Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ECL86 - wzbudza się

esh0 20 Gru 2008 14:19 12631 69
  • #31 20 Gru 2008 14:19
    kris8888
    Poziom 27  

Nie trzeba stabilizowac napiecia żarzenia, żeby pozbyć się brumu jesli jego przyczyna tkwi właśnie w obwodzie żarzenia. Wystarczy jedną końcówkę obwodu żarzenia połaczyć z masą lub lepiej włączyć w obwód żarzenia dwa rezystory 100Ω 1W połączone szeregowo i miejsce połączenia rezystorów włączyc do masy.

Czy zbocznikowałeś siatkę drugą pentody kondensatorem 10µF 400V tak jak sugerowałem? Jesli tak, a brum nadal jest to szukaj przyczyny w filtrze zasilacza, stopniu napięciowym (trioda). Ewentualnie zbyt blisko masz trafo głośnikowe względem zasilającego lub wejsciowe przewody sygnałowe nie są odpowiednio zaekranowane.

To czy układ jest na PCB czy na "pająku" nie ma znaczenia jeśli chodzi o brum pod warunkiem, że są przestrzegane wszystkie zasady montażu.

• Arrow Multisolution Day
  • #32 20 Gru 2008 14:33
    esh0
    Poziom 19  

Grzegorz Markowski napisał:
    Po zablokowaniu, ustalonego doświadczalnie, przewodu żarzenia do masy przez 47nF, brum zniknął.
    W przedmiotowym układzie, spróbuj zablokować wyjścia B+ i B++ do masy kondensatorami 100nF/630V.

Sprawdzę.

kris8888 napisał:
    Nie trzeba stabilizowac napiecia żarzenia, żeby pozbyć się brumu jesli jego przyczyna tkwi właśnie w obwodzie żarzenia. Wystarczy jedną końcówkę obwodu żarzenia połaczyć z masą lub lepiej włączyć w obwód żarzenia dwa rezystory 100Ω 1W połączone szeregowo i miejsce połączenia rezystorów włączyc do masy.

Tak właśnie mam teraz.

kris8888 napisał:
    Czy zbocznikowałeś siatkę drugą pentody kondensatorem 10µF 400V tak jak sugerowałem? Jesli tak, a brum nadal jest to szukaj przyczyny w filtrze zasilacza, stopniu napięciowym (trioda). Ewentualnie zbyt blisko masz trafo głośnikowe względem zasilającego lub wejsciowe przewody sygnałowe nie są odpowiednio zaekranowane.

Sprawdzę z tym kondensatorem. Trafa odpadają - gdyby tak było brumiało by od razu po włączeniu zasilania, a tak nie jest.

• #33 20 Gru 2008 14:59
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Mały test: podepnij jakikolwiek wyłącznik w obwodzie żarzenia. Rozgrzej lampy, poczekaj na brum i wyłącz żarzenie. Jeśli brum zniknie momentalnie, to jest wina żarzenia. Jeśli nie, to jego pochodzenia szukać trzeba w obwodach masy lub zasilaczu anodowym.

Jeśli po wyłączeniu żarzenia brum nie ustał, polutuj obwód żarzenia na stałe, natomiast wyłącznik ten wlutuj między mostek prostujący napięcie anodowe a wyprowadzenie transformatora. Rozgrzej, poczekaj aż brum osiągnie swoje apogeum i rozłącz w/w przełącznik. Jeśli w tym wypadku brum zniknie, to jest wina niedobrego filtru w zasilaczu anodowym. Jeśli nie, patrz niżej :D

Kiedy obie powyższe metody wskazują jednoznacznie na to, że wina jest w szynie masy, dotknij czegokolwiek umasionego paluchem. W przypadku felernie poprowadzonej masy, moment ten będzie słyszalny w głośnikach jako trzask.

• Arrow Multisolution Day
  • #34 20 Gru 2008 15:35
    esh0
    Poziom 19  

Na razie sprawdziłem:
    - kondensator na S2 - nic nie daje
    - kondensatory 100nF na żarzeniu i do masy - nic nie dają
    - kondensator 47nF na którejś nóżce żarzenia i do masy - nic nie daje

• #35 20 Gru 2008 19:35
    Radiowiec 2
    Poziom 31  

Zobacz jak masz podłączone żarzenie . Uziemiamy do masy kołek bliżej katody . To jest reguła zarówno w w.cz jak i akustyce . Jeżeli zrobisz odwrotnie to możesz mieć brum . Poza tym uziemienie prowadzimy przez środek podstawki lampowej . Ta rurka jest po to aby uziemiona zasłaniała naprzeciwległe elektrody tak aby się nie widziały uziemij to zarówno w pentodzie jak i w triodzie . Pozdrawiam ! :))

• #36 20 Gru 2008 19:36
    kris8888
    Poziom 27  

esh0 napisał:
    Na razie sprawdziłem:
    - kondensator na S2 - nic nie daje

Ten kondensator na S2 ma oczywiście inne zadanie, ustala stały potencjał S2 względem katody co jest warunkiem koniecznym dla poprawnej pracy pentody. Likwidacja brumu to efekt dodatkowy, bo S2 ma równiez duży wpływ na prąd Ia i jeśli jakakolwiek składowa zmienna zasilania jest na S2 to wpływa znacząco na Ia.
    Czy zrobiłes to dośwaidczenie z włacznikiem jakie zasugerował Stołek? Dodatkow możesz jeszcze wylutowac na chwilę kondensator 0,1µF pomędzy triodą a pentodą i zewrzeć na chwilę siatke pentody do masy. Będzie można wówczas ustalic, czy brum pochodzi z stopnia triodowego czy pentody. Radzę też zwiększyć rezystor 330Ω pomiędzy B+, a B++ do wartości 1kΩ. Nie spowoduje to znacznego obniżenia napięcia B++ a na pewno poprawi znacznie filtrowanie zasilania dla stopnia triodowego. Stopień napięciowy (trioda) jest bardziej wrażliwy na tętnienia zasilania niz stopień końcowy na pentodzie.

• #37 20 Gru 2008 19:47
    Radiowiec 2
    Poziom 31  

Przyjrzałem się jeszcze raz wykonaniu , no i widzę . Jest byk ! Kolego , proszę jeszcze raz poprawnie podłączyć lampę . Zestrugaj farbę z obudowy w miejscu gdzie śruby łączą sie z masą . Następnie przykręcając podstawkę pod śruby trzeba włożyć dwa " uszka " . Następnie do tych uszek polutować przez środek podstawki kawałek blachy aby oddzielić lampę na pół . Następnie do tejże blachy uziemić końcówkę żarzenia która jest bliżej katody . Następnie możesz montować resztę . To samo zrób z częścią triodową wzmacniacza . Przestanie się wzbudzać na pewno .

• #38 20 Gru 2008 20:23
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

esh0 napisał:
    Tak, faktycznie - żarzenie jest symetryzowane przy każdej lampie, czyli wychodzi na to, że jest po 75ohm do masy.

To wytnij jeden komplet, bo tak jak masz to przy jakiejkolwiek niesymetrii prąd wyrównawczy płynie przez szynę masy między punktami dołączenia tych oporów.

Jak wypadł test ze zwarciem do masy siatki pierwszej pentody?
    Brum cichnie czy nie?

Oczywiście bezpośrednie mierzenie napięcia na siatce pierwszej pentody nie ma sensu - wystarczy zmierzyć napięcie na rezystorze katodowym.

Radiowiec 2 napisał:
    Zobacz jak masz podłączone żarzenie . Uziemiamy do masy kołek bliżej katody . To jest reguła zarówno w w.cz jak i akustyce . Jeżeli zrobisz odwrotnie to możesz mieć brum .

To nie reguła a zabobon.
    Nadto ja się spytam przekornie - której katody, bo w ECL86 żarzenie jest symetrycznie pośrodku między obydwoma katodami, oddzielone od nich anodą i siatką drugą pentody ;)

Radiowiec 2 napisał:
    Poza tym uziemienie prowadzimy przez środek podstawki lampowej . Ta rurka jest po to aby uziemiona zasłaniała naprzeciwległe elektrody tak aby się nie widziały uziemij to zarówno w pentodzie jak i w triodzie . Pozdrawiam ! :))

A to słuszna uwaga - podłączenie środkowego kołka podstawki do masy jet obowiązkowe, co do zrobienia na podstawce "płotka" to sugeruję nim oddzielić końcówki triody (9, 1 i 2).

• #39 21 Gru 2008 12:22
    esh0
    Poziom 19  

No to:
    - wyłącznik na żarzeniu - brum pozostaje taki sam
    - wyciąłem jeden komplet rez sym żarzenie, dałem tylko jeden - bez zmian (wywalenie ich w ogóle również nie wpływa)
    - kołki w podstawce do masy - bez zmian
    - wyłącznik na anodowym - brum trochę cichnie, mogę powiedzieć, że dwukrotnie cichnie
    - zmiana rezystora w filtrze RC z 330 na 1k - bez zmian
    - siatka pentody do masy - bez zmian

Zauważyłem, że brumi bardziej kanał, którego trafo jest bliżej trafa zasilającego...

• #40 21 Gru 2008 14:09
    szherok
    Poziom 14  

esh0 napisał:

Zauważyłem, że brumi bardziej kanał, którego trafo jest bliżej trafa zasilającego...

Wrzuć zdjęcie z góry, żeby było widać jak są trafa względem siebie ustawione

• #42 21 Gru 2008 14:35
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

esh0 napisał:
    Obrócone o 90 stopni.

Osie rdzeni czy transformatory? Pokaż fotkę, nikt za to nie pobije ;)

• #43 21 Gru 2008 14:50
    esh0
    Poziom 19  

Musiałbym iść do piwnicy, narysowałem :)

ECL86 - wzbudza się

• #44 21 Gru 2008 15:01
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

I nie jest tak, jak być powinno. Pod kątem 90° w stosunku do siebie winny być środkowe kolumny :) W tym wypadku - jeśli dobrze rozczytuję ten obrazek - owe osie ustawione są równolegle, co sprzyja przenoszeniu się brumu z transformatora sieciowego.

Wykonaj taki test: odłącz TG całkowicie od układu, do uzwojenia pierwotnego podłącz słuchawki. Od TS także odlutuj wszystkie przewody, po czym włącz go do sieci. Przesuwaj jeden i drugi tak, by mieć jak najmniejszy poziom brumu, po czym przytwierdź transformatory tak, aby sensownie chciały wyglądać ;) Można też pokusić się o schowanie TG pod chassis i przykręczenie ich do bocznych ścianek :idea: co zapewni prostopadłe ustawienie osi rdzeni.

PS. Macałeś szynę masy? :)

• #45 21 Gru 2008 15:30
    Radiowiec 2
    Poziom 31  

Panie Dubowski ! Zapomniałem dodać ze kołek żarzenia bliżej katody triody . Jako lampa o mniejszym poziomie sygnału jest bardziej wrażliwa na ew. brum. Za to kołek" gorący " należy odsprzęgnąć kondensatorem 100nF do masy . I powinno być po sprawie . Pozdrawiam ! :))

• #46 21 Gru 2008 16:20
    esh0
    Poziom 19  

stołek_-92 możesz mi narysować jak powinno być? Bo wg. mnie takie właśnie ułożenie daje środkowe kolumny obrócone o 90 stopni...

Masy nie dotykałem, zapomniałem :)

Dodano po 59 [sekundy]:

A już rozumiem, chodzi o obrócenie trafa w tej drugiej płaszczyźnie :)

• #47 22 Gru 2008 19:22
    esh0
    Poziom 19  

No poddaję się. Zamieniłem ułożenie traf, obróciłem je tak jak miały być i ciągle brumi taki samo. Im bardziej lampy się rozgrzeją tym mocniej brumi. Bez lamp też brumi... Chyba przejdę na pcb i od nowa wszystko, chociaż nie wiem czy nie szkoda czasu dla ecl'ek :)

ECL86 - wzbudza się

• #48 22 Gru 2008 21:02
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Jak bez lamp brumi, to już jest naprawdę niefajnie... A nie buczy Ci przypadkiem TS? Może brum ten się roznosi po pomieszczeniu... Jest to raczej 50Hz czy 100Hz?

I co z dotykaniem szyny masy?

• #49 22 Gru 2008 21:11
    esh0
    Poziom 19  

Haha, nie, to nie TS ;) To z głośników i to jest naprawdę potężny brum - na tyle, że wieczorem nie idzie słuchać, tak to denerwuje. 50Hz na 99%, kiedyś w innym układzie miałem brum 100Hz i różnił się od tego.

Znowu zapomniałem z tą masą, teraz już nie będę szedł, ale jutro sprawdzę.

• #50 22 Gru 2008 23:13
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

esh0 napisał:
    Haha, nie, to nie TS ;) To z głośników i to jest naprawdę potężny brum - na tyle, że wieczorem nie idzie słuchać, tak to denerwuje.

No to jedyną drogą transmisji brumu musi być pole magnetyczne między trafami, ale to o tyle dziwne że tę drogą zwykle trafia do głosnika brum dający się usłyszeć dopiero uchem w głośniku.
    Ja bym podmienił trafo sieciowe na inne (przyczyną siania może być zwarty zwój - nie grzeje się ono na biegu jałowym?), najlepiej toroidalne.

• #51 22 Gru 2008 23:27
    esh0
    Poziom 19  

Hm, a może obuduję tego TS'a blachą stalową? :)

Nie grzeje się. Wiem, że najlepiej wymienić na toroid, ale jak mam dać 50zł za trafo, to wolę już od razu zamówić do porządnego wzmacniacza, a choćby i EL84 w PP. Chociaż teraz kusi mnie EL34 :)

• #52 22 Gru 2008 23:33
    krel
    Poziom 18  

Jeszcze jedna uwaga, czy jesteś na 100% pewien że transformatory głośnikowe są prawidłowo podłączone? Czy na przykład nie pomyliły ci się końcówki uzwojeń oraz czy jeden z końców uzwojenia pierwotnego jest podłączony do anody lampy a drugi do zasilania? Jeśli wyjmiesz lampy to przez uzwojenie pierwotne nie może płynąć żaden prąd a więc w głośniku powinna być cisza! Sprzężenie magnetyczne od transformatora sieciowego nie może dawać aż tak silnego brumu jak opisujesz. Próbowałeś zmierzyć prąd pobierany z zasilacza? Jeśli nie to zmierz go zarówno z włożonymi lampami jak i bez lamp. W tym drugim przypadku miliamperomierz powinien wskazać zero. Jeśli tak nie jest to szukaj błędu tak długo aż znajdziesz :-)

• #53 23 Gru 2008 11:05
    esh0
    Poziom 19  

Oczywiście mam uszkodzony miliamperomierz :) A mierząc przez włożenie rezystora (1r5) w obwód pierwotnego wychodzi, że mam 100mA na jałowym a 150mA po włożeniu lamp, co by się zgadzała biorąc tylko żarzenie pod uwagę (a gdzie wcięło prąd anodowego?) no chyba, że za krótko czekałem... No ale 100mA na jałowym? Trochę dużo...

• #54 23 Gru 2008 11:09
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Masz rację, nie jest to wartość niska. Przyczyną może być zwarty zwój lub przekorodowane blaszki lub też jedno i drugie. W każdym razie, lepiej będzie wymienić ten transformator na coś lepszego.

P.S.

Cytat:
    W tym drugim przypadku miliamperomierz powinien wskazać zero.

Wskaże zero, jeśli uzwojenie pierwotne będzie przerwane. Zawsze na biegu jałowym amperomierz wykaże jakąś wartość, pytanie tylko jak dużą.

• #55 23 Gru 2008 11:14
    esh0
    Poziom 19  

Tylko że to trafo wcześniej zasilało prototyp na EL84 i nie było takiego brumu, a trafa były równie blisko siebie...

Może jeszcze właśnie spróbuję takiego ustawienia jak tutaj miałem:
    ECL86 - wzbudza się

• #56 23 Gru 2008 11:19
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Skoro ten transformator działał, to jeszcze jedna hipoteza przyszła mi do głowy - uszkodzony kondensator elektrolityczny. Czy prąd biegu jałowego mierzyłeś z podłączonym do transformatora filtrem anodowym? Możliwe jest też wredne zwarcie w tymże filtrze. Wyjaśniałoby to duży prąd przepływający przez uzwojenie pierwotne a co za tym idzie - duży brum indukowany w TG.

• #57 23 Gru 2008 11:25
    esh0
    Poziom 19  

Hm, największy kondensator 220uF i mostek był prosto z tego EL84 wyciągnięty, więc może dalsze elementy. Teraz muszę wyjść, ale wieczorem postaram się jeszcze odłączyć filtr anodowy i sprawdzić jeszcze raz.

• #58 23 Gru 2008 13:24
    krel
    Poziom 18  

stołek_-92 napisał:

Cytat:
    W tym drugim przypadku miliamperomierz powinien wskazać zero.

Wskaże zero, jeśli uzwojenie pierwotne będzie przerwane. Zawsze na biegu jałowym amperomierz wykaże jakąś wartość, pytanie tylko jak dużą.

Chodziło mi o uzwojenie pierwotne transformatora głośnikowego i pomiar prądu w gałęzi zasilania napięciem anodowym.

• #59 23 Gru 2008 20:45
    esh0
    Poziom 19  

Odłączyłem filtr - prąd jałowy bez zmian. Wychodzi na to, że jednak coś z trafem jest nie tak... szkoda :(

Aha - po dotknięciu paluchem do masy słychać trzask w głośnikach.

Po świętach spróbuję jeszcze z innym ustawieniem traf.

• #60 23 Gru 2008 21:03
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Inne ustawienie transformatorów jest zalecane, ale to, co bym również zrobił, to poprawił szynę masy. Mozliwe jest, że narobiłeś pętli lub przewody masy są zbyt cienkie. W każdym razie, należy to naprawić., inaczej nie dojdziesz do ładu z tym wzmacniaczem.