Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cewka GDN 30/80 a 30/120

20 Gru 2008 22:09 2745 19
  • Poziom 10  
    Witam

Posiadam kosz do głośnika gdn 30/80 zastanawiam się nad umieszczeniem w nim cewki z gdn 30/120 kosze tych głośników są chyba bardzo podobne. Głosniki różnią się jednak wysokością cewki. Czy ktoś z kolegów wie jak to jest ??
  • Poziom 39  
    ale o co tobie tak wogole chodzi? moze by tak konkretne pytania?
    cewka bedzie pasowala ale glosnik bedzie mial inne x-max
    skad masz niby cewke od GDN 30/120?
  • Poziom 10  
    Cewkę do gdn 30/120 można zamówić. X-max zależy od wysokosci szczeliny i cewki jesli gdn 30/80 ma identyczną szczelinę to przy cewce z 30/120 X-max powinno być takie same.

Chodzi o to żeby z gdn 30/80 zrobić 30/120 jesli głosniki mają taki sam magnes i szczelinę wystarczy wymienić cewkę i membrane. Chyba że ja o czymś ważnym nie wiem ??
  • Poziom 39  
    jezeli magnes jest taki sam (taki sam to nie znaczy ze tylko wymiary maja sie zgadzac) i dorwiesz reszte czesci od GDN 30/120 to bedziesz mial GDN 30/120 (chyba brakuje tutaj konkretnej cyfry? ta cyferka moze duzo zmienic)
  • Poziom 10  
    Jakiej cyferki ??
  • Poziom 39  
    GDN rozmiar/moc/model
    no i brakuje oznaczenia modelu
    nie znam ani GDN 30/80 ani 30/120
    GDN 30/120 jest tylko jeden - GDN 30/120/1 wiec zapewne o ten chodzilo
    a ktory dokladnie GDN 30/80/X?
  • Poziom 10  
    to nie jest model tylko wykończenie głośnika (kolor kosza membrany kopułki przeciwpyłowej itp ) obawiam się jednak ze gdn 30/120 ma inną wysokość szczeliny :( Może jest ktoś kto ma te głośniki przed sobą ??

Dodano po 7 [minuty]:

Jest różnica w wysokości szczeliny 2 mm szkoda
  • Poziom 39  
    Cytat:
    to nie jest model tylko wykończenie głośnika (kolor kosza membrany kopułki przeciwpyłowej itp )
    skoro tak twierdzisz to widze ze nie miales w rekach za duzo glosnikow ;]

czyli wg ciebie np GDN 20/80 i GDN 20/80/2 to sa te same glosniki tylko inaczej wygladaja? proponuje posluchac :lol:

Cytat:
    Jest różnica w wysokości szczeliny 2 mm szkoda
    no to x-max bedzie sie roznil o 1mm :P
  • Poziom 10  
    LOL tak twierdze. Jeśli chodzi o tonsila to głośniki różnią się detalami. Kolega niby taki doświadczony a sam przed chwilą przyznał że nie zna tych głośników, jednak wypowiada się o nich tak jakby wszystko o nich wiedział.

"Głośnik niskotonowy GDN 20/60/11 Głośnik identyczny jak GDN20/60/3. Membrana jest dodatkowo pokryta czarną matową farbą." To cytat ze strony Protonsil

Jeśli kolega ma tak wspaniały słuch że potrafi usłyszeć różnice miedzy standardową membrana a lakierowaną, pomiędzy srebrnym a czarny koreczkiem przeciwpyłowym, gdn 30/120 jest sprzedawany w dwóch wersjach kolorystycznych to też kolega rozróżnia na słuch?? Gratuluje.
    ja nie mam takich zdolności.

1 mm różnicy chińska membrana i cewka, prawie jak tonsil tylko że ja chce 30/120 a nie jego imitacje koledze takie detale nie sprawiają problemu a kolorków się uczepił

Wniosek gdn 30/80 i 30/120 to odmienne głośniki i nie mam co kombinować zmiana cewki nic nie da.
  • Poziom 39  
    tak, przyznalem ze nie znam GDN 30/80/X ani GDN 30/120/1 ;]

sa identyczne glosniki w innym wykonaniu jak np strsze wersje z blyszczaca kopolka a nowsze cale z celulozy ale nie wszystkie roznice polegaja tylko na tym.
    przyklad podalem wyzej. GDN 20/80 a GDN 20/80/2 to zupelnie inne glosniki
    tak samo jak np GDN 20/100 to zupelnie inna bajka niz GDN 20/100/3 :P
    tak wiec badz konsekwentny i pisz dokladnie o jakie modele chodzi bo jak widzisz jedna cyferka moze sporo zmienic.

Cytat:
    gdn 30/120 jest sprzedawany w dwóch wersjach kolorystycznych to też kolega rozróżnia na słuch?? Gratuluje.
    GDN 30/120/1!! i oba kolory sa sprzedawane pod jednym oznaczeniem ;]

Cytat:
    1 mm różnicy chińska membrana i cewka, prawie jak tonsil tylko że ja chce 30/120 a nie jego imitacje
    skoro nie sprawia ci problemu zakup ORYGINALNEJ cewki oraz membrany do GDN 30/120/1 (co jest troche dziwne bo oficjalnie nikt nigdy nie sprzedawal czesci do glosnikow tonsila) to co za problem zalatwic nowy magnes? :lol:
    moze wyjdzie taniej niz nowy glosnik :P
  • Poziom 36  
    Dla poparcia przedmówcy dodam jeszcze jeden przykład, GDN20/40 oraz GDN 20/40/14. Z zewnątrz różnią się tylko nakładką przeciwpyłową, ale są inne, zasadnicze różnice - pierwszy ma większą średnicę magnesu (nie szczeliny) od drugiego, pierwszy ma wyższą cewkę 2-warstwową, a drugi niższą 4-warstwową, co daje mniejszy Xmax.
    A z tymi oryginalnymi częściami to się sam zastanawiam, zawsze myślałem, że faktycznie nie ma części zamiennych, ale w artykule z tego wątku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic804286-90.html
    jest zdanie:
    "Wycofujemy ze sprzedaży części zamienne, serwis będzie prowadzony przez naszą firmę. Nie będziemy też produkowali i wypuszczali na rynek głośników z zestawów."
    To znaczy, że jakieś części były? Może chodzi np. o układy drgające do głośników wysokotonowych?
    Świeży k-ce napisał:
    Cewkę do gdn 30/120 można zamówić.

Z ciekawości spytam gdzie, bo jeśli w Protonsilu, to jestem zdziwiony, a jeśli poza nim, to pewnie robią sami, może zrobiliby odpowiednią na zamówienie? W Umifonie chyba robią dowolne.
  • Poziom 39  
    Cytat:
    Nie będziemy też produkowali i wypuszczali na rynek głośników z zestawów
    oni sami sie pograzaja i znowu daza do upadku :|
  • Poziom 10  
    Według danych ze strony producenta głośniki gdn 20/40/14 i gdn 20/40 mają identyczne parametry.

Cewki są dostępne w Umifonie. Na allegro są ludzie którzy mają dostęp do części i jeśli się i poprosi to wystawią aukcje wystarczy napisać e mail.

Co do tych różnic pomiędzy głośnikami tak to już kiedyś było, nigdy nie wiadomo co wsadzili do środka. Na tym forum widziałem już zdjęcia gdn 30/120 który wyglądał jak gdn 30/80 dodam że był to oryginał prosto od producenta. Sam nie raz po otwarciu kolumny nie miło się zaskoczyłem.
  • Poziom 10  
    Dajmy na przykład dwa głośniki GDN 30/60 fabrycznie montowane w altusach 140 i GDN 30/60/3 fabrycznie montowane w starszej wersji altusów 120 niby jedna cyferka a głośnik różni się kolosalnie. GDN 30/60 ma magnes ferrytowy natomiast 30/60/3 kobaltowy :D różnica w odsłuchu też jest bardzo znaczna. Bez obrazy ale widzę, że kolega miał małe obycie z głośnikami. Sam za dużo ich w ręce nie miałem ale o takich informacjach, że czasami jest duża różnica po jednej cyferce to akurat wiem :D
  • Poziom 28  
    Cytat:

czyli wg ciebie np GDN 20/80 i GDN 20/80/2 to sa te same glosniki tylko inaczej wygladaja? proponuje posluchac :lol:

Co Ci się nie podoba w GDN 20/80 ?
    20/80/2 to już zaczyna być przerost formy nad treścią...

A mnie się wydaje, że cewka z GDN 30/120 to to samo co w GDN 25/80/1 tylko nawinięta innym drutem.
  • Poziom 39  
    eee - ale o co kaman? nie rozumiem co mial twoj post wniesc do tego tematu...
  • Poziom 28  
    Za to Twój wniósł tyle, że hej.
    O co kaman ? Takim stajlem to sobie pod blokiem możesz...

A no to że cewka w 30/120, a w 25/80/1 jest taka sama, można używać ich zamiennie. Poza tym nie odpowiedziałeś...Co Ci się nie podoba w GDN 20/80 ?
    Założę się, że go nawet nie słyszałeś, a wypisujesz brednie na forum.

Poza tym nie uczono Cię w szkole, że zaimki osobowe pisze się z wielkiej litery ?
  • Poziom 39  
    nadal nie rozumiem o co tobie chodzi (sorki ze nie z duzej litery ale jak juz moderzy zauwazyli poprostu tego nie uzywam ;] ) - przeciez nie bylo mowy o tym konkretnym glosniku tylko o nazewnictwie. a nie odpowiedzialem na pytanie bo nie mam pojecia co to ma wspolnego z tematem...

Cytat:
    Co Ci się nie podoba w GDN 20/80 ?
    Założę się, że go nawet nie słyszałeś, a wypisujesz brednie na forum.
    jakie brednie? pokaz mi gdzie ja cokolwiek o nim napisalem poza tym ze to zupelnie inny glosnik niz GDN 20/80/2?!
  • Poziom 28  
    Pawel S. napisał:

Twoja powyższa wypowiedź jednoznacznie wskazuje na fakt, iż GDN 20/80 miał by być gorszy od 20/80/2. Wytłumacz mi dlaczego 20/80 jest wg Ciebie gorszy ? Bo co, bo ma Fs 44Hz ? Czy może dlatego że ma tylko 87dB efektywności ? I nie jest to wartość z 1kHz tylko średnia wartość z zakresu 250 - 4000Hz.

Pawel S. napisał:
    sorki ze nie z duzej litery ale jak juz moderzy zauwazyli poprostu tego nie uzywam ;]

Nie no, nie ma sprawy, ale to już świadczy tylko i wyłącznie o Tobie...

Pawel S. napisał:
    .. a nie odpowiedzialem na pytanie bo nie mam pojecia co to ma wspolnego z tematem...

Chciałeś napisać, że nie masz pojęcia w czym miał by być gorszy GDN 20/80 od 20/80/2, a zapewniam Cię, że w wielu rzeczach jest lepszy. 20/80/2 zapewnia tylko zejście i w miarę niezły impuls - nic ponad to.

Cytat:
    jakie brednie? pokaz mi gdzie ja cokolwiek o nim napisalem poza tym ze to zupelnie inny glosnik niz GDN 20/80/2?!

Ja wiem że to dwa inne głośniki, tak samo jak np. 25/40/1 i 25/40/3...już się nie trudź...owy cytat:

Pawel S. napisał:
    czyli wg ciebie np GDN 20/80 i GDN 20/80/2 to sa te same glosniki tylko inaczej wygladaja? proponuje posluchac

Jak ja to rozumiem ? Napisałem Ci wyżej.

Cytat:
    Nie będziemy też produkowali i wypuszczali na rynek głośników z zestawów

Bardzo dobrze, że nie sprzedają detalicznie przetworników montowanych w gotowych zestawach. Może ludzie zaczną wreszcie kupować kolumny a nie głośniki. A co to za problem kupić upragniony głośnik dla DIYowca ? Allegro przecież jest, a i z drugiej ręki też można, co prawda cena czasem nie adekwatna do poziomu reprezentowanego przez przetwornik, no ale...

Pozdrawiam.
  • Poziom 39  
    Cytat:
    Twoja powyższa wypowiedź jednoznacznie wskazuje na fakt, iż GDN 20/80 miał by być gorszy od 20/80/2. Wytłumacz mi dlaczego 20/80 jest wg Ciebie gorszy ?
    twoja interpretacja jest conajmniej dziwna bo ta wypowiedz nie miala na celu okreslenia gorszosci/lepszosci danego glosnika.
    to jedynie najbardziej oczywisty przypadek bledu jakim jest brak podawania ostatniej cyfry w glosnikach tonsila
    i o tym dokaldnie byla mowa powyzej
    dokaldniej o tym ze to oznaczenie modelu a nie wersji wykonczenia

a czy jest lepszy czy gorszy to nie moge stwierdzic bo GDN 20/80 slyszlalem jedynie w SUB 200 (czy jak tam sie nazywala pasywna wersja aktiv 200?)
    a tam dzieki obudowie b-p 6 rzedu dzwiek jest mocno podbarwiony wiec nie mozna za dobrze ocenic glosnika...

Cytat:
    Bardzo dobrze, że nie sprzedają detalicznie przetworników montowanych w gotowych zestawach. Może ludzie zaczną wreszcie kupować kolumny a nie głośniki
    wiesz co, chetnie bym kupil siesty... pod warunkiem ze w koncu zrobia wysokotonowke ktora bedzie na odpowiednim poziomie technologicznym a nie jakies 20 letnie zabytki ;]

a tak to wole kupic samego GDNa i dolozyc jakas dobra wysokotonowke