Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa głośnego suba na Beymie.

Ścibioor 29 20 Gru 2008 22:12 1539 20
  • #1 20 Gru 2008 22:12
    Ścibioor 29
    Poziom 17  

Witam.
    Jestem posiadaczem kolumn Alton 110 (około 91db) lecz niskie częstotliwości przenoszone przez ten zestaw nie zadowalają mnie. Chcę zbudować mocny subwoofer, który będzie dobrze współpracował z altonami. Zestawik gra w pokoju 15m^2 i czasem na mniejszych przyjacielskich imprezach. Subwoofer musi być mocny i osiągać niski bass przy dużym SPLu.
    Założenia są takie:
    -głośnik na gumowym zawieszeniu
    -12" nie większy nie mniejszy
    -na głosnik chcę przeznaczyć około 200zł (może więcej jeżeli będzie warto ale max to 300zł)
    -głośnik dobrze jak by mozna było zamówic na alleg....
    -skrzynia br lub zamknięta
    -napęd Holton 200 (dziś zacząłem już robić tą końcówkę)
    -filtr aktywny NE 125 lub podobne

Przeglądałem internet i znalazłem to: http://www.allegro.pl/item504189652_glosnik_basowy_12_95db_beyma_model_hp12.html

Czy taka beyma będzie dobra? Czy obudowa obliczana w WinISD będzie dobrze sie sprawować?? Co wy o tym sądzicie? Będzie głośno i z niskim basem?

• Pomocny post
    #2 20 Gru 2008 22:35
    pompak
    Poziom 22  

Ta Beyma to głośnik estradowy :) może nie grać tak jak byś chciał tzn mocnym estradowym basem ( zawieszenie typowe dla tego typu głośników ) poszukaj czegoś lepiej na gumowym zawieszeniu będziesz miał mięki i niski bas.

• Pomocny post
    #3 20 Gru 2008 22:38
    md
    Poziom 39  

Jeżeli z Beymy dwunastocalowych, to:
    ten => Link
    lub ten => Link

Popatrz na zdjęcia i porównaj magnesy z tym, który Ty zaproponowałeś. Ze względów oczywistych, kosztują więcej.

• #4 20 Gru 2008 23:24
    Jarek_AD
    Poziom 12  

nom. ten sm-112, całkiem przyjemny, ale cena około 350zł. Bardzo ciekawie wychodzi 6 ord bandpass, niestety w obudowie zamkniętej, to raczej nie pokaże potęgi:) Chociaż, jego duża efektywność na pewno wyniesie go na prowadzenie w stosunku do altom-ów, oczywiście z płytszym basem. Jeżeli chodzi o br, można by go stroić i stroić, ale objętość w okolicach 70L i f w okolicach 44Hz dają stosunkowo dobrą charakterystykę i małe opóźnienie. Ten HP, z allegro, ciekawie to wygląda, nisko schodzi w obudowie troszkę większej, bo już w 120L. f wygląda obiecująco,ale... bardzo mała cewka i małe Xmax, powodują, że szybko może się przegrzać, zaś duże wychylenie przy mocy RMS prawie wywołają dużo zniekształceń i może dojść do uszkodzenia mechanicznego. Alternatywa: http://www.allegro.pl/item512296559_electrovoice_ev12_glosnik.html może to?
    tak do 200zł, to ciężko coś efektywnego i głębokiego zrobić...

• #5 21 Gru 2008 01:05
    kurzy_2
    Poziom 17  

Jeżeli do 200zł to polecam GDN-32-450-4-SC lub GDN-27-450-4-SC bo w tych pieniądzach naprawdę ciężko bedzie coś lepszego znaleść. Tylko wzmacniacz proponuję do tego Holtona 400 i to już ładnie zagra...

• Pomocny post
    #6 21 Gru 2008 10:23
    md
    Poziom 39  

Dwie sprawy - odkąd GDN-32-450-4-SC lub GDN-27-450-4-SC są produktami Beymy? Przypominam, że temat dotyczy "głośnego suba na Beymie"
    Sprawa druga, to dziwne podejście do pojęcia "tania konstrukcja", z którym mamy m.in. tu do czynienia. Jaki sens jest kupować tani głośnik, który będzie wymagał zmiany już posiadanego wzmacniacza lub budowy droższego wzmacniacza? Od zawsze moje zdanie jest niezmienne - co tanie, to drogie.
    => kurzy_2 - Jeżeli polecasz tańsze głośniki i jednocześnie zalecasz zastosowanie dwa razy mocniejszego wzmacniacza niż autor tematu zaczął budować, to chyba nie tędy droga. Dwa razy mocniejszy wzmacniacz to droższy transformator, droższy sam wzmacniacz, a co za tym idzie, koszt całości porównywalny z droższym głośnikiem zasilanym tańszym wzmacniaczem.
    Oczywistym jest, że nie uda się za małe pieniądze zbudować solidnie brzmiącego basu na tyle uniwersalnego, by nadawał się jednocześnie do kina domowego i na małe imprezy. Zaproponowałem 12-to calówkę, która wymaga obudowy ok. 70 litrów, co nie jest bez znaczenia w pokoju 15m². Sub na Beymie z pierwszego linku jest na tyle dobry, że poradzi sobie jako uzupełnienie Altonów i jednocześnie narobi sporo hałasu na imprezie, a wszystko to przy względnie małej obudowie.

• #7 21 Gru 2008 10:46
    Ścibioor 29
    Poziom 17  

Witam.
    STXy odpadaja na wstępie! Są mocożerne i szukam cos o wyższej jakości. Co do tego, że to musi byc Beyma to jednak stwierdzam, że może byś jakiejś innej firmy głośniczek byle nie Alpierdy i STXy. Co do napędzania zestawu Holtonem 400 to może jestem w stanie wykonać taka końcówkę, ale już buduję 200 więc podałem ją jako napęd.
    A na głośniczek jak mówiłem od 200-300zł nie więcej bo mnie nie stać:(
    tonsile niestety odpadają bo maja piankowe zawieszenia za którymi nie przepadam. Normalnie bym sobie Tonsila GDN 30/120 kupił ale szukam czegos podobnego na gumowym zawieszeniu.
    Może jakieś Visatony?

• #8 21 Gru 2008 10:47
    md
    Poziom 39  

Skoro nie stać Cię dzisiaj na więcej, będziesz robił dwa razy, najpierw tanio, a później dobrze. Nie ma cudów i nie da się za małe pieniądze zrobić solidnego subwoofera na firmowym głośniku o cechach, jakie podałeś.

• #9 21 Gru 2008 10:52
    Ścibioor 29
    Poziom 17  

No chyba z ta Beymą to się zapędziłem:( ale za około 250zł można przecież kupić dobry głośnik do subwoofera.

Znalazłem takie coś: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...e+konstrukcje+subwoofer%F3w+elektroda+pl&sid=

Co sądzicie o dwóch ostatnich konstrukcjach na Visaton W250S i W300S?
    SPL około 90-91db. Jak sądzicie starczyłoby do współpracy z altonami a i na imprezie by dało radę?

http://audiomania.info/infopage.php?id=1&PHPSESSID=d90bc59d28cdf1e69f6c50196cddcfeb
    Fajna konstrukcja:) szukam właśnie ceny tego głośnika i czy jest on w ogóle możliwy do zamówienia na internecie.

• Pomocny post
    #10 21 Gru 2008 11:37
    md
    Poziom 39  

Te Visatony są typowymi głośnikami domowymi, porównywalne do HP12, o którym pisałeś na początku. Zapomnij o intensywnej eksploatacji na imprezie - porównaj wygląd HP12 i Visatonów do SM Beymy, zwróć uwagę, że Visatony mają cewkę 50mm. Głośniki na suba domowego jak najbardziej, na imprezę - za słabe.

• #11 21 Gru 2008 11:44
    Ścibioor 29
    Poziom 17  

Aha. A Beyma 12br70? Wygląda solidnie ale czy taka jest?? Jeżeli jest dobra to bym był skłonny na nią. A co do kosztów tego projektu to sie zgadzam, że nie stac mnie na robienie byle czego i jak robić to już pożądnie. Wole poczekac trochę i uzbierać kasę na dobry głośnik. A Holton200 jest dobrym wyborem jako napęd? Czytałem, że jest to dobra końcówka, lecz nigdy osobiście się z nim nie zetknąłem.

• Pomocny post
    #12 21 Gru 2008 11:45
    md
    Poziom 39  

Ścibioor 29 napisał:

http://audiomania.info/infopage.php?id=1&PHPSESSID=d90bc59d28cdf1e69f6c50196cddcfeb
    Fajna konstrukcja:) szukam właśnie ceny tego głośnika i czy jest on w ogóle możliwy do zamówienia na internecie.

To też dobry wybór na subwoofer domowy i nic poza tym.
    Określ się dokładnie, bo co innego jest zastosowanie domowe, a co innego imprezy, gdzie głośniki są narażone na długotrwałą pracę w ekstremalnych warunkach.
    ---------------------------------------
    Na tej Beymie zrobiłem sobie nawet takie coś: Link
    Nie powala mocą, sporo roboty przy strojeniu, efekt dobry.

• #13 21 Gru 2008 12:03
    Ścibioor 29
    Poziom 17  

md napisał:

Określ się dokładnie, bo co innego jest zastosowanie domowe, a co innego imprezy, gdzie głośniki są narażone na długotrwałą pracę w ekstremalnych warunkach.

Wiem, że jak cos jest do wszystkiego to jest do niczego. Chdzi mi chyba bardziej o suba do domu niż na imprezy. Ja nie nagłaśniam imprez typu sylwester na 150 osób. Jak Altony ida na imprezę to jest to np. 18-tka kolegi na 30-40 osób. A jak subwoofer bedzie dawał sobie rade na małej imprezie to w domu bede miał prawdziwy masarz organów wewnetrznych a ja to lubie:) Słucham głównie Hardcoru więc jakość tez jest ważna.

Dodano po 6 [minuty]:

md napisał:

Na tej Beymie zrobiłem sobie nawet takie coś: Link
    Nie powala mocą, sporo roboty przy strojeniu, efekt dobry.

No ładnie ale ja chciałbym cos na zwykłym Bass Refleksie bo Band Pass uważam, że jest za trudna dla mnie do wykonania i jak sam mówisz ciężko zestroić.

• Pomocny post
    #14 21 Gru 2008 19:30
    md
    Poziom 39  

Beymowski 12BR70 ma ładne brzmienie nie nazwał bym go jednak masażystą.

Budowa głośnego suba na Beymie.

To samo wymienione wcześniej tańsze głośniki. Ponownie namawiam do przeczekania i dozbierania pieniędzy na solidny głośnik dowolnej firmy, taki, który nie padnie w najmniej oczekiwanym momencie imprezy.

• #15 21 Gru 2008 19:36
    Ścibioor 29
    Poziom 17  

Więc zbierać kasę na te beymy co podałeś wyżej?Jeżeli są estradowe to jak to w domu gra(da się w pokoju wysiedzieć) i czy holtonek 200 wystarczy? Da się je przez internet zamówić? Jak tak to będę wdzięczny za polecenie firmy i przydałby się link. Beymy to chyba jakoś przez Emulza są sprzedawane ale nic się w tym nie orietuję.

• #16 21 Gru 2008 19:59
    md
    Poziom 39  

Głośnik SM112W trudno nazwać rasowym estradowcem, a już na pewno nie estradowym subwooferem, bo to nie ten rozmiar, nie ten typ i nie ten przedział cenowy. Nie znaczy to jednak, że nie zagra ostro na imprezie. Sprawdzi się on również w zastosowaniu, o którym mowa. Moc 400W AES, więc nie jest tak źle, dobry Holton 200W poradzi sobie, nie podejrzewam, byś w pomieszczeniu 15m² mógł zagrać przy tym głośniku na pełnej mocy bez strat materialnych (głównie w szkle) i upośledzenia słuchu.

• #17 21 Gru 2008 20:08
    Ścibioor 29
    Poziom 17  

Upośledzenie na słuchu:) a jakieś wskazówki gdzie go zamówić i w jaką skrzyneczkę wsadzić?

• Pomocny post
    #18 21 Gru 2008 20:29
    md
    Poziom 39  

Ścibioor 29 napisał:
    Upośledzenie na słuchu:)

Wiem coś o tym, strojenia, testy odsłuchowe i sporo zagranych imprez od wczesnej młodości zrobiły swoje, a 200W mocy wpompowane w SM112 w tak małym pomieszczeniu nie pozostanie bez wpływu na słuch.
    Kupić możesz w Elmuzie lub gdziekolwiek, bo dzisiaj zakupy nawet w USA nie są problemem.
    W nocie katalogowej głośnika masz charakterystykę i pod nią opis: Bass-reflex, 70 litrów strojone na 40Hz

• #19 21 Gru 2008 22:22
    kurzy_2
    Poziom 17  

Szanowny kolego md poleciłem koledze Ścibioor 29 te STX'y bo naprawdę w tej cenie nic lepszego niema...
    A pisząc:
    Moc 400W AES, więc nie jest tak źle, dobry Holton 200W poradzi sobie, nie podejrzewam, byś w pomieszczeniu 15m² mógł zagrać przy tym głośniku na pełnej mocy bez strat materialnych (głównie w szkle) i upośledzenia słuchu.
    poprostu troszkę moim zdaniem przesadziłeś:-)Uwierz słuchałem o wiele mocniejszych i efektywniejszych subów w kilkunastu metrach kwadratowych i żadnych strat materialnych nie było:-)

• #20 21 Gru 2008 23:09
    klon3000
    Poziom 13  

Cytat:
    zagrać przy tym głośniku na pełnej mocy bez strat materialnych

Tu się zgodzę z tym, że beyma niesie za sobą straty materialne chociażby z powodu kosztów na przesyłki do reklamacji. Chyba Irek albo Soundwawe pisali o kilkukrotnych reklamacjach beymy zanim dostali egzepmlarz niestukający :cry:

• #21 21 Gru 2008 23:20
    md
    Poziom 39  

kurzy_2 napisał:
    Szanowny kolego md poleciłem koledze Ścibioor 29 te STX'y bo naprawdę w tej cenie nic lepszego niema...

Pozostaje tylko przekonać autora tematu do tych cudownych głośników.
    kurzy_2 napisał:

A pisząc:
    Moc 400W AES, więc nie jest tak źle, dobry Holton 200W poradzi sobie, nie podejrzewam, byś w pomieszczeniu 15m² mógł zagrać przy tym głośniku na pełnej mocy bez strat materialnych (głównie w szkle) i upośledzenia słuchu.
    poprostu troszkę moim zdaniem przesadziłeś:-)Uwierz słuchałem o wiele mocniejszych i efektywniejszych subów w kilkunastu metrach kwadratowych i żadnych strat materialnych nie było:-)

Proponuję nie brać dosłownie wszystkiego co się pisze na Elektrodzie, a co do możliwości zaproponowanego głośnika dobrze wysterowanego, proponuję samemu się przekonać. Ja osobiście polecam na forum tylko to, co sam sprawdziłem i zapewniam, że zaproponowany SM112 nieźle potrafi zatrząść, o wiele lepiej niż wspomniane wyżej inne głośniki i ręczę, że szkło postawione w pokoju, w którym gra dobrze zrobiony i ustawiony subwoofer na tym głośniku potrafi "chodzić" po meblach.
    Ostatnie słowo i tak zawsze należy do autora tematu, to on wybiera i on wykłada kasę na konkretny projekt, choćby nie wiem kto i nie wiem jak zachwalał dowolny głośnik. Jak widać, niewielu forumowiczów zabrało głos w temacie i niewiele propozycji się pojawiło, zawsze również można przeglądnąć forum, a zwłaszcza dział DIY i wybrać coś dla siebie.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME