Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kabel UTP dziwny problem

21 Dec 2008 00:07 8020 5
  • Level 10  
    Od czasu do czasu zajmuję się sieciami. Trafiło w końcu na sytuację, gdy muszę na miejscu zamontować wtyczki na kablu sieciowym. Kupiłem więc zaciskarkę, wtyczki, tester i trochę kabla. Pobawiłem się i wszystko działa, zrobiłem sobie kilka kabli w ramach nauki.

Na miejscu natomiast jest problem - nie chce mi zadziałać jeden przewód w skrętce. A w zasadzie jeden numer na testerze. Przewód 20 metrów. Tester pokazuje, że numer 6 nie działa. Akurat jest to linia sygnałowa (połowa kabelków jest bez sygnału jak rozumiem), szóstka, pomarańczowy. OK, zmieniam układ kabli. I co? Szóstka dalej nie działa! Próbowałem cztery razy zmieniać wtyczki po obu końcach, żadna kombinacja nie zapaliła mi szóstki na testerze.

Jedynie gdy jedną końcówkę zmieniłem na nowy układ, a drugiej nie, wtedy jeden raz zauważyłem, że zapalają się wszystkie lampki w testerze, tylko oczywiście w absurdalnej kolejności.

Czyli pod numerem 6 miałem wypróbowanych kilka kolorów kabli i żaden nie działał.

O co może chodzić? Wygląda to jakby moje wtyczki miały seryjną wadę (wcześniej z tej samej paczki nie miały), bo przecież każdy kolor kabla przesyła dane, gdy nie jest na miejscu 6.

Tester oczywiście sprawdziłem na zwykłym, krótkim kablu sieciowym - tester działa dobrze.

Podejrzewam, że coś mi umyka. O co może chodzić? Czy może jakiś problem z ekranowaniem? Kabel jest firmowy. Połączenie typowe, proste, między kompem a routerem.

Brakuje mi pomysłów, będę wdzięczny za pomoc.

Kabel UTP dziwny problem
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Helpful post
    Level 28  
    Ciężko się domyślić co robisz nie tak. Schemat który masz jest generalnie ok, chociaz ja zaczynam od biało pomarańczowego. W tych tanich testerach są słabe gniazda i czasami może się zdażyć że dopiero dociśnięcie wtyczki w testerze może pomóc. Inną kwestią jest jakie masz wtyczki ?? (drut czy linka) bo to też jest istotne. Zakładam że kolejność przewodów masz taką samą jak w kablu fabrycznie zarobionym ??

Pozdrawiam
    Mirek
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Helpful post
    Level 34  
    Sprawdź tester na sprawnym długim kablu, może sobie nie radzi z długimi kablami (pojemność, rezystancja, zakłócenia).
  • Helpful post
    Level 24  
    obejrzyj bardzo dokładnie końcówki, które odciąłeś. zwróć szczególną uwagę na wszystkie piny, czy są dobrze dociśnięte. odizoluj żyłę pinu 6 i sprawdź przy każdej końcówce i sprawdź multimetrem czy jest przejście elektryczne.
    z doświadczenia wiem, że jedna zaciskarka drugiej nierówna. czasem ta za 10zł lepiej zaciska niż ta za 80zł. pytanie, czy Twoja zaciskarka zaciska złącza prosto czy promieniście. jak wygląda kamień zaciskający, czy nie przekrzywia styków w trakcie zaciskania. zwróć na to szczególną uwagę, dociskaj powoli, nie do końca powtórz 2-3 razy, zwiększając docisk. moim zdaniem lipną masz zaciskarkę
  • Level 10  
    Dzięki za odpowiedzi. Kabel jest typu (chyba) linka, czyli skręcony parami.

Natomiast fotkę kamienia zaciskarki załączam, jest to tania zaciskarka z Allegro. Szósta wypustka zaciskająca wygląda tak jak inne. Ale przyznaję się, zaciskałem od razu z całej siły, teraz spróbuję metody na 3 razy. Wtyczki też tanie z Allegro.

Potwierdzam, iż zaciskarka może tu być słabym ogniwem. Jeśli chodzi o podane przez Ciebie Sołtysie metody, to oczywiście jako amator wszystkie odcięte wtyki wywaliłem prosto do kosza, a miernika nie mam. Być może się zaopatrzę, czas na kolejną próbę, dzięki.
  • Level 24  
    zaciskarka wygląda niby normalnie, zwróć uwagę jednak czy nie obraca końcówki w którąś stronę podczas zaciskania - czasem tak bywa - i koniecznie jak wygląda zaciśnięty kabel. Zakładam, że żyły przed zaciśnięciem są równo przycięte i dochodzą do samego końca złącza. sprawdź, czy noże styków przebijają się przez żyłę i delikatnie wchodzą w plastik. Kabel kładłeś Ty czy już był położony? W momencie, gdy zacisnąłeś wtyczkę na kabel cross świeciły wszystkie diody w testerze, pomimo chaotycznego (teoretycznie) błyskania?