Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brama przesuwna - sterowanie, osprzęt

18 Gru 2008 08:49 4315 10
 • Poziom 12  
  Witam,

  po raz kolejny na zakładzie dostałem zadanie z elektryki/elektroniki do realizacji. Mianowicie chodzi o sterowanie bramą przesówną na hali zakładu.

  Mam na zakładzie bramę przesówną. Wysokość bramy około 6m, dwa skrzydła po 3m rozsuwane od siebie na zewnątrz. Ciężar jednego skrzydła to około 700kg.

  Dostałem polecenie zrobienia elektrycznego otwierania i zamykania bramy. Nie mam z tym doświadczenia dlatego chciałem Was poprosić o pomoc w doborze sprzętu jaki mam zakupić.

  Specyfika problemu jest taka:
  - brama napędzana musi być przez dwa silniki, które przez koła zębate i listwę zębatą (tak jak bramy wjazdowe na podwórko)
  - skrzydła bramy nie mogą się otwierać, gdy otwarte są sąsiednie drzwi (jakieś zabezpieczenie fotokomórkowe by musiało być chyba)
  - brama nie może wypaść z torów (tutaj chyba jakieś wyłączniki krańcowe, które ograniczą położenia krańcowe bramy przy otwarciu i zamknięciu)
  - brama nie może zamknąć się gdy pomiędzy skrzydłami jest człowiek lub samochód (tutaj fotokomórki, światła laserowe albo jakiś inny czujnik chyba)
  - brama nie może zmieżdżyć nikogo
  - brama musi być w miarę szybka (około 10 sekund do otwarcia)
  - wymagane są dwa przyciski otwierania bramy (jeden na zewnątrz, drugi wewnątrz pomieszczenia)
  - wymagane są dwa przyciski zamykania bramy (jeden na zewnątrz, drugi wewnątrz pomieszczenia)
  - mile widziane by były dwa koguty sygnalizujące ruch bramy (zewnętrzny i wewnętrzny)
  - mile widziane byłoby samoczynne zamykanie bramy po jakimś czasie nieużywania jej (by wykluczyć sytuację że ktoś zapomniał ją zamknąć
  - brama może być zamykana na klucz (projektant przewidział jakieś zapadki czy coś, że bramy nie da się otworzyć - wtedy trzeba zablokować możliwość otwierania bramy (tutaj widzę jakieś zabezpieczenie działające na natężenie prądu albo coś podobnego)

  Czy możecie mi pomóc coś w tym temacie? Chciałbym Was prosić o doradzenie rozwiązań, wszelkiego radzaju sugestie i podpowiedzi oraz o pomoc przy doborze sprzętu do zakupu.
 • Moderator HydePark/Samochody
 • Poziom 12  
  Może i mają wszystko, ale nadal nie wiem za bardzo na co zwrócić uwagę, jak to wszystko pomontować i co konkretnie mam wybrać do tego zastosowania.
 • Moderator HydePark/Samochody
  Napisz do nich. Pewnie jakiś dział doradztwa technicznego mają. Opisz dokładnie jak ma wyglądać cały system , a na pewno jakieś rozwiązanie zaproponują.
 • Poziom 12  
  Tak zrobię, zadzwonię i wyślę maila. A czy możecie powiedzieć na co powinienem zwrócić uwagę? Czy założenia jakie dałem są do zrealizowania?

  Nie ukrywam, że nie mam doświadczenia z bramami i takimi zagadnieniami, a ciągle w nie jestem plątany.
 • Poziom 39  
  Z Came to tylko automaty seriiBK lub BY-do intensywnej pracy.
  Niestety predkośc przesuwu to 10.5m/min.
  ponadto mają wszystkie rodzaje zabezpieczeń itd.
  Ale to już duże koszty.
 • Poziom 12  
  Koszty zabezpieczeń są nieistotne. Bardzo ważne tutaj jest by nie zniszczyć bramy oraz by nikomu nic się nie stało.
 • Poziom 36  
  rasgan napisał:
  Mam na zakładzie bramę ... Wysokość 6m, dwa skrzydła po 3m rozsuwane od siebie na zewnątrz. Ciężar jednego skrzydła to około 700kg. Dostałem polecenie zrobienia elektrycznego otwierania i zamykania bramy. ... Chciałbym Was prosić o doradzenie rozwiązań ... sugestie i podpowiedzi oraz o pomoc przy doborze sprzętu do zakupu.

  Pierwsza ważna sprawa:
  Byle nie na 433MHz, nawet jeśli "dużo taniej" lub "w komplecie gratis" !
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5833374#5833374

  Druga ważna sprawa:
  Jeśli całość zainstaluje odpowiednia firma i wystawi na całość certyfikat CE, to ona ponosi odpowiedzialność co zrobi te 2x 700kg (lub 700dkg - też może być niebezpieczne).
  Jeśli sam to zrobisz, to powinieneś wystawić certyfikat CE na całość (niezależnie od CE komponentów !) samemu.
  Jeśli brak takowego - może być niedobrze w razie kontroli, a w razie wypadku to już całkiem źle (nawet jak już nie będziesz tam pracował, to prokurator Cię znajdzie i w innym kraju...); oferta "tańsza" wyjdzie dużo droższa...)
  http://www.oznaczenie-ce.pl/
  http://forumsep.pl/viewtopic.php?t=4257 (wbrew pozorom na temat)
  http://ise.pl/forum/viewtopic.php?f=22&t=7483&p=53580 i nie tylko.

  PS: sprawa awaryjnego ręcznego przesuwania przy takich 2x700kg "drzwiczkach" -nie wiem jak to się realizuje w tych rozmiarach, ale też ważna
 • Poziom 12  
  Koledzy, jakiekolwiek sterowanie radiowe nie wchodzi w grę. Na zakładzie produkujemy wyroby ze stali, mamy takie szumy że nawet komórki czasami nie działają. Wszystko musi iść po kabelku.
 • Poziom 36  
  Jeśli ze względów bezpieczeństwa, to OK. Ale jeśli mówisz że z powodu "szumów" i "wyrobów ze stali" to nie jest prawda - można to zrobić skutecznie (zwykle na 868MHz, bo 40.68MHz będzie lepsze w lesie), ale nie na 433MHz i niekoniecznie tak jak proponują sprzedawcy i "ynstalatorzy".
  (Nawet ze sterowaniem tylko przewodowym spełnienie wymagań m.in. EMC i certyfikat CE na całość są potrzebne).
  (Na zasięg GSM w metalowych halach, piwnicach, tunelach itd. też są sposoby - ale nie "z biedronki").
 • Poziom 12  
  Chodzi o to, że na zakładzie jest bardzo dużo pyłu metalowego. Robiłem testy z Wi-Fi. Dwa routery rozsiewające sygnał nie były widziane przez laptopy z odległości 10m. z odległości 5m był sygnał na poziomie 50%, 3m - 80%. Powyżej wspomnianej odległości 10m sygnał był zerowy. Tak więc dlatego nie może być nic radiowo. Ale to najmniejszy problem, bo chyba przyciski nie są jakimś wielkim wymysłem.