Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica 24V/1000W naprawiać czy kupić Nową.

18 Gru 2008 19:43 4473 26
  • Poziom 32  
    Popsułem jak kosiłem trawę - a taka była Taka Niezawodna.
    Przetwornica 24V/1000W naprawiać czy kupić Nową.Przetwornica 24V/1000W naprawiać czy kupić Nową.
    Wpatrywałem się godzinami przez szkło powiększające - Nic nie widać.
    Czy to się nadaje do naprawy?Czy lepiej rozebrać na zabawki i części?
    Troszkę Jej szkoda bo była Dobra i Zasłużona.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Nie widać większego pożaru więc opisz co się dzieje!
    Najczęściej padają klucze więc należałoby je wylutować wszystkie, sprawdzić i ewentualnie powymieniać. Opisz jakie tam są stosowane.
  • Poziom 32  
    Na kluczach wcale się nie znam.Wyjąłem termik z transformatora i jak zrobię na krótko to ciągle piszczy, wentylator startuje od razu, na wyjściu jest mniej wolt jak na wejściu.Korci mnie bo można przez co najmniej godzinę rozbierać.Jak te Klucze wyglądają?
    Jak kupować Nową to jaka teraz jest moda na moc co najmniej 1 kW?
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    klucze to te 8 tranzystorów zamontowanych w rzędzie na radiatorze. najpewniej są to tranzystory polowe, więc musisz sprawdzić (a najpierw rozpracować nóżki) czy: pomiędzy drenem i źródłem są przejścia( powinny być) i czy pomiędzy drenem a bramką i bramką a źródłem nie ma zwarć. przed sprawdzaniem musisz wylutować je z układu, bo inaczej mogą trochę przekłamywać. jak sobie nie radzisz to z czytaj oznaczenia tych tranzystorów to Ci podpowiem. pozdrawiam
  • Poziom 32  
    Jutro będę miał ich wyjętych na wierzchu to może przeczytam opis.
  • Poziom 32  
    Już chyba wiem co to "klucze" lub "mosfety"
    Naliczyłem po obu stronach po 8 sztuk, takie podejrzane i małe - razen 16 sztuk.Będą wyjmowane jeszcze dziś.
    Przetwornica 24V/1000W naprawiać czy kupić Nową..
    Idę do garażu.
  • Pomocny post

VIP Zasłużony dla elektroda
    :crazyeyes: Przetwornica 24V/1000W :shocked!:
    a gdzie to coś ma transformator wyjściowy przy tej mocy, to niezła cegłówka powinna być, no i jeszcze prąd 41 Amper, plus straty, to jakieś 50A.

A ta twoja zabawka do koszenia nie za bardzo się nadaje, może max 5 minut, i nie dłużej. i na pewno ugotowałeś transformator, jeśli słychać pisk to raczej wszystkie tranzystory są OK.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    wada napisał:
    :crazyeyes: Przetwornica 24V/1000W :shocked!:
    a gdzie to coś ma transformator wyjściowy przy tej mocy, to niezła cegłówka powinna być, .... i na pewno ugotowałeś transformator, jeśli słychać pisk to raczej wszystkie tranzystory są OK.

Nie widzę szczegółów ale wygląda mi to na dwustopniową przetwornicę DC/DC24/300 i DC300/AC230 i trafa są dwa (te niebieskie)
  • Poziom 32  
    Już ich mam tak, że poczytałem:
    po jednej stronie wszystkie mają opis na płytce pt:IRF640/840
    na korpusach różnią się opisami ale wszystkie mają IRF840 i tak
    po drugiej stronie wszystkie mają opis na płytce IRF 3710 i na korpusie opisy jednakowe.
    cała waży prawie 2 kG
    Jeszcze nie wylutowywałem - mam nadzieję - może nie trzeba będzie skoro jeszcze piszczą.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Użytkownik obserwowany
    A te dwa większe kondensatory to pewnie od stopnia posredniego 310V.
    Jakie parametry mają?
  • Poziom 32  
    Na tych dwóch kondensatorach 400V100µF i jeszcze 85°C, 2DI(T),
    a na płytce jest napis 220u160V/100u400V. Są przy podstawie oblane parafiną dla konserwacji - to nie jest wyciek.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Układ nóżek wszystkich tranzystorów wygląda tak jak na zdjęciu. Sprawdź miernikiem czy pomiędzy drenem D a źródłem S jest przejście. Powinno być, ale tylko w jedną stronę (jak na diodzie) - od S do D. No a pomiędzy G i D oraz G i S nie powinno być zwarć. pozdrawiam

• Pomocny post

VIP Zasłużony dla elektroda
    może być przywarty któryś z tranzystorów ze strony drugiego stopnia, te od strony gniazdek sieciowych, trzeba wziąć omomiarkę i zobaczyć gdzie jest to przywarcie, mogła też dostać zwarcie któraś z diod, jak też i transformatory, punktów newralgicznych jest co nieco, tym bardziej że prądowo obrywała ona.
    Ale tak jak pisałem wcześniej, to jestem zszokowany że tego typu przetwornica jest wykorzystywana do kosiarki, gdzie jest silnik indukcyjny i przy starcie pobiera kilkakrotnie większy prąd niż podczas pracy.
  • Poziom 32  
    wada napisał:
    prądowo obrywała ona.

Przyznam że nałożyłem ją do Ciężkiej roboty - kosiłem 2 godziny suchą trawę i by lepiej chodziła to była zasilana nie 24V a 34V - wytrzymywala parę lat z takim akumulatorem: Przetwornica 24V/1000W naprawiać czy kupić Nową. - innej tak dobrej nigdzie już nie ma.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Widzę że potwierdza się moja teza wstępna. Sprawdź tranzystory w układzie który poleciłem. Silniki indukcyjne w kosiarkach są raczej rzadko. Oznacz sobie tranzystory bo może się to przydać. Ten "pisk" to był z przetwornicy czy z sygnalizacji słabej baterii?
  • Poziom 32  
    Pisk był z przetwornicy - do tej pory jeszcze piszczy.Delikatne jest to lutowanie - jak na Moje wykształcenie - takiej precyzji to mogę nie podołać.Najpierw kupię porządną lutownicę i zacznę sprwadzać kolejno i stopniowo.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Jeśli masz słabe umiejętności -lutuj z dużą ilością kalafonii, a później ją usuń.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Z tego co widzę to druk (ścieżki) dwustronny,musisz mieć porządny odsysacz i dobrą lutownicę bo inaczej nie wylutujesz tych tranzystorów.Jak ta czynność nie zostanie poprawnie(popalone ścieżki i gniazda montażu) wykonana to nici z naprawy,ponieważ gniazda tranzystorów przewodzą duże prądy .Przepraszam że o banałach piszę ale jak widzę sprzęty po "fachowcach".....................,a szkoda by było przetwornicy co wytrzymała 36V! bo trawa urośnie!!!
  • Poziom 32  
    Nawet jak kupię odsysacz i dobrą lutownicę to jaszcze będzie potrzebny Mikroskop - tam są dziesiąte milimetra pomiędzy scieżkami.Może lepiej dać "fachowcom" bo to nerwowa praca.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    tak samo mówi znajomy leśniczy :). Jak popełniłeś wydatek to poćwicz trochę :)
  • Poziom 32  
    Nabieram odwagi będę kolejno pojedńczo tranzystor:
    Wylutuję, sprawdzę, wlutuję i sprawdzę całą maszynę i tak 16 sztuk - tylko od których (podejrzanych) najpierw zacząć?
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    jeśli jeszcze nic nie wyciągałeś to zmierz i podaj napięcie na kondensatorach opisanych na 400V(z włączonym obciążeniem np. lampką nocną).
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Niestety atomowe akumulatory , i napięcie 34 wolty jej zaszkodziło.
  • Poziom 32  
    Dzisiaj lutowałem - Dwa miedziane druty.Nie umiem albo - miedź lub cyna nie te co trzeba.Pistoletowa - transformatorowa nie zdoleje - tylko wędzi godzinami.Wziołem dużą i dopiero się udało po kilku godzinach te dwa druty.Osłabiony tym doświadczeniem znowu nie mam ochoty na Przetwornicę.
    Do elek 555 - Zmierzę Już Jutro (z włączonym obciążeniem np. lampką nocną). ale na wyjściu to jest prawie Zero , ale rozumiem - może kondensatory mają przebicia.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Nie myślę o ich przebiciach a o ustaleniu który stopień padł. Jeśli będzie na nich napięcie stałe ok 300V- to poleciał stopień końcowy przetwarzania DC/AC. A jak nie będzie to wstępny 24/300. Chodzi o to byś nie ciął na oślep zwłaszcza jak dopiero ćwiczysz :)

Przy nauce lutowania używaj tak jak pisałem- dużo dodatkowej kalafonii. Lutownica transformatorowa ma mieć dobry grot mocno osadzony na CZYSTYCH stykach! Przed lutowaniem ZAWSZE sprawdź czy jest pobielony cyną i dodatkowo zanurz go w kalafonii. Nawet nie próbuj grzać słabo przykręconym , niepobielonym, lub bez kalafonii !!!
  • Poziom 32  
    ZMIERZYŁEM na kondensatorach z obciążeniem lampką.
    Napiecie jest na obu jednakowe:
    84 V prądu stałego i 185 V prądu zmiennego.
    A na wyjściu z przetwornicy jest:
    5V prądu stałego i 10V prądu zmiennego.
    Lampka nocna (obciążenie) z żarówkami energooszczędnymi pulsując świeci.
    Dzisiaj trenowałem lutowanie z grotami czyszczonymi i o różnych długościach - jest różnica i potrzebna temperatura - i trzeba czyścić.Przetwornicy jeszcze nie ciąłem.