Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Listwa podłączona do gniazda bez uziemienia - jakie ryzyko?

vampire86 19 Gru 2008 14:03 23518 11
  • #1 19 Gru 2008 14:03
    vampire86
    Poziom 35  

Po małym remoncie, postanowiłem w jednym z pokojów podłączyć komputer, oczywiście korzystając z listwy. Niestety okazało się, że w ścianie nie mam gniazda z uziemieniem, co trochę mnie zmartwiło. Ale jak mus to mus, podłączyłem i chodzi.

Jeżeli jednak kiedyś ktoś oglądał pudełko po listwie, to na pewno zauważył napis "Stosować wyłącznie w instalacjach z uziemieniem!" czy jakoś tak :P Zatem moje pytanie brzmi, jakie jest ryzyko nie stosowania się do tej zasady? Czy po prostu zabezpieczenia antyprzepięciowe nie będą skuteczne, czy może grozi mi coś poważniejszego?

• Pomocny post
    #2 19 Gru 2008 14:27
    qwertd
    Poziom 11  

Skoro masz dwa przewody w gniazdku (fazowy i neutralny) to połącz przewód neutralny do "bolca" i po kłopocie. Będziesz miał gniazdko z bolcem i wszystko będzie ok. Niestety starsze instalacje były robione w układzie, gdzie były tylko przewody fazowe i neutralne (bez ochronnego).

• #3 19 Gru 2008 14:57
    vampire86
    Poziom 35  

qwertd napisał:
    Skoro masz dwa przewody w gniazdku (fazowy i neutralny) to połącz przewód neutralny do "bolca" i po kłopocie. Będziesz miał gniazdko z bolcem i wszystko będzie ok. Niestety starsze instalacje były robione w układzie, gdzie były tylko przewody fazowe i neutralne (bez ochronnego).

Ponieważ nie jestem elektrykiem, mam jeszcze kilka pytań, na które chciałbym poznać odpowiedzi:
    1. Mam rozumieć że mam rozgałęzić neutralny i puścić dodatkowo na bolec?
    2. Co mi da tak naprawdę takie rozwiązanie?
    3. Jeżeli tego nie zrobię, jakie mogą być konsekwencje braku uziemienia na listwie?

• #4 19 Gru 2008 15:19
    jaga134
    Poziom 24  

Jeśli listwa jest podłączona za pomocą zwykłej wtyczki, którą można wetknąć w gniazdo nawet wtedy gdy obrócisz ją o 180st. , to istnieje ryzyko, że po takim włożeniu będziesz miał 230V na obudowie listwy.
    Jak zauważyłeś każdy wtyk zasilający komputer ma trzecią "nogę".
    Jest ona podłączona do obudowy zasilacza, a ten z kolei jako, że jest metalowy łączy się z obudową komputera.
    W zasilaczu są zamontowane filtry przeciw zakłóceniowe, których punkt neutralny jest podłączony z obudową.
    Ponieważ są tam kondensatory w punkcie tym przy włączonym zasilaczu jest ok. 100V.
    Może to nieżle "kopnąć", a po drugie taki filtr bez uziemionego p-ktu masowego nie spełnia swego zadania.
    Komputer "sieje"zakłócenia.
    Ja u siebie rozwiązałem to w ten sposób, że pkt. zerowy listwy podłączyłem do instalacji grzewczej, która jest uziemiona.

• Pomocny post
    #5 19 Gru 2008 18:27
    rbrt
    Poziom 14  

Witam

Jeśli masz gniazdo bez bolca, to niezależnie jak jak odwrócisz wtyczkę będziesz miał napięcie na obudowie (prąd przemienny-taka jest jego natura), można łatwo to sprawdzić chociażby popularną "neonówką" dotykając do nielakierowanych elementów obudowy (neonówka będzie świecić), lub metoda dla odważnych dotykamy nielakierowanego elementu obudowy i np. kranu kaloryfera lub nawet betonowej ściany najlepiej zewnętrzną stroną dłoni. Zjawisko to powoduje zasilacz, który jest zasilaczem impulsowym.
    Kolega jaga134 ma rację można zrobić mostek w gnieździe też tak u siebie mam zrobione. Jest to ważne w pierwszej kolejności ze względu na ochronę przeciwporażeniową, a w drugiej kolejności ochrona sprzętu dlatego, że to napięcie może dochodzić do 120V i pojawia się nawet na masie płyty głównej i innych elementach komputera.

Zastosowanie gniazda z uziemieniem jest wręcz niezbędne!!!!!!!

Pozdrawiam

• #6 19 Gru 2008 18:44
    tzok
    Moderator Samochody

rbrt napisał:
    Jeśli masz gniazdo bez bolca, to niezależnie jak jak odwrócisz wtyczkę będziesz miał napięcie na obudowie (prąd przemienny-taka jest jego natura)
    To nie wynika z "natury prądu przemiennego", lecz z konstrukcji zasilacza, co zresztą zostało już wyjaśnione.

jaga134 napisał:
    Jeśli listwa jest podłączona za pomocą zwykłej wtyczki, którą można wetknąć w gniazdo nawet wtedy gdy obrócisz ją o 180st. , to istnieje ryzyko, że po takim włożeniu będziesz miał 230V na obudowie listwy.
    Jeśli zmostkuje bolec w gniazdku - nie ma ryzyka odwrotnego podłączenia listwy, niebezpieczne było by zmostkowanie we wtyczce przedłużacza/listwy, skoro listwa wymaga gniazdka z uziemieniem, to chyba oczywiste, że ma wtyczkę z miejscem na bolec uziemiający i nie da się jej włożyć do gniazdka odwrotnie...

• #7 19 Gru 2008 20:53
    vampire86
    Poziom 35  

O ja, wystraszyliście mnie. To jeszcze raz na spokojnie.
    Mam w gniazdku niebieski i czarny kabel. Jak wspomniałem, prędzej mi do informatyka niż elektryka. To mam rozgałęzić neutralny kabel (czyli który kolor? xd) do bolca, jak to radził kolega na początku czy może coś innego powinienem zrobić?

• #8 19 Gru 2008 21:06
    tzok
    Moderator Samochody

Najpierw kup gniazdko z bolcem oraz "probówkę", następnie ustal przy jej pomocy który przewód jest neutralny (powinien to być niebieski, ale bezwzględnie należy to zweryfikować). Wyłącz bezpiecznik na obwodzie na którym masz gniazdko, zdemontuj je całkowicie, na jego miejsce osadź na ścianie nowe gniazdko i podłącz przewód fazowy do lewego zacisku, a przewód zerowy do bolca uziemienia, następnie zmostkuj bolec uziemienia z zaciskiem zerowym. Na koniec załóż obudowę gniazdka, włącz bezpiecznik i przy pomocy probówki zweryfikuj poprawność podłączenia.

Listwa podłączona do gniazda bez uziemienia - jakie ryzyko?

• #9 19 Gru 2008 23:02
    rbrt
    Poziom 14  

Widziałem wiele komputerów podłączonych do gniazd bez bolca i kopały oczywiście, próby odwrócenia wtyczki przez właściciela takiego komputera mnie śmieszyły. Twierdzą tacy ludzie że odwrócą wtyczkę i będzie OK a tu niespodzianka nie jest OK. W moich wypowiedziach jest wiele uproszczeń. Wiele urządzeń nawet nie posiadających zasilacza wymaga uziemienia ze względu na możliwość pojawienia się napięcia na obudowie i wcale nie świadczy to o przebiciu. W budowie zasilacza nie ma nic nadzwyczajnego po prostu są tam kondensatory a na obudowie kondensatora pojawia się potencjał. Praktycznie większość sprzętu AGD wymaga uziemienia, no chyba że sprzęt wykonany jest w standardzie "drugiej klasie izolacyjności", taki sprzęt jest oznakowany zazwyczaj dwoma kwadracikami jeden w drugim, mamy wtedy płaską wtyczkę.

• #10 24 Gru 2008 15:42
    vampire86
    Poziom 35  

Elektryka prąd nie tyka. A ja żem informatyk :]
    Ale chyba dobrze zrobiłem. Obejrzyjcie i powiedzcie czy mi się udało :>

Listwa podłączona do gniazda bez uziemienia - jakie ryzyko? Listwa podłączona do gniazda bez uziemienia - jakie ryzyko?

Ewentualnie większa rozdzielka:
    kont1.jpg
    kont2.jpg

• Pomocny post
    #11 24 Gru 2008 19:07
    tzok
    Moderator Samochody

Tylko zanim coś do tego podłączysz upewnij się, że niebieski to zero, a czarny faza...

• #12 24 Gru 2008 19:10
    vampire86
    Poziom 35  

tzok napisał:
    Tylko zanim coś do tego podłączysz upewnij się, że niebieski to zero, a czarny faza...

Upewniłem się przed :) By było, jakbym pomylił kabelki xd Dziękuję za pomoc :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME