Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ściemniacz rozjaśniacz halogenów 12V

sp9svn 18 Gru 2008 07:13 5326 6
  • #1 18 Gru 2008 07:13
    sp9svn
    Poziom 20  

Witam, chciałbym wykonać - posiąść urządzenie do płynnego włączania i wyłączania halogenów 12V/20W - 3szt.
    Chęć posiadania takiego urządzenia wynika z porażenia świetlnego na jakie jestem narażony codziennie rano wchodząc do kuchni,
    jest to co najmniej nieprzyjemne.
    Proszę o jakiś pomysły, może linki...
    Znajomi z którymi rozmawiałem sugerują mi użycie jakiegoś mikro kontrolera - ok, ale z programowaniem takowych jestem w lesie,
    dokładnie nie wiem nic.

Proszę o pomoc
    Pozdrawiam
    sp9svn

0 6
  • Pomocny post
    #2 18 Gru 2008 08:26
    kaczmarj
    Poziom 23  

A może takie urządzenie-
    Instalowałem już sporo tego typu ściemniaczy w różnych wersjach. Dość popularne na zachodzie. Jest to tylko przykład, ale jak poszukasz, to jest kilka typów. Współpracuje on z przyciskiem powrotnym (dzwonkowym)

0
  • Pomocny post
    #3 18 Gru 2008 11:20
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jeśli chcesz samodzielnie wykonać prosty "ściemniacz", to poszukaj schematu dowolnego zasilacza o regulowanym napięciu - na forum jest tego bardzo dużo.
    Transformator sieciowy o odpowiedniej mocy już - zakładam - posiadasz, reszta elementów jest stosunkowo niedroga, a układ (polecam rozwiązania z PWM) prosty w montażu.
    Pozdrawiam.

0
  • #4 18 Gru 2008 22:17
    sp9svn
    Poziom 20  

Wita, trochę nieprecyzyjnie się wyraziłem - chodzi mi układ który jak przełączę/nacisnę wyłącznik
    spowoduje płynne rozświetlenie halogenów w ciągu 2-4 sek ale samoczynnie,
    tak samo (zależało by mi ale to już nie koniecznie) przy wyłączaniu - urządzenie wygasi mi halogeny w podobnym czasie.

Elkę, jak i net przekopuję od kilku dni za takim "szpejem" - brak , urządzenia od F&F sprawdzałem ale nie do końca to jest to co bym chciał.
    Natomiast jeżeli chodzi o regulację PWM - myślę że to będzie musiało być, ale z automatyczną regulacją a nie ręczną.
    Pozdrawiam i proszę o kolejne propozycje.
    sp9svn

Ważne:
    -do kuchni wchodzę około 5.40,
    -po drodze jestem już poturbowany - muszę pokonać dwoje drzwi z metalowymi framugami,
    -halogeny są podszafkowe a blat jest jasny... wali po oczach a czuję w głowie,
    mam nadzieję że rozumiecie

0
  • Pomocny post
    #5 19 Gru 2008 00:16
    zosin9
    Poziom 12  

Zastosowałem do ograniczenia prądów satrtowych toroidów zasilających halogeny układ za 10zł służący do ograniczenia prądów rozruchowych elektronarzędzi. Efekt - płynne rozjaśnianie lamp w czasie ok 4 s.
    Przez kilka tygodni (tyle testowałem) działało bezawaryjnie.

0
  • Pomocny post
    #6 20 Gru 2008 10:47
    prezeswal
    VIP Zasłużony dla elektroda

A może wykorzystać "katalogową" aplikację 555 jako generatora impulsów o czasie trwania (wypełnieniu) regulowanym napięciem ?:

Napięcie sterujące p.5 mogłoby być wytwarzane np. poprzez ładowanie kondensatora (przez rezystor lub źródłem prądowym).
    Przebieg wyjściowy sterowałby MOSFET'em wykonawczym.
    Pozdrawiam.

0
  • #7 28 Gru 2008 14:14
    sp9svn
    Poziom 20  

Witam,
    jak Zosin podpowiedział tak uczyniłem, kupiłem wczoraj na giełdzie dwa takie moduły od jakichś narzędzi - chinoli.
    Jeden do 3000W z opisem sprzedającego że pasuje do dużych szlifierek i drugi dedykowany do wiertarek - do 1800W.
    Na tym 3kW czas pełnego rozjaśnienia halogenów jest około 5s, na tym 1,8kW czas opóźnienia jest około 2 - 2,5sek.
    Czas "dojścia" do 100% w żaden sposób nie zależy od obciążenia, tzn sprawdzałem na jednym trafie z obciążeniem od 60W do 210W.
    Problem rozwiązałem, nawet nie spodziewałem się że pójdzie tak łatwo.
    Z czystej ciekawości:
    - opis na obu jest 70-400V,
    - koszt 3kW -24zł, 1,8 -16zł,
    - podłączenie banalne - trzy przewody,
    - wielkość 3kW -paczka papierosów, 1,8kW -kondzior przeciwzakłóceniowy do zelmera.
    Dziękuję i pozdrawiam

0