Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Emiter okręgów z dymu, nie ma tu elektroniki.

Yuki7 18 Dec 2008 19:31 7070 5
 • Emiter okręgów z dymu, nie ma tu elektroniki.  Urządzenie zrobione jest ze starego pojemnika wysokości 90 cm o średnicy 80 cm. Nie ma tu w ogóle elektroniki, ale efekt jest bardzo ciekawy i dlatego warto zainteresować się tematem. Do pojemnika wpuszczany jest dym, naciągana jest membrana i tak tworzone są okręgi.


  Jako urozmaicenie można dodać silnik systematyczne naciągający membranę uzyskując w ten sposób powtarzalne wyrzucanie okręgów. Taki okrąg wytwarza się w momencie gdy masa szybko poruszającego się płynu (np. dym wydychany z płuc jeśli mowa o kółkach tworzonych przez wprawionych palaczy papierosów) jest przepychana przez mniej więcej sferyczną (ważne jest aby była ona ograniczona jakimiś ściankami) chmurę innego płynu (np. powietrze które trzymamy w ustach). Efekt można także uzyskać bez użycia dymu (samym powietrzem), jednak wtedy oczywiście nie było by tego widać :). W urządzeniu dym jest wytwarzany z dostępnego w sklepach płynu do maszyn robiących dym.

  Emiter okręgów z dymu, nie ma tu elektroniki.
  Na zdjęciu poniżej także wersja mini.
  Emiter okręgów z dymu, nie ma tu elektroniki.

  Źródło:
  http://tesladownunder.com/interesting_stuff.htm#Vortex%20ring%20launchers

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Yuki7
  Translator, editor
  Offline 
  Yuki7 wrote 55 posts with rating 25, helped 0 times. Been with us since 2008 year.
 • #2
  max14
  Level 12  
  uwazam ze mozna sie tym wspaniale pobawić znałem to (rok temu były wykłady w uniwersytecie Śląskim(z fizyki) i własnie takie "uządzenie" nam profesor pokazywał prędkosc dymu jest dosc sporo mozna spokojnie kilka pustych puszek powywracac (o ile sie nie myle pogromcy mitów tez robili podobne urządenie)
 • #3
  mavin
  Level 13  
  max14 wrote:
  (o ile sie nie myle pogromcy mitów tez robili podobne urządenie)


  Odrobinę się pomyliłeś. "Faceci w bieli" robili to doświadczenie (lecz bez dymu - samym powietrzem) podczas prób straszenia w zamku!!
 • #4
  ojciec cenzura
  Level 11  
  Bawiłem się takim urządzeniem w muzeum techniki w Berlinie. Muszę przyznać że jest to ciekawa zabawka, no i można ją wykonać tanim kosztem (stara beczka i kawał gumy). Podmuch wiatru z takiej beczki jest dość śilny, jak stanąłem przed otworem i ktoś walnął w gumę to poczułem w uchu uderzenie.
 • #5
  JohnySpZOO
  Electric installations specialist
  Kiedyś byłem na dyskotece i widziałem coś podobnego, były to kółeczka jak na zdjęciach powyżej tylko że zastosowana była tam wytwornica dymu. Efekt nawet fajny :)