Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z mikrofonem ld systems

19 Gru 2008 20:44 1977 9
 • Poziom 28  
  Szkoła posiada jeden zestaw ld systems WS-1616-R, problem polega na tym, że czasem się głos się wyłącza :( np. dyrektor w czasie przemówienia był kilka metrów od stacji, składał życzenia i gdy się lekko obracał (w lewo) w stronę stacji to był sygnał i głos, a gdy w prawo to nagle brak :( . Czyżby za wolno się przełączały anteny?
 • Poziom 28  
  Dziś mikrofon całkiem zamilkł :( przy włączeniu mikrofony diody w stacji, które oznaczają antenę a lub b się zmieniają natomiast sygnałowe ani nie mrugną :( co można z tym zrobić?

  Proszę pomóżcie
 • Poziom 22  
  piotrdx626 napisał:
  co można z tym zrobić?


  Oddać do serwisu. Jak zapewne wiesz, nie możesz na własną rękę naprawić szkolnego sprzętu gdyż nie posiadasz odpowiednich uprawnień. Sprzęt jest jeszcze na gwarancji? Jeśli tak, to odsyłać czym prędzej do sprzedawcy a jeśli nie szukać serwisanta...
 • Poziom 28  
  Niestety nie jest na gwarancji. Zwykły punkt naprawy sprzętu RTV wystarczy? Czy są w Polsce jakieś serwisy dla tego typu sprzętu?

  Mikrofon nie tyle co jest szkolny, ale jest to prywatny mikrofon dyrektora.
 • Moderator Akustyka
  Prawdopodobnie uszkodzenie mikrofonu.
  Ma przełącznik (pokrętło?) gain, spróbuj go ruszyć może przełącznik nie kontaktuje.
  Jak dalej nie działa, możesz spróbować odkręcić główkę mikrofonu. Jak się da, zmierz impedancję wkładki. Jak jest mała (poniżej 100) lub duża (>1000) ohm to mikrofon do wymiany. Jak wkładka dobra, to polecam serwis.
 • Poziom 28  
  Jest pokrętło i masz przełącznik H-L. Jutro zaniosę go do "serwisu RTV" może coś poradzą.
 • Poziom 25  
  Chciałbym się dołączyć do tematu, skąd kolego adambyw można zmierzyć impedancję tego mikrofonu, mógłbyś mi dokładnie pokazać z którego miejsca?
 • Poziom 28  
  Panowie nie da się zmierzyć impedancji bo byście musieli jej podać 1 kHz i zmierzyć prąd przez nią płynący oraz napięcie mierzone (metoda techniczna) o mostkowej nie wspomnę bo trzeba mieć kupę dekad do tego. Zwykłym multimetrem można zmierzyć rezystancję. Chyba, że macie taki multimetr z pomiarem impedancji to zazdroszczę.
 • Moderator Akustyka
  Eh miszko. Zwykłym miernikiem za 15zł to zmierzysz. Tu nie chodzi o określenie katalogowej impedancji mikrofonu tylko o wyeliminowania uszkodzenia wkładki. Czyli jeżeli zmierzona impedancja (a właściwie dla prądu stałego to opór) cewki mikrofonu ma <100Ω = zwarcie zwojów mikrofon nie daje (dobrego) sygnału 100-1000Ω = powiedzmy w normie, przeważnie jest 300-600Ω, większe od 1000Ω zbyt duża impedancja - daje za cichy sygnał, ∞Ω - Cewka przerwana nie daje sygnału.

  Podobnie możesz sprawdzić czy głośnik jest dobry. Przykładowo jak masz głośnik 8Ω i zmierzysz miernikiem cewkę, to ci pokaże w zależności od głośnika 5-9Ω. Jak ci pokaże 2,5 to już widać że są przypalone i zwarte zwoje i cewka do wymiany. Jak nie pokazuje żadnego oporu to też wiadomo że cewka jest przepalona i głośnik do remontu.
  Oczywiście taki pomiar nie określa jednoznacznie sprawności głośnika ani mikrofonu, ale można szybko wyeliminować oczywiste uszkodzenie, i jest chyba pierwszym testem diagnostycznym. Od czegoś trzeba zacząć

  Krzyciuc. Z mikrofonu dynamicznego wychodzą 2 przewody, z 2 końców cewki, i pomiar wykonuje się w tym miejscu. Po odkręceniu główki mikrofonu bezprzewodowego znajdziesz albo styki, jak w shure czy jts lub kable jak np w samson vlx. I trzeba zmierzyć impedancję pomiędzy tymi stykami, lub pomiędzy kablami. Z tym że jakkable są polutowane, przeba by odlutować jeden, bo obwód wejściowy przedwzmacniacza może oszukiwać. W zwykłym mikrofonie możesz zmierzyć na złączu XLR pin 2 i 3, zakładając że nie ma transformatora w mikrofonie.

  Dlaczego podejrzewam wkładkę mikrofonową. Jak pisze piotrdx626 po włączeniu mikrofonu baza pokazuje że ma sygnał radiowy, czyli mikrofon nadaje nośną = układ radiowy działa. Czyli jest problem albo wkładka - lub stopień wejściowy w mikrofonie (wkładkę łatwo zdiagnozować, j.w.) ewentualnie uszkodzony stopień wyjściowy bazy, (jak na bazie jest miernik sygnału audio i pokazuje ciszę - trzeba zacząć od mikrofonu)

  Troszkę logiki i fantazji, i jakoś się dochodzi do sedna krok po kroku.