Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrofalówka, Panasonic nn-gd376sepg, zwarcie na zasilaniu?

gix__ 19 Gru 2008 22:50 2125 10
  • #1 19 Gru 2008 22:50
    gix__
    Poziom 8  

Witam, mam kuchenkę mikrofalową Panasonic nn-gd376sepg. po włożeniu do niej dużej porcji objadu, wywaliło mi korki. Od tej pory, każda próba załączenia kuchenki skutkuje wywaleniem korków. Samo wejście ukł zasilania wydaje sie ok. Czy ktoś otarł sie o podobny problem..???Pozdrawiam

0 10
  • #2 19 Gru 2008 23:31
    rychomuch
    Poziom 29  

Witam.

Kuchenka ma swoje zabezpieczenie na zasilaniu. Dlatego mam pytanie czy wyleciał bezpiecznik czy różnicówka. Sprawdź jaszcze raz maszynę.
    Mogło być przeciążenie w twoim obwodzie - czyli ruszyło więcej urządzeń
    w tym samym czasie.

0
  • #3 20 Gru 2008 00:02
    gix__
    Poziom 8  

Witam, wyleciał bezpiecznik automat B16. W środku jest topik i też jest ok.

0
  • #4 20 Gru 2008 00:24
    rychomuch
    Poziom 29  

Załączyłeś jeszcze raz?

0
  • #5 20 Gru 2008 09:55
    gix__
    Poziom 8  

Tak, ale nadal wywala..:-(

0
  • #6 20 Gru 2008 12:32
    Rysiek 19
    Poziom 17  

W mikrofali masz bezpiecznik zwłoczny.Natomiast w instalacji szybki-elektromagnetyczny.Dlatego musisz szukać uszkodzenia w mikrofali.

0
  • #7 20 Gru 2008 14:52
    cezet
    VIP Zasłużony dla elektroda

Na płytce tam gdzie dochodzi przewód zasilający masz zwarcie ,Może filtr przeciwzakłóceniowy.
    Na próbę możesz go ominąć.

0
  • #8 05 Lip 2015 11:41
    Tomek__
    Poziom 10  

Chodzi o mikrofalówke NN-A554W. Objaw ten sam co w temacie wątku czyli wywalanie różnicówki i bezpiecznika b16.
    Sprawdziłem płytkę z filtrami na zasilaniu. Po wypięciu z niej przewodu L i bepośredni pomiar okazuje się, że zwarcie jest nadal pomiędzy L i przewodem ochronnym - czyli problem jest za plytką z filtrami.
    W wyniku oględzin i grzebania metodą Macajewa zwarcie znikło i kuchenka wydaje się pracować prawidłowo poza spaloną żarówką oświetlenia komory. Z tym, że zagotowanie szklanki wody trwa 3 min na pelnej mocy - ciut za dużo na mój gust. Żarówka wcześniej nie była spalona więc chyba należy domniemywać, że jej spalenie jest skutkiem uszkodzenia. W czasie pracy, co kilkanascie sekund, mikrofala wydaje nieprzyjemne dzwięki podobne do skwierczenia - iskrzenia w zamknietej przestrzeni.
    Po upływie jakiegoś czasu zwarcie pojawia się znowu. Pogrzebanie tu i ówdzie powoduje, że zwarcie zanika. I tak w kółko.
    Sprawdziłem magnetron. Nie ma zwarcia z obudową. Żarzenie widać gołym okiem gdy urządzenie pracuje - zakładam więc, że magnetron jest sprawny.
    Dostęp do inwertera dosyć trudny więć bliżej się mu nie przyjrzałem. Na oko nie widać żadnych śladów możliwości wystąpienia zwarcia.

Moje pytanie. Czy urządzenie kwalifikuje się na złom czy warto szukać uszkodzenia. Jeśli tak to proszę o wskazówki.

Pozdrawiam
    Tomek__

0
  • #9 05 Lip 2015 12:04
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Najczęściej pada inverter (IGBT i mostek przebite).
    Podczas pomiarów trzeba uważać, bo nawet po dłuższym czasie po odłączeniu od napięcia mogą być naładowane kondensatory.

0
  • #10 06 Lip 2015 11:33
    Tomek__
    Poziom 10  

Dzieki za podpowiedź.
    Czy inwerter pracuje od razu po włożeniu wtyczki do gniazdka? Bo nie trzeba uruchamiac pracy w trybie mikrofal żeby wyzwolić różnicówke. Ot po prostu zwarcie jest w trybie gotowości. Gdyby było zwarcie na IGBT do dałoby by chyba o sobie znać dopiero po włączeniu mikrofal. Czy źle myśle?
    Druga sprawa, czy w mikrofalówkach z inwerterem występuje dioda i kondensator WN? Bo jakoś na pierwszy rzut oka nie moge ich zlokalizować.

0
  • #11 06 Lip 2015 11:40
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Inwerter załącza się po właczeniu mikrofal. Ale zasilany jest cały czas.
    Dioda WN i kondensator są na inwerterze.

Jeżeli róźnicówka zaczyna działać, to albo grzałka (najlepiej odłaczyc przewody od grzałki / grzałek na czas testu), albo silnik napędu talerza (czymś zalany?).

0