Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Zasilacze UPS
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba satellite inwersja kolorów matrycy

18 Gru 2008 22:29 2521 9
  • Poziom 16  
    Witam
    Mam taki problem z laptopem toshiba satellite dokładnie nie wiem jak jest to model, nie ma naklejki pod spodem na obudowie też nigdzie nie pisze. Ale do rzeczy więc tak laptop jechał ze stanów i podczas podróży coś się stało że nastąpiła inwersja kolorów tam gdzie ma być czarne jest białe i na odwrót ogólnie nie ma kolorów wszystko jest tak jakby nie miało kontrastu. Prosty przykład jak odpalamy windowsa pisze XP i jest ładowanie, podczas tego procesu zamiast czarnego tła jest białe, kursor myszy zamiast biały jest czarny. Moje pytanie brzmi gdzie szukać usterki ?? czy jest to inwerter ( nie wiem czy dobrze to nazwałem) czy też matryca dokładnie jest taki model LG PHILIPS LP154W01.
    proszę o podpowiedz co to może być nie ma u mnie w okolicy sklepu który dysponuje matrycą aby podstawić czy to matryca a z alledrogo nie chcę zamawiać w ciemno. z góry dziękuje za podpowiedzi
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 20  
    Witaj,
    Model możesz odczytać z biosu tam masz UIDD , pierwsze liczby to oznaczenia modelu płyty - bedzie łatwiej szukać sterowników.

Czy próbowałeś odpalac w trybie VGA - F8 przy starcie i wybierasz tryb VGA ?
  • Zasilacze UPS
  • Poziom 16  
    Witam. nie nie próbowałem czegoś takiego, spróbuje jutro laptopa mam w pracy więc jutro napiszę czy to pomogło i od razu odpalę i podam jaki jest to model dokładnie. Zastanawia mnie też czy jest to możliwe że uszkodzeniu mogła ulec karta graficzna? Dzwoniłem dzisiaj do jednego serwisu gdzie oferowali takie matryce do sprzedaży i po opisaniu mojego problemu facet stwierdził że pierwszy raz spotkał się z takim problem, więc postanowiłem napisać na forum. Może forumowicze mieli podobny problem i ukierunkują co to może być.
  • Poziom 20  
    michael20szydl napisał:
    Witam. nie nie próbowałem czegoś takiego, spróbuje jutro laptopa mam w pracy więc jutro napiszę czy to pomogło i od razu odpalę i podam jaki jest to model dokładnie. Zastanawia mnie też czy jest to możliwe że uszkodzeniu mogła ulec karta graficzna? Dzwoniłem dzisiaj do jednego serwisu gdzie oferowali takie matryce do sprzedaży i po opisaniu mojego problemu facet stwierdził że pierwszy raz spotkał się z takim problem, więc postanowiłem napisać na forum. Może forumowicze mieli podobny problem i ukierunkują co to może być.

Tak mogła ulec uszkodzeniu karta graficzna ponieważ BGA nie lubi wstrząsów i upadków :wink: a bagaż na lotniskach nie jest lekko traktowany:D , ok, nie uprzedzajmy faktów - może to tylko tasiemka lub faktycznie uszkodzona matryca - w co watpie ale spróbowac należy.
  • Poziom 16  
    Dokładnie podobnie myślałem. jutro jeszcze odpalę komputer tak jak podpowiadasz kolego i zobaczymy jakie będą efekty. Jeszcze teraz sobie tak myślę że skoro by uległa uszkodzeniu grafika to jak podłącze monitor zewnętrzny to będę miał odpowiedz w tej kwestii i to jutro zamierzam zrobić. na dziś to chyba tyle jutro napiszę coś więcej odnośnie poczynań z tym lapikiem.
  • Poziom 20  
    michael20szydl napisał:
    Dokładnie podobnie myślałem. jutro jeszcze odpalę komputer tak jak podpowiadasz kolego i zobaczymy jakie będą efekty. Jeszcze teraz sobie tak myślę że skoro by uległa uszkodzeniu grafika to jak podłącze monitor zewnętrzny to będę miał odpowiedz w tej kwestii i to jutro zamierzam zrobić. na dziś to chyba tyle jutro napiszę coś więcej odnośnie poczynań z tym lapikiem.

Niekoniecznie na monitorze bedzie to samo ( chodzi o usterke :D) co na lcd - to są dwa rózne tory sygnałowe, spróbować zawsze warto .
  • Poziom 26  
    Kilkukrotnie widziałem odwrócone kolory na matrycach i usterką była matryca. Czy dzieje się tak tylko w windows czy podczas startu biosu logo toshiba też nie jest czerwone tylko niebieskawe chyba?
  • Poziom 16  
    Więc tak w opcjach biosu nie widzę nic takiego jak UIDD więc nie podam tego modelu laptopa. Kolego tak jak mówisz nie jest czerwone a niebieskie logo toshiby, w biosie tam gdzie niebieskie jest czerwone itp można by dalej wyliczać. Podłączyłem monitor i na monitorze zewnętrznym jest ok więc może karta graficzna jest cała. Czyli co zostaje matryca?? a ten inwerter??
  • Poziom 20  
    michael20szydl napisał:
    Więc tak w opcjach biosu nie widzę nic takiego jak UIDD więc nie podam tego modelu laptopa. Kolego tak jak mówisz nie jest czerwone a niebieskie logo toshiby, w biosie tam gdzie niebieskie jest czerwone itp można by dalej wyliczać. Podłączyłem monitor i na monitorze zewnętrznym jest ok więc może karta graficzna jest cała. Czyli co zostaje matryca?? a ten inwerter??

Inwenter to przetwornica i odpala świetlówkę na pewno to nie jest przyczyna negatywu.
    Tak jak napisał Kolega Jurek 1980 masz uszkodzoną matrycę, na wszelki wypadek sprawdź jeszcze połączenie tasiemki i przy płycie jak również przy matrycy.
    P.S.UIDD niestety nie każdy bios ma , zawsze można poszukać oznaczenia bezpośrednio na płycie głównej , wiąże się to z koniecznością rozebrania laptopa , czasami jest numer na naklejce pod pokrywkami od pamięci lub mini -pci .Zastanawiam się jeszcze czy Toshiba nie ma programu testującego on-line - jest szansa na uzyskanie pełnego oznaczenia płyty - muszę to sprawdzić.
  • Poziom 26  
    W Toshibe z pod windows można odpalić pcdiagnostic tool - jest preinstalowany po zrobieniu recovery lub do ściągnięcia ze strony. Jest tam wyświetlony model numer seryjny komputera itp.