Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tani i dokładny lokalizator roweru

19 Gru 2008 09:02 14645 21
  • Poziom 10  
    Witam!

Jestem nowym użytkownikiem forum i kompletnym laikiem w dziedzinie elektroniki, wiec proszę o wyrozumiałość.

Mój problem:
    Ukradziono mi już kiedyś rower i generalnie nie chciałbym żeby się to powtórzyło, a jako że lubię jeździć rowerem to nie zamierzam z tego rezygnować. Problem w tym że jeżeli przypnie się rower pod sklepem czy gdziekolwiek indziej istnieje duże ryzyko że jak wrócę, to roweru nie będzie.

Rozwiązanie
    Wpadłem na pomysł wmontowania w ramę roweru pewnego rodzaju lokalizatora. Wydaje mi się że w dobie GPS i telefonów komórkowych dałoby się to jakoś zrobić. Nie wiem tylko z której strony się za to zabrać od czego zacząć gdzie poczytać na ten temat co byłoby mi potrzebne. Ważna też jest cena takiego urządzenia chciałbym żeby nie przekroczyło około 200zł.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 29  
    Główny problem jaki widzę to umieszczenie (wyprowadzenie z ramy) anteny.
    Sama elektronika to tylko kwestia ceny.
  • Poziom 40  
    Są takie usługi u operatorów GSM. Wysyłasz sms za zeta i dostajesz zwrotny sms z pozycją telefonu o który chodzi.
  • Poziom 24  
    Z lokalizacja GSM to nie tak słodko, usługa operatorów działa różnie, zaleznie od miejsca raz jest 100 poślizgu innym razem kilometr i więcej. Druga sprawa urządzenia typu modem gsm podczasczówania mają znaczne zapotrzebowanie na prąd przy około 4V zasilania, więc czas na szukanie roweru masz dość krótki do tego gdzie to dyskretnie umieścisz? Z drugiej strony to na dzisiejsze czasy najlepsze rozwiązanie najlepiej w połaczeniu ze wbudowanym odbiornikiem GPS. Choć kwota którą podajesz mocno ogranizcza Twój projekt, i moim zdaniem zostaje Ci tylko usługa GSM , czyli telefon za pare złotych a reszte kasy na SMSy. Poszukaj tylko jakiegos malutkiego telefonu.
  • Poziom 10  
    Z jaką dokładności podaje pozycje taka lokalizacja GSM w dużym mieście i ile współrzędnych podaje, nie trudno sobie wyobrazić ze złodziej weźmie rower do swojego mieszkania w 16 piętrowym wieżowcu. Jeżeli dokładność poszukiwania lokalizacji będzie 100m i tylko z dwiema współrzędnymi (pewnie tak właśnie jest) to do sprawdzenia jest kilkaset mieszkań.

Kwestia GPS-u - ile to konkretnie mogło by kosztować i jak do tego się zabrać. Teraz coraz więcej telefonów ma GPS-a, czyli układ ten nie może być szczególnie drogi (fakt 200 mogą nie starczyć).

Znacie może jakieś stronki gdzie można by więcej na ten temat poczytać, może jakieś instrukcje???

Na razie to ja jedyne co mam to pomysł i kompletnie nic więcej, a to troszkę za mało żeby go zrealizować ;)
  • Poziom 29  
    Sam moduł GPS to kwestia ok. 100zł np.: http://www.tme.eu/modul-gps-sirfstariii/arts/pl/a04/itrax300.html
    Do tego sterownik i GSM (komórka z komisu).

Całą elektronikę chowasz do wnętrza ramy i wystawiasz przez otworki małe antenki :)

O dokładności namierzania przez GSM możesz zapomnieć. Wpływa na to duża ilość czynników zakłócających obliczenia.
  • Poziom 10  
    Tak właśnie myślałem że nie może to kosztować tysiące ;), znasz może jakąś stonkę albo jakiekolwiek inne źródło, które będzie zawierało jakąś instrukcję jak to razem połączyć żeby działało jak należy? Czy sterownik można skądś ściągnąć czy trzeba samemu coś takiego napisać???
  • Poziom 29  
    Sam sterownik to uC, który odbierze wsp. z GPS i będzie współpracował z komórką.
    Program na uC trzeba napisać samemu. Jeżeli umiesz programować to wystarczy zebrać info. o współpracy z GPS i komórką przez ich złącza.
  • Poziom 10  
    uC - co to jest? Zwróć uwagę na mój pierwszy post na samej górze – do mnie trzeba po polsku, może tez być po angielsku ale technicznego elektronicznego, to ani po polsku ani po angielsku nie rozumiem. Programować się można nauczyć, w tym problemu nie widzę akurat.
    No nic poszukam cos o tym całym uC, jak to połączyć z resztą w całość.
  • Poziom 29  
    uC - mikrokontroler. Jest wiele rodzajów uC. Najbardziej optymalny będzie tani (ok.5zł) Atmega8. W sieci znajdziesz dużo informacji na jego temat i sposobu jego programowania.

Oczywiście jak będziesz miał problemy to pomogę.
  • Poziom 2  
    witam. spruboj moze rozgladnac sie za czyms w tym stylu;www.immobitag.com/uk/index.html
  • Poziom 10  
    Niestety nie o to mi chodzi, z tego co rozumiem to urządzenie nadaje tylko sygnał, który jest jak numer ramy indywidualny (w zasadzie to jest jak to coś na ubraniach w marketach). Jeśli policja gdzieś nie skontroluje tego roweru to po prostu go nie odzyskam. Może w UK sprawdzają rowery ale w Polsce wiadomo jak jest. Mi chodzi o to żebym mógł go namierzyć dokładnie jak już zostanie skradziony.

np. ukradli mi rower pod uczelnia. Wychodzę na parking nie ma mojego roweru. Wysyłam do "roweru" sms-a on wysyła mi sms-a zwrotnego powiedzmy ze współrzędnymi x,y,z sprawdzam sobie je na mapie GPS lub czymkolwiek innym, wiem dokładnie gdzie jest mój rower i mogę iść go odebrać. Niby proste urządzenie ale niestety jako budowlaniec mam mocno ograniczone możliwości na polu elektroniki.
  • Poziom 22  
    Moment jak mogę wtrącić - "...sms zwrotny wysyła rower..." koszt takiej aparatury to troche Cię wyniesie: odbiornik gps -> ukomputer -> nadajnik gsm (np telefon - będziesz jeszcze jeden abonament płacił czy doładowywał co miesiąc o 5zł?). Ja proponowałbym sam nadajnik np na 446Mhz o mocy 0,5W włączany ręcznie po pozostawieniu roweru przy rynnie zapiętego łańcuchem "od mućki" może wysyłać "przerywającego pikacza" dzięki temu ty ze swoim nowo skonstruowanym odbiornikiem np z anteną (baba)yagą. zaczynasz pościg, Sprzęt tańszy - a jak włączysz dynamo to akumulator ci może podładować w nadajniku - bateria słoneczna też mile widziana.
  • Poziom 10  
    Sam moduł GPS jest stosunkowo tani, ukomputer tez do szaleńczo drogich nie należny, a telefon to się jakiś znajdzie w szafie
  • Poziom 22  
    a wielkość, zasilanie (pamięć że trzeba naładować)? Chyba nie chcesz wozić sprzętu tym bardziej że stanie się on widoczny - w 300zł. się może zmieścisz. Kiedyś widziałem syrenę na pilota i kluczyk w katalogu niemieckim - mogła by postarzyć złodzieja a i patent z porażaczem prądu w dłoni jak się ktoś wita z Tobą przenieś na ramę roweru.
  • Poziom 10  
    wielkość-moduł GPS się mieści GSM tez się zmieści zasilanie wystarczy żeby działało do 24h jak będzie działało 12 tez źle nie będzie- myślę ze się zmieści. Trudno mi szacować ile to będzie kosztować z pozycji laika ale główne podzespoły nie powinny przekroczy 150zl, a to cena która warto zapłacić za takie zabezpieczenie
  • Poziom 10  
    Jest kilka wad tego rozwiązania, lokalizacja jest mocno ograniczona, nie podaje trzech współrzędnych - ogólnie nie trudno wyobrazić sobie ze rower znajduje ze w 16 piętrowym wieżowcu. Widzę że nie jeździsz rowerem i nie za bardzo rozumiesz mój problem.... troszkę zdenerwowany jestem dzisiaj wiec na tym poprzestanę. Pozdrawiam i proszę o sensowne rady.
  • Poziom 22  
    Jak zmieścisz się w 300zł z takim urządzeniem co poda Ci 3 współrzędne to ja do Ciebie przyjadę i je przetestujemy ;] Pozdrawiam - śledzika czas zjeść... (i wypić)
  • Poziom 18  
    sprobuj tutaj
    http://www.electronics-lab.com/projects/robotics/003/index.html
    -
    Jedna z firm sprzedawala tez cos takiego ale adresu nie mam wpisz lokalizator gps w googlach to znajdziesz ale podstawowa wersja to 600 zl.
    -
    Druga sprawa to kwestia przeprojektowania plytki aby zmiescila sie w ramie lub moze pod siodelkiem albo boczna torba z podwojnym dnem
  • Poziom 10  
    No to miałem rower :/ - mimo porządnego zapięcia i parkingu, który co jakiś czas obchodził ochroniarz roweru się pozbyłem :/. Generalnie sprawę skomentuje tak. Jako że jestem mostowcem to trudno będzie mi takowy lokalizator zbudować. Generalnie kolegom elektronikom proponuje się zainteresować tematem bo spraw z kradzieżami rowerów jest mnóstwo, a na takie zabezpieczenie na pewno znajdzie się mnóstwo klientów. Pozdrawiam

P.S.
    Rower Unibike evolution 2008 na oponach typu slic (gładkich), charakterystyczny kiczowaty dzwonek z busolą. Rower wyglądał jak na zdjęciu, tyle ze miał gładkie opony i nie miał naklejek na amortyzatorze oraz tylnego odblasku.
    Tani i dokładny lokalizator roweru
    P.S.
    ! Hooj w D. wszystkim złodziejom!
  • Poziom 9  
    Istnieje rozwiązanie. Telefon GSM z modułem GPS. Wbudować całość w metalowy pojemniczek który zostanie przyspawany do ramy!!! najlepiej tak aby nie wzbudzał podejrzenia u złodzieja. Całość dobrze było by zaprogramować tak, że urządzenie jest w stanie gotowości do pracy po przyłożeniu napięcia - na dwa sposoby.
    Jeden z nich to maleńki panel fotowoltaniczny który umieścimy gdzieś na ramie - jako awaryjne źródło zasilania. Druga bateria będzie naszym "kluczem" który włożymy tuż po zapięciu roweru (odradzam linkę itp - to się tnie w 20 sek). Nie ma form doskonalłych ale powinno pomóc w odnalezieniu roweru.... do póki ktoś się nie zorientuje co to za pudełeczko przyspawane do ramy. Jak całość zostanie robiona z wyczuciem to się nie zorientuje.
    technika nieco poszła do przodu i może warto pomyśleć np. o czymś gotowym:
    przykład: http://etag.en.alibaba.com/product/609015973-...38864/Newest_GG02_Mini_Solar_GPS_Tracker.html

Moderowany przez c2h5oh:

Kolego! To jest temat z 2008 roku a jego autor ostatnio był na elektrodzie w styczniu 2011. Komu odpisujesz i doradzasz?
    Zwracaj uwagę na daty postów.
    Regulamin punkt 3.1.19. Zabronione jest publikowanie wpisów w dyskusjach archiwalnych.