Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Emiter okręgów z dymu, nie ma tu elektroniki.

Yuki7 18 Dec 2008 19:31 7106 5
 • Emiter okręgów z dymu, nie ma tu elektroniki.

  Urządzenie zrobione jest ze starego pojemnika wysokości 90 cm o średnicy 80 cm. Nie ma tu w ogóle elektroniki, ale efekt jest bardzo ciekawy i dlatego warto zainteresować się tematem. Do pojemnika wpuszczany jest dym, naciągana jest membrana i tak tworzone są okręgi.


  Jako urozmaicenie można dodać silnik systematyczne naciągający membranę uzyskując w ten sposób powtarzalne wyrzucanie okręgów. Taki okrąg wytwarza się w momencie gdy masa szybko poruszającego się płynu (np. dym wydychany z płuc jeśli mowa o kółkach tworzonych przez wprawionych palaczy papierosów) jest przepychana przez mniej więcej sferyczną (ważne jest aby była ona ograniczona jakimiś ściankami) chmurę innego płynu (np. powietrze które trzymamy w ustach). Efekt można także uzyskać bez użycia dymu (samym powietrzem), jednak wtedy oczywiście nie było by tego widać :). W urządzeniu dym jest wytwarzany z dostępnego w sklepach płynu do maszyn robiących dym.

  Emiter okręgów z dymu, nie ma tu elektroniki.
  Na zdjęciu poniżej także wersja mini.
  Emiter okręgów z dymu, nie ma tu elektroniki.

  Źródło:
  http://tesladownunder.com/interesting_stuff.htm#Vortex%20ring%20launchers

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  Yuki7
  Translator, editor
  Offline 
  Yuki7 wrote 55 posts with rating 27. Been with us since 2008 year.
 • #2
  max14
  Level 12  
  uwazam ze mozna sie tym wspaniale pobawić znałem to (rok temu były wykłady w uniwersytecie Śląskim(z fizyki) i własnie takie "uządzenie" nam profesor pokazywał prędkosc dymu jest dosc sporo mozna spokojnie kilka pustych puszek powywracac (o ile sie nie myle pogromcy mitów tez robili podobne urządenie)
 • #3
  mavin
  Level 13  
  max14 wrote:
  (o ile sie nie myle pogromcy mitów tez robili podobne urządenie)


  Odrobinę się pomyliłeś. "Faceci w bieli" robili to doświadczenie (lecz bez dymu - samym powietrzem) podczas prób straszenia w zamku!!
 • #4
  ojciec cenzura
  Level 11  
  Bawiłem się takim urządzeniem w muzeum techniki w Berlinie. Muszę przyznać że jest to ciekawa zabawka, no i można ją wykonać tanim kosztem (stara beczka i kawał gumy). Podmuch wiatru z takiej beczki jest dość śilny, jak stanąłem przed otworem i ktoś walnął w gumę to poczułem w uchu uderzenie.
 • #5
  JohnySpZOO
  Electric installations specialist
  Kiedyś byłem na dyskotece i widziałem coś podobnego, były to kółeczka jak na zdjęciach powyżej tylko że zastosowana była tam wytwornica dymu. Efekt nawet fajny :)