Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik trójfazowy 1,5kW-jak podłączyć do sieci

19 Gru 2008 17:53 7714 16
  • Poziom 9  
    Witam!
    Może to pytanie wydaje się głupie, ale jeśli nie posiada się dostatecznej wiedzy na temat elektroniki to pojawiają się schody :]
    Otóż posiadam silnik 1,5kW trójfazowy, podłączany jest do sieci. No i w pewnym momencie się spalił. Poszedł na przezwajanie i teraz jest już OK. Ale jest mały problem...zapomniałem jak był podłączony. Wiem, że w sieci to na pewno w gwiazdę, ale nie jestem pewien co do kolejności przewodów...
    Na dolę załączam kilka zdjęć-puszkę z zaciskami na przewody oraz same przewody (ten długi to masa-i to wiem gdzie wpiąć, reszta to już problem). No i proszę jeśli ktoś mi potrafi pomóc, niech napisze jak to podłączyć.
    Z góry dziękuję...
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Z kostki domniemuję, że w przewijaniu połączono gow gawiazdę. W związku z czym przewody podłączyć do stykó z nakrętkami. W przypadku niewłaściwych obrotów zamienić miejscami dowolne przewody fazowe.
  • Poziom 9  
    Czyli nic się nie stanie jeśli źle podłączę? Kolejność nie robi różnicy jeśli już na kostce jest ustawione?
    Dziękuję bardzo za pomoc :]
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Witam
    Najważniejszy jest przewód Żółto-zielony, podłączasz go do obudowy silnika, pozostałe trzy przewody podłączasz pod zaciski z nakrętkami na klamrecie, jeśli obroty nie będą Ci pasować to zamieniasz dwa przewody miejscami (tylko najpierw odłącz napięcie), obojętnie które.
    Życzę sukcesów.
  • Poziom 9  
    arek_m : masa to ten najdłuższy, którego nie widać odizolowanego :] więc chyba ten idzie do obudowy.
    Pora na próby :]
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    silnik musi byc koniecznie uziemiony tak wiec dobrze podlacz do obudowy przewod zerowy
  • Sklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    arek.m napisał:

Najważniejszy jest przewód Żółto-zielony, podłączasz go do obudowy .

niepowiedziane że on ma zero akurat na tym kablu:-)
    Przecież pisze ze długi jest zerem czyli niebieski, nie wprowadzaj go w błąd bo jeszcze faze da na obudowe :-)
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Bardzo ważne jest by należycie podłączyć przewód ochronny. Powinien on być koloru żółto zielonego ale powinieneś sprawdzić czy tak jest faktycznie. Przewód ochronny należy podłączyć do metalowej konstrukcji silnika, do tego jest ten dodatkowy wkręt wewnątrz puszki.
    A przewody fazowe to tak jak już napisali koledzy wcześnie, pod te trzy nakrętki.
  • Pomocny post
    Specjalista Automatyk
    Witam!
    Ale autor napisał cyt. "(ten długi to masa-i to wiem gdzie wpiąć, reszta to już problem). " a żółto zielony nie jest według zdjęcia długi!
    Do patdem nie pisz głupot cyt. "a zero moze byc nawet niepodłączone" wnoszę, że nie jesteś elektrykiem!
  • Poziom 9  
    Jedyne czego nie wiedziałem to cz fazy mogą mieć dowolną kolejność. Co do masy to nawet z lekcji fizyki pamiętam jak pomaga i jak działa :] i na szczęście wiem który to masa, poza tym można to łatwo sprawdzić.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Zmiana kolejności faz będzie tylko skutkować zmianą kierunku obrotów silnika.
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    ciekawe czy byloby ok gdyby wystapilo przebicie na obudowe i dotknalbys go reka ??
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    patdem napisał:
    jakoś podłączam silnik bez zera i nie ma żadnych problemów :D

To jesteś szczęściarzem.
    Tak na prawdę to nie rozchodzi się tu o jakieś zero tylko o przewód ochronny.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Przeprasza ale umknęło mi to zdanie.
    Dlaczego nie którzy ludzie komplikują sobie i innym życie i podłączają w miejsce PE żółto-zielonego inne kolory przewodów, poza tym zawsze należy sprawdzać który przewód jest który.
  • Poziom 9  
    Dzięki wam :] silnik pracuje idealnie :D i to za pierwszym podłączeniem :]
    Każdy otrzymał podziękowanko :)
    Wesołych Świąt i aby nikomu nie była potrzebna ta masa :] :]