Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niezależna regulacja głośności w 4 pomieszczeniach

19 Gru 2008 13:41 1823 19
  • Poziom 10  
    Witam,

Mam nadzieję, iż zadaję to pytanie w dobrym miejscu.
    słabo znam się na tematach audio pokrewnych... Mam do wykonania w lokalu u mamy taką rzecz:

-3 źródła dźwięku: tuner satelitarny (wyj:chinch), komputer (wyj:jack), radio(jeszcze nie zakupione)

-4 sale, na każdej mają być dwa głośniki, każda sala ma mieć niezaleznie regulowany poziom głośności (źródło dźwięku to samo)

Domyślam się, że potrzebuję wzmacniacza/amplitunera, za pomocą którego będę mógł wybrać źródło dźwięku, tudzież puścić radio na głośniki.

Pytanie - jakiego urządzenia (tudzież jakich urządzeń) potrzebuję, aby móc sterować głośnością na poszczególnych salach ? Co do jakości dźwięku - nie trzeba mi high endu, głównie chodzi o puszczenie muzyki "w tle", tudzież dźwięku z TV (np mecz piłki nożnej).

Pytanie drugie - jakie głośniki zastosować - jakieś "komputerowe" creative stereo, czy coś innego ?
  • Poziom 10  
    Hm, nie do końca rozumiem pytanie.

Generalnie w danym momencie na wszystkich salach ma być źródło dźwięku to samo - takie było założenie, bo wydaje mi się, że będzie to sporo tańsze do zrealizowania niż kombinacja, w której na każdej sali mogę zadać inne źródło dźwięku i inne jego natężenie.

Co do kolumn - czy takie mogą być ? sale są małe, największa to 4m*5m*3m (szer * dług * wys)...Jeśli tak, to jakie kable kupić (długość od urządzenia do kolumny nie powinna przekroczyć 10-15m) - chodzi mi o przekrój/grubość
  • Poziom 36  
    Chodziło mi o to że na raz ma grać tyklo w jednym pomieszczeniu, czy możliwe że we wszystkich na raz (to samo źrudło jak pisałeć).
    Albo w dwóch lub w trzech.
    Bo jeśli tylko w jednym z czterech to można zastosować przełacznik podający sygnał wzmaka, na poszczególne pomieszczenia.
  • Poziom 25  
    widynek napisał:

-4 sale, na każdej mają być dwa głośniki, każda sala ma mieć niezaleznie regulowany poziom głośności (źródło dźwięku to samo)

Zacząłbym od prześledzenia ofert głośników stereo z wbudowanym wzmacniaczem do komputerów. Daje to możliwość niezależnego sterowania poziomem dźwięku w każdym z pomieszczeń.
    Oddzielnym problemem jest wybór źródła dxwięku.

Pozdrawiam
    Mariusz
  • Poziom 28  
    ile masz w ogóle pieniędzy na ten cel i czy chcesz mieć lepszą jakość dźwięku niż komputerowe pierdziawki??
    jakie sa wymiary wszystkich sal??
  • Poziom 36  
    A mi się wydaje że na czterech wzmacniaczach się to może skończyć, chyba że dwa wzmaki z możliwością podłączenia dwóch kompletów kolumn, ale wtedy jest niezależna regulacja dla dwóch par pomieszczeń a nie dla każdego z osobna.
    Co do koncepcji kolegi kulmar, to nie ma problemu. Podłącza się wszystkie źródła do jakiegoś zintegrowanego wzmacniacza, i już jedno pomieszczenie mamy z głowy. A te aktywne zestawy podłaczasz do źródła jakie we wzmacniaczach pojawia się tam , gdzie podłącza się magnetofon do nagrywania ( REC OUT). Sygnał można rozdzielić trójnikiem bez żadnych dodatkowych elektronicznych bajerów zrobiony jak to mówią "na chama", co prawda nie jest to rozwiązanie eleganckie ale będzie działało.
    Centrum sterowania, czyli wzmacniacz i do niego normalne stereofoniczne kolumny zalecam postawić tam gdzie największe pomieszczenie, albo tam gdzie będzie zapotrzebowanie na głośniejsze muzykowanie ( sala tv, jakiś mecz ) coś wspominałeś wcześniej.
  • Poziom 10  
    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Sygnał ma być na raz we wszystkich pomieszczeniach.

szczegóły, o które prosicie:
    -2 sale 4x5m , jedna sala 3x3 m , jedna sala 2.5x4m ; wysokość wszystkich sal ok. 3m (sufit podwieszany, nad którym zamierzam poprowadzić kabel)

Co do pomysłu głośników z wbudowanym wzmacniaczem - zależy mi na tym, aby na cały lokal przypadało jedno "centrum dowodzenia" (będzie tam wzmacniacz/amplituner, komputer, tuner).

Szczerze mówiąc miałem nadzieję, że można kupić jeden 4-ro kanałowy (nie wiem czy prawidłowo to nazywam) wzmacniacz - żeby nie mnożyć urządzeń...tudzież 4 wzmacniacze pojedyncze, ale jakieś małe - możliwe do zamknięcia w jednej obudowie (powiedzmy okolice 19cali)

Co do jakości dźwięku - nie jest to klub muzyczny, ale pierdzenia nikt nie lubi słuchać ;) Np wbudowane w telewizor głośniki (2x kilka W) sprawują się raczej fatalnie przy dużym podgłośnieniu ("buczą")

Co do środków finansowych - nie licząc kabli,robocizny (własnej), jakichś półek i statywów, czyli "magiczne pudełko a'la wzmacniacz" + głośniki - myślałem o kilku stówach (do 1kpln). Sam "wzmacniacz" nie musi być nowy.
  • Poziom 28  
    uuu to już tylko z kina domowego chyba bo za 1000zł to para ewentualnie dwie nadstawek do pubu
  • Poziom 10  
    Witaj,

kino domowe kinu nierówne...ale generalnie jeśli o mnie chodzi, to wydaje się, że powinny styknąć (przynajmniej w kontekście tych zestawów, z którymi miałem do czyeniania).
  • Poziom 30  
    Jeżeli ma tylko grać i nie chodzi o super jakość i moc to można użyć głośników radiowęzłowych z transformatorem głośnikowym i obrotowym przełącznikiem . Coś takiego jak kiedyś wisiało w akademikach i klasach szkolnych .
  • Poziom 28  
    o albo coś takiego aby wzmacniacz miał 4 strefy... Tylko, że za 1000zł to ciężko będzie. Chyba raczej używki
  • Poziom 14  
    a moze sprobowac z linia 100V?? itransformatorkami glosnikowymi z odczepami??
  • Poziom 36  
    Nie ma co komplikować. Patent jest taki. W centrum dowodzenia stawiasz 3 małe zużywane wzmacniaczyki Unitry PW3015, jak się postawi jeden na drugim to niewiele miejsca zajmują. Mają po 2×15 wat /8Ω i po 30 wat muzycznej, co ci wystarczy do pomieszczeń gdzie nie trzeba ci będzie głośno grać, zaś tu gdzie trzeba głośniej zagrać to jeden też Unitry Diorowski WS442 2×40,5/ 8Ω (80wat/kanał muzycznej). Wzmacniacze dość niezawodne, w serwisie taniocha, każdy punkt napraw sprzętu RTV zawsze go naprawi, bo i elementy za grosze i klasyczna konstrukcja i nawet z potencjometrami kłopotów nie ma bo też są do nich dostępne. Od tego drugiego to już się można spodziewać lepszego brzmienia bo to już i jeden z lepszych polskich wzmaków jak na owe czasy oczywiście.
    Za to wszystko w 400 zł powinieneś się zmieścić.
    I do tych pomieszczeń "cichszych", zakup 6 sztuk ( po dwa zestawy/pomieszczenie) do PW3015 takie kolumienki:
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=1&vMenuItem=0&vSubPage=696&vItemDB=itemdb
    szerokopasmówki idealnie nadają się na tło muzyczne. Koszt ich wszystkich to 300zł.
    A do tego największego pomieszczenia , pod dość mocnego WS442 proponuję coś ala altus:
    http://www.stx.pl/index.php?vMenu=1&vMenuItem=0&vSubPage=393&vItemDB=itemdb
    I już masz przyzwoite nagłośnienie dla największego pomieszczenia, z możliwością robienia głośniejszych imprezek. No WS442 i te kolumny potężnie zabrzmią (jak będzie potrzeba oczywiście).
    I po co kombinować. I prawie się w 1000 zł zmieściliśmy. I jest niezależnie nagłaśniane każde pomieszczenie że hej.
  • Poziom 10  
    Dzięki wielkie mczeslaw za kompleksową poradę! Wzmacniacz rzeczywiście malutki, będę polował na allegro (póki co jest tylko jedna sztuka).

Pozostaje jeszcze tylko jedna kwestia - czego użyć do przełączania się pomiędzy poszczególnymi źródłami dźwięku:
    -komputer
    -tuner sat

Czyli coś, co będzie miało minimum dwa wejścia, 4 wyjścia

Pomożeci :) ?
  • Poziom 36  
    Wszystkie żródła audio podłączasz co WS442, jako głównego najmocniejszego sprzętu. A w każdym wzmacniaczu jest tzw wyjście z tyłu, na Chinchu REC OUT, to coś gdzie kiedyś podłączało się to magnetofonu w celu nagrywania sygnału jaki akurat jest załączony na wzmacniaczu. Czyli w twoim przypadku komp możesz podłączyć do WS 442 jako odtwarzacz CD, tuner sat, jako tuner do wzmacniacza, i pozostały ci z tego co pamiętam dwa wejścia wolne które możesz wykorzystać , czyli magnet 1 oraz magnet.2. Wejścia PHONO nie używaj. I tak załączasz sobie na ws442 co Ci akurat pasuje, a z REC OUT ws-a 442 wysterowujesz PW3015, a z PW 3015 z REC OUT kolejny PW3015 i tak dalej.
    I tak masz niezależną regulacje w każdym pomieszczeniu, a jak w jednym będą chcieli słuchać muzy z kompa, a tu gdzie jest mecz (czyli tunera SAT), to poprostu podłączasz sygnał z kompa do odpowiedniego PW3015, który przynależy do odpowiedniego pomieszczenia.
  • Poziom 10  
    ponownie stokrotne dzięki!

ostatnie już chyba pytanie - jakie kable położyć do poszczególnych głośników ?

EDIT: na tą "największą" salę chyba wezmę raczej coś takiego: - rozmiar kolumn podanych przez ciebie trochę przeraził mamę :Dklik
  • Poziom 36  
    2×1,5mm² minimum, jeżeli chodzi o kable, a co do tych dużych to propozycja na przyszłośc.
    Te kolosy podwiesza się gdzieś pod sufitem i nie przeszkadzają, a jak trzeba głośniej zagrzmieć to tylko one to potrafią, ale jak nie będzie takiej potrzeby, to oczywiście mogąbyć mniejsze, chociażwiem ze w lokalach, jak czasami się robi np. urodziny swoje, czy dziewczyny to warto mieć coś z czego już małe disco można zrobić.

Oczywiście że mogą być te mniejsze, ale warto się zastanowić gdyż to tylko około 300 złotych mniej w całej inwestycji.