesz ciągnął wiekszy prąd skrócisz żywotność akumulatora, a nawet możesz go uszkodzić.

0
  • #11 17 Gru 2008 19:27
    kris6661991
    Poziom 25  

Masz racje, nie pomyślałem o tym nawet, z kwasowymi akumulatorami jest chyba inaczej?

0
  • #12 17 Gru 2008 19:29
    J_ros
    Poziom 20  

Loker napisał:
    A mierzyłeś to napięcie przy podłączonym wentylatorze? Jeśli przy 12V wentylator na 12V kręci się wolno, to znaczy, że ten typ wentylatora tak ma lub jest uszkodzony.
    Oznaczenie na akumulatorze jest po to, że jeśli będziesz ciągnął wiekszy prąd skrócisz żywotność akumulatora, a nawet możesz go uszkodzić.

Mierzyłem wcześniej i zdawało mi się, że nie spadło, ale sprawdziłem to ponownie i zeszło do 6,5V i nie rozumiem dla czego się tak dzieje?
    Rzuuf napisał:
    Popatrz na rodzinę charakterystyk rozładowania akumulatora żelowego (taki jak Twój):
    Prąd 2 razy większy - to nie oznacza, że akumulator będzie pracował 2 razy krócej, jest GORZEJ!

Jestem ciekaw z czego to wynika?

0
  • Pomocny post
    #13 17 Gru 2008 20:08
    Rzuuf
    Poziom 43  

Charakterystyki rozładowania wynikają z szybkości procesów elektrochemicznych, jakie zachodzą w masach elektrodowych.
    Przy dużych prądach proces "nie nadąża", a więc coraz więcej jest cząsteczek, które "nie zdążą" wziąć udziału w reakcji, a to oznacza spadek sprawności procesu czyli pojemności. To jest też tak np. przy spalaniu: jeśli jest czas, to "coś tam" spala się do końca, a jeśli czasu brak - to zostają "niedopalone": a to tlenek węgla, a to sadza ...

Na wykresie masz zaznaczone linią kreskowaną jaka jest granica rozładowania dla różnych prądów. A akumulator, który pod obciążeniem ma 6,5V jest już poza granicą rozładowania ...

0
  • #14 17 Gru 2008 20:16
    harlejowiec
    Poziom 25  

Jak napięcie ci spadło do tak niskiej wartości to znaczy że wzrosła ci rezystancja wewnętrzna akumulatora. A to oznacza że akumulator do wyrzucenia. Można w prawdzie regenerować ale to się nie opłaca.

0
  • #15 17 Gru 2008 20:28
    J_ros
    Poziom 20  

Czy na tym polega zużycie akumulatorów - na wzroście rezystancji wewnętrznej akumulatora i na czym to polega? Czy są też jeszcze jakieś inne czynniki np. czy dochodzi do zmniejszenia pojemności?

0
  • Pomocny post
    #16 17 Gru 2008 20:44
    harlejowiec
    Poziom 25  

Właściwie to na jednym i drugim. Przyczynami mogą być: głębokie rozładowanie, niewłaściwe ładowanie, temperatura, uszkodzenia itp.

0
  • Pomocny post
    #17 18 Gru 2008 13:15
    ronwald
    Poziom 27  

Kolego przyczyn uszkodzenia akumulatora może być wiele. Niewłaściwa eksploatacja taka jak: praca w wysokiej temperaturze, rozładowanie dużymi prądami, pozostawienie rozładowanego akumulatora w niskiej temperaturze niższej niż zero stopni Celsjusz, rozładowywanie akumulatora prądem niższym niż krytyczny Ik = 0,2*I20 lub też przekroczenie cykli ładowań/rozładowań akumulatora co jest już właściwą eksploatacją :) ect, ect :). Bez operacji czyli zrobienia "sekcji zwłok" nikt odpowiedzialny nie stwierdzi co było przyczyną :).
    Z opisu można stwierdzić, iż akumulator jest uszkodzony, ma małą pojemność gdyż Rwew jest duża (Rwew = f(Q).

0
  • #18 18 Gru 2008 15:37
    J_ros
    Poziom 20  

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Temat zamykam.

0