Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam schematu systemu oświetlającego środek obudowy.

obelix2 17 Gru 2008 22:35 1386 21
  • #1 17 Gru 2008 22:35
    obelix2
    Poziom 21  

Proszę o schemat, systemu oświetlającego środek obudowy po włączeniu przyciskiem suwakowym. Pierwsz pozycja suwaka: wyłącz; druga pozycja: 2 diody; trzecia pozycja: 2 diody wcześniejsze + 4 nowe. Diody, chcę aby były dość jasne. Myślę że 12V 10mm będzie dobre. Nic by nie było w tym trudnego (dla mnie) gdyby, nie to że chcę aby zestaw działał na wszystkich diodach, na bateriach, przynajmniej 30min. Dodatkowo, baterie, będą się ładowały z zasilacza, podczas włączenia komputera.

Myślę że takie coś przyda się nie tylko mnie, ale takze wielu innym. Prosze bardzo o pomoc.

0 21
  • #2 17 Gru 2008 22:50
    Lutek49
    Poziom 36  

Czyli nie baterie a akumulator. Skoro diody mają być na 12V to i akumulator o takim napięciu. Sztuka polega na znalezieniu akumulatora o napięciu 12V i małych gabarytach.

0
  • #3 17 Gru 2008 22:59
    obelix2
    Poziom 21  

Jak dla mnie baterie rechargable, dające się naładować. A czy wartości diod nie będą się sumować? Jedna dioda pobiera 12V, a ich jest 6.
    Szeregowo podłączamy baterie dajemy przełącznik (jak zaprojektowac podłączenie) i diody. Tyle. Problem (dla mnie) pojawia się gdy nalezy załadować baterię (akumulator :) ), gdy jest włączonyz zasilacz.

0
  • #4 17 Gru 2008 23:05
    Lutek49
    Poziom 36  

Diody łączysz szeregowo - dlaczego? W połączeniu równoległym masz stałą wartość zasilania, właśnie 12V. Ładowanie zależy od typu baterii/akumulatora - schematów ładowarek na forum jest sporo - trzeba tylko wiedzieć czego się szuka.

0
  • #5 17 Gru 2008 23:09
    obelix2
    Poziom 21  

Ja właśnie nie wiem czego szukam. Mógłby ktoś narysować taki schemacik? Albo podać, czego szukam :P
    Schemat, jako taki mam. Tylko: jak podłącza się baterie, bo podłączyłem wszystkie plusy i minusy i mi nie działa :|

0
  • #6 18 Gru 2008 23:17
    obelix2
    Poziom 21  

czyli nikt z 5000 osób nie umie mi pomóc?

Dodano po 3 [minuty]:

nikt, zupełnie nikt. zostaje jedyna możliwość... zmienienie forum

0
  • #7 18 Gru 2008 23:19
    atom1477
    Poziom 43  

obelix2 napisał:
    Ja właśnie nie wiem czego szukam. Mógłby ktoś narysować taki schemacik? Albo podać, czego szukam :P
    Schemat, jako taki mam. Tylko: jak podłącza się baterie, bo podłączyłem wszystkie plusy i minusy i mi nie działa :|

Podłączasz plusy i minusy, ale do czego? Do kaloryfera?
    Nikt nie umie Ci pomóc bo nie wiemy o co Ci chodzi.

0
  • #8 19 Gru 2008 08:04
    obelix2
    Poziom 21  

Bierzemy kilka akumulatorków o napięciu 12V. Bierzemy przycisk kołyskowy. Do środkowego pinu podpinamy kabelek z baterii (masa albo napięcie). Do drugiego podpinamy kablek wychodzący z dwóch diod (A). Do ostatniego pinu podłaczamy kableke z dwóch diod (A) i kabelek z 4 diod (B). Teraz należałoby znaleźć ładowarkę która ładowałaby kilka baterii gdy komputer jest właczony. Ładowarka musiałaby ładować te baterięz napięcia zasilacza 12V. To chyba jasne.

Moje pytanie(a) brzmi(ą):
    - jak podłaczyć kilka bateri (szeregowo,...) (wiem że banalene ale kluczowe)
    - jaką ładowarke użyć
    - ile baterii potrzeba aby zasilić zestaw przez 30min

0
  • #9 19 Gru 2008 10:59
    Lutek49
    Poziom 36  

Aby odpowiedzieć na Twoje pytania trzeba jeszcze znać kilka danych - jakie akumulatorki - pojemność? Akumulatory połączone szeregowo będą miały wyższe napięcie.
    Przedstawiony opis połączenia z przyciskiem kołyskowym zawiera jeden istotny błąd - bez względu na to, którą stronę załączysz będą się świeciły zawsze wszystkie diody LED ponieważ do "... ostatniego pinu podłączamy kabelek od dwóch diod (A) i kabelek od 4 diod (B)..." - obwody diod są zwarte zawsze.

0
  • #10 19 Gru 2008 12:12
    atom1477
    Poziom 43  

Aby w drugiej pozycji świeciło 6 diod a w pierwszej tylko dwie, to potrzeba przełącznik kołyskowy dwusekcyjny albo jedną diodę prostownicze (1N4007 ale może też być 1N4148).

Szeregowo czyli "+" pierwszej baterii do "-" drugiej. "+" drugiej do "-" trzeciej. I tak dalej.
    Zasilanie będziesz miał na tych pinach które pozostaną. Czyli na "-" pierwszej i "+" ostatniej baterii.

0
  • #11 19 Gru 2008 12:41
    obelix2
    Poziom 21  

Akumulatorki muszą być połączone szeregowo, czyli wszystkie plusy razem, i wszystkie minusy razem. Wtedy napięcia się sumują. Diody zaś równolegle. Masy będą na stałe, a napięcie zależy od przycisku.

Akumulatorki o pojemności 4000mAh 1,2V.Potrzebuję takich 10, aby dać napięcie 12V. Akumulator R14/C 4000mah NI-MH Forever

PS: Który jest poprawny? (rysunek poglądowy)

Dodano po 17 [minuty]:

0
  • #12 19 Gru 2008 12:50
    Lutek49
    Poziom 36  

Jeśli łączysz wszystkie plusy razem i wszystkie minusy razem to jest to połączenie równoległe a nie szeregowe.

0
  • #13 19 Gru 2008 12:59
    obelix2
    Poziom 21  

Szeregowe = napięcia się sumują - jak podłaczyć?
    Równoległe = napięcia są takie same
    Ok, rozumiem

0
  • #14 19 Gru 2008 13:08
    atom1477
    Poziom 43  

obelix2 napisał:
    Akumulatorki muszą być połączone szeregowo, czyli wszystkie plusy razem, i wszystkie minusy razem. Wtedy napięcia się sumują.

atom1477 napisał:
    Szeregowo czyli "+" pierwszej baterii do "-" drugiej. "+" drugiej do "-" trzeciej. I tak dalej.
    Zasilanie będziesz miał na tych pinach które pozostaną. Czyli na "-" pierwszej i "+" ostatniej baterii.

Aż tak zielony nie jestem :P

No właśnie jesteś.

Dodano po 5 [minuty]:

Żaden schemat nie jest poprawny.
    Pierwszy jest bliższy celowi, ale nie będzie działał
    Zauważ że kable od dwóch diod i od czterech dioda są połączone razem więc jak ustawisz włącznik w pozycji "dwie diody" to prąd i tak potem rozdzieli się na kable do "dwóch diod" i do "czterech diod".

0
  • #15 19 Gru 2008 13:12
    obelix2
    Poziom 21  

Proszę o rysunek :cry:

0
  • #17 19 Gru 2008 17:57
    obelix2
    Poziom 21  

Dziekuję. Już zalutowałem sobie dioski i poprzyklejałem w odpowiednie miejsca. Poszukam jakiś schematów ładowarki baterii. Prosze jeszcze o jakieś pokazanie, jak połaczyć 10 baterii, szeregowo. Na dwóch to łatwo, ustawić w wiezyczce. Ale 10 baterii w wieżyczce?

0
  • #19 19 Gru 2008 19:22
    Lutek49
    Poziom 36  

Ustaw je obok siebie naprzemiennie:
    Na rysunku jest ich 5 ale można ustawić i więcej - 10.

0
  • #20 19 Gru 2008 19:30
    obelix2
    Poziom 21  

Prościej i taniej jest kupić taką latarkę, ale ja chciałbym zrobić coś, a nie tylko ciągle kupować gotowe. Jako początkujący elektryk, chciałbym troche poćwiczyć, popracować.

Gdzie plus a gdzie minus?

0
  • #21 19 Gru 2008 19:34
    Lutek49
    Poziom 36  

Nie. Przy takim połączeniu masz na wyjściu jedynie 2,4V. Akumulatorki łączone szeregowo są tylko parami a owe pary łączysz już równolegle. Wszystkie mają być połączone szeregowo.
    "Plusy" i "minusy" ustawiasz przemiennie - rysunek pokazuje to dość dokładnie.
    Pełne napięcie czerpiesz ze skrajnych, wolnych "plusa" i "minusa".

0
  • #22 19 Gru 2008 19:46
    obelix2
    Poziom 21  

Rozumiem. Dziękuję za poradę. Część łatwa skończona. Teraz część trudna. Co z tym zasilaczem baterii. Aby sobie ułatwić, postanowiłem umieścić przycisk pod spodem obudowy, przłączający ładowanie/czerpanie, żeby już się nie meczyć z układami. Tylko jak to zrobić, wykonać.

0