Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

urzadzenie do piomiaru tetna

gk93 25 Mar 2004 23:40 11800 26
Fluke Kamera Termowizyjna
    gk93
    Level 11  
    Robie urządzenie co będzie mierzyło tętno krwi. Potszebuje elektrody (czujnika) co bedzie mi rejestrowal tętno a ja to potem prześle to kabelkiem do urządzienia które ( sam zrobie) będzie ten sygnał obrabiać. Ale nie mam zielonego pojecia jaki to ma być czujnik. Czy ktoś mi pomoże. Z góry dziękuje.
  • Fluke Kamera Termowizyjna
    WoŹnY
    Level 28  
    nie iwem czy jakąkolwiek elektrodą da się taki pomiar wykonać :!: Zauważ jak wykonywany jest pomiar metodą tradycyjną. Temat już był gdzieś poruszany na forum użyj "szukaj"
  • Fluke Kamera Termowizyjna
    gk93
    Level 11  
    Dzieki za odpowiedz ale napewno musi sie dac bo przeciez sa urzadzenia co mierza puls np sa takie glupie zegarki co sie nosi na rece i mierza tetno. A niewiesz kiedy był poruszany lub jak go znalesc(temat)
    KW
    Level 21  
    Obejrzyj fabryczne urządzenie.
    Jako przetwornik służy kondensator o zmiennej pojemności. Do tradycyjnego gumowego rękawa podłączony jest zbiorniczek z membramą. Do membramy jest mechanicznie połączona okładka kondensatora płaskiego powietrznego. Kondensator jest częścią obwodu rezonansowego LC. W ten sposób powstaje przetwornik ciśnienia w rękawie na częstotliwość generatora. Reszta to tylko elektronika.
    gk93
    Level 11  
    Szukam w "szukaj" ale nie moge znales. wie ktos gdzie to jest na forum. pleas o linka.
    WoŹnY
    Level 28  
    Moment :!: Chyba coś niezrozumiałem twoich intencji, lub teraz coś kombinuję. Chodzi o tętno, czyli liczbę uderzeń serca w skali czasu :?:
    Jesli właśnie o to chodzi, to wystarczy do tego celu mikrofon przyklejany na taśmę do klatki, lub innego równie dobrego miejsca (w pobliżu tętnic). Jesli natomiast chodzi o pomiar ciśnienia to jak w poprzednim moim poście. Zaraz postaram się czegoś poszukać na forum i postaram się linki wrzucić.

Oto co znalazłem. Niestety to wszystko, ale zawsze coś ;)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic111314.html%B6nieniomierz
    gk93
    Level 11  
    Chodzi o tetno czyli ilosc uderzen w czasie. Juz cos sie dowiedzialem. Mozna zastosowac przetwornik pizoelektryczny lub mikrofon pojemnosciowy.
    h-doc
    Level 27  
    popieram - mikrofon będzie najlepszym rozwiązaniem - piezoelektryczny, pojemnościowy czy dynamiczny - to już należy wybrać eksperymentalnie. Najważniejszy będzie tutaj układ formujący - musi być odpowiednio czuły i niewrażliwy na inne odgłosy.
    gk93
    Level 11  
    A moze zna ktos urzadzenie co mierzy tętno. Gotowe urzadzenie ktore mozna kupic w skepie. ale musi byc tanie:).
    SIEKIERA_666
    Level 21  
    Pomiar tętna "chyba" najlepiej wykonać metodą fotopletyzmograficzną, czyli na zasadzie pomiaru przepływu krwi. Ktoś już mnie pytał o czujnik i miałem podesłać ale niestety skasowałem wiadomosć z priv'a. W tej metodzie czujnikiem jest najczęściej źródło światła (np LED) i detektor (fotodioda lub fototranzystor). Dla ograniczenia wpływu czynników zewnetrznych można zastosować podczerwień.
    Jak bedzie ktoś zainteresowany to podeślę.

:sm19:
    gk93
    Level 11  
    Jestem zainteresowany. podeslij mi jak cos masz na adres gk93(malpa)interia.pl z gory dzieki
    coach
    Level 13  
    na wymienionej stronie bylem ale gdyby kolega SIEKIERA_666 (fajny nr) mógł mi tez podesłac na augustyn3(malpa)op.pl zgromadzone materjały był bym wdzieczny
    coach
    Level 13  
    potrzebuje tez cos o dowolnej karcie akwizycji danych połączeniu z takim czujnikiem
    SIEKIERA_666
    Level 21  
    Przepraszam za tak długą nieobecność ale zupełnie zapomniałem o tym temacie :D bo nie często bywam w tym dziale.

A więc zaczynam: Dawno, dawno temu ... Czujnik pomiarowy w pierwotnej wersji fotopletyzmografu składał się z miniaturowej żaróweczki oświetlającej badaną tkankę (palec) oraz fotorezystora służącego do pomiaru odbitego światła. Przeprowadzone próby wypadły pomyślnie, jednak ze względu na znaczny wpływ oświetlenia zewnętrznego oraz nadmierne grzanie się żaróweczki (trochę smażyło wspomniany palec :wink: ), zastosowałem czujnik oparty na promieniowaniu podczerwonym. W ostatecznej wersji czujnika zastosowałem diodę świecącą oraz fototranzystor (oba IR).Czujnik stanowił klamerkę zakładaną na dowolny palec. Dioda oświetlała część paznokcia przylegając do palca w miejscu gdzie "wyrasta paznokieć" (jak będą potrzebne wyjaśnienia to postaram się narysować ale z góry podkreślam że nie jestem zbyt dobry w szkicach anatomicznych :D ) natomiast fototranzystor przylegał do opuszka palca. Schemat czujnika został przedstawiony na rys 1. Elementy zostały dobrane eksperymentalnie a przebieg obserwowałem na oscyloskopie. Ważne jest aby ręka leżała swobodnie.
    Sygnał z czujnika ekranowanym przewodem poprzez wtyk i gniazdo typu „jack” stereo trafiał do układu wzmacniającego. Jest to typowy układ wzmacniacza nieodwracającego z ujemnym sprzężeniem zwrotnym ( rys 2.)
    Układ zasilany jest napięciem +/-5V ; czujnik ze względu na możliwość zwarcia na gnieździe "Jack" przez bezpiecznik polimerowy - stąd V1.
    Oba rysunki sa w Wordzie ponieważ po "wydłubaniu" ich z dokumentu traciły bardzo na jakości :D .
    W razie problemów służę pomocą.

:sm19:
    limak
    Level 13  
    Chcialbym powrocic do tematu.
    Poszukuje opisu / schematu / metody pomiaru pulsu (nie potrzebuje EKG) tylko sama ilosc uderzen na minute.
    Ograniczeniem jest to ze musi to byc metoda kontaktowa (nie moge zastosowac metody plezmograficznej) z wykozystaniem metalowych uchwytow na ktorych opieramy dlonie (3-4 miejsca styku). Po poszukiwaniach przerobilem pomysly z EP (pseudo EKG) oraz wyszukane na googl'u "sound card ECG". Zaden pomysl nie zadzialal. Prosze o pomoc, wiem ze cos takiego da sie prosto zrobic (taka metoda jest wykozystywana np. w zegarkach z pomiarem pulsu).

pozdrawiam
    schemacik
    Level 11  
    Czy te czujniki, o których wspomniał "limak" można dostać w Polsce i czy są drogie? Czy podłącza się je tak samo jak te z diodą IR? Bardzo proszę o pomoc. Musze zrobić urządzenie do bezstykowego pomiaru pulsu (na ciele nie może być żadnych kabli ani czujników). Pomysł na samo urządzenie mniej więcej mam tylko czujnika mi brakuje.
    Lukasz_K
    Level 11  
    nie wiem czy jest mozliwe zrobienie bezprzewodowego i w dodatku bez czujników

mam takie urzadzenie w domu, uzywam go do treningów - pulsometr sigmy sport

czujnik jest na klatce sercowej - dwie elektrody na zebrach no i zegarek na ręce -ew. podstawce na kierownicy

jak jest zbudowane nie wiem jedyne co producent zamiescił to ze kompatybilne z maszynami ekg
    schemacik
    Level 11  
    Chodziło mi o to, że na ciele nie może być żadnych elektrod. To ma być układ taki jakie są w rowerkach treningowych.
    Jasiex
    Level 13  
    Nawiązując do pytania o urządzenie do pomiaru tętna, wspomnę tylko że w miernikach ciśnienia tętniczego rosyjskiej produkcji, wewnątrz rękawa znajdował się buzzer (który pracował jako wejśćie/mikrofon).
    fedu
    Level 10  
    Witam. Podepnę się pod temacik. Posiadam rowerek treningowy (jakiś chiński) i nie działa w nim pomiar pulsu od nowości. Na wyświetlaczu pokazuje się tylko "P" i miga strzałeczka. Na jakiej zasadzie działa ten pulsometr i jak sprawdzić co jest zepsute?
    Pawel2420
    Level 30  
    Mam taki pulsometr zegarkowy. Kosztował na Allegro jeśli dobrze pamiętam 40-50 zł. Ma trzy elektrody. Jednak jest od spodu zegarka. Na stałe przylega do nadgarstka. Dwie pozostałe to małe przyciski od góry zegarka. Naciska się je jednocześnie dwoma palcami drugiej ręki co uruchamia pomiar.
    Pulsometr jest nawet dość dokładny (porównywałem z innymi). Działa nawet w basenie tylko trzeba zdmuchnąć nadmiar wody. Czasami jeśli skóra jest sucha to trochę zaniża wynik.
    fedu
    Level 10  
    Pawel2420 wrote:
    Mam taki pulsometr zegarkowy. Kosztował na Allegro jeśli dobrze pamiętam 40-50 zł. Ma trzy elektrody. Jednak jest od spodu zegarka. Na stałe przylega do nadgarstka. Dwie pozostałe to małe przyciski od góry zegarka. Naciska się je jednocześnie dwoma palcami drugiej ręki co uruchamia pomiar.
    Pulsometr jest nawet dość dokładny (porównywałem z innymi). Działa nawet w basenie tylko trzeba zdmuchnąć nadmiar wody. Czasami jeśli skóra jest sucha to trochę zaniża wynik.

To mi nie pomogłeś... jak to było do mnie.
    Pawel2420
    Level 30  
    fedu wrote:

To mi nie pomogłeś... jak to było do mnie.

Myślę, że w komplecie z rowerkiem był taki pasek np. na ramię przekazujący radiowo do wyświetlacza wynik pomiaru tętna.
    fedu
    Level 10  
    Sorki źle napisałem... na (kierownicy) są "blaszki" do trzymania ale nie pokazują pulsu. Potrzebuję jakiegoś schematu na jakiej zasadzie to mnie więcej działa, albo informacji jak sprawdzić co jest zepsute.
    narvany83
    Level 10  
    Witam.

Podepnę się do dyskusji ponieważ też jestem na etapie tworzenia urządzenia, które bada Puls w przypadku jego braku wysyła informację SMS pod określony numer.

Moje pytanie: Czy ktoś ma gotowe rozwiązanie z mikrofonem zastosowany wzmacniacz selektywny ?

Też pytanie o pasy do mierzenia tętna. Czy one "wypluwają" pomiar w jakiejś określonej formie, tzn. czy znajduje się w nich jakach bardziej zaawansowana elektronika i udało by się to podłączyć bezpośrednio do procka?

Z góry dziękuje za odpowiedź.