Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

AIDA AWS 103 Problem po przestrojeniu

xysio_ 21 Gru 2008 23:42 7552 65
    xysio_
    Poziom 18  
    luty odświeżyłem, problem jest z wej pcz, jeśli dobrze rozpoznałem które to wyprowadzenia to nie ma reakcji na palec
  • PCBway
    Krzysztof L.
    Poziom 34  
    Więc jak to? Napięcia zasilania się zgadzają (rozumiem że zasilanie p.cz. też sprawdziłeś), uszkodzony okazał się stabilizator 33V i co? Jeszcze w tym samym momencie pośrednia padła?

Możesz mi podesłać swoją wersję schematu tej AIDY?
    xysio_
    Poziom 18  
    na początek powiedz mi dokładnie gdzie ma reagować na palec żeby mieć pewność, i gdzie ma być napięcie pcz i o jakiej wartości, ze schematem jest problem, bo korzystam z tego co ty masz + ta głowica
    Krzysztof L.
    Poziom 34  
    Szumek powinien się pojawić, macając po którejś z nóżek we/wy filtrów F202 i F203. Napięcie zasilania p.cz. powinno być dostarczane na dziesiątą nogę TDA1220 - około 12V.

p.s. Pośrednia raczej będzie ok. Wciąż coś mi się nie podoba z tą głowicą... :|
    xysio_
    Poziom 18  
    pomyliłem się na 10 nóżce tda jest 12,45v, a po dotknięciu F202 palcem słychać szum
    Krzysztof L.
    Poziom 34  
    No więc ładnie ;)

Problem coś czuję że wciąż leży w głowicy. Napięcia na tranzystorach były ok. Na pewno diody pojemnościowe po wyjęciu z obwodów były sprawne..?
  • PCBway
    xysio_
    Poziom 18  
    nie wyciągałem ich zmierzyłem w układzie i tak jak pisałem wydawały się ok, ale jak trzeba to wylutuję
    Krzysztof L.
    Poziom 34  
    Kurczę... No ciekawostka, bo napięcie przestrajania idzie faktycznie przez dosyć duże opory (68kΩ). Wyjmij i sprawdź profilaktycznie - porównaj ich rezystancję pomiędzy wyprowadzeniami z innymi diodami pojemnościowymi typu BB (może będą w telewizorku, z którego masz UL-a..?).

Kiedy te czynności wykonasz i wciąż nie będzie rezultatu, to pokręć na nowo troszkę w lewo i w prawo heterodyną w głowicy.
    xysio_
    Poziom 18  
    w telewizorku już patrzyłem, jak by co dam znać jutro
    Krzysztof L.
    Poziom 34  
    Daj znać, daj... :) Sprzęt już powinien działać - wszystko wydaje się być na dobrej drodze, ale coś tam musiałeś przeoczyć...

pozdr.
    kaem
    Poziom 26  
    Jak zachowują się LED-y "stereo", "sygnał" i "zero"? Tak jak w sprawnym odbiorniku bez podłączonej anteny (wszystkie zgaszone)? W np. "Tosce" gdy padał stabilizator na BD135 w zasilaczu, również tor FM ledwo posykiwał, a jeden ze wskaźników świecił się stale.
    W "Aidzie" tory AM i FM są zintegrowane w jednym układzie scalonym. Czy działa AM (D, S, K)?
  • Pomocny post
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    A napięcie strojenia dochodzi na warikapy wogóle?
    Jak wyglądają trymery w głowicy? Może któryś ma luzy i przerywa? Te elementy często z starości szwankują. Nie sądzę by się coś upaliło...Miałem kiedyś przypadek w zodiaku że, po przestrojeniu pograł dwa dni i potem tylko szum i jakaś tam jedna stacja bardzo słabo... Okazał się uszkodzony tranzystor między głowicą a p.cz. (to tak na marginesie dziwne ale prawdziwe.)

kaem Skoro napięcia są to nie ma mowy o stabilizatorach a wskaźniki nie będą świecić bo jest brak sygnału z bliżej nie określonych powodów.
    xysio_
    Poziom 18  
    jakieś napięcie strojenia warikapów jest coś w okolicach 0,2V
    Krzysztof L.
    Poziom 34  
    marian1981.02 napisał:
    Okazał się uszkodzony tranzystor między głowicą a p.cz. (to tak na marginesie dziwne ale prawdziwe.)

Dokładnie - mogło być, i to wcale nie dziwne ;)

Xysio.

Wytłumacz dokładnie co jest z tym napięciem strojenia warikapów? Jest w okolicach 0,2V <--- ale to dolna wartość? Kiedy kręcisz gałką strojenia, to zmienia się? Powinno...

Kiedy sprawdzisz dokładnie czy pracuje strojenie, to wymień sobie przy okazji tego BF-a 194 (T201) przed pierwszym filtrem 10,7Mhz.
    xysio_
    Poziom 18  
    teraz ma już całkiem mentlik w głowie, przy ponownym mierzeniu napięcie na warikapach wynosi od 0,9 d0 24,4
    Krzysztof L.
    Poziom 34  
    Ojej.., nie mentlikuj sobie :) Skoro napięcie przestraja pojemnościówki, to włącz tuner z podłączonym głośnikiem i anteną, ustaw na środku skalę i posłuchaj co się dzieje kiedy delikatnie pokręcasz trymerem i rdzeniem cewki heterodyny. Zapamiętuj położenia trymera i rdzenia, abyś się później nie zgubił (miernika częstotliwości, itp. pewnie nie posiadasz ;) ).
    Pouciskaj (nie za mocno) płytkę głowicy i też słuchaj co się dzieje - może jednak jakiś zimny lut/przerwa się schował-a.
    Przy wciąż włączonym sprzęcie i na nasłuchu, dotykaj czymś nie przewodzącym kondensatorów ceramicznych - może w którymś ze starości zluzowała się okładzina od nóżki..?
    xysio_
    Poziom 18  
    no niestety nie słychać żadnych zmian będę musiał sprawdzić ten tranzystor
    kaem
    Poziom 26  
    Proponuję jeszcze sprawdzić heterodynę: podłączyć do "Aidy" antenę w postaci kawałka drutu (tym razem jako "antenę nadawczą"), a obok postawić czuły odbiornik np. przenośny ustawiony np. na 102 MHz (każda częstotliwość powyżej 98,2 MHz). Pokręcając powoli pokrętłem strojenia w "Aidzie", radyjko obok powinno złapać aidową heterodynę. Jeżeli nie uda się trafić heterodyną w ustawioną częstotliwość, to problem z głowicą.
    xysio_
    Poziom 18  
    jest taki moment w którym zewnętrzne radio całkowicie cichnie czy oto chodzi??
    Krzysztof L.
    Poziom 34  
    Właśnie łapiesz działającą heterodynę z głowicy Aidy.
    xysio_
    Poziom 18  
    no to jak heterodyna działa to co dalej
    xysio_
    Poziom 18  
    jeszcze nie nie bardzo mogę takiego znaleźć
    Krzysztof L.
    Poziom 34  
    W tym starym telewizorze nie będzie?
    xysio_
    Poziom 18  
    niestety nie :(

Dodano po 2 [godziny] 35 [minuty]:

znalazłem i wstawiłem, jest poprawa teraz tylko ją wystroić

Dodano po 10 [minuty]:

mógłby mi ktoś pomóc bo jest totalnie rozstrojona
    Krzysztof L.
    Poziom 34  
    Co..? Heterodyna Ci się rozjechała? :D
    xysio_
    Poziom 18  
    niestety ale wygląda na to że tak
  • Pomocny post
    Krzysztof L.
    Poziom 34  
    No wiec powtórz procedurę przestrajania głowicy.
    Uruchom w tym celu drugi radioodbiornik (miałeś tam coś), i porównuj częstotliwości stacji radiofonicznych na krańcach pasma.

Już jest ok :) Dosięgłeś celu - sfinalizowałeś naprawę.

za konsultację należy się po sto euro dla każdego kto udzielał się w tym temacie... ;)
  • Pomocny post
    kaem
    Poziom 26  
    Być może (choć to moja dosyć "spiskowa teoria dziejów"), że D606 była ubita już dużo wcześniej i głowica była zestrajana z nieprawidłowym zakresem napięć strojenia.
    xysio_
    Poziom 18  
    Udało się wystroić :), wielkie dzięki wszystkim za pomoc, teraz jeszcze tylko jedno małe pytanko ma ktoś pomysł jak zamocować radiator do tego stabilizatora