Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z odbiorem sygbnalu DCF 77

20 Gru 2008 14:02 17872 29
  • Poziom 11  
    Witam.
    Kupilem zegar synchronizowany sygnalem DCF 77 z nadajnika Frankfurtu.
    Niestety nawet gdy wylacze wszystkie urzadzenia w domu przez wylaczenie bezpiecznika, to nadal nie moge zlapac sygnalu DCF. Zegar nie moze go namierzyc. Mieszkam w Elblągu na pierwszym piętrze w bloku wielorodzinnym 2 piętrowym. Co mam zrobic zeby zlapac ten sygnal chociaz raz w miesiacu?
  • Moderator
    Cześć.

Żeby zegar się prawidłowo zsynchronizował, musi zostać prawidłowo odebrana cała transmisja. Cały cykl, który musi być prawidłowo odebrany trwa 1 minutę. Często na prawidłowy przekaz czeka się nawet 3 - 4 godziny...
    Właściwie, to cały odbiornik powinien być umieszczony na wolnej przestrzeni, najlepiej na zewnątrz budynku. Wtedy są większe szanse na prawidłowy odbiór całego pakietu informacji.
  • Poziom 11  
    Ok. Sprobuje wyjsc z nim na zewnatrz moze uda sie zsynchronizowac go. Jak cos to napisze czy pomoglo.
  • Poziom 11  
    Chyba nie uda mi sie tego sygnalu nigdy namierzyc. Na zewnatrz rowniez lipa. Pol godziny probowalem i nic. Chyba mieszkam w takim miejscu ze nici z tego. Czy jest jakas inna mozliwosc aby ten sygnal wzmocnic? Bo to bez sensu by bylo gdyby produkowano zegary DCF77 a sygnalu nie mozna bylo namierzyc wszedzie. Znaczylo by to ze nadajnik jest za slaby dla Europy i nalezaloby cosa z tym zrobic. ALe ni sadze zeby tak bylo i wydaje mi sie ze jest jakas mozliwosc aby odebrac ten sygnal wszedzie w Polsce. Co moglbym jeszcze zrobic? Zegar jest sprawny bo w sklepie w innym miescie gdzie go kupilem sygnal byl lapany bez problemu.
  • Poziom 18  
    Witam.
    W Warszawie, sygnał DCF łapię tylko przez 3-4 godziny na dobę. Są dni, że nie można wcale go odebrać. Nawet pogoda i ukształtowanie terenu na wpływ na możliwość odbioru.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 27  
    Najlepsze warunki do odbioru sygnału DCF są z reguły w nocy.

Pozdrawiam
    Mariusz
  • Poziom 30  
    Zdecydowanie spróbuj w nocy. W Elblągu masz dość daleko do nadajnika. Ja w Poznaniu z reguły na moich samoróbkach z kawałem drutu za oknem odbieram DCF bez większych problemów. Zawsze przynajmniej dało się usłyszeć sygnał a czasem nawet zdekodować. Ty masz w swoim wynalazku malutką antenkę ferrytową, która musi być odpowiednio zorientowana, bo ma własności kierunkowe. Dodatkowo warto by się chyba zastanowić nad dorobieniem anteny. Jeśli zależy Ci na synchronizacji, to coraz większa jest popularność synchronizacji do GPS.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    No właśnie. Od jakiegoś czasu nie mam w domu (Warszawa Ursynów) w ogóle sygnału. Kiedyś miałem 4-6 z 6 kresek.
    Myślałem, że padło radio w zegarze i odpuściłem temat, ale chyba niemcy jednak coś namieszali z nadajnikiem.

Podobnie miałem z profi odbiornikiem zamontowanym w radiotelefonie kolejowym... A tu okazuje się, że to ich wina ;)
  • Poziom 16  
    ja dziś musiałem wyjąc baterie ze stacji, i po ponownym jej montażu zegar ma kłopoty z synchronizacja, a np. 23.12.2008 nie było problemów z synchronizacja, mieszkam na 3 pietrze w bloku
  • Poziom 11  
    to faktycznie oni cos tam musza kombinowac z nadajnikiem i lipa bedzie z dcf-em w Polsce cos czuje.
  • Specjalista PLD
    Z piec lat temu zrobilem sobie taki zegar na lampkach nixie.
    Okna mam od zachodu i od wschodu.
    Gdy odbiornik patrzy na zachod, to nigdy nic nie lapie.
    od wschodu lapie sygnal dosc czesto, bo jest tam wiezowiec i odbija sygnal. A moze od PKiNu sie odbija, bo widze go przez wschodnie okno.

Nikt nic nie robi z sygnalem w niemczech, bo mialbym klopoty z odbiorem, a nie zanotowalem ich jak dotad.
    Jesli macie klopoty z odbiorem, to zmiencie uklad odbiornika na czulszy albo zamiencie na GPS.
  • Poziom 16  
    u mnie dziwne jest to ze stacja czesto po wlaczeniu zasilania probowala cos odbierac (stacja pogodowa WS-9624IT ), mrugala wtedy charakterystyczna ikonka antenki, a teraz nawet ta ikonka nie mruga, byc moze dlatego ze stacja zupełnie nic nie odbiera
  • Poziom 10  
    1 Anteny działają na częstotliwości 77kHz - są kierunkowe
    2 Zasilacze w komputerach chodzą na ok 30-33 kHz. Mogą w pewnych warunkach skutecznie zakłócać odbiór. I harmoniczna wypada wtedy na ~66 kHz - blisko częstotliwości nas interesującej.
    3 Sygnał łatwo wzmocnić umieszczając w pobliżu urządzenia antenę ferrytową z nawiniętym uzwojeniem ok. 200 - 400 zwojów. Jeden koniec do uziemienia drugi do zewnętrznej anteny (najlepiej kawał drutu gdzieś na zewnątrz budynku). Warto dać szeregowo kondensator strojeniowy aby dobrać max. sygnału... Bez mikrowoltomierza selektywnego to dosyć trudne w praktyce. Bez strojenia też będą efekty.

W moich stronach system działa bez zarzutu od kilku lat. Na synchronizację czekam kilka minut. Zegar jest na 1 piętrze przy oknie. Nie mam sąsiadów coby zakłócali kompami a moje stoją 10 m w innym pokoju.

Pozdr. :D
    Mam laptoka (więc zasilacz odpada), mieszkam na skraju osiedla i porażka. W domu nic się nie zmieniło... Było i ni ma.
    Nie pamiętam tylko kiedy przestał odbierać - nie zwróciłem uwagi.

Jedynym syfem może być nowa lokalizacja nadajników w Łazach, którą zasłania mi jeden budynek, a w linii prostej mam 13 kilometrów.

Nie mam pomysłów. Może mieszkający wyżej nie mają takich problemów...
  • Poziom 30  
    yes2mike napisał:
    Mam laptoka (więc zasilacz odpada)

To "laptok" nie jest na prąd?

A co do nadajnika - zauważcie, że jeśli w Polsce by były problemy spowodowane przez nadajnik, to tym bardziej byłyby w Niemczech! Niektóre obszary Niemiec są bardziej oddalone od nadajnika niż Polska! Dowód? http://en.wikipedia.org/wiki/File:Dcf_weite.jpg
  • Poziom 33  
    W obecnych czasach w środowisku wielkomiejskim (i nie tylko) na VLF i LF jest taki "syf" w eterze, że skutecznie zagłusza sygnały pożądane. Mam na swoim wyposażeniu odbiornik sygnałów wzorcowych od 15 do 200 kHz, i w blokowisku na różnych antenach próbowałem, ale DCF nigdy nie odebrałem (odbierałem tylko PR dla zagranicy na 198 kHz, nic więcej). Co innego u rodziców poza miastem - tam miodzio odbiór, odbiornik się ładnie synchronizował już po krótkiej chwili, na byle jakiej antenie.
    Jest na prąd, ale to nie wina zasilaczy itp, bo te powyłączałem w pierwszej kolejności.

Ciekawostka: Całą noc zegar stał na najwyższej półce i... zsynchronizował się. Wskaźnik sygnału nic nie pokazuje, ale jednak udało się.
    Później jeszcze pokombinuję.
  • Poziom 27  
    yes2mike napisał:
    Jest na prąd, ale to nie wina zasilaczy itp, bo te powyłączałem w pierwszej kolejności.

Ciekawostka: Całą noc zegar stał na najwyższej półce i... zsynchronizował się. Wskaźnik sygnału nic nie pokazuje, ale jednak udało się.
    Później jeszcze pokombinuję.

Kiedyś skonstruowaliśmy odbiornik DCF, którego zadaniem było synchronizowanie sygnalizacji świetlnej. Ponieważ zależało nam na pewności odbioru sygnału w różnych warunkach, układ był wyposażony w log, który podawał ilość synchronizacji dla każdej godziny kazdego dnia tygodnia. Wniosek był jeden - najlepszy odbiór jest w godzinach nocnych (nawet do 60 synchronizacji w ciagu godziny), najgorzej - po wschodzie słońca i cały dzień. W nocy - najlepsze godziny: od 23.00 do 2-3.00. I zmienia się to w zależnosći od pory roku.

Pozdrawiam
    Mariusz
  • Poziom 16  
    no i mojemu w koncu sie udalo, nie wiem czy to nie zbieg okolicznosc, ale po wylaczeniu TV i kompa po 24:00
  • Poziom 10  
    Świetlówki kompaktowe, zasilacze przetwornicowe do komórek, zwykłe świetlówki, lampy sodowe i rtęciowe, linie przesyłowe to tylko część z tego co przeszkadza. Może wzrost zainteresowania świetlówkami kompaktowymi w ostatnim okresie (ich niska cena i popularność) powodują, że od jakiegoś czasu to nie działa?

Odbiór na falach długich i bardzo długich jest zdecydowanie lepszy nocą.
    Literatura mówi o tym, że nie ma istotnych dobowych zmian poziomu sygnału jednak z moich długoletnich obserwacji odbioru 1 PR. na 227 a obecnie 225 kHz. wynika że są i to znaczne już w odległości 150 Km.
    Żartowaliśmy z kumplem, że to dla tego, iż w nocy mniej ludzi nastraja swoje obwody na tą stację. :D
  • Poziom 10  
    Kiedyś, gdy nie było jeszcze Internetu, kupiłem taki odbiornik w firmie AVT. Mam go jeszcze, ale nie używam, bo i po co...
    Przyłączało się go do portu COM1 na 5-metrowym przewodzie (2 żyły, każda w swoim ekranie).
    Oprogramowanie do tego gadżetu było wyłącznie pod MS-DOS (zresztą te pierwsze Windowsy były nierzadko pomijane przez użytkowników) i było zdaje się firmy AVT. Nigdy nie widziałem sterownika pod Windows 3.1 ani późniejsze (np. Vista 64-bit :D).
    Co ciekawe, jest on w ich sklepie po dziś dzień!

Mieszkałem wtedy w Warszawie, na 12 piętrze, niezbyt daleko od pałacu czegośtam im. Józefa Stalina :> O ile mnie pamięć nie myli, pudełko działało dobrze, jednak tylko w nocy i tylko przy kablu rozciągniętym na całą długość; nie pamiętam, czy w poprzek czy wzdłuż kierunku rozchodzenia się fali.

Wygląda więc na to, że przy tak długiej fali bardzo istotna jest długość anteny odbiornika. Jeśli więc się da - proponuję dorobić pętlę lub przynajmniej dipol o jak największej rozpiętości i podłączyć przez kondensator do anteny odbiornika (drugi koniec do masy). Wartość kondensatora najlepiej dobrać eksperymentalnie, sprawdzając jakość synchronizacji. Oczywiście, próby te warto wykonywać w nocy.

Należy pamiętać, że system ten zaprojektowano dla potrzeb synchronizacji zegarów dworcowych w ówczesnej NRF (dziś RFN) i faktyczny zasiąg niewiele przekracza koło opisane na granicach tego państwa, ze środkiem w Mainflingen. Załapuje się w to kółko byłe NRD oraz zachodnia część Polski.
  • Poziom 33  
    Czy jakiś zmyślny moderator poprawi błąd w tytule tego tematu? "sygbnalu"

Długie przewody antenowe wpięte bezpośrednio (galwanicznie) to nie najlepszy pomysł. Nawet jeśli będą przez kondensator to i tak nie zabezpieczy to zegara przed zaindukowanym wysokim napięciem od pobliskiego wyładowania burzowego. Osobiście zostałem porażony w ten sposób. Wyładowanie było w odległości ok. 1.5 - 2 km. Iskra z anteny miała ok. 5 cm a długość anteny ok. 60m. Zawieszona miedzy blokami na wysokości 2 piętra.
  • Poziom 34  
    Chciałem tylko zostawić w razie wojny lub powodzi, mapkę zasięgu sygnału DCF - może się przyda ;)

Problem z odbiorem sygbnalu DCF 77
  • Poziom 33  
    A jak byś jeszcze opis dodał co te okręgi mają znaczyć? Bo widzę że są to tylko okręgi współosiowo narysowane do Frakfurtu, co 500 km, co nic nie wnosi. Jak by była to na przykład mapka z narysowanym rozkładem pola elektromagnetycznego od tego nadajnika, to co innego ...
  • Poziom 34  
    Opis ten przedstawia teoretycznie dookólny rozkład pola i możliwość odebrania sygnału wzorca DCF.

Tu jest troszkę przydatnych informacji: DCF77
  • Poziom 16  
    hmm moj zegar mnie dzis zaskoczyl, swieci sie symbol poprawnej synchronizacji , a tym czasem czas jest o okolo 15 min przyspieszony :-)

moglo sie cos pokopac przy synchronizacji ??
    dziwne bo przeciez sa pewnie jakies zabezpieczenia przed takimi przypadkami
  • Poziom 27  
    AndrewS_ napisał:

moglo sie cos pokopac przy synchronizacji ??
    dziwne bo przeciez sa pewnie jakies zabezpieczenia przed takimi przypadkami

Mogło. Transmisja jest co prawda zabezpieczona bitami kontrolnymi (nie pamiętam w tej chwili iloma), ale na tyle słabo, że przy słabym sygnale (lub silnym poziomie zakłóceń) mogą się zdarzyć błędy podwójne, które przez bity kontrolne nie zostaną wychwycone. Świadczy to jednak o słabym algorytmie dochodzenia do synchronizacji, co zresztą w sprzęcie powszechnego użytku nie jest niczym dziwnym.

Pozdrawiam
    Mariusz