Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy można podłączyć kilka czujek pod jedno wejście CA10????

ShEvU_elektro 25 Mar 2004 20:50 6114 8
 • #1
  ShEvU_elektro
  Level 25  
  tak ajk w temacie chciałem podłączycz 3 czujki do jednego wejścia w centrali CA10 bo niechce kupowąc modułu rozszerzeniowego.
  z góry dzięx :wink:
 • #2
  Raster
  Level 11  
  Witam. Z mojej praktyki w systemacyh CAxx to można ale centrala będzie widziała tylko jeden czujnik i niestety nie będzie wiadomo z której strefy jest wywołany alarm.Konfiguracja wejścia w takim wypadku może być NC lub EOL czyli linia jedno parametryczna 2.2k.Osobiście nie polecam takiego rozwiązania chociażby dlatego że czujki potrafią sie wzbudzać i nie da się zdiagnozować która wywołała alarm. Pozdrowienia.
 • #3
  wloc
  Level 34  
  Tak jak napisal kolega Raster montje sie tylko w przypadkach wyzszych koniecznosci
 • #4
  kasprzyk
  Electrician specialist
  Witam
  osobiście nie widzę problemu ,żeby podłączyć 3 czujki pod jedno wejście, oczywiście w przypadku wystapienia sabotażu czy alarmu stanowi to pewne nieudogodnienie, więc nalezy to zrobić w taki sposób, żeby pogrupowac sobie te kilka czujek - które np. chroniłyby garaż czy długi lub fikuśny korytarz, na wyświetlaczu pokaże nam, że wystapił alarm w w/w pomieszczeniach -a to przecież nas tylko interesuje.
  sytuacja komplikuje się podczas awarii czujki, czy jej sabotażu - ale nie oszukujmy się - poprawnie zrobiona instalacja + zastosowanie dobrych czujek daje rezultat w postaci długoletniego bezawaryjnego uzytkowania systemu - w swojej praktyce mógłbym wskazać wiele takich instalacji.
  oczywiście taką konfiguracje kilku czujek na jednej linii bardziej wymogła rozbudowa systemu, a nie montaż całego od początku
  pozdrawiam
 • #5
  kordzio
  Level 18  
  tak jak napisał Menka nic dodać nic ująć można co prawda przyjąć jeszcze inną zasadę że grupujemy np. jedną z garażu jedną z parteru umożliwja to szybkie wyłączenie danej lini przez użytkownika która daje fałszywe alarmy i jednocześnie nie wyłączy ochrony całego garażu i parteru ale ten sposób dla początkującego może być dobry tylko przy jednej strefie .
 • #6
  sabret
  Level 20  
  z praktyki zdazało sie podłączac kilka czujników pod jedna linie , ale zawsze na żądanie klienta ,jezeli system nie bedzie podłączony do stam. to nie widze przeciwwskazan natomiast jeśli tak to musisz sie liczyc że firma (dobra) nie podejmie monitoringu.
 • #7
  adam_mk
  Level 20  
  Potwierdzam. Można wszystko, pod warunkoem, że nie zrobimy sobie kłopotu. Można grupować w niektórych przypadkach czujniki, ale zawsze tak, aby wykrycie szwankujacego nie zabrało reszty życia.
 • #8
  miro36
  Level 12  
  Jasne do syrenki można wsadzić silnik od BMW !!! i mało tego to będzie jeździło...

  Zasada jest taka jedno wejście - jeden czujnik - to fakt można i naprać 50 - uciągnie...czemu nie - jeśli żal Ci paru złotych na moduł.

  P.S. Zakładam alarmy od 10-ciu lat ALARMY a nie wydumki i popierdułki...
 • #9
  kasprzyk
  Electrician specialist
  miro36 wrote:
  Jasne do syrenki można wsadzić silnik od BMW !!! i mało tego to będzie jeździło...

  Zasada jest taka jedno wejście - jeden czujnik - to fakt można i naprać 50 - uciągnie...czemu nie - jeśli żal Ci paru złotych na moduł.

  P.S. Zakładam alarmy od 10-ciu lat ALARMY a nie wydumki i popierdułki...
  :o

  widzisz kolego, nikt nie będzie wnikał czy zakładasz te alarmy 10 lat, czy nosisz majstrowi jego walizkę - ale jedno o Tobie da się zauważyć - nie potrafisz dobrze czytać i grzecznie odpowiadać. Jeżeli ktoś zadaje "wyraźnie" konkretne pytanie - to nie praw mu morałów o "złotówkach" - może akurat zależało mu na czasie i nie mógł pozwolić sobie na kilkudniowe zamówienie, może dla niego te "pare złotych" (a w przypadku exp do Ca 10 - to jakieś 100zł) to bardzo dużo pieniędzy. Jakby nie zależło mu na pieniądzach - to nie zamieszczałby tego postu na tym forum, tylko wynająłby kogoś takiego jak Ty i zapłacił za robotę.