Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Żywotność kineskopu a żarówki

20 Gru 2008 19:12 1381 3
  • Poziom 10  
    Cześć. Zastanawia mnie od dłuższego czasu pewna sprawa, która spędza mi sen z powiek:) może pomożecie mi jakoś w zrozumieniu tej kwestii.
    Jak wszyscy wiemy, każda żarówka wolframowa ma swój czas żywotności. Po jakimś tam czasie wolfram się przepala i zarówka jest do wyrzucenia. Natomiast kineskop telewizora działa bardzo długo (czasami kilkanascie a nawet kilkadziesiąt lat) a przecież żarzenie katodowe w kineskopie wykonane jest też z wolframu o ile się dobrze orientuję. Osobiście posiadam telewizor wyprodukowany w latach 70-tych i do tej pory chodzi bez zarzutu a był używany codziennie po kilkanaście godzin na dobę. Dalej kineskop jest ok. I teraz pojawia się pytanie: Skoro w kineskopie żarzenie jest niezbędną rzeczą i to ono odpowiada za działanie prawidłowe kineskopu, to czemu taki wolfram w kineskopie działa nawet kilkadziesiąt lat i nie ulega przepaleniu, podczas gdy w przypadku żarówki po kilku miesiącach wolfram się przepala i żarówkę się wyrzuca?
    Czy po prostu w kineskopie przez wolfram przepływa mniejszy prąd i to właśnie z tego powodu żywotność tego drucika jest większa? czy chodzi może o zupełnie inne czynniki?
  • Poziom 43  
    Porównaj sobie jasność świecenia - barwę światłą - włókna żarzenia z jasnością włókna żarówki i odpowiedz sobie sam ... :!: :idea: :cry:
  • Poziom 17  
    Żarówka jest narażona na częste prądy udarowe przy załączaniu. W kineskopie nie ma tego problemu.
  • Poziom 31  
    W kineskopie chodzi głównie właśnie o niższą temperaturę pracy - dzięki temu drucik wytrzymuje znacznie dłużej. Jednak tam (i we wszystkich innych lampach elektronowych) zużywa się co innego - warstwa emisyjna pokrywająca katodę. Częściowo ulega reakcjom chemicznym, częściowo wyparowuje, i stopniowo lampa przestaje działać.