Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Spawarka Faltig 160 HF uszkodzona

18 Gru 2008 20:55 6567 5
  • Poziom 9  
    Witam !
    Mam proble ze spawarka firmy OZAS model Faltig 160F,
    zaczne od tego, ze chyba ja sam uszkodzilem :(
    Zacznijmy od poczatku: kupilem ta spawarke jako uzywana, i chcialem ja wyczyscis w srodku zobaczyc jak jest zbudowana itp. po zlozeniu wszystko bylo ok, do czasu gdy nie zaczolem spawac, przy dotknieciu elektroda materialu uslyszlem jeden wielki trzask, czerwona dioda sygnalizowala uszkodzenie.
    Wiec rozebralem ja jeszcze raz i co zauwazylem, uszkodzeniu ulegl caly jeden kanal do sterowania trafem (jest to 5 tranz. polaczonym szeregowo, na schemacie jest to T1.5), uszkodzeniu ulegla takze plytak sterownicza F200, elementy zepsute sa zaznaczone na schemacie. Wymienilem wszystko na nowe, dioda swiecila na zielono czyli sterowanie OK, nap. wyjsciowe 12V, jednak sytuacja z trzaskiem sie powtórzyła :(
    I juz nie wiem co z tym robic, znowu poszly te same elementy co wczesniej.

Bardzo prosze o podpowiedzi.

Dzieki
    Mariusz
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 14  
    Jeśli się nie mylę to zaznaczone elementy kształtuja sygnały do bramek tranzystorów mocy mosfet. Jeśli się pala - to najprawdopodobniej uszkodzone są tranzystory mocy - zwarcie G-D.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 9  
    Masz racje, ale tak jak pisałem spalone sa rownież owe tranzystory mocy T1.5 a co za tym pewnie pala sie tez tranzystory sterujace nimi. A te tranzystory sterujace steruja G i S.

Pzdr
    Mariusz
  • Poziom 10  
    Czy udało ci się naprawić tą spawarkę??

Ja mam właśnie taką samą na stole, poleciała dioda D5 na płytce F50/1 i rezystory w filtrach na wyjściu, wszystko wymieniłem.
    Moje pytanie jest : jakie powinno być napięcie na wyjściu spawarki , ponieważ na tabliczce jest Uo=95V a ja podobnie jak ty mam około 12 V?
    Obawiam się czy jak spróbuję spawać to czy nie poleci końcówka tak jak tobie.
  • Poziom 9  
    Witam,
    Tak spawarkę udało sie naprawić, faktycznie prawidłowe napięcie na wyjściu powinno być równe 12V. Rozumiem, ze dioda diagnostyczna w twoim przypadku swieci na zielona (co onzacza prawidlowe dzialanie spawarki).

Pzdr
    Mariusz
  • Poziom 21  
    Witam koledzy mam pytanko zakupiłem taka spawarke i mam pytanie czy dobrze widze < że nie potrzebuje zera roboczego ,,N,, tylko ,, PE ochronne bo chce wymienić wtyczkę na 5 bolcową bo teraz jest stara aluminiowa 4 bolcowa a mama gniazda 5 bolcowe ,Dziękuje